Üye Görüşü - Galatasaray Fatih Terim'e Bağımlı mı? - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Üye Görüşü Galatasaray Fatih Terim'e Bağımlı mı?

2002'de zaten sampiyon oluyoruz. 2003'te Terim geliyor ve Bjk'nin 100.yıl ugruna hakemler tarafından nasıl tutuldugu ortada, Ali Aydın'ın mac sonu istifa ettiği 6 puanlık meshur Bjk macı ortada. Hakemler adil maclar yönetse o sezon biz şampiyon olurduk.

2011'de gelen Terim 2 şampiyonluk yasattı. Sonrasında enkaz bıraktı falan demek yersiz. Bu kulübün neden Kaliteli Scoutları yok ?? Transfer yaptırmak hocanın sorumlulugu degildir, hoca sadece talep eder, ekipte oyuncu arastırır. Sen bizde böyle bir ekip yok transferide sen yap hoca dersen, hocada mecburen tanıdıgı adamlara sarılır.

8 sezon takım calıstırıp 6 sezon sampiyon yapan bir hocanın sadece kötü transfer tercihlerini görüyorsanız, ee bu zihniyetler Prandelli-Mancini gibi hocaları haketti diyorum..
Canaydın'ın tarihi hatası ile Lucescu kovulup Terim'in gelmesi 2002 yazıdır , evet o sezon 100.yıl dalgasına kargaspor şampiyon yapılmıştır ama bu yaz itibariyle yeniden oluşturulan takımı ortadan kaldırmaz ,
2003-04 sezonuda tarihimizin en kötü sezonlarından birisidir zaten Terimde sezon sonunu göremeden kovulmuştur ,
ama bu 1,5 seneden fazla zamanda alınan gönderilen oyuncular ve klübün harcadığı 60 milyon dolar ile arkasında inanılmaz bir enkaz bırakmıştır ,
20111-12 sezonuna ve o dönemlki dönüşüme dair fikirlerimi zaten yazmıştım , ama deha evvelde dediğim gibi 2012 yazında yapılmaması gereken ne varsa yapıldı o sezonki şampiyonluk bize çok şey kaybettirdi aslında ,
bu arada FT nin olduğu yerde hocanın sorumluluğu değil dediğin şeyler diye birşey yok FT den bahsediyoruz unutmayın !

Canaydın'ın tarihi hatası ile Lucescu kovulup Terim'in gelmesi 2002 yazıdır , evet o sezon 100.yıl dalgasına kargaspor şampiyon yapılmıştır ama bu yaz itibariyle yeniden oluşturulan takımı ortadan kaldırmaz ,
2003-04 sezonuda tarihimizin en kötü sezonlarından birisidir zaten Terimde sezon sonunu göremeden kovulmuştur ,
ama bu 1,5 seneden fazla zamanda alınan gönderilen oyuncular ve klübün harcadığı 60 milyon dolar ile arkasında inanılmaz bir enkaz bırakmıştır ,
20111-12 sezonuna ve o dönemlki dönüşüme dair fikirlerimi zaten yazmıştım , ama deha evvelde dediğim gibi 2012 yazında yapılmaması gereken ne varsa yapıldı o sezonki şampiyonluk bize çok şey kaybettirdi aslında ,
bu arada FT nin olduğu yerde hocanın sorumluluğu değil dediğin şeyler diye birşey yok FT den bahsediyoruz unutmayın !

Lucescu 2002 şampiyonluğunu; işe yarar bütün futbolcularını kaybetmiş, çoğunluğu kimsenin yüzüne bakmayacağı futbolculardan oluşan takımı 'Kelepir' kiralıklarla takviye ederek kazandırmıştı ki muhteşem bir kısa vade başarısıdır. Herkesi tatmin edecek futbolu da oynatacağı kendi takımını kurma şansını vermemek, kulüp tarihinin belki de en büyük hatası olmuştur (Bahsettiğin 84-92-2012 dönüşüm fırsatlarından da önemli bir fırsat heba edilmiş oldu).

Lucescu ya sözgelimi ''Sana 40 milyon dolarlık bütçe, istediğin gibi kullan'' dense bile, alacakları cevabın ''Ne yapıyorsunuz?, o kadarına gerek yok, kulübün geleceğini tehlikeye atmadan da iyi bir takım kurulur'' olması çok muhtemeldi, sonraki takımlarında yaptığı icraatlara dayanarak söylüyorum bunu...2002 ve 2003 dönemlerinde 20+20 milyon harcayarak sonraki yıllara damga vuracak bir kadro oluştururdu ki sonrasında kendisi ayrılsa bile çok büyük hatalar yapılmadıkça o takım yürür giderdi.

Tabi ''Şöyle olsaydı, böyle olurdu vs'' faraziyeleriyle çok iddialı laflar etmiş gibi olduğumun farkındayım ama Lucescu tam da böyle bir 'Proje adamı' olarak, o dönem için 'Allahın bir lütfu' idi ve ne yazık ki Rahmetli Canaydın, basının yönlendirmesi ve taraftarın gazıyla elinin tersiyle itti...

O noktada Terim, egosuna yenik düşerek birkaç noktada çok büyük strateji hataları yaptı;

1. Adamın başarısını küçümseyerek, 'Futbol bilgesi' kimliğiyle Lucescu dan sonra kim gelse hafif kalacağı gerçekliğini;

2. Lucescu ya haksızlık edildiği düşüncesiyle futbol kamuoyunun mağdurdan yana tavır alma güdüsünün, haksızlığın sebebi olarak görülmekle kendisinin aleyhine işleyeceğini;

3. BJK ın ''100. yıl baskısı'' nın bu denli belirleyici olacağını;

Hesap edemedi...

Ancak bu hatasını anlamış olacak ki sonraki dönemlerde çok daha 'Kurnaz' davranmayı bildi. Adnan Polat' ın teklifini redderken, Aysal' ın teklifini şartları uygun gördüğü için kabul etti, 2012 şampiyonluğundan sonraki berbat kadro planla(yama)masıyla takımın çöküşe geçeceğini anladığında ''Milli Görev'' fırsatını değerlendirerek, türlü manevralarla ve mağdur rollerine de bürünerek işin içinden sıyrıldı...

Böylesine feleğin çemberinden geçmiş ''Şark kurnazı'' şimdi kadro tükenmiş ve bütçe de yokken hayatta gelmez...Şartlar değişip beklentiler iyice düştükten sonra sağlam bir bütçe verilirse, nasıl da ''Israrlara karşı koyamayarak'', kurtarıcı edalarıyla ve ''Aslolan Galatasaraydır'' repliğiyle ortaya çıkacağını tahmin etmek güç olmasa gerek...

İnşaallah şu içinde bulunulan darboğaz, ülke-kulüp futbol gerçeklerine vakıf ellerde, doğru planlamalarla aşılır da ''Sahte peygamber'' lere gün doğmaz!...

Burak Canaslan ,
Böylesine feleğin çemberinden geçmiş ''Şark kurnazı'' şimdi kadro tükenmiş ve bütçe de yokken hayatta gelmez...Şartlar değişip beklentiler iyice düştükten sonra sağlam bir bütçe verilirse, nasıl da ''Israrlara karşı koyamayarak'', kurtarıcı edalarıyla ve ''Aslolan Galatasaraydır'' repliğiyle ortaya çıkacağını tahmin etmek güç olmasa gerek...
Yazına katılıyorum genel olarak katılmadığım tek nokta burası ,
ben Terim'i çok severdim 2. gelişindeki ayrılışında bile çok üzülmüştüm etrafımla hep kavgam olmuştu yani sportif açıdan ne yaparsa yapsın takımı küme bile düşürse benim için çok önemliydi ve takımımın başında her zaman görmeyi isterdim ....
Ama bu sefer farklı bu son durum sportif başarı/başarısızlık değil ben bir daha Galatasarayda herhangibir görev alabileceğini düşünmüyorum kendisinin böyle olmasını umuyorum çünkü hiçbir meta bazı değerlerden daha önemli değildir klüpler için bile !

Getirin Tuchel'i 10 yıllık anlaşın ağzımı açmayacağım ama nolur çağdaş futboldan anlayan 4-2-3-1'e uygun bir takım kursun yönetim..
Sabrederim ben iyi futbol izlemek istiyorum istemiyorum şampiyonluk başarılar zaten gelecek..
Benim takımım iyi futbol oynamalı bir gram keyif almıyorum..

artık terimi unutun. tatlısıyla acısıyla terim dönemi bitti. başarıları ve hizmetleri için teşekkür ediyoruz ona. çok seviyoruz ama aslonlan Galatasaray dır. Şu kulüpte vizyonu olan başkan olmadığından oluyor bu işler. şimdi prandelli gitse koşup gelecek tek kişi yok. çünkü yetiştirmedik. Terimin yanında ne güzel ümit ve hasan yetişecekti ama olmadı. terim gönderildi madem bunlarla devam edilseydi. illa yabancı mı olmalı.

Kanatları çok iyi kullanan bir takım istiyorum süratli futbol..
Sneijder gibi bir değer var elimizde ama pas atacağı koşu atan bir tane adam yok top sürebilen adam yok..
Olanı da oynatmıyor..
İtalyanın Fantazi Uzmanı..

@Burak Canaslan ,

Yazına katılıyorum genel olarak katılmadığım tek nokta burası ,
ben Terim'i çok severdim 2. gelişindeki ayrılışında bile çok üzülmüştüm etrafımla hep kavgam olmuştu yani sportif açıdan ne yaparsa yapsın takımı küme bile düşürse benim için çok önemliydi ve takımımın başında her zaman görmeyi isterdim ....
Ama bu sefer farklı bu son durum sportif başarı/başarısızlık değil ben bir daha Galatasarayda herhangibir görev alabileceğini düşünmüyorum kendisinin böyle olmasını umuyorum çünkü hiçbir meta bazı değerlerden daha önemli değildir klüpler için bile !

Mesajıma bakıldığında Terim' den nefret ettiğim sanılabilir ancak gerçek öyle değil, kendisini hala efsanemiz olarak görürüm ve bu değişmeyecektir...

96-00 dönemindeki başarılarda Terim' i hep baş aktör olarak gördüm ki daha göreve gelmeden de katkıları olmuştu o kadronun şekillenmesinde...

2. gelişi çok büyük hayal kırıklığı oldu benim için, yukarda izah ettim, ben o zaman da Lucescu nun tam konjonktüre uygun kişi olduğu düşüncesinde idim, önce Terim' in gelişini alkışlayıp sonra Lucescu güzellemesi yapanlardan değilim yani...

Son gelişinde, yepyeni bir takımla hedefe ulaşarak zor bir işin üstesinden geldiğinde hepimizi coşturdu...Sonrasında, 2012 yazından başlayarak, kendisinden umutla beklediğim hamleleri yapmadıkça sitemkar eleştirilerde bulundum...Ancak 2013 yaz transfer döneminde göz göre takımı tükenişe mahkum etmesi ve o kadroyla lige başlatmasını affedilmez bir hata olarak gördüm, hele de sonrasındaki manevralar ise bir efsaneye yakışmayacak çirkinlikte idi ve kızgınlığım daha da arttı...

Efsane Hocamıza karşı aynı dönemler benzer hisler beslediğimizi zannediyorum, öyle olmasa da sorun değil gerçi de...

Değil, sadece Fatih hocaya herkesin, başka tüm insanlara olduğundan daha fazla sabrı var. Bu sezon ilk iç saha Rize maçıyla mı ne başlayan seri vardı, ŞL de araya girince 8 maçta 1 galibiyet almıştık sanırım. O süreci Tudor'u filan geçtim, Guardiola'yla yaşasak istifaya sürüklerdik. Ama Fatih hocaya güven var, kamuoyu yönetmeyi de beceriyor. İçerdeki rezil Schalke maçını bile TFF'ye bağlayacaktı adam neredeyse. Taraftarı kontrol etmede, bir kulübü idare etmede çok çok başarılı. Garibim Tudor zaten beceriksizin tekiydi, bir de Başakşehir deplasmanına enayi gibi çift forvet çıkınca ipi çekildi. Halbuki o sırada hala ya lider ya da 2.'ydik. Tabii ki Fatih Terim de bu sonsuz güveni sadece Fatih Terim veya Galatasaraylı olduğu için kazanmadı. En nihayetinde adamın CV'sinde bitirdiği 9 sezonda 8 şampiyonluk var. Ama hiç yoktan Skibbe, Rijkaard, Gerets gibi hakikaten potansiyelli ve hatta kendini kanıtlamış hocalara Fatih Terim kadar şans verseydik daha mı başarısız olurduk emin değilim. Bu sezonki rezil Trabzon deplasmanı gibi maçı oynatan 10 teknik direktörden 9'u teneke bağlanıp yollanırdı Galatasaray'dan.

Esasında Fatih hocayla gelen başarının altında her şeyden önce Türk sporunun hiç alışık olmadığı istikrar yatıyor. Fener'in o loserlığına rağmen yıllardır ligi en kötü 2. bitirmesinin nedeni de buydu. Aziz ömrü hayatı boyunca 1 sezonda hiçbir hocayı yarı yolda göndermedi. Ali Koç'sa panik yapıp saçmalayınca ortada aynı anda 5 antrenöre maaş ödeyen, son 2 haftada ligde kalmayı başaran rezil bir Fenerbahçe ortaya çıkardı. O yüzden Fatih hocanın sonsuz başarısının nedeni onun sonsuz antrenörlük becerilerinin yanında çokca da onun dışında kimseye tanınmayan sabırdan ileri gelmektedir. Yarın o potansiyele sahip bir antrenöre Fatih hoca kadar kredi verirsek, taraftar ve yönetim en az Fatih hocaya olduğu kadar destek verirse başarı başka antrenörlerle de gelir. Unutmayalım 97'de kulübün başında Faruk Süren değil de başka bir başkan olsaydı belki bugünkü Fatih Terim efsanesi de yazılamayacaktı.

camianın kötü döneminde gelip kulübe reset atması için terim

ama işler düzelince alman hocaya emanet edilmeli kulüp

işler iyiyken terimle gitmiyor illa bir şeyleri kurcalıyor

her zaman bunu söyledim

O yönü var maalesef sanırım başarısızlığı önceden kestirip başarısız adam olarak gözükmemek için o işlere girişiyor

Bazen de motivasyonunu kaybediyor.O yüzden böyle ekstra Tff,mff düşman olması bir bakıma iyi

Üst Alt