Geleneksel Beyin Fırtınası-33 l Osmanlı Tarihi - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Geleneksel Beyin Fırtınası-33 l Osmanlı Tarihi

Cevap: Geleneksel Beyin Fırtınası-33 l Osmanlı Tarihi

araplar islamdan öncede kadınlara uyguladığı işkencelerden dolayı bu şekilde akıllara yer edinmiş olabilir

şimdi geçelim bunuda recmin uygulanış biçimini tartışalım

1- Failleri toprağa göbeklerine kadar gömerek taşlamak suretiyle, veyâ gömmeksizin taşlamak suretiyle : ikrarlarından dönerlerse kaçabilmeleri için.

2- Faillerin üzerine taştan bir duvar devirmek suretiyle -hadise değil ictihada dayanan bir göruş-, eskiden bunun uygulandığına dair bilgiye, bilinen kaynaklarda rastlanmıyor.

3- Failleri yüksek bir yerden taşların üzerine atmak suretiyle -hadise değil ictihada dayanan bir göruş

şimdi bu bir namus meselesidir eyvallah ama vahşice değilmidir sizce??

şimdi bu bir namus meselesidir eyvallah ama vahşice değilmidir sizce??

Bin küsür yıl önce çağ dışı zamanda öyleymiş. Bunu hala günümüzde uygulayanlar var işte. Hala Osmanlı olsak bu kuraldı mesela. Uygulanacaktı. Ama hiçbir insana Osmanlı'nın bu yönü anlatılmaz. Sadece savaşlar anlatılır.

Taht için kardeş katline hiç girmiyorum mesela.

Bin küsür yıl önce çağ dışı zamanda öyleymiş. Bunu hala günümüzde uygulayanlar var işte. Hala Osmanlı olsak bu kuraldı mesela. Uygulanacaktı. Ama hiçbir insana Osmanlı'nın bu yönü anlatılmaz. Sadece savaşlar anlatılır.

Onda Devlet'in Bekaası için yapıldığı söylenir...

Ne kadar doğrudur bilemem...

recm kadar mide bulandırıcı hastalıklı saçma bir uygulama daha görmedim nasıl bir beyindirki 21. yy a gelmişiz hala uygulayan ülkeler var bunu hak olarak gören, uygulayan yaratıklar müslümansa, cennete gideceğine inanıyorsa, ben gitmeyeyim afganistanda iki sevgilinin taşlanması vardı nasıl olduysa videsu düşmüş 500 kişi kayaları fırlattılar paramparça ettiler insanları bu nasıl bir hoşgörüdür insanlıktır kafam almıyorr

Onda Devlet'in Bekaası için yapıldığı söylenir...

Ne kadar doğrudur bilemem...

691797_kmkz454a04.jpg

Recm meselesi dini bir durum bunu bir insanla tartışmak kadar aptalca birşey olamaz. Kuran'a iman edip etmemekle ilgili ve bu kadar kesin bir noktada ayrılmışlık varsa eğer tartışmanın da anlamı yoktur.

Meselenin Osmanlı kısmına gelince , Osmanlı'da recm bir kez uygulandı (Murat Bardakçı-Rahmi Turan) 600 yıllık devletten bahsediyoruz ve bir kez uygulanmış recm. Erkeğin boynu vurulmuş kadın recmedilmiş. Osmanlı mevzusu biryer de açıldığı zaman ya senin gibi direkt olarak böylesine bir olumsuzluktan bahsedilir ya da ''Vatan millet sakarya en büyük Osmanlı'' nidaları atılır. 2 tarafta bilmeden etmeden sallar durur tabi anca. Bu iş tarih işi arkadaşım neden siyasi görüşünü yansıtmaya çalışıyosun ki. 600 yıllık bir devletten konu açılıyor ve sen bir kez yapılmış bir cezadan Arap bilmemneleri falan diyerek konuya giriyosun.Unutmadan Arap emperyalizmiyle şekillenmiş avatarın da çok hoş !!!!

Taht için kardeş katli meselesine gelince ; tabi siz aklınızda ''nihahaha son veliahtı da öldürdüm taht bana kaldııııııı taht bana kaldııııııı diye elinde şarapla hayal ediyosun heralde. Dönemin şartları itibariyle bu bir gereklilikti ve yaşandı keşke olmasaydı ama oldu. Terörü bitirmek için nasıl şehit veriyosun keşke olmasa ama olmalı napalım bırakalım mı kendi haline. Padişahlar bunu yaptıkları için nasıl bir ruh haline giriyorlardı yanındaydı biliyodu tabi beyimiz hey Allahım. Bu durumlar yaşanıp 1 şehzade ölmeseydi dışarda binler ölecek herbirinin ailesine etki edecekti. Hanedan bu durumu üzerine çekti.

Osmanlının yanlışları çoktur , devri kapanmıştır ki zira bu nedenle bitmiştir. Ama çok iyi yönleri de vardır. Böyle bir konuda böyle atlanırsa da art niyetten başka hiçbirşey yoktur o durumda. Dediğim gibi osmanlı yanlışlarıyla doğrularıyla kabul etsende etmesen de bu milletin ecdadıdır öncesidir. artı ve eksileriyle de (iç-dış siyasi-toplumsal yapı) Türkiye Cumhuriyetinden daha üstündür. (şimdi atlayacaklar var biliyorum bak işte bu lafın Osmanlı geri gelsin istemenden. Saçmala sen ben şimdiden uyarıyım alakası yok dediğim gibi Osmanlı tarih sahnesinde yerini aldı görevini yaptı gitti bugün Türkiye Cumhuriyeti var , Türkiye Cumhuriyeti tarihi de özellikle 1940 dan sonra rezillik içinde yüzüyor. Bize düşen ne hain osmanlıııııı puuuuu nasıl adamlar demek ne de Osmanlı geri gelsin demek. Osmanlı benim ecdadım ben de benden sonra gelenlerin olacağım onlarda Türkiye Cumhuriyetini benimle beni Türkiye Cumhuriyeti ile anacaklar o yüzden asıl amaç Türkiye Cumhuriyetini yükseltmektir. Şimdi bana Osmanlıcı şeriatçı dinci fetocu demeden önce sakinleş ve o klavyeyi bırak.)

recm kadar mide bulandırıcı hastalıklı saçma bir uygulama daha görmedim nasıl bir beyindirki 21. yy a gelmişiz hala uygulayan ülkeler var bunu hak olarak gören, uygulayan yaratıklar müslümansa, cennete gideceğine inanıyorsa, ben gitmeyeyim afganistanda iki sevgilinin taşlanması vardı nasıl olduysa videsu düşmüş 500 kişi kayaları fırlattılar paramparça ettiler insanları bu nasıl bir hoşgörüdür insanlıktır kafam almıyorr

21.yy da 2 atom bombası patladı

21.yy da hemen kuzeyimizde Çernobil faciası yaşandı

21.yy da 2 büyük dünya savaşı yaşandı

.

.

.

.

bu örnekleri çok rahat çoğaltabiliriz.

Yani demek istediğim 21.yy diye modern-çağdaş diye sıfatlandırmaya çalıştığın zaman dilimi , dünyanın gördüğü en cahil , en kötü dönemi. Cebimizde cep telefonu olması ileride olduğumuzu mu gösteriyor ?

Teknoloji ile insanlık birbirine paralel gelişen etmenler mi ?

Biraz tarih bilen herkes bilir bunu. Teknoloji ne kadar ilerideyse insanlık o kadar geridedir.

@Bahadir Battal

Bana tarih öğretmede ne yapıyorsan yap lütfen. :)

Okullarda bize öğretilmeyenler bir tek bunlar değil ama...;)

Bide gerçek tarihini yazsam beni aforoz edersiniz buradan...

Susuyoruzda bilmedğimizden değil...;)

Sadece okul değil. Kimse öğretmiyor. Sadece araştırmak, bu konulara meraklı olmak gerekiyor.

21.yy da 2 atom bombası patladı

21.yy da hemen kuzeyimizde Çernobil faciası yaşandı

21.yy da 2 büyük dünya savaşı yaşandı

.

.

.

.

bu örnekleri çok rahat çoğaltabiliriz.

Yani demek istediğim 21.yy diye modern-çağdaş diye sıfatlandırmaya çalıştığın zaman dilimi , dünyanın gördüğü en cahil , en kötü dönemi. Cebimizde cep telefonu olması ileride olduğumuzu mu gösteriyor ?

Teknoloji ile insanlık birbirine paralel gelişen etmenler mi ?

Biraz tarih bilen herkes bilir bunu. Teknoloji ne kadar ilerideyse insanlık o kadar geridedir.

Ayrıca bu yazıya daha yeni yaşanan ''Habertürk'' olayını da eklemek istiyorum.

Atom bombası atılıp insanlar buhar edilince ölünmüyor dimi...

Çinlilerin Uygur Türklerine yaptıkları daha insani dimi...:)

Savunmuyorum ama B.k atacaksanız Müslümanlara değil herkese atın...

Mert Yüksel Tarih Yüksek Profesörü Bahadir bilgine...:)

Büyümüşte küçülmüş...

Gitmişte gelmiş...:)

Ayrıca Her doğru her yerde söylenmez diye bir Eski Toprak sözümüz mevcuttur...:)

Çünkü bu meseleleri alenen konuşmak için henüz konjöktür oluşmadı...:)

Atom bombası atılıp insanlar buhar edilince ölünmüyor dimi...

Çinlilerin Uygur Türklerine yaptıkları daha insani dimi...:)

Savunmuyorum ama B.k atacaksanız Müslümanlara değil herkese atın...

Konu osmanlı olduğu için bunlardan bahsediyoruz. İlluminati konusunda farklı şeyler konuşuluyordu. Bahsettiğin şiddet olaylarının ardı arkası kesilmez. Holokost'a kadar gider o olay. Ama bunların hiçbiri o ülkede KANUN değildir.

Mert Yüksel Tarih Yüksek Profesörü Bahadir bilgine...:)

Büyümüşte küçülmüş...

Gitmişte gelmiş...:)

Bende tutup kafamdan bişey sallamıyorum ya zaten

İşin tarihin bilimsellik kısmında zaten ihtilaf yok recm var dedi evet var ama 1 kez dedim , kaynaklarımı belirttim.

Ve ben olaya karşı olan bakış açısına dikkat çektim bunun tarih profesörü olmakla veya dilencilik yapmakla ölçüsü olamaz, bu bakış açısı meselesidir.

Neyse ben olaya bakış açımı şöyle özetleyim. Kimseyle recm tartışmam çünkü bu konu Kuranda nasıl ve ne şekilde geçiyor bilmiyorum. Hea şunu belirtieyim kim ne derse desin ben Kuranda yazana sebepsiz eyvallah derim. O yüzden bir Kuran ayeti tartışılmaz.

Taht için şehzade katline gelince bu devletin devamı için gerekliydi , şehzadeleri destekleyenler arasında çıkacak bir mücadele de binlerce Osmanlı binlerce Osmanlıyı öldürürdü. Bunun önüne geçilmek için kardeş katli uygun görüldü hea bu konuda da yanlış uygulamar yapan padişahlar olmuştur bilemem ama bu davranış hanedanın milleti için canını hiçe saymasıdır ve ben buna hayranlık duyarım. Çıkıp tu kaka Osmanlı demem.

Dediğim gibi benim olaya bakışım önceki sayfa da ve bu yazımda mevcut bunun için ''Ben tarihi profesörlük derecesinde bilirim sen kimsin de benle tartışıyon'' imasında bulunmasın kimse kimseye.

Üst Alt