Istanbul Holidays | Yardım - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Istanbul Holidays | Yardım

Cevap: Istanbul Holidays | Yardım

Mali durumum iyi. Ev kirasi derdim yok ailemin evi var. Arabaya ihtiyacim yok.

Cok fazla okudum. Universite bitirdim.

Isim yok degil tembelim.

Aldigim issizlik parasi 8000 DKK civari. O da ortalama sanirsam 2700 TL yapiyor. En son 1000 DKK 340 TL civari idi simdi nedir bilmiyorum.

marry me ? :gul:

Allah arttırsın. Bende İstanbul'da Bilgisayar Mühendisliği okudum(2009-Haziran mezunuyum). Ankaradayım. Hacettepe Üniveristesinde Bilişim Sistemleri-Ms Science Yüksek Lisansım devam ediyor(seneye bu zamanlar bitecek) diplomam her yerde geçiyor Güneyden - Kuzeye tüm dünyada. Babamın birçok ilde inşaatları var. Tekstil firmamız var Bellona-İstikbal grubuna (Boydak) ve Avrupa'ya Hollanda başta diğer bazı ülkeler hammadde üretiyor. Uluslarası özel bir şirkette Yazılım Mühendisi olarak çalışıyorum. İş hayatında 2.5yıl bitiyor bu ay.Arabam var (kendim aldım aile katkısı yok), evim olacak 3-4 ay sonra kısmetse (kendim aldım aile katkım yok) belli birikimimde var. Henüz evlenmedim Eylülde olacak o da. Evimin birçok eşyası hazır durumda. Sosyal güvencem 4 ayrı(2 devlet 2 özel). Hiçbirine para ödemedim. Ailemden para almıyorum bilakis kardeşlerime destek oluyorum.

Kısacası aramızda pek bir fark yok. Bu amaç ile sordum. Sakın ola konuya yeni atlayan dostlar yanlış anlamasın, sidik yarıştırmıyoruz. Konu Türkiye'nin sosyal güvencesi vs...

Demek istediğim bu Mahir. Evimde de her türlü imkanım var. Sende de vardır. Allah herkese versin. Eğitimede devam. Ancak ülkemiz öyle eskisi gibi değil. En azından uğraşan insanlar var. Savcı Berk gibi:) Birçoğu bilir Başbakanımızı pek sevmem (düşünce olarak) ama hükümet olarak katkılarınıda unutmam, farkındayım.

emrah kardes, benim sana karsi ciktigim yok zaten. Burada fikirlerimizi ortaya koyuyoruz, tabi ki fikir ayriligi olacak. Ben Almanya'daki düzeni bütün dünyaya degismem derim, sen baska bisey dersin. Bu gayet dogal. Ayrica Fikrine de saygi duyarim. Muhabbetine de doyum olmuyor ;-) Seviyeli tartismayi, daha dogrusu degerlendirmeyi severim. Ülke'nin eskisi gibi olmadigini umuyorum ben, insallah dedigin gibidir fakat, söyle bir gercek var ki, TR 10 sene önce Almanyanin en az 60-70 sene gerisindeydise, simdi yine de 50 sene falan gerisindedir, daha cok yol katetmesi gerek. Bunu kabul etmelisin.

Bu tür konulari burada cogu kisiyle tartisiyorum, en son adamlara "madem türkiye bu kadar güzel yasanacak bi ülke, buyrun gidin, niye burada bu cileyi cekiyorsunuz" dedigimde, kimse dogru düzgün cevap veremiyor. Hani derler ya "Davulun sesi uzaktan hos gelir". O misal. Cogu TR yi savunuyor ama is orada yasamaya gelince, kimse yanasmiyor. Sözüm cevremdekilere...

Sanirsam bilgisaray programcilari Danimarka'da 25.000-30.000 DKK falan aliyorlar. Eger iyiysen isinde maas daha da artabilir. Emrah onu bunu birak ciddiyim bak Turkiye ne Iskandinavya ne de Almanya ne de Hollanda ile kiyaslanabilecek bir ulke hem ekonomik hem de sosyal guvence olarak. Bir de kendin icin dusunme. Mesala Turkiye'de calisanlar biliyorum inkar edemezsiniz markette falan cok az aliyorlar. Almanya'da sanirsam markette calismanin saati 7 euro. Zaten sosyal devlet dedigin yerde gelir dagilimi arasindaki ucurum azdir. Turkiye sondan ucuncu gelir dagilimindaki esitlik bakimindan.

Sen bakma Almanya A1 sertifikasi getirdi evlilikler icin . Danimarka yas 24 iki taraf icin devletten geriye dønuk 1 yil sanirsam en son iki yil oldu para almaman, bankada 60.000 DKK civari garanti gøstermen, gelirinin ortala 13.000 DKK falan olmasi ev icin kisi basi en az 20 metrekare alan olmasi falan kurallari var. :) Halen gøc dalgasi var ve o yuzden zorlastiriyorlar yasalari.

Mesala Turkiye geri dønus yasasina imza atmiyor. Atsa vize sorunu da ortadan kalkacak. Fakat Turkiye imzalamiyor. Cunku izni olmayan Fransa olsun Almanya olsun binlerce Turku gønderdiklerinde ne olacagini iyi biliyorlar.

Turkiye kiyaslanamaz Avrupa ile ne ekonomik ne de sosyal guvence olarak. Zaten gidenlerin cogu da gelmez. Elestirirler ama gelmezler.

Türkiye ile 5 milyonluk İskandinav ülkelerini karşılaştırmayın pls. Bütün İskandinavya nüfusunu toplasan 1 Türkiye etmiyor + Türkiye her yıl 50 - 60 milyar dolarını ( bu para çoğu AB ülkesinin yıllık geliri )( askeri harcamalara ayırmak zorunda kalıyor ( bulunduğu coğrafya bunu zorunlu kılıyor ) Türkiyede Kuzey Avrupa ülkesi olsaydı askeri harcama olmazdı. Tabiki o ülkedeki halkın refah düzeyi Türkiye'den daha yüksek olacak bu normal birşey

emrah kardes, benim sana karsi ciktigim yok zaten. Burada fikirlerimizi ortaya koyuyoruz, tabi ki fikir ayriligi olacak. Ben Almanya'daki düzeni bütün dünyaya degismem derim, sen baska bisey dersin. Bu gayet dogal. Ayrica Fikrine de saygi duyarim. Muhabbetine de doyum olmuyor ;-) Seviyeli tartismayi, daha dogrusu degerlendirmeyi severim. Ülke'nin eskisi gibi olmadigini umuyorum ben, insallah dedigin gibidir fakat, söyle bir gercek var ki, TR 10 sene önce Almanyanin en az 60-70 sene gerisindeydise, simdi yine de 50 sene falan gerisindedir, daha cok yol katetmesi gerek. Bunu kabul etmelisin.

Bu tür konulari burada cogu kisiyle tartisiyorum, en son adamlara "madem türkiye bu kadar güzel yasanacak bi ülke, buyrun gidin, niye burada bu cileyi cekiyorsunuz" dedigimde, kimse dogru düzgün cevap veremiyorlar. Hani derler ya "Davulun sesi uzaktan hos gelir". O misal. Cogu TR yi savunuyor ama is orada yasamaya gelince, kimse yanasmiyor. Sözüm cevremdekilere...

Teşekkür ederim bende seninde sohbetin aynı oranda güzel ve seviyeli.

Şimdi Almanya ile kıyaslamadım. Selen bir örnek vermiş misal bilmem kaç bin Danimarka Kronu para alıyormuş. Bu imkanlar artık bizde de var. Haa o kadar olmayabilir ancak var. Sağlık ve ilaç ücretsiz alabiliyorsun. ABD'de bile bu yok. Ben bizzat yaşadım hasta idim bir ton para bayıldım. Sigortam bana (kendi yaptırdığım oraya gitmeden önce zorunlu) aylık 20dolar ilaç parası vermiş şaka gibi. Almanya bizim önümüzde ama fark öyle 50yıl kadar da değil. Teknolojik olarak iyi Almanya. Ama zaten 2-3 ülke o koca coğrafyayı ayakta tutan. Baştada Almanya geliyor. 2 dünya savaşı geçirdi konusunuda açıkladım sana. Bizler, yani sizin aileniz ve öncesi gidenler o halde geitrdi o sanayi ve ekonomiyi. Sebebi ülkemizinde daha büyük bir yıkımdan çıkmış oluşudur. Almanya işgale uğramadı. Bizim gibi 4 koldan girip dağıtmadılar. Nazilerin bıraktığı sanayi ve bilim imkanları o dönem hiçbir ülkede yoktu. ABD'yi adam eden o bombaları yaptıran bilim adamları yine Alman kökenli. Proton bombalarını bulan bilim adamları Alman-Avusturya kökenli. Bizi mahveden şey Molla kafalar, yerleşik Arap kültürü idi.

Eksiklerimiz var evet. Ama eskiye bakınca iyi yol aldı Türkiye. Almanya sende bilirsinki halen göçmen işçiler ile işliyor. Ağırlık olarak tabii. Gel gelelim hala Yunanistan'a tazminat ödeyemiyor:). Dediğim gibi bizi onlarla kıyaslarken bizi onlardan ayrı tut. Maalesef bu gerçek. Orada olupta çok kötü şartlarda yaşayanda var senin-ailen gibi şanslı ve / veya çalışkan olup üretenlerde. Kahvede çürüyen de dolu sen daha iyi bilirsin.

Neyse konudan çok uzaklaştık. Selen'e 1-2 laf edeceğim. Allah bana seninki gibi yattığım yerden çalışmadan bir hayat verirse gerçekten İsveçte intihar eden adamlardan daha yaratıcı bir ölüm seçerdim kendime. Haftasonlar evdeyim, 2 gün bile birçok kez uzun geliyor sıkılıyorum.

Türkiye ile 5 milyonluk İskandinav ülkelerini karşılaştırmayın pls. Bütün İskandinavya nüfusunu toplasan 1 Türkiye etmiyor + Türkiye her yıl 50 - 60 milyar dolarını ( bu para çoğu AB ülkesinin yıllık geliri )( askeri harcamalara ayırmak zorunda kalıyor ( bulunduğu coğrafya bunu zorunlu kılıyor ) Türkiyede Kuzey Avrupa ülkesi olsaydı askeri harcama olmazdı. Tabiki o ülkedeki halkın refah düzeyi Türkiye'den daha yüksek olacak bu normal birşey

Almanya, Fransa vs. vs. de var. Almanya icin cocuk parasi vs. vs. Ve kiyaslanamaz Turkiye o ulkeler ile. Sorun askeri harcamalar falan degil sadece. Harcamalari kissa bile kisi basina dusen para cok az Turkiye'de Avrupa'ya gøre. Sorun o ulke bu ulke degil. Sorun sondan ucuncu gelir dagilimindaki esitlik anlaminda Turkiye. Sorun bu gelir dagilmi arasindaki dengesizlik ve uretememe sorunu. Bilgi ve teknoloji ureteme noktasinda Avrupa'nin cok gerisinde Turkiye. Su anda Turkiye'de petrol ciksa milyarlarca varil bir sosyal devlet yoksa gelir dagilimi arasinda ucurum varsa bu sana yansimaz. Sorun bu.

Avrupa'daki hayat standartlari køtu dendi neredeyse ve Turkiye sanki esitmis ya da onlardan ileriymis gibi o yuzden yazdim. Atarlar tutarlar orda yasayanlar da fakat dedigim gibi dønemezler cogu. Cunku markette calisarak hic biri Almanya'da da olsun Isvec'te de olsun aldiklari gibi araba falan alip aile gecindiremezler Turkiye'de.

Sanirsam bilgisaray programcilari Danimarka'da 25.000-30.000 DKK falan aliyorlar. Eger iyiysen isinde maas daha da artabilir. Emrah onu bunu birak ciddiyim bak Turkiye ne Iskandinavya ne de Almanya ne de Hollanda ile kiyaslanabilecek bir ulke hem ekonomik hem de sosyal guvence olarak. Bir de kendin icin dusunme. Mesala Turkiye'de calisanlar biliyorum inkar edemezsiniz markette falan cok az aliyorlar. Almanya'da sanirsam markette calismanin saati 7 euro. Zaten sosyal devlet dedigin yerde gelir dagilimi arasindaki ucurum azdir. Turkiye sondan ucuncu gelir dagilimindaki esitlik bakimindan.

Sen bakma Almanya A1 sertifikasi getirdi evlilikler icin . Danimarka yas 24 iki taraf icin devletten geriye dønuk 1 yil sanirsam en son iki yil oldu para almaman, bankada 60.000 DKK civari garanti gøstermen, gelirinin ortala 13.000 DKK falan olmasi ev icin kisi basi en az 20 metrekare alan olmasi falan kurallari var. :) Halen gøc dalgasi var ve o yuzden zorlastiriyorlar yasalari.

Mesala Turkiye geri dønus yasasina imza atmiyor. Atsa vize sorunu da ortadan kalkacak. Fakat Turkiye imzalamiyor. Cunku izni olmayan Fransa olsun Almanya olsun binlerce Turku gønderdiklerinde ne olacagini iyi biliyorlar.

Turkiye kiyaslanamaz Avrupa ile ne ekonomik ne de sosyal guvence olarak. Zaten gidenlerin cogu da gelmez. Elestirirler ama gelmezler.

Selen, ben seni anladım. Çok sağlam para kazanıyorsun gördüğüm kadarı ile "yatarak" hemde:) Ama ben ne diyorum sana ? Ben sıkılırım. O kadar parada pulda gözümde yok. Bugattim olmayı versin. Benimde Ford focusum var. Alın terim ile almışım:) Sıkıntı yok bu açıdan. Ben Kanada'ya gidecektim. İnanmayacaksın, 2 hafta önce resmen bir projemi beğenen Londralı firma iş teklifinde bulundu. Ama orada yaşamam gerekiyor vs. Gelenekselci değilim. Nişanlımda bilir her zaman ileride farklı bir ülkeye her yıl bir başkasına seyahat edip gezmek istediğimi. Hatta emekliliğimi farklı bir ülkede geçirmek istediğimi. Ama ben ülkeme birçok konuda kızsamda seviyorum.

Para pul geçici. Bunlar insanın yarattığı gerçekler. Evet yaşam için kazanıyorum fazlasınıda şuan ilerisi için kendime yatırım amaçlı değerlendiriyorum ve bana yetiyor. Bak, BMO(Bilgisayar Mühendisleri Odası) kuruyoruz bende kurucu heyetteyim. 2 ayrı komisyonda delegasyon yapıyorum. Ünilere gidiyorum. Bunlar güzel anlatabildim mi ? Kitapçık basıyoruz AR-GE yapıyorum. Ülkemin aslında daha gelişime açık olması beni mutlu eden şey:) Samimiyet, küfür etmek güzel şeyler. Doğal insan var. Soğukluk pek az. Avrupa'da bu yok. Bunu 50987685 kişiden duydum, işittim. Babam en yakın örneğim. Çin'den Estonya'ya oradan ABD'ye birçok ülkeyi her yıl geziyor, gidiyor görüyor. Evet Almanya-Danimarka bizden çok öndeler. Ama bizde ezik değiliz, ölmüyoruz. Bizde abartı var.

Markette çalışanların örneğinde haklısın. Amadikkat ettiysen hiçbiri yaşlı falan değil. Gayet ya eğitimsizler ya da çok gençler. O bakımdan anormal değil. Haa az mı o para evet. Ancak giderleri de ona göre.

Çocuk parası, işsizlik parası falan iyi bir şey değil ki Selen. ( Kendin de dedin tembelim diye ) Avrupa'da artan işsizliğin, gerileyen ekonomilerin temel sebebi gösteriliyor bu işsizlik paraları, cocuk paraları falan.

Türkiye gibi bir ülkede 2000 tl işsizlik parası versen 75 milyon'un 74,5 milyonu çalışmaz yatar evde

Çocuk parası, işsizlik parası falan iyi bir şey değil ki Selen. ( Kendin de dedin tembelim diye ) Avrupa'da artan işsizliğin, gerileyen ekonomilerin temel sebebi gösteriliyor bu işsizlik paraları, cocuk paraları falan.

Türkiye gibi bir ülkede 2000 tl işsizlik parası versen 75 milyon'un 74,5 milyonu çalışmaz yatar evde

Benim CEO'm Yunanlı:) Yunanistan konusunu konuşuyoruz en çok buna kzıyordu. Emrah, uyudu millet. gitmedi işe. Yedi içti. Gezdi dolaştı parayı aldı üretmedi dedi:) Borçlandılar dedi sonu malum.

Ayrıca Türkiye'de 2000 euro ile yaşadığın hayatı Avrupa'da yaşayabilmen için 5000 euro falan kazanman lazım herhalde 6 ay Erasmus sayesinde gittim Avrupa'ya ben bu izlenimi edindim. Avrupa'da ev kiraları veya ev fiyatları ne kadar ? yeme - içme gibi temel ihtiyaçlar ne kadar ? Türkiye'de ne kadar? Bizim Almanya'da yaşayan gurbetçi akrabalar Almanya'da aldıkları parayla geçinemiyoruz diyorlar alışverişlerini hep yazın geldiklerinde Türkiye'den yapıp götürüyorlar. :)

Ben Avrupa'da 6 ayda harcadığım para ile Türkiye'de 2 yıl geçinirdim

Hayir hayir sosyal sistem cok gelismis. Issizlik parasi olarak bakmamak lazim. Mesala yaslilarin evine ucretsiz bakim hizmeti falan gidiyor tek cocuk icin harcanan egitim parasi vs. vs. tamamen sosyal devlet sistemi cok gelismis. Evet Turkiye'de yatarlar zaten vatandasligi alan Turklerin cogu da yatiyor :) Cok farkli kulturler bu konuda. Orda calismamak biraz abes gibi. Yani abes dedigim kimse sana gelip neden calismiyorsun falan demez de calismalari gerektiginin bilincindeler ve calisir da zaten cogu. Fakat iste gerileyen ekonominin sebebi direk issizlik cocuk parasi falan degil. Ona bakarsan gerekce olarak gøcmenleri de gøsteriyorlar. Bu daha cok politik manevra sosyal sistemi yikmak tamamen liberal ekonomiyi getirme falan noktasinda. Ekstra o sosyal sistemde zenginden cok fazla vergi alinir vs. vs. Yani o sebepler kendi ici søylemleri falan cok uzun bir konu.

Teşekkür ederim bende seninde sohbetin aynı oranda güzel ve seviyeli.

Şimdi Almanya ile kıyaslamadım. Selen bir örnek vermiş misal bilmem kaç bin Danimarka Kronu para alıyormuş. Bu imkanlar artık bizde de var. Haa o kadar olmayabilir ancak var. Sağlık ve ilaç ücretsiz alabiliyorsun. ABD'de bile bu yok. Ben bizzat yaşadım hasta idim bir ton para bayıldım. Sigortam bana (kendi yaptırdığım oraya gitmeden önce zorunlu) aylık 20dolar ilaç parası vermiş şaka gibi. Almanya bizim önümüzde ama fark öyle 50yıl kadar da değil. Teknolojik olarak iyi Almanya. Ama zaten 2-3 ülke o koca coğrafyayı ayakta tutan. Baştada Almanya geliyor. 2 dünya savaşı geçirdi konusunuda açıkladım sana. Bizler, yani sizin aileniz ve öncesi gidenler o halde geitrdi o sanayi ve ekonomiyi. Sebebi ülkemizinde daha büyük bir yıkımdan çıkmış oluşudur. Almanya işgale uğramadı. Bizim gibi 4 koldan girip dağıtmadılar. Nazilerin bıraktığı sanayi ve bilim imkanları o dönem hiçbir ülkede yoktu. ABD'yi adam eden o bombaları yaptıran bilim adamları yine Alman kökenli. Proton bombalarını bulan bilim adamları Alman-Avusturya kökenli. Bizi mahveden şey Molla kafalar, yerleşik Arap kültürü idi.

Eksiklerimiz var evet. Ama eskiye bakınca iyi yol aldı Türkiye. Almanya sende bilirsinki halen göçmen işçiler ile işliyor. Ağırlık olarak tabii. Gel gelelim hala Yunanistan'a tazminat ödeyemiyor:). Dediğim gibi bizi onlarla kıyaslarken bizi onlardan ayrı tut. Maalesef bu gerçek. Orada olupta çok kötü şartlarda yaşayanda var senin-ailen gibi şanslı ve / veya çalışkan olup üretenlerde. Kahvede çürüyen de dolu sen daha iyi bilirsin.

Neyse konudan çok uzaklaştık. Selen'e 1-2 laf edeceğim. Allah bana seninki gibi yattığım yerden çalışmadan bir hayat verirse gerçekten İsveçte intihar eden adamlardan daha yaratıcı bir ölüm seçerdim kendime. Haftasonlar evdeyim, 2 gün bile birçok kez uzun geliyor sıkılıyorum.

Kahvede cürüyen tonla insan var, aynen dedigin gibi. Zaten bu insanlar hep "memleket gibisi yok, yemisim Almanyayi" diyorlar. Nicin diyorlar? Cünkü burada bi b.ka yaramiyorlar da ondan, cünkü burada devletin verdigi yardimla gidip Kahvede kumar oynuyorlar da ondan, cünkü 40 yildir burada yasayip da 40 kelime almanca bilmiyorlar da ondan. Benim cok Alman Arkadasim var, bana "Senin buraya ayak uydurmana sapka cikariyoruz, cabaliyorsun, biseyler arkasindan kosuyorsun, digerleri gibi, salak salak ortalikta gezmiyorsun, helal olsun" diyorlar ve ben bunlara her zaman sunu demisimdir: "sizin beni bu konuda böyle övmeniz, göklere cikarmaniz, buradaki türklerin ayibidir, ben buraya gelmissem, burada yasamak istiyorsam, herhalde biseylerin pesinden kosacagim, herhalde cabalayacagim, entegre olacagim, bu gayet dogal bisey, ama buradaki insanlar o kadar entegrasyondan uzak ki, siz dogal olmasi gereken entegrasyonu, cok özel biseymis gibi görüyorsunuz, bu da bizim milletimizin ayibidir"

yani uzun lafin kisasi, burada cigeri bes para etmez, o kahve senin bu kahve benim diye dolasan tonla insan var, onlarla ülke kiyaslamasi yapmaya bile gerek yok, ama isinde gücünde olan kisi burada asla ac kalmaz, ac kalmayi birak, belli bi seviyede hayatini sürdürür.

Ayrıca Türkiye'de 2000 euro ile yaşadığın hayatı Avrupa'da yaşayabilmen için 5000 euro falan kazanman lazım herhalde 6 ay Erasmus sayesinde gittim Avrupa'ya ben bu izlenimi edindim. Avrupa'da ev kiraları veya ev fiyatları ne kadar ? yeme - içme gibi temel ihtiyaçlar ne kadar ? Türkiye'de ne kadar? Bizim Almanya'da yaşayan gurbetçi akrabalar Almanya'da aldıkları parayla geçinemiyoruz diyorlar alışverişlerini hep yazın geldiklerinde Türkiye'den yapıp götürüyorlar. :)

Ben Avrupa'da 6 ayda harcadığım para ile Türkiye'de 2 yıl geçinirdim

Ben inanmiyorum ne is yapiyorlar ? Yani inanmiyorum derken ben Turklerden param var diyen birini gørmedim halen. Ciddiyim de bak. Aile de 5 kisi mesala 3'u calisiyor para yok diyor gecinemiyoruz diyor øteki tarafta tek kisi calisiyor durumundan memnun. Fakat pahali oldugu gercek. Mesala ev kiralari ve yiyecek konusunda pahali. Fakat et daha ucuz. Elektronik seyler de daha ucuz araba falan bu tur diger ihtiyaclar da ucuz. Bir de yaptigi is de ønemli. Dedim ya mesala o gecinemiyorum derken ayni isle Turkiye'ye gelse gecinebilecek mi vs. vs.

Kahvede cürüyen tonla insan var, aynen dedigin gibi. Zaten bu insanlar hep "memleket gibisi yok, yemisim Almanyayi" diyorlar. Nicin diyorlar? Cünkü burada bi b.ka yaramiyorlar da ondan, cünkü burada devletin verdigi yardimla gidip Kahvede kumar oynuyorlar da ondan, cünkü 40 yildir burada yasayip da 40 kelime almanca bilmiyorlar da ondan. Benim cok Alman Arkadasim var, bana "Senin buraya ayak uydurmana sapka cikariyoruz, cabaliyorsun, biseyler arkasindan kosuyorsun, digerleri gibi, salak salak ortalikta gezmiyorsun, helal olsun" diyorlar ve ben bunlara her zaman sunu demisimdir: "sizin beni bu konuda böyle övmeniz, göklere cikarmaniz, buradaki türklerin ayibidir, ben buraya gelmissem, burada yasamak istiyorsam, herhalde biseylerin pesinden kosacagim, herhalde cabalayacagim, entegre olacagim, bu gayet dogal bisey, ama buradaki insanlar o kadar entegrasyondan uzak ki, siz dogal olmasi gereken entegrasyonu, cok özel biseymis gibi görüyorsunuz, bu da bizim milletimizin ayibidir"

yani uzun lafin kisasi, burada cigeri bes para etmez, o kahve senin bu kahve benim diye dolasan tonla insan var, onlarla ülke kiyaslamasi yapmaya bile gerek yok, ama isinde gücünde olan kisi burada asla ac kalmaz, ac kalmayi birak, belli bi seviyede hayatini sürdürür.

Güzel bir durumdasın senin adına ve bir hemşehrin olarak çok sevindim. Umarım bu tip cümleleri daha çok duyarız ya da senin deyiminle duymamıza gerek kalmaz. Benim amcam işte. Avusturya'da kendisi çat pat konuşuyor. 2004 te gitti. Ben o günden bu yana 2.dilimi öğreniyorum İngilizce dışında:) Yengem yatıyor. İşsizlik vs. Amcama borç verdim hala ödeyemiyor. Sorunda değil ama kızıyorum. Yengem niye çalışmıyor diye çok kızdım. Sen okumana devam et dostum. Orada iyi işler yapın ve benim söylemeye çalıştığım seninde zaten başardığın entegrasyon çok önemli. Onu başarmış olman ayrıca mutlu etti beni. Ama ülkemize kötü gözle bakmayın. Almanya'dan çok farklıyız ve çok güzel yanlarımızda var. Yan komşumuz geçen sene evlendi kızları. Almanya'ya gitti bir Türk ile evlendi. Burada Yönetici asistanıydı uluslararası bir inşaat firmasında. Orada ortalama bir işte mutsuz. Niye diye soruyorum : Daha çok kazanıyorum ama sosyal statüm ve hayata verdiklerim az diyor. Ben bu kafada olduğum için istemiyorum işte. Para değil herşey. Birde ülkeme ivme kazandırabileceğim olanaklar mevcut. Sistemin bir parçasından çok sisteme birşey katıyorum ya da yön verebiliyorum.

Arab yarımadasına, Balkanlara ve birkaç Avrupa ülkesine yazılım üretiyoruz. Bakalım seneye Dubai'ye gideceğim sözleşme olacak 1 ay kadar kalacağım sistem entegrasyonu ve optimasyonu için. Orada birşey yapıp ülkeme para kazandırmak beni mutlu eden, orada bulunmak değil:) Yani bu şekilde değil. Turist olmak özgürce orada olmak ayrı bir olay çalışmak ayrı bir olay yani düşüncem bu yönde.

Ben inanmiyorum ne is yapiyorlar ? Yani inanmiyorum derken ben Turklerden param var diyen birini gørmedim halen. Ciddiyim de bak. Aile de 5 kisi mesala 3'u calisiyor para yok diyor gecinemiyoruz diyor øteki tarafta tek kisi calisiyor durumundan memnun. Fakat pahali oldugu gercek. Mesala ev kiralari ve yiyecek konusunda pahali. Fakat et daha ucuz. Elektronik seyler de daha ucuz araba falan bu tur diger ihtiyaclar da ucuz. Bir de yaptigi is de ønemli. Dedim ya mesala o gecinemiyorum derken ayni isle Turkiye'ye gelse gecinebilecek mi vs. vs.

ABD'de öyleydi. Emir'de bilir zaten. Et sudan ucuz. Şaka değil su ile aynı fiyatta. 4.ay sonu özlemden menemen yapalım dedik 3 kişi (2 Türk bir Makedon) toplam maliyet 35doları buldu. Yumurta-ekmek-domates-biber-zeytin-çay-peynir. Tek pişirimlik hani kilo ile sebze değil, ya da kalıp kalıp peynir değil:)

@Emrah Kaya

Abi şu BMO'yu ben mezun olana kadar kurun mümkünse :asd:

İmza kampanyasına katılırsan sevinirim. Sende destek ol. Uğraşıyoruz. Mart ayında kongre yapacaz İstanbul EMO'da. Bakalım ayrılmayı planlıyoruz işte. İmza yetkisi, denetim gibi artıları olacak. Sosyal güvence, iş olanakları ve dayanışma olacak. Facebook'ta 7564745680 tane Bilgisayar ya da Yazılım Mühendisi mezunu arkadaşım var onlara ilettim 3-5i geri döndü. Herkesin derdi giyim kuşam (özür dileyerek!) karı-kız araba olmuş Anıl. Şuan Kayseri Erciyes-Kocaeli-Bursa Uludağ-Çanakkale-Manisa-Samsun 19 Mayıs gibi birçok üniversite destek oldu. Y.Lisans yaptığım Hacettepe'de Ebru Hocamız Yrd. Doç onunda desteğini aldık. yol alıyoruz. Durum çok iyi şuanda. 8 ayrı komisyonda 56 delege var. Bazıları 3 ayrı komisyonda bende 2 ayrı komisyondayım. AR-GE ve Yeni Teknolojiler. Bunlarla ilgili yönetmelik-önerge-düzenleme ve makale hazırlıyoruz. Kuruluş için TBMM tarafından yasanmış gereklilikler.

BMO sitesine girip imza için formu alıp sınıfta arkadaşlarınla doldurup ilgili adrese gönderirsen sevinirim.

Güzel bir durumdasın senin adına ve bir hemşehrin olarak çok sevindim. Umarım bu tip cümleleri daha çok duyarız ya da senin deyiminle duymamıza gerek kalmaz. Benim amcam işte. Avusturya'da kendisi çat pat konuşuyor. 2004 te gitti. Ben o günden bu yana 2.dilimi öğreniyorum İngilizce dışında:) Yengem yatıyor. İşsizlik vs. Amcama borç verdim hala ödeyemiyor. Sorunda değil ama kızıyorum. Yengem niye çalışmıyor diye çok kızdım. Sen okumana devam et dostum. Orada iyi işler yapın ve benim söylemeye çalıştığım seninde zaten başardığın entegrasyon çok önemli. Onu başarmış olman ayrıca mutlu etti beni. Ama ülkemize kötü gözle bakmayın. Almanya'dan çok farklıyız ve çok güzel yanlarımızda var. Yan komşumuz geçen sene evlendi kızları. Almanya'ya gitti bir Türk ile evlendi. Burada Yönetici asistanıydı uluslararası bir inşaat firmasında. Orada ortalama bir işte mutsuz. Niye diye soruyorum : Daha çok kazanıyorum ama sosyal statüm ve hayata verdiklerim az diyor. Ben bu kafada olduğum için istemiyorum işte. Para değil herşey. Birde ülkeme ivme kazandırabileceğim olanaklar mevcut. Sistemin bir parçasından çok sisteme birşey katıyorum ya da yön verebiliyorum.

Arab yarımadasına, Balkanlara ve birkaç Avrupa ülkesine yazılım üretiyoruz. Bakalım seneye Dubai'ye gideceğim sözleşme olacak 1 ay kadar kalacağım sistem entegrasyonu ve optimasyonu için. Orada birşey yapıp ülkeme para kazandırmak beni mutlu eden, orada bulunmak değil:) Yani bu şekilde değil. Turist olmak özgürce orada olmak ayrı bir olay çalışmak ayrı bir olay yani düşüncem bu yönde.

cok güzel bi yorum, tebrikler. Güzel Sözlerin icin de ayrica tesekkür ederim. Bende dediklerinin altina imzami atiyorum, insallah bu entegrasyon sorununu zamanla cözecegiz, ki artik ben buraliyim, cözmeliyiz, Türkiyeden cok Almanya benim Memleketim, bunu kimse yanlis anlamasin, Alman hayranligida degil, 22 Yildir bu ülkede yasiyorum, Alman Vatandasiyim, Türk Vatandasligim yok, o yüzden buradaki insanlarimizin da entegre olmasini istiyorum, ki ilerde yasim ilerledigi zaman "Entegrasyonda baya yol katetmisiz" diyebileyim.

Bir yanlis anlasilmayi önlemek icin, tekrar diyorum: Ülkeye vallahi kötü gözle bakmiyorum, Ülkenin gelismesini cani gönülden istiyorum, cünkü Ülkeyle Bagim tamamen kopmus degil, sirf GALATASARAY bile o bagin kopmamasini saglar :), Antep'de yasayan akrabalarim da var, allah izin verirse yazinda gidip görecegim onlari. Insallah Türkiye hizla, emin adimlarla hakettigi yere gelir, bunu cani gönülden istiyorum.

Üst Alt