Istanbul Holidays | Yardım - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Istanbul Holidays | Yardım

Cevap: Istanbul Holidays | Yardım

Haa. Topkapı sarayinada gitmiştik :)

~

Topkapı Sarayını tamamen gezmek her yerini karış karış dolaşmak yaklaşık 1-2 gün alır. Dolu dolu eserler, gerçek eşyalar, bir imparatorluğun mirası ve elde ettiği diğer uygarlıklardan (Avrupadan-Arap yarımadasına, oradan uzak doğuya ve Afrika'ya) farklı izler var.

Bu ayrım İstanbul'da da var. Sur içi şehir ve Sur dışı şehir kavramları var. Sur dışındaki yerleşim yerleri Avcılar - Bakırköy vs vs gibi bunlar yeni kentlerdir Sur içi yerleşim yerleri Fatih gibi bunlar da eski yerleşim yerleri eski kentlerdir

Surici ve surdisi kavramlarinin olmasi farkli o sur ici diye tabir edilen yerde bir tarihsel doku butunlugunun olup olmamasi farkli. Ona bakarsan zamaninda kentler icinde gene kale ici ve kale disi gibi ayrimlara gidilir. Belirli sinirlarin icinde surlar olsun kale duvarlari olsun hatta ic kaleler ve ic surlar da vardir iceri merkeze dogru yønetimsel yapilar gelir. Bu tarihsel kentle alakali birsey o dokunun su anda olup olmamasi ile alakali degil. Kavram var fakat ortada o tarihsel doku yok ki o kavramda tarihsel kentlerin sartlardan dolayi o sekilde yapilanmalari ile alakali.

İstanbul'u hiç tanımamışsın :) Rock bar sayısı diyorsun. Her hafta sağlam gruplar dinleyeceğin mekanlar mevcut. Makine, Lithium niceleri. Kadıköy-Taksim-Cihangir çıkarlar buralarda. Tarih dediğin şey olmazsa olmazıdır. Rica ediyorum Kuzey Maerika'ya git. Aynı şeyler, yapaylık, özgürlük kısıtlı, saat 12 dedin mi mekan kapanıyor. Bir Bodrum barları (tamam son zamanlarda kro doldu çalışan olarak), Antalya çok az ülkede mevcut. Tarih tarih nedir dersen bu senin beklentin derim. Neyi görmeyi planlıyorsun peki ? Amsterdam'da mantar yemek mi ? Ot çekmek mi tek yapılacak şey ?

bi yerde yasadıgın zaman insanın ici acılmalı, boyle camdan bakınca yuzun gulmeli bu igrenc kasvetli sehirin nesini seviyosunuz abi ? nesini ?

bak simdi ;

istanbul :

kadikoy1.jpg

galata.jpg

16ta.jpg

istiklalcaddesi2.jpg

vancouver :

vancouver.jpg

bryson city (NC) :

bryson%20city.jpg

frankfurt :

3752315-Romerberg_the_old_central_square-Frankfurt_am_Main.jpg

melbourne :

Melbourne-manzara.jpg

tekrar istanbul :

istanbul_ortakoy_00191.jpg

bagdat.jpg

bursa :

bursa-genel.jpg

san francisco :

2dv7azb.jpg

calgary :

Calgary.gif

vs.vs..vs..vs...

paris maris seattle falan gostermiyorum bile. hala istanbul guzel derseniz, ben bisey demem abi.

Koca istanbulun altında. Kocaman birde. Öyle böyle değil.

~

Bildiğim kadarı ile oradan Mısır Çarşısına kadar alttan tünel mevcut. Ancak halka kapalı. Şehir savunması için yapılmış.

Bu arada Mısır Çarşısı var Özgür. Dünyanın en eski pazar hanından biridir. Yüz yıllar önce en meşhur ticaret bölgesidir.

Bildiğim kadarı ile oradan Mısır Çarşısına kadar alttan tünel mevcut. Ancak halka kapalı. Şehir savunması için yapılmış.

Bu arada Mısır Çarşısı var Özgür. Dünyanın en eski pazar hanından biridir. Yüz yıllar önce en meşhur ticaret bölgesidir.

Onu duymadım vallah. Süper düşünmüşler :)

~

bi yerde yasadıgın zaman insanın ici acılmalı, boyle camdan bakınca yuzun gulmeli bu igrenc kasvetli sehirin nesini seviyosunuz abi ? nesini ?

bak simdi ;

istanbul :

kadikoy1.jpg

galata.jpg

16ta.jpg

istiklalcaddesi2.jpg

vancouver :

vancouver.jpg

bryson city (NC) :

bryson%20city.jpg

frankfurt :

3752315-Romerberg_the_old_central_square-Frankfurt_am_Main.jpg

melbourne :

Melbourne-manzara.jpg

tekrar istanbul :

istanbul_ortakoy_00191.jpg

bagdat.jpg

bursa :

bursa-genel.jpg

san francisco :

2dv7azb.jpg

calgary :

Calgary.gif

vs.vs..vs..vs...

paris maris seattle falan gostermiyorum bile. hala istanbul guzel derseniz, ben bisey demem abi.

Bina işte. Kanada'dan arkadaşım geldi. Göründüğpü gibi değil dedi:) 3 yıl kaldı. Hayattan soğudum dedi. Havası soğuk, insanı garip, yaşam yok can yok... Bina ise bizde de var dostum. O resimlerin bazıları montajlı bu arada:) Gidip gökdelenin yanına kapıda güvenlik "no entrance" diyince geri dönersin artık :)

O Galata Kulesi için, Saraylar için, Kiliseler için binlerce Mimar geliyor çözmeye incelemeye. Gökdelen bugün Güney Afrika'da da var bizde de :) Bende işte geçen gittiğim eğitimde Yapıkredi Gökdelen D de idim. Bina işte:)

Mishir çarsisinda ne yapilir abi ? baharat satilan bir yermi?

1000 tl adam basi biraz çok oluyo ama + biletleri saysak 1500tl çikiyo yani :(

Hadi beyler. İstanbulun muhabbeti bitmez. İstanbul istanbul olalı hiç görmedi böyle Muhabbet.

Bana iyi geceler :)

~

Mishir çarsisinda ne yapilir abi ? baharat satilan bir yermi?

1000 tl adam basi biraz çok oluyo ama + biletleri saysak 1500tl çikiyo yani :(

Turistlerin çok olduğu baharattan-trikoya-halıya-lokuma-şekerlemeye-altına dükkanlar mevcut. 1000TL otel dahil dedim. Sen otelini ayarla önce. Ona göre söyleyelim diyorum. Kaç gün kalacaksın o da mesele.

Emir anlıyorum seni. Evet güzel görünüyor tamam da ışık-bina işte. Kapitalizmin simgesi. Güney Afrikada da var artık:) Evet bizimde oluyor yavaştan. Leventte var işte. Ankara'da da inşaa ediliyor. Adam ne yapacak iş merkezi onlar. Newyork'ta dolu sokaklar buz gibi güneş görmüyor o binalar yüzünden. Dibine gidiyorsun "no entrance-private" falan yazıyor:) Eeee foto çekip dönüyorsun. Yaşamıyorsun. Toronto'da bir tek yaşayabildiğin CN Tower misal. Asansörle in-çık etrafında 3-5 kafe falan:). Dışarısı buz gibi 8 ay boyunca. Vancouver cidden güzel. Ama yağmur-fırtına orasıda. Ve yine yapay. ABD - California copy-paste inşaa şehir.

G.Amerika gidince oraları görecen. Olay orada. Eğlence, heyecan, canlılık, kanyonlar... Amerikan Pastası filmini izleyip ABD dönüşü sövenler doluydu uçak:)

Otelde kalmam sanirim, bir yer ayarlarim amcamlarla. Maximum 1 hafta kalabilirim.

Benimde uykum geldi renktaslar, uyumaya gidiyorum,gosterdiginiz ilgi için hepinize tesekurler :)

Henüz yurtdışında bir yer görmek nasip olmadı ama Erguvan manzaralı boğaz turunun verdiği keyfi Avrupa'nın başka bir ülkesinde tadabileceğimi sanmıyorum. Dediğim gibi hiç görmedim ama Avrupa şehirleri resimlerinden bile çok soğuk mekanlarmış gibi gelir hep.

Mısır öyle değil mesela, ilk gitmeyi istediğim yer Mısır. Ya da Hindistan mesela inanılmaz güzel yerleri olduğunu duymuştum karmaşaysa karmaşanın başkentidir heralde Hindistan :)

Henüz yurtdışında bir yer görmek nasip olmadı ama Erguvan manzaralı boğaz turunun verdiği keyfi Avrupa'nın başka bir ülkesinde tadabileceğimi sanmıyorum. Dediğim gibi hiç görmedim ama Avrupa şehirleri resimlerinden bile çok soğuk mekanlarmış gibi gelir hep.

Mısır öyle değil mesela, ilk gitmeyi istediğim yer Mısır. Ya da Hindistan mesela inanılmaz güzel yerleri olduğunu duymuştum karmaşaysa karmaşanın başkentidir heralde Hindistan :)

2 yıl önce çalıştığım şirketimde proje müdürüm 1 yıl görev yapmış Hindistan'da anlata anlata bitiremiyordu:) Mısır ise bende çok istiyorum. Aslında gayet ucuz. Avrupa gibi çaya-simite 10 küsür euro bayılmıyorsun. Çorba desen Roma'da 20euro vermiş yazın yan komşumuz lanet ediyordu:). Ben öğrencilik yaşadım İstanbulda. Ders için Üsküdar'dan Beşiktaş'a her geçişimde o manzaradan ayrı etkilenir "Allah'ım her insan evladına bu şehirde en azından öğrencilik nasip et" derdim. Moral, temiz hava, enerji, simit, martılar, deniz kokusu...

Bu arada ekleyim de cogu Avrupa'li Turkiye'nin baskentini Istanbul olarak biliyor :) Ki zaten devletin baskenti Ankara ulkenin baskenti gercekten de Istanbul.

Üst Alt