Istanbul Holidays | Yardım - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Istanbul Holidays | Yardım

Cevap: Istanbul Holidays | Yardım

Nasil gezdin Paris'i. Paris yapilari mi Fransiz Devrimi øncesine dayanmiyor. Louvre ilk yapim tarihi sonradan resterasyon falan gecirmistir onun disinda Notre Dame, Sainte Chapelle vs. vs. onlarca yapi var.

Bir digeri her kent kendine ait bir kulturun izlerini tasir. Istanbul'da bir kac yer disinda siz de sayamazsiniz farkli bir kulturun izlerini. Kentsel sinifsal ayrimlar uzerinden ya da dinsel kimlikleri kabullenis ya da reddedis uzerinden belirli bølgelerin belirli yapilarda olmasi daha cok tarihsel doku ile alakali degil politik bir durumun sonucudur :)

Cok basit. Diger Avrupa kentleri farkli bir kultur ve anlayisin sonucudur Istanbul daha farkli bir anlayisin sonucudur. Istanbul'da tarihsel binlerce cesitlilik su falan dediginizde Ayasofya ve Yeretabatan sarnici bazi dikili taslar vs. vs. uzerine de zaten cikmaz. Istanbul'un tarihsel yerlerinde de direk Osmanli kulturunun etkisini hissedersin.

Elma ve armutlar karisiyor. Farkli bir kultur urunu olmalari o kentleri køtu yapmaz sadece senin icinde bulunmadigin ve yabanci oldugun bir kulturden dolayi sana garip gelir.

Sayarım. Sayarız. İstanbul'da Arap-Bizans-Roma-Antik Yunan - Osmanlı - Fransız - İtalyan - Alman tarihi mevcut.

Senin programda guzelmis abi :) daa yeni google'den baktim yerebatan sarnicina, inanilmaz biryere benziyo, ilgimi çekti açikçasi, camiileri sarnici gezmek için para lazimmi?

Cevahir AVM de super gozukuyo fotoraflarda,giderim ins'Allah

Emrah abi mas'allah iyi geziyormussun :)

Yeraltı sarnıcı. Müthiş.

Sultan Ahmet camii

Eyüp Sultan camii

Ayasofya

Cevahir AVM (müthiş)

Kapalı çarşı

Taksim

İstiklal caddesi

Vapurlarla tur.

Ben gittiğimde bur haftada buralara gitmiştik. Muthis zaman geçirdim :)

Ha birde Ali Sami Yen yıkılmadan bir kaç ay önce ilk kez görme imkanı bulmuştum :)

~

Sayarım. Sayarız. İstanbul'da Arap-Bizans-Roma-Antik Yunan - Osmanlı - Fransız - İtalyan - Alman tarihi mevcut.

Say yapilari. Yerebatan Sarnici, Ayasofya dikilitas vs. vs. disinda tarihsel bir farkli kulturun dokusu da yok Istanbul'da Tek tarihsel doku olarak sayacagin yer belki Istiklal'dir. Ordaki yapilarda daha cok yabanci elciliklerin falan tuccarlarin bulunmasi ve daha cok Avrupa'nin itici gucu etkisidir 19. yuzyilda.

Kent kulturu zaten Osmanli'da sonradan gelisen bir sey hatta gelisemeyen ve halen de Istanbul'da devam eden bir seydir. Mesala Istanbul'da Suleyman Seba var onun dekorasyonu yaptirdigi bir yer tarihsel dokuyu ( butunsel olarak o sokakta gezerken ) tasir zaten onun disinda da tarihsel dokudan daha cok ortada bir kaos var. Onun disinda tarihsel carsi vs. vs. Istanbul'da da zaten bir tarihsel dokuyu hissedecegin yer hemen hemen yok birkac yer disinda sokaklarinda yururken. Avrupa kentlerinde eski kent ve yeni kent ayrimlari vardir yani direk olmasa da bu ayrim hissedilir ve orda yururken hissettigin tarihsel doku daha fazladir gecmise dair.

Onun disinda surlar vs. vs. zaten Avrupa kentlerinde de var. Ve o surlar olsun kuleler falan olsun ki zaten onlar da tek kultur Osmanli kulturunun izlerini tasir. Tarihsel bir doku butunlugu bile yok Istanbul'da. Icine etmisler yani kentlesme kulturu daha dogrusu kentlesememe kulturunden dolayi.

d4dd0eine Schifffahrt in Venedig.JPG

9674dwenecja_venedig_podroze_woda_ulice.jpg

Venedik de güzeldir. :yenieek:

Senin programda guzelmis abi :) daa yeni google'den baktim yerebatan sarnicina, inanilmaz biryere benziyo, ilgimi çekti açikçasi, camiileri sarnici gezmek için para lazimmi?

Cevahir AVM de super gozukuyo fotoraflarda,giderim ins'Allah

Emrah abi mas'allah iyi geziyormussun :)

Yeraltı sarnıcı parayla, ama biz nedense yarı fiyattan bile az ödemiştik. Kampanyamı ne varmış bizim vardığımız saat.

Sultan Ahmet, ayasofya ve yeraltı sarnıcı 3lusu yan yana zaten.

Cevahir müthiş. Hiç benzer bir avm görmedim yeminle. Burada ona yakın diyebilecek bir yer bile yok. En büyüğü Fields o da Cevahir'in yarısı kadar herhalde.

~

Cevahir AVM de super gozukuyo fotoraflarda, INS4aLLAH GIDE BILIRIM

Topkapı Sarayı - Yerabatan Sarnıcı ve Ayasofya ücretli. Son gittiğim sene 2009 idi 20-30 tl arası fiyatlardı. En uygunu 10tl falansanırım Yerebatan Sarnıcı. Sarnıc = Su deposu demektir. Osmanlı bu yüzden kullanmış. Ancak Bizanslılar inşaa ederken su deposu ve bundan ayrı olarak belli kesimini Kralın zevk-sefa yaptığı, müzik dinlediği, bir alan olarak kullanmış. Kolonlar farklı yerlerden getirilmiş. Çanakkale vs farklı tapınaklara ait. En dibinde de ise eşsiz gerçek orijinal Medua Başı kolonu var. Orada dilek alanı var. Parmağını sokuyorsun vs gibi batıl inanç mevcut. Balıklar var hala.

Say yapilari. Yerebatan Sarnici, Ayasofya dikilitas vs. vs. disinda tarihsel bir farkli kulturun dokusu da yok Istanbul'da Tek tarihsel doku olarak sayacagin yer belki Istiklal'dir. Ordaki yapilarda daha cok yabanci elciliklerin falan tuccarlarin bulunmasi ve daha cok Avrupa'nin itici gucu etkisidir 19. yuzyilda.

Kent kulturu zaten Osmanli'da sonradan gelisen bir sey hatta gelisemeyen ve halen de Istanbul'da devam eden bir seydir. Mesala Istanbul'da Suleyman Seba var onun dekorasyonu yaptirdigi bir yer tarihsel dokuyu ( butunsel olarak o sokakta gezerken ) tasir zaten onun disinda da tarihsel dokudan daha cok ortada bir kaos var. Onun disinda tarihsel carsi vs. vs. Istanbul'da da zaten bir tarihsel dokuyu hissedecegin yer hemen hemen yok birkac yer disinda sokaklarinda yururken. Avrupa kentlerinde eski kent ve yeni kent ayrimlari vardir yani direk olmasa da bu ayrim hissedilir ve orda yururken hissettigin tarihsel doku daha fazladir gecmise dair.

Onun disinda surlar vs. vs. zaten Avrupa kentlerinde de var. Ve o surlar olsun kuleler falan olsun ki zaten onlar da tek kultur Osmanli kulturunun izlerini tasir. Tarihsel bir doku butunlugu bile yok Istanbul'da. Icine etmisler yani kentlesme kulturu daha dogrusu kentlesememe kulturunden dolayi.

Cevap vermeme için gerekli tüm eylemleri kullanmışsın. "Say", "yok" gibi.

Nasil gezdin Paris'i. Paris yapilari mi Fransiz Devrimi øncesine dayanmiyor. Louvre ilk yapim tarihi sonradan resterasyon falan gecirmistir onun disinda Notre Dame, Sainte Chapelle vs. vs. onlarca yapi var.

Bir digeri her kent kendine ait bir kulturun izlerini tasir. Istanbul'da bir kac yer disinda siz de sayamazsiniz farkli bir kulturun izlerini. Kentsel sinifsal ayrimlar uzerinden ya da dinsel kimlikleri kabullenis ya da reddedis uzerinden belirli bølgelerin belirli yapilarda olmasi daha cok tarihsel doku ile alakali degil politik bir durumun sonucudur :)

Cok basit. Diger Avrupa kentleri farkli bir kultur ve anlayisin sonucudur Istanbul daha farkli bir anlayisin sonucudur. Istanbul'da tarihsel binlerce cesitlilik su falan dediginizde Ayasofya ve Yeretabatan sarnici bazi dikili taslar vs. vs. uzerine de zaten cikmaz. Istanbul'un tarihsel yerlerinde de direk Osmanli kulturunun etkisini hissedersin.

Elma ve armutlar karisiyor. Farkli bir kultur urunu olmalari o kentleri køtu yapmaz sadece senin icinde bulunmadigin ve yabanci oldugun bir kulturden dolayi sana garip gelir.

Istanbul guzeldir kesinlikler gørulmelidir kendine ait bir dokusu vardir. Zaten ønemli kentlerden birisi. Onu øverken digerlerini farkli kulturden yerleri yere vurmaya gerek yok.

Onun disinda kentlesme olsun daha dogrusu kentlesememe, carpik yapilasma olsun, kaos olsun, trafik olsun, vs. vs. olsun Istanbul diger Avrupa metropollerinden de geridir. Kentlesme projeleriniz daha cok Istanbul'da rant projeleridir.

Louvre müzesine gittiydim 1790 lardı galiba yapımı ama içindeki eserlerin yılını hatırlamıyorum Notre dame ile Sainte Chapelle 13. yy dı galiba ( öyle hatırlıyorum ) eski eserler mutlaka vardır bugün Dünyanın her şehirinde 1000 yıllık eser bulmak mümkün zaten benim söylemeye çalıştığım Paris'in şehir olarak önemli olmaya başladığı tarihti. :)

Topkapı Sarayı - Yerabatan Sarnıcı ve Ayasofya ücretli. Son gittiğim sene 2009 idi 20-30 tl arası fiyatlardı. En uygunu 10tl falansanırım Yerebatan Sarnıcı. Sarnıc = Su deposu demektir. Osmanlı bu yüzden kullanmış. Ancak Bizanslılar inşaa ederken su deposu ve bundan ayrı olarak belli kesimini Kralın zevk-sefa yaptığı, müzik dinlediği, bir alan olarak kullanmış. Kolonlar farklı yerlerden getirilmiş. Çanakkale vs farklı tapınaklara ait. En dibinde de ise eşsiz gerçek orijinal Medua Başı kolonu var. Orada dilek alanı var. Parmağını sokuyorsun vs gibi batıl inanç mevcut. Balıklar var hala.

Sarnıç müthiş ama renkdas. Ben içeride çok pis etkilendim vallah.

~

Ilginçmis gitmeye deger o zaman, yeni seyler ogrenmis oldum gitmeden sagolun renktaslar :)

Butçe olarak 350 euro yani asagi yukari 750 milyonla maça, gezme, içme felan yetermi sizce?

Bu ayrım İstanbul'da da var. Sur içi şehir ve Sur dışı şehir kavramları var. Sur dışındaki yerleşim yerleri Avcılar - Bakırköy vs vs gibi bunlar yeni kentlerdir Sur içi yerleşim yerleri Fatih gibi bunlar da eski yerleşim yerleri eski kentlerdir

Misal ABD'de farklı etkinliklere katıldım. Yunan günleri, Irısh day vs gibi. O tip panayırlar çok eğlenceli. Bizim Türkler oraya gidince ya kumarhaneye gidiyor ya da su parklarına :) Komedi. Newyork'ta Bronx'ta arka sokaklarda orijinal hamburger yemek, publara girmek, Newjersey'da barajların etrafındaki restaurantlar, Philadelphia'daki Sanat müzesi, etrafındaki kafeler efsanedir. Central Park çok güzeldir. Buffalo - Niagara şelalesi, teleferiklerden manzara harikadır. ABD'de alıiveriş dışında ve Avrupa-Türkiye dışında en azından birşeyler vardı:)

Ilginçmis gitmeye deger o zaman, yeni seyler ogrenmis oldum gitmeden sagolun renktaslar :)

Butçe olarak 350 euro yani asagi yukari 750 milyonla maça, gezme, içme felan yetermi sizce?

Yetmez:) 1000tl üstüne çıkmanı tavsiye ederim ki tadını çıkar. Yani yeter ama kısıtlı hareket etmen gerekir. Otelini belirle önce. Ona göre kalan paranı belirle bizde fikir verelim.

Cevap vermeme için gerekli tüm eylemleri kullanmışsın. "Say", "yok" gibi.

Hayir farkli tarihsel dokuda olmasindan dolayi yere vuruyorsun Avrupa kentlerini fakat Istanbul'a dair bahsettigin tarihsel doku belirli bølgeler disinda zaten Istanbul'da yok. Belirli yapilar var ( yapi bazinda zaten yapi bazinda oldugundan bir tarihsel dokudan bahsetmek de zor ) ve onun disinda Istiklal ve Seba'nin restarosyonunu yaptirdigi sokak ( ismini unuttum zamaninda orda zaten Osmanli entellektuelleri falan yasiyormus ) bir tarihsel doku yok zaten.

Tarihsel doku butunlugu Avrupa'nin belirli kentlerinde daha fazladir ve orayla oynatmazlar zaten kolay kolay o dokuyu yiktirmazlar :)

Avrupa'yi vurdugunuz yer ( ki farkli bir kulturel kimlikten ve size yabanci oldugundan dolayi elestiriyorsunuz ) Istanbul'da øyle bir doku bile yok hemen hemen. Bogazin adalarin guzelligi falan farklidir cok da guzeldir o manzara acisindan.

Abi naptin 1000 tl adam basi nerden çikartçaz :D otel için sorun degil, ailemde kaliriz (esenlerde var ve bir amcam Kadikoymudu neydi, boyle zengin villa olan yerlerde oturuyo)

Üst Alt