izmir’de yıllardır artarak devam eden lağım kokusu sorunsalı - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

izmir’de yıllardır artarak devam eden lağım kokusu sorunsalı

bu kulağa garip gelsede aslında doğru bir yorum..

Siyasi olarak Cepte bilnen her bölgenin belediyeleri yeteri kadar ilgiyi göstermiyor.

Misal ben Kadıköyde oturuyorum , bildim bileli CHP belediyesidir ama ufakken ama çalıştığım dönemde inşaatlar ile ilgili belediye görüşmelerimde gördüğüm : herkes sakalını alıyor. Zabıtasından tut tepesine kadar. Parti önemli değil - bu düzen disipline edilmediği sürece - doğrucu davut tarzı adamlar belediyelere gelmediği sürece hizmette her daim sorun çıkacaktır.

Bu sırf bu konu özelinde değil türkiyede genel bir sorun. Tapuya gidersin bir ayakçıkya atarsın 200-300 dosyanı aynı gün işletir, memur sakal ister imzalar o gün ayarlanır. (Arkadaşım Pendik tarafında bu konuda dahada beter diyordu hani diğer tarafa örnek verirsek). Vatandaşa hizmet sürecinde belediyeler çok rahat döner sermaye sistemi kuruyor. Bunun pekte partilerle değil mantaliteyle alaksı var düşüncesindeyim.

Fenerin stadının orası mesela "Kurbağlı dere" derler - yıllarca leşti , hatta Boklu dere denilirdi,daha yeni düzeltildi sayılır.
İzmir de chp nin kazanmasının tek sebebi akp karşıtlığıdır, akp den tiksinildiği içindir. Bu da insanların izmir çoğunluğunun solcu olduğunu zannetmesiyle sonuçlanır ki aslında çoğunluk sağcıdır ve tabi ki bu bir başka konunun konusu (atatürkçü-seküler milliyetçi diyebiliriz)

İnsanlar akp kazanmasın motivasyonuyla gidip oy veriyor, iddia ediyorum geçen belediye seçiminde yada bir sonrakinde misal iyip ( aynı bölgede birbirlerine rakip çıkarmadılar) aday koysa idi veya koyarsa chpden fazla oy alırdı ve alacaktır da.

Çünkü biz izmir de chp den bıktık kardeşim bıktık. Ne halefi ne selefi, gösterdikleri hiç bir adayın gram faydası yok şehre.

(not:mecbur kalırsam gider yine chpye oy veririm, akp kazanmasın diye, çünkü tiksiniyorum)

Kadıköy'de yaşıyorum. İzmir'de sürekli bulunuyorum. Ülkede bu tarz meselelerin gündeme gelmesi için çok yanlış bir dönem olduğunu düşünüyorum. Tepedekiler değişmeden aşağıdaki hiç bir şey zamanla iyiye gitmeyecek. Bir şeyler kökten değişmeli. O değişimden 6-7 sene sonra bu tarz şeyler düzelmiyorsa gündeme gelmeli.

Renktaş anlatmak istediğini anlıyorum.

Fakat bu kadar sıcak bir şehirde ve cidden 10 yıldan fazladır devam eden bir problemin artık bir 6-7-10 yıl ötelenmesi burada yaşayan insanlar için gerçekten ızdırap. Yeni bir sorun olsa “Bir dur, zaten ortalık karışık” mantıklı gelecek de artık olayın boku çıktı gerçekten. Camı açtığında gece uyuyana kadar sürekli yoğun(cidden çok yoğun) bir lağım kokusu çektiğini düşün. Tekrar ediyorum anlatmak istediğini anlıyorum ; arada İzmir’e geliyormuşsun ama Kadıköy’de yaşayan birisi olarak seninki biraz “Bekara karı boşamak kolay” gibi olmuş.

Aslında bu tip sorunları muhalefet asist gibi görmeli. 5 milyonu etkileyen bir problem. Tamam şehrin %60-70’si senden zaten ama bu kadar ciddi bir sorunu çözsen en az 1milyon sana oy vermeyeni ciddi etkilersin. Yap işte golü. Hiç bir girişim yok.

Mevcut iktidarı sokak röportajlarındaki gibi koşulsuz destekleyenlere koz verilmiş oluyor aslında bir yandan.

Renktaş anlatmak istediğini anlıyorum.

Fakat bu kadar sıcak bir şehirde ve cidden 10 yıldan fazladır devam eden bir problemin artık bir 6-7-10 yıl ötelenmesi burada yaşayan insanlar için gerçekten ızdırap. Yeni bir sorun olsa “Bir dur, zaten ortalık karışık” mantıklı gelecek de artık olayın boku çıktı gerçekten. Camı açtığında gece uyuyana kadar sürekli yoğun(cidden çok yoğun) bir lağım kokusu çektiğini düşün. Tekrar ediyorum anlatmak istediğini anlıyorum ; arada İzmir’e geliyormuşsun ama Kadıköy’de yaşayan birisi olarak seninki biraz “Bekara karı boşamak kolay” gibi olmuş.

Aslında bu tip sorunları muhalefet asist gibi görmeli. 5 milyonu etkileyen bir problem. Tamam şehrin %60-70’si senden zaten ama bu kadar ciddi bir sorunu çözsen en az 1milyon sana oy vermeyeni ciddi etkilersin. Yap işte golü. Hiç bir girişim yok.

Mevcut iktidarı sokak röportajlarındaki gibi koşulsuz destekleyenlere koz verilmiş oluyor aslında bir yandan.
Aynı konu Kadıköy'de stadın yanında da yıllardır var. Ortaklaşa bir şekilde belediyeye iletildi bu sorun. Ondan sonra kapsamlı bir çözüm hareketine girişildi. Gerçi çözülüyor yine oluyor, çözülüyor yine oluyor. Zamanın IBB'si de çözemedi. Şu an düzgün mesela ama sabahları yine 1 saat falan koku sarıyor etrafı. Teknik detaylarını bilmiyorum ama bazı mevzularda belediyeden aksiyon beklemek yerine ortak bir şikayet olarak bunun belediyeye sunulması işleri hızlandırabiliyor.

Seni yürekten kutluyor ayakta alkışlıyorum sevgili rdaşım.
ohhh

the-rock-smell.gif

İzmir de chp nin kazanmasının tek sebebi akp karşıtlığıdır, akp den tiksinildiği içindir. Bu da insanların izmir çoğunluğunun solcu olduğunu zannetmesiyle sonuçlanır ki aslında çoğunluk sağcıdır ve tabi ki bu bir başka konunun konusu (atatürkçü-seküler milliyetçi diyebiliriz)

İnsanlar akp kazanmasın motivasyonuyla gidip oy veriyor, iddia ediyorum geçen belediye seçiminde yada bir sonrakinde misal iyip ( aynı bölgede birbirlerine rakip çıkarmadılar) aday koysa idi veya koyarsa chpden fazla oy alırdı ve alacaktır da.

Çünkü biz izmir de chp den bıktık kardeşim bıktık. Ne halefi ne selefi, gösterdikleri hiç bir adayın gram faydası yok şehre.

(not:mecbur kalırsam gider yine chpye oy veririm, akp kazanmasın diye, çünkü tiksiniyorum)

Aynı durum kadıköy içinde geçerli - buradaki sıkıntı biz vatandaşlar olarak maalesef takım tutar gibi siyaseti ele alarak oy kullanıyoruz (düzen böyle istiyor/gerektiriyor çünkü bakış açısına göre)

Halbuki Hizmete oy vermek gerekir - özellikle belediye seçimleri için. seçilen bir şey yapmıyorsa normal mantalitede vatandaş tepki koymalı.

Ama gel görki bizde halk kendi elinde olan iplerin ve karar gücünün farkınd değil- bu 20 küsür senedir benim aklımın erdiği sürede böyle - tahminim önceside böyle idi. Çünkü bakınca partiler aynı - duruşlar farklı ama gündemler aynı şeyler üzerinden dönüyor.

bunun daha sosyolojik etkileri olan kısımları var ama çok politik olduğu için bahsetmiyorum zira politikadan ve politikacıdan nefret ederim.

Aynı durum kadıköy içinde geçerli - buradaki sıkıntı biz vatandaşlar olarak maalesef takım tutar gibi siyaseti ele alarak oy kullanıyoruz (düzen böyle istiyor/gerektiriyor çünkü bakış açısına göre)

Halbuki Hizmete oy vermek gerekir - özellikle belediye seçimleri için. seçilen bir şey yapmıyorsa normal mantalitede vatandaş tepki koymalı.

Ama gel görki bizde halk kendi elinde olan iplerin ve karar gücünün farkınd değil- bu 20 küsür senedir benim aklımın erdiği sürede böyle - tahminim önceside böyle idi. Çünkü bakınca partiler aynı - duruşlar farklı ama gündemler aynı şeyler üzerinden dönüyor.

bunun daha sosyolojik etkileri olan kısımları var ama çok politik olduğu için bahsetmiyorum zira politikadan ve politikacıdan nefret ederim.
Karşı anlayış Kadıköy'ün kodlarına ters. Sanat, müzik, eğlence ve üretimin harman olduğu bir bölge Kadıköy. Taksim de böyle bir yerdi. Son 20 senede karşıt belediyenin görevde olmasıyla geldiği nokta ortada. Sokak boyu işletme çöplüğü. Oradaki entelektüel ve kültürel yapı söküp atıldı yapılan hamlelerle. Hala bir kaç işletme ve tiyatro direniyor orayı kaybetmemek için. Belediyelerin hayat tarzına bakış açısı da sosyolojik anlamda önemli bir dokuyu ayakta tutuyor. Sadece koku oldu olmadı, çöp alındı alınmadı değil yani.

Adım gibi eminim İzmir belediyesi malum kişiler olsa Alsancak ve Kıbrıs şehitleri caddesi bugünün Taksim'i gibi olur.

Üst Alt