izmir’de yıllardır artarak devam eden lağım kokusu sorunsalı - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

izmir’de yıllardır artarak devam eden lağım kokusu sorunsalı

Karşı anlayış Kadıköy'ün kodlarına ters. Sanat, müzik, eğlence ve üretimin harman olduğu bir bölge Kadıköy. Taksim de böyle bir yerdi. Son 20 senede karşıt belediyenin görevde olmasıyla geldiği nokta ortada. Sokak boyu işletme çöplüğü. Oradaki entelektüel ve kültürel yapı söküp atıldı yapılan hamlelerle. Hala bir kaç işletme ve tiyatro direniyor orayı kaybetmemek için. Belediyelerin hayat tarzına bakış açısı da sosyolojik anlamda önemli bir dokuyu ayakta tutuyor. Sadece koku oldu olmadı, çöp alındı alınmadı değil yani.

Adım gibi eminim İzmir belediyesi malum kişiler olsa Alsancak ve Kıbrıs şehitleri caddesi bugünün Taksim'i gibi olur.

Ona şüphe yok zaten - kesinlikle illa karşı taraf olsun mantığında değil - işini yapacak adamlar gelsin. yoksa dediğin gibi kültür sanat konusunda heralde %5 falandır türkiede aktif günlük hatayına bunları katanlar maalesef.

demek istediğim biyeri banko kazanacak diye biri atanmamalı seçime - işini yapacak adam gelmeli , bunun tabiiki büyükşehir bağlı detayları var . Orada olanları hepmiz görüyoruz zaten maalsef.

Örnek Kadıköyde o bağlamda ne beklerim - dev gibi konservatuar var tarihi yapımı artık emin değilim rıhtıma inerken Haldun Taner - niye orda ufak sahne kurulupta müzik etkinliği olmaz. Yapılıyor isede neden daha güzel reklamı olmaz.Biraz ruhunu temizlerler insanların . Ama yok , yandaki meydanda hep miting, hep slogan (ki sloganların o ezigisini hiç sevmem- her cümleyi aynı tonlamaya oturtuyorlar ya)

Yoksa %100 dediğine katılıyorum,haklısın

90'larda geldiğim zaman herhalde bütün İzmir öyle kokuyordu. En son geçen Ekim ayında oradaydım denk gelmedim şahsen. Demek ki alakasız bir yerdeydim.

Ben 89 yılında ayrıldım izmirden yurtdışına gittim tatillerde geliyorum izmire eskiden bayraklı civarları cok kokardı demekki hala bir halt degişmemiş

bu kulağa garip gelsede aslında doğru bir yorum..

Siyasi olarak Cepte bilnen her bölgenin belediyeleri yeteri kadar ilgiyi göstermiyor.

Misal ben Kadıköyde oturuyorum , bildim bileli CHP belediyesidir ama ufakken ama çalıştığım dönemde inşaatlar ile ilgili belediye görüşmelerimde gördüğüm : herkes sakalını alıyor. Zabıtasından tut tepesine kadar. Parti önemli değil - bu düzen disipline edilmediği sürece - doğrucu davut tarzı adamlar belediyelere gelmediği sürece hizmette her daim sorun çıkacaktır.

Bu sırf bu konu özelinde değil türkiyede genel bir sorun. Tapuya gidersin bir ayakçıkya atarsın 200-300 dosyanı aynı gün işletir, memur sakal ister imzalar o gün ayarlanır. (Arkadaşım Pendik tarafında bu konuda dahada beter diyordu hani diğer tarafa örnek verirsek). Vatandaşa hizmet sürecinde belediyeler çok rahat döner sermaye sistemi kuruyor. Bunun pekte partilerle değil mantaliteyle alaksı var düşüncesindeyim.

Fenerin stadının orası mesela "Kurbağlı dere" derler - yıllarca leşti , hatta Boklu dere denilirdi,daha yeni düzeltildi sayılır.

Kadıköy'de yaşıyorum. İzmir'de sürekli bulunuyorum. Ülkede bu tarz meselelerin gündeme gelmesi için çok yanlış bir dönem olduğunu düşünüyorum. Tepedekiler değişmeden aşağıdaki hiç bir şey zamanla iyiye gitmeyecek. Bir şeyler kökten değişmeli. O değişimden 6-7 sene sonra bu tarz şeyler düzelmiyorsa gündeme gelmeli.

Yerleşimim Fatih, takip edebildiğim kadarıyla İStanbul'da son dönemde CHP Çatalca ve Silivri'yi göz göre göre kaybetti ve kaybetmesi hiç de şaşırtıcı değildi.

Bakırköy ile ilgili de dünya kadar şikayet varken aynı aday ile girip kaybetmemesi baya şaşırtıcı oldu.

1994'de iptal olan Fatih ilçe seçimi sonrası efsane bir seçimle Saadettin Tantan'ı seçen Fatih'ten yine benzer bir şekilde tekrarlarnan İstanbul seçiminde CHP İmamoğlu'na %52 - %48 oy üstünlüğü çıktı.

CHP Fatih ile ilgili duyduklarım ve ilçe seçimlerinde aldıkları oyların göstergesi kazanma gibi bir gayretlerinin olmadığı. Gayret eden kazanamasa bile en azından ezici farkla kaybetmez.

Bence önümüzdeki genel seçimlerde dahil herşey zamanında konuşulup tartışılmalı. Problemler ötelenirse kazanılabilecek bir seçim yine kaybedilir. Hele hele bazı kişilerin şu adaya vermeye mecbursunuz tavırlarıyla.

Üst Alt