Karne Paylaşım Alanı - Sayfa 10 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Karne Paylaşım Alanı

Cevap: Karne Paylaşım Alanı

Boşverin önemli olanı, etkilemek istemem ama Din zaten bildiğimiz şey, ahlakda bu ülkede yok.

Muvaffak ol inşallah ama bence önemli olan meslek değil, ahlak. Hayırlı insanlarla tanışmanıda ayrıca dilerim.

Coğrafya Öğrt. ilk tercihimdi ama bazı duyumlar aldım atamalar konusunda.. Ki zaten yönelmek istediğim bi alandı -bunu tartışacak değilim- en sonunda netleşti işte :)

Bakalım hayırlısı yinede ben LYS 'ye girmeyi pek düşünmüyorum, YGS'de iyiyimde LYS için aynısını diyemicem. Neyse iyi dileklerin içinde teşekkürler :)

he ya yozgatin varosundaki adam tv seretmiyor. o niye ozenip calmiyor,

soyleyeyim sana cunku yaninda hermes gomlekli kiz oturmuyor

sizin tezinizi curuttuk iste

hani tvdede goruyordu mahalledede vardi falandi

birebir kontakta oldugu arkadaslarinda gormedigi surece cocuk psikolojik olarak fazla etkilenmiyor

senin hakli olman icin yozgatin koyundeki cocukta varostaki kadar suca yonelmeli

bos bir felsefe uzerinde diretiyorsun bence selen zorlama

verdigin her ornek beni hakli cikaracak

cunku istanbulda yada herhangi bir metropolde okumus her gencin bildigi bir gercegin yanlis oldugunu ispat etmeye calisiyorsun

ben sinifimdaki bir cocugun cantasina cok ozenirdim

aile egotimim yeterli olmasa yada cevremde hirsizlar olsa bende o cocugun cantasini calabilirdim

cancanli kiyafeylerin bu etkiyi yapmayacagini soylemek uc bilinmeyenli denklemi teorilere dayanarak cozmeye calismak demektir

teoriler belki sadelestirir debklemini ama o bilinmeyenleri biri sana verene kadar cozume ilk andan yakin degilsin

ben uniforma kalkmasin derken o uc bilinmeyenden birini sabitliyorum kaliyor 2

cozume senden daha yakinim

egitim sistemi falan gibi diger bilinmeyenleri sabitlersem sorunu cozerim

sen onlari cozsen bile bir bilinmeyenin daha var

cocuk ozenir dogasinda var

dogru yanlisi henuz bilmez

bu ikisi bir arada sorun yaratir

Konuyu istedigin yere cekiyorsun. Cok acikti yazdiklarim varoslarda suc orani daha fazladir ikinci yazdigimda da Istanbul'daki varoslarda suc oraninin daha fazla oldugunu yazdim Yozgat'a gøre ve gene ekledim fakat Yozgat øzeline de gidersen varoslarda suc orani fazladir diye. Bir øncekinde Nørrebro ørnegini verdim vs. vs. Ne anliyorsun yazdiklarimdan anlamiyorumki suc orani fazladir diyorum diger yerlere gøre. Suc orani fazladir demek farkli bunlarin hepsi gidip calarlar demek farkli. Niye Yozgat'ta tv izleyen calmiyor diyorsun ne alaka yazdiklarimda dedigim orada suc oraninin fazla olmasi varoslarda. Tv'ler falan vs. vs. de etkilidir. Ayni ønlukleri giyiyorlar o zaman niye gidip caliyorlar gibi bir mantiga cikar ki diyorum ordakilerin calma orani daha fazladir.

Metropoller zitliklari arttirir ordaki varoslarda suc orani fazladir diyorum gene farkli bir yere getiriyorsun konuyu. Istanbul'undaki bir genc bu durumu daha sert yasar diger yerlerde yasar. Toplamindan cikan bir sonuctur.

Eee søyle mantik ee teorin curudu bak varostalar ayni siradalar okullarinda zengin de yok gidip caliyorlar.

Eeee hani søyle diyordun bak Yozgat'in varoslarindaki suc orani da gelismis yerlerine gøre daha fazla cikti.

Eeee hani søyle diyordun bak diger toplumsal celiskiler daha fazla suca tesvik ediyor vs. vs.

Sabitledigin sey otoriter sistemin devami. O sistemden cikan egitim duzeyi de ortada. Bana burda Amerika'yi da ørnek verme Amerikan egitim sistemi de berbattir zaten.

Cancanli kiyafetin o etkiyi sokakta gezerken de yapiyor televizyon izlerken de yapiyor ve bu etkiyi en fazla gørdugu yer mahalleri arasindaki celiskidir. Yani okulunda yanibasinda oturdugu arkadasindan daha fazla bu celiskiyi gørecegi yer sehrin merkezleri ve varoslari arasindaki ucurumu birebir gøzlemlemesidir. Zaten genelde belirli bølgeler kendi okullari ve bu okullara gelenlerin genelde ekonomik durumlari benzer. Zaten sehirler genelde bølgeler ve sonrasinda mahalleler olarak farkli toplumsal katmanlara bølunmustur. Bu celiski asilmadan hicbir sey asilmaz.

Dedigin su esitsizligi yasadigi ve gørdugu sey toplumsal hayatin kendisidir. Gørunmeyen duvarlarla ørulmus girilmesi yasaklanan bølgelerdir vs. vs. Sabitleme yapacagin sey toplumsal hayattaki bu celiski olmali yoksa elbise olmamali. Ki genelde okullar icerisinde farkliliklar cok fazla degildir.

Ben bir canta gørdum. Yolda yururken de birisinin uzerinde birsey gørdun vs. vs. O esitsizligi yikacagin yer burasidir. Ekstra bu kilik kiyafet o esitsizligi yikmak icin degil rahat hazirollar ve tek tip kiyafetlerle otoriter bir egitim sisteminin gøstergesidir. Aile etkisi ve onun egitimi bile su dedigin kiyafettten cok øncelikli birseydir cocugun geleceginin bicimlenmesinde.

Fakirlik icinde yasa. Ulasama cogu seye. Aile cahil vs. vs. bunlari gøz ardi edip giysin ønluk. Giyiyorlar da zaten ve gene diyorum metropollerde varoslardaki suc oranin azalmiyor bak orda da yaziyor bilmem yuzde kac oraninda artmis diye. Ya da Yozgat geneline git varoslarina git. Diger yerlere gøre suc orani azdir.

Køy dedigin yazarim køy cok daha farkli bir toplumsal bicim. Yani kendine ait cok daha farkli øzellikleri var bu noktada ne varoslarla ne de metropollerle kiyaslanabilir zaten o yuzden hic bir zaman køy ørnegi uzerinde durmadim.

Konuyu istedigin yere cekiyorsun. Cok acikti yazdiklarim varoslarda suc orani daha fazladir ikinci yazdigimda da Istanbul'daki varoslarda suc oraninin daha fazla oldugunu yazdim Yozgat'a gøre ve gene ekledim fakat Yozgat øzeline de gidersen varoslarda suc orani fazladir diye. Bir øncekinde Nørrebro ørnegini verdim vs. vs. Ne anliyorsun yazdiklarimdan anlamiyorumki suc orani fazladir diyorum diger yerlere gøre. Suc orani fazladir demek farkli bunlarin hepsi gidip calarlar demek farkli. Niye Yozgat'ta tv izleyen calmiyor diyorsun ne alaka yazdiklarimda dedigim orada suc oraninin fazla olmasi varoslarda. Tv'ler falan vs. vs. de etkilidir. Ayni ønlukleri giyiyorlar o zaman niye gidip caliyorlar gibi bir mantiga cikar ki diyorum ordakilerin calma orani daha fazladir.

Metropoller zitliklari arttirir ordaki varoslarda suc orani fazladir diyorum gene farkli bir yere getiriyorsun konuyu. Istanbul'undaki bir genc bu durumu daha sert yasar diger yerlerde yasar. Toplamindan cikan bir sonuctur.

Eee søyle mantik ee teorin curudu bak varostalar ayni siradalar okullarinda zengin de yok gidip caliyorlar.

Eeee hani søyle diyordun bak Yozgat'in varoslarindaki suc orani da gelismis yerlerine gøre daha fazla cikti.

Eeee hani søyle diyordun bak diger toplumsal celiskiler daha fazla suca tesvik ediyor vs. vs.

Sabitledigin sey otoriter sistemin devami. O sistemden cikan egitim duzeyi de ortada. Bana burda Amerika'yi da ørnek verme Amerikan egitim sistemi de berbattir zaten.

Cancanli kiyafetin o etkiyi sokakta gezerken de yapiyor televizyon izlerken de yapiyor ve bu etkiyi en fazla gørdugu yer mahalleri arasindaki celiskidir. Yani okulunda yanibasinda oturdugu arkadasindan daha fazla bu celiskiyi gørecegi yer sehrin merkezleri ve varoslari arasindaki ucurumu birebir gøzlemlemesidir.

Karnen kötü heralde Selen, paylaşamadın bi türlü :D

selen ne diyorsun allah askina

7 yasindaki cocugu koylu sehirlu diye ayiriyorsun

absuklobedidemi yasiyirsun anlamadim

cocuk cocuktur hala cozemedin bunu

ozenir iste yahu neyi tartisiyorsun

ben sana en cok zaman gecirdigi yerde en cok dikkat ceken sey olan kiyafetin etkisinden bahsediyorum

sen hala felsefe pesindesin

hem kabul ediyorsun cevrenin etkisini hemde o cevre icindeki farkliliklardan bahsediyorsun

sonra biz o farkliliklardan birini yok edince fashist oluyoruz:)

katolik okullari

asyadaki okul sistemi

bunlar neden daha iyi sonuclar veriyor dedigim zaman 3 sayfalik yazinda bahsi bile gecmiyor

cunku aslinda disiplinin otoritenin cocuk yaslarinda ne kadar iyi sonuclar verdigini biliyorsun

ama ozgurluk denen sacma bir utopyanin pesine takilmis gidiyorsun

herseyin beyninde oldugunun farkinda degilsin

kendini ozgur hissetmendur ozgurluk

kafesin icinde olsan bile

senin disardan kimi ne diye tanimladiginin onemi yok

o cocuk kendini otoriter bir rejimin tutsagi gormuyor

ama sen ben ozgurum diyorsan bende sana bazi yok olmaya yuz tutmus fikirlerin tutsagisin gozuyle bakiyorum

burada onemli olan ozgurluk serbestlik falan degil

sonuctur

sonuc ise ilk ogretimde disiplini on planda tutan okullarin bariz ustunlugudur

felsefe karin doyurmuyor snavda gecirmiyor

zorla o cocugu derse sokmak aklini markalardan uzaklastirip derslere vermek arkadaslarinin mali durumlarina degil zekalarina imrenmeye zorlayarak oluyor

dedigim gibi bir hayvani egitmenin fazla bir yontemi yok

Serdar reyiz, full miktar'da yanılıyorsun + eskik ve yuzeysel dusunuyorsun [senden beklemezdim]

1. disiplin ile sağlam mantık temelleri uzerine oturtulmamıs otoriteyi birbirine karıstırmamanı rica ederim ilk basta. bugun hangi "egitimci"ye sorsan, niye bu cocuklar uniforma giyiyor diye, sana abuk subuk bir cevap verir. Uygulama yapanlar henuz uygulamanın altında yatan sozde sebeplerden bihaberler.

2. 7 yasında cocuk demissin, 7 yasında cocuk, kimin zengin kimin fakir oldugunu anlayacak seviyedemidir ? 7 yasını gec, 12 yasında cocuk kimin zengin kimin fakir oldugunu, yada bu konuda kendini nasıl hissetmesi gerektigini anlayacak kapasiteye sahip midir ? Bana lutfen boyle absurd bir yaklasımla gelme burada. Neyin ne oldugu gayet belli.

3. 16, 17 yasındaki cocuklar, sanki uniforma giyince rahatlıyorlar mı sana gore ? gerizekalı mı hepsi yani ? kimin zengin kimin fakir oldugunu goremiyorlar mı uniforma giyiyorlar diye ? Ne kadar sacma yaklasımdır bu abi. Tamamen icerigi bos, ve niye dile getirildigini dahi anlamadıgım bir soylem bu.

4. ozgurluk denen sey, sacma bir utopya falan degildir. senin o ozgurluk diye kucumsedigin sey, guya super bilgili egitimciler tarafından (super cahiller tarafından yani) dolaylı olarak kısıtlandırılan, sacma sapan egitim sistemi icerisinde kaybolan, ve nice cevherlerin su yuzune cıkmasını saglayacak tek seydir belki de. sen, mevcut egitim sistemiyle, cocukların 20 yılını bosa attıgın gibi, koyunlar yetistirmekten baska birsey yapmıyorsun.

5. uniforma giyince, cocugun aklını arkadaslarının kıyafetlerinden cekip derslere vermesi gibi acaip otesi bir sozcukler obegini sadece su an burda duydum. ben hayatımda bi konuda bu kadar mantıksız ve bu kadar sıg dusunce gormedim reyiz, kusura bakma. bizde cocuktuk afedersin.

senin bahsettigin arkadaslarının giysilerini finansal durumunu kıskanma olayı, liselerde, ve genelde ozel okullardan baska yerde olmaz. zaten o bolge gercek hayattır. boyle zavallı bir toplum yetismesinin sebebi, yine o senin cok ovdugun super egitim sistemi ayriyetten.

insanları koyun yaparsan, ilerleyemezsin. <-- bunu miheng tası edin. insana, duzgun ve verimli egitim vermek zorundasın, bununda yolu zorbalık degildir. zaten ise yaramayan cer cop bilgiler ogreterek, yonlendirmeler yapmadan cocugun hayatını yiyorsun yeteri kadar, fazlasına luzum yok.

Serdar reyiz, full miktar'da yanılıyorsun + eskik ve yuzeysel dusunuyorum [senden beklemezdim]

1. disiplin ile sağlam mantık temelleri uzerine oturtulmamıs otoriteyi birbirine karıstırmamanı rica ederim ilk basta. bugun hangi "egitimci"ye sorsan, niye bu cocuklar uniforma giyiyor diye, sana abuk subuk bir cevap verir. Uygulama yapanlar henuz uygulamanın altında yatan sozde sebeplerden bihaberler.

2. 7 yasında cocuk demissin, 7 yasında cocuk, kimin zengin kimin fakir oldugunu anlayacak seviyedemidir ? 7 yasını gec, 12 yasında cocuk kimin zengin kimin fakir oldugunu, yada bu konuda kendini nasıl hissetmesi gerektigini anlayacak kapasiteye sahip midir ? Bana lutfen boyle absurd bir yaklasımla gelme burada. Neyin ne oldugu gayet belli.

3. 16, 17 yasındaki cocuklar, sanki uniforma giyince rahatlıyorlar mı sana gore ? gerizekalı mı hepsi yani ? kimin zengin kimin fakir oldugunu goremiyorlar mı uniforma giyiyorlar diye ? Ne kadar sacma yaklasımdır bu abi. Tamamen icerigi bos, ve niye dile getirildigini dahi anlamadıgım bir soylem bu.

4. ozgurluk denen sey, sacma bir utopya falan degildir. senin o ozgurluk diye kucumsedigin sey, guya super bilgili egitimciler tarafından (super cahiller tarafından yani) dolaylı olarak kısıtlandırılan, sacma sapan egitim sistemi icerisinde kaybolan, ve nice cevherlerin su yuzune cıkmasını saglayacak tek seydir belki de. sen, mevcut egitim sistemiyle, cocukların 20 yılını bosa attıgın gibi, koyunlar yetistirmekten baska birsey yapmıyorsun.

5. uniforma giyince, cocugun aklını arkadaslarının kıyafetlerinden cekip derslere vermesi gibi acaip otesi bir sozcukler obegini sadece su an burda duydum. ben hayatımda bi konuda bu kadar mantıksız ve bu kadar sıg dusunce gormedim reyiz, kusura bakma. bizde cocuktuk afedersin.

senin bahsettigin arkadaslarının giysilerini finansal durumunu kıskanma olayı, liselerde, ve genelde ozel okullardan baska yerde olmaz. zaten o bolge gercek hayattır. boyle zavallı bir toplum yetismesinin sebebi, yine o senin cok ovdugun super egitim sistemi ayriyetten.

insanları koyun yaparsan, ilerleyemezsin. <-- bunu miheng tası edin. insana, duzgun ve verimli egitim vermek zorundasın, bununda yolu zorbalık degildir. zaten ise yaramayan cer cop bilgiler ogreterek, yonlendirmeler yapmadan cocugun hayatını yiyorsun yeteri kadar, fazlasına luzum yok.

Dediklerinin alayına katılıyorum zaten eğitimin görevi dünyanın genelinde otoriteye boyun eğecek birey yetiştirmektir. Ama şu boldlu dediğin kısım birçok eğitimciye de hakaret, çünkü bu dediğim otoriteye boyun eğen birey yetiştirdiğini ilk ortaya atanlar, kitaplar yazıp, doğrusunu söyleyenlerde eğitimcilerdi.

Dediklerinin alayına katılıyorum zaten eğitimin görevi dünyanın genelinde otoriteye boyun eğecek birey yetiştirmektir. Ama şu boldlu dediğin kısım birçok eğitimciye de hakaret, çünkü bu dediğim otoriteye boyun eğen birey yetiştirdiğini ilk ortaya atanlar, kitaplar yazıp, doğrusunu söyleyenlerde eğitimcilerdi.

yok reyiz, ayırt edilmesi gerekenleri ayırt ediyorum onun bilincindeyim, hani turkiye (veya dunya) genelinden bahsettim.

1zd6p.jpg

Üst Alt