Karne Paylaşım Alanı - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Karne Paylaşım Alanı

Cevap: Karne Paylaşım Alanı

Lise son sınıftayım. Fen lisesi. Sayısal öğrencisiyim yani. Başarılıyım da. Ama ne doktor olmak istiyorum ne mühendis. Yapabilecek hiçbir şeyim yok bu ikisinden birini seçeceğim ve hayatımı böyle sürdüreceğim. Başka şansım yok. Değişmesi düzelmesi gereken şey bu.

inşaat mühendisi ol bence sayısal okusaydım inşaat mühendisi olurdum sözel okumuştum ben şimdi sürünüyoz

ya cok basit birsey

analitik dusunce kapasitesine ulasmak icin gereken seyler hep ezberlenerek olur

alfabe?

carpma?

okuma?

bilmem anlatabildimmi. su an konumuz lise egitimi degil

temel egitim

lisede kiyafet serbest olsun onemli degil

ama oncesinde tekduzelik taraftariyim

oecd uyelerinden en iyi skorlari alanlar genelde uzakdoguda

onlarin okullarinin nasil oldugunu biliyormusunuz?

ordu ordu bildigin ordu

nytaki iyi okullarin en iyi ogrencileri hep cekikler:)

hepsi tesaduf

tiger mom diye bir kitap var

okuyun derim

disiplin ile temel egitim basarisi arasinda cok buyuk bir korelasyon var kabul etsenizde etmesenizde

Hem de kısa yoldan O bunalım bir an önce "köşeyi" uğursuz işlerden dönmeye itiyor bir kısmını. İstanbul'da son on yılda suç oranı yüzde 87 artarken, varoşlarda yüzde 285. Google'dan kopyaliyorum.

Bu makale, suç oranını belirleyen unsurları ampirik olarak ortaya koymuştur. 81 İl’in 2000

yılına ait verileri yatay kesit analiziyle incelenmiş ve sosyo-ekonomik yapılara ilişkin

değişkenlerin suç oranını belirlemede önemli oldukları tespit edilmiştir. Bu bağlamda, işsizlik

oranının, kişi başına göç oranının, kişi başına gelirin, gelişmişlik indeksinin, şehirleşme

oranının, demografik unsurların ve İl’lerin büyüklüğünün suç oranını pozitif olarak etkilediği

görülmüştür.

Nasil yok Turkiye'de. Sosyal ve ekonomik olarak iyi olan yerlerle køtu olan yerlerdeki suc oranlari ayni mi ? Varoslar ve gelismis yerler arasindaki suc oranlari ayni mi simdi ?

Yani bu temel birseydir sosyolojide sosyal ve ekonomik durum ve cevre falan suc uzerinde etkilidir.

tamamen yanlis

sosyal durumu iyi olan yere yakin olan sosyal durumu kotu olan yerlerde suc orani fazladir

sosyal durumu kotu olan bolgelerde ise suc orani kesinlikle yukaridaki sosyal durumu kotu olan yerlerden cok daha azdir

o makaleyi yazan adaminda alnini karislarim

ilkokuldan nasil mezun olmus

kendi ornegin bile iki grubu yanyana koydugunda egitimsiz olanini suca tesvik ettigini ispat ediyor

istanbulun varoslarindaki sosyal durum yozgatin koyundeki sosyal durumdan iyimi?

neden yozgatin koyundeki adam daha az suc isliyor istanbulun varosundakine gore?

halbuki adam cesmeden su tasiyor parasi falan yok

nasil oluyorda varoslarda onun 5 kat parasini kazanan adam suc isliyor?

bkz. imrenme, ozenme,nefret

Denizci olsun Tarık abisi gibi benim gibi hayatını yaşasın :-)

Ama işimiz zor araştırsın ona göre karar versin.

Ben daha okuyorum Tarık abi seferde şuan Solomon Adaları civarında.

karne mi aldin naptin lan bugun hirbolugun ustunde

tarik dedigimiz adam 40 senelik denizci sen liseden yeni mezun olmadin mi niye gelmis jak kusto gibi yaziyon he

Adı üstünde analitik düşünce, ezber ile ancak alfabeyi öğrenirsin zaten. Geriden kazanma düşünce sistemi var bunda. Yani kastetmek istediğim şey; bir şeyi yoktan var etmek kolay bir iş değil. Arkanda sakladığın bir materyal, sığındığın bir yöntem olmalı. İnsan beyni çocukken bilgiyi özümseme gücünü sadece ezberinden kazanıyor, doğar doğmaz matematiksel işlemler bu yüzden çözemiyor zaten. :) Bir noktaya kadar ezber, bir noktadan sonra "kendi işini kendin yap" kendi sorunu kendin sor, kendi cevabını önce planla, sonra parçalara böl, daha sonra da çöz diyeceksin.

Yoksa sürekli ezberle 30 yıl aradan sonra 5*15 kaçtı acaba yav diye iki saat ıkınır, sonra da kendine kızıp durursun. "Evet yahu, zaten matematiğim çok kötüydü"

Sehirlesme orani diyor orda pozitif etki yapar demesi zaten sehirlerdeki varoslardaki suc oraninin fazla oldugu varsayiminin cikartilabilecegi birsey. Istanbul'un varoslarindaki durumun Yozgat'in varoslarindan iyi olup olmamasi degil problem, problem Istanbul'daki varoslarda suc oraninin daha fazla olmasi. Bunun sebepleri de bellidir. Yozgat'i da ele aldiginda gelismis bølgeleri ile varoslar arasindaki bølgeler arasindaki suc oraninda varoslar øne cikacaktir. Binlerce kent incelenebilir. Cikarsa birkac istisna cikacaktir. Her bølgeyi kendi icinde degerlendir sonra genele vur suc orani varoslarda fazlalasacaktir.

Bu da daha cok sosyal sistemdeki esitlik kulturel yapi vs. vs. ile alakalidir. Cocuklarin okulda ne giyindigi ile alakali degil. Yani kendinde diyorsun imrenme falan vs. vs. ordaki imrenme ve øzenme vs. vs. daha cok toplumsal sistemle alakali. Zaten varoslardaki okullardakilere hepsi ayni kiyafeti giydirince ordaki cocuk otoriter egitim sonucu suc orani daha az bir hale gelmiyor ya da cok daha basarili olamiyor hayatta. Ki metropollerde varos-merkez celiskisi daha da siddetli yasanir. Buna sebep olan da iste toplumsal sistemin kendisidir.

Bataklik sinek meselesi. Sineklerle ugrasip batakligi kurutamazsin. Ekstra ordaki otoriter egitim sisteminin bir parcasi olmasi ve esitlikten daha cok bundan dolayi uniforma giyinmeleri sorun.

Istanbul varosundaki kisinin sorunu yasadigi kendi mahallesindeki okulunda bulunan sinif arkadasinin ne giyindidiginden daha cok diger yerlerdeki zenginlikler ve ulasamazliklar ailesinin kultur yapisi vs. vs. Yozgat varoslari bunu Istanbul kadar yasamaz cunku Istanbul kadar sehirlesmemis ve zitliklari cok fazla barindirmamistir Istanbul kadar. Fakat oranin øzelinde de gene gidilirse bunla ilgili dedigim gibi binlerce kent incelenebilir Yozgat'in varoslarinda suc orani Yozgat'in diger yerlerine gøre daha fazla cikacaktir. Ya da varos køkenlilerin suc egilimleri daha fazladir Yozgat øzelinde de. Avrupa icin de gøcmen bølgeler orda benzer bir zitlik olusturuyor.

Yalnız değilsin Berat bende karne aldım bugün hayatımın son karnesini :) He bide 2. dönemi vardı bunun neyse..

Bende Takdir aldım :)

he ya yozgatin varosundaki adam tv seretmiyor. o niye ozenip calmiyor,

soyleyeyim sana cunku yaninda hermes gomlekli kiz oturmuyor

sizin tezinizi curuttuk iste

hani tvdede goruyordu mahalledede vardi falandi

birebir kontakta oldugu arkadaslarinda gormedigi surece cocuk psikolojik olarak fazla etkilenmiyor

senin hakli olman icin yozgatin koyundeki cocukta varostaki kadar suca yonelmeli

bos bir felsefe uzerinde diretiyorsun bence selen zorlama

verdigin her ornek beni hakli cikaracak

cunku istanbulda yada herhangi bir metropolde okumus her gencin bildigi bir gercegin yanlis oldugunu ispat etmeye calisiyorsun

ben sinifimdaki bir cocugun cantasina cok ozenirdim

aile egotimim yeterli olmasa yada cevremde hirsizlar olsa bende o cocugun cantasini calabilirdim

cancanli kiyafeylerin bu etkiyi yapmayacagini soylemek uc bilinmeyenli denklemi teorilere dayanarak cozmeye calismak demektir

teoriler belki sadelestirir debklemini ama o bilinmeyenleri biri sana verene kadar cozume ilk andan yakin degilsin

ben uniforma kalkmasin derken o uc bilinmeyenden birini sabitliyorum kaliyor 2

cozume senden daha yakinim

egitim sistemi falan gibi diger bilinmeyenleri sabitlersem sorunu cozerim

sen onlari cozsen bile bir bilinmeyenin daha var

cocuk ozenir dogasinda var

dogru yanlisi henuz bilmez

bu ikisi bir arada sorun yaratir

Üst Alt