Kontrollü Orta Saha Mı? Zevk Veren Orta Saha Mı? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kontrollü Orta Saha Mı? Zevk Veren Orta Saha Mı?

Cevap: Kontrollü orta saha mı, zevk veren orta saha mı ?

kontrollu oyunda zevkli oluyor ama büyük takimlara karsi

dün bükrese ben acidim adamlar orta sahayi gecemediler

resmen deli oldu adamlar sert fauller yapmaya basladilar

biraz daha baskili oynasaydik tarihi fark yapardik 6-7 olurdu mac

güç kontroldür gerisi fasafiso

bugün çok kontrollü ve dirençli takımlar bile dev takımları alt edebiliyor

kazan'ın barca mucizesi gibi.

Ben bu 3 savunma yönlu orta saha ile devam edecegimizi sanmıyorum,Rijkaard muhtemelen Elano'yu oraya monte etmeye çalışacaktır.

Öncelikle şunu belirteyim Sivasspor da Dinamo Bükreş de bize karşı oynadıkları futbolla bu sezon karşımıza çıkan en kötü takımlardı.Sivasspor'un zaten sezon başından beri rezilleri oynadığı aşikardı bize karşı da aynı oyunlarını oynadılar.Dinamo Bükreş ise 2 hafta önce 4-1 yenildiği maçtan bile çok daha vahim bir haldeydi.Sadece defans yapma mantelitesiyle sahaya çıkmışlar ama onu da yapamayacak kadar kötü durumdaydılar.Oyun 2-0 olduktan sonra bile 9 kişiyle savunma yapmaya çalışmaları bir Romen takımından çok San Marino takımının oyun anlayışına benziyordu.O yüzden kimse 2-0 ve 3-0'lık skorları gözünde büyütmesin.

Daha defansif bir oyun anlayışına gelirsek eğer Avrupa Kupası maçları,derbi maçları ve bazı zorlu Anadolu deplasmanlarında (Eskişehir,Bursa,Kayseri vs) kontrollü orta saha dediğimiz düzende oynamak benim için daha uygun bir oyun tarzıdır.Çünkü hiç koşmayan,pres yapmayan adamlarla ne hallere düştüğümüz ağır Ankaragücü ve Fenerbahçe yenilgileriyle görüldü.Günümüz futbolunda koşmayan,pres yapmayan,rakibi ısırmayan futbolcularla kurulu bir takımın büyük başarılar elde etmesi imkansız ve bir örneği de yok.Üstelik de savunma kurgusu Servet-Gökhan Zan gibi hantal ve birbirini tamamlamayan 2 adamdan oluşuyorsa,kaleci Leo Franco gibi tek başına maç kurtaracak çapta bir kaleci değilse kesinlikle ve kesinlikle defansa dayalı bir oyun anlayışıyla oynanmalı.

Zevk veren orta saha dediğimiz hurra hücum modelini de Ali Sami Yen'de oynayacağımız Kasımpaşa,Denizli,Antalyaspor gibi zayıf takımlara karşı uygulayabiliriz 2 hafta öncesine kadar sonuç aldığımız şekilde..

Öncelikle şunu belirteyim Sivasspor da Dinamo Bükreş de bize karşı oynadıkları futbolla bu sezon karşımıza çıkan en kötü takımlardı.Sivasspor'un zaten sezon başından beri rezilleri oynadığı aşikardı bize karşı da aynı oyunlarını oynadılar.Dinamo Bükreş ise 2 hafta önce 4-1 yenildiği maçtan bile çok daha vahim bir haldeydi.Sadece defans yapma mantelitesiyle sahaya çıkmışlar ama onu da yapamayacak kadar kötü durumdaydılar.Oyun 2-0 olduktan sonra bile 9 kişiyle savunma yapmaya çalışmaları bir Romen takımından çok San Marino takımının oyun anlayışına benziyordu.O yüzden kimse 2-0 ve 3-0'lık skorları gözünde büyütmesin.

Daha defansif bir oyun anlayışına gelirsek eğer Avrupa Kupası maçları,derbi maçları ve bazı zorlu Anadolu deplasmanlarında (Eskişehir,Bursa,Kayseri vs) kontrollü orta saha dediğimiz düzende oynamak benim için daha uygun bir oyun tarzıdır.Çünkü hiç koşmayan,pres yapmayan adamlarla ne hallere düştüğümüz ağır Ankaragücü ve Fenerbahçe yenilgileriyle görüldü.Günümüz futbolunda koşmayan,pres yapmayan,rakibi ısırmayan futbolcularla kurulu bir takımın büyük başarılar elde etmesi imkansız ve bir örneği de yok.Üstelik de savunma kurgusu Servet-Gökhan Zan gibi hantal ve birbirini tamamlamayan 2 adamdan oluşuyorsa,kaleci Leo Franco gibi tek başına maç kurtaracak çapta bir kaleci değilse kesinlikle ve kesinlikle defansa dayalı bir oyun anlayışıyla oynanmalı.

Zevk veren orta saha dediğimiz hurra hücum modelini de Ali Sami Yen'de oynayacağımız Kasımpaşa,Denizli,Antalyaspor gibi zayıf takımlara karşı uygulayabiliriz 2 hafta öncesine kadar sonuç aldığımız şekilde..

Katılıyorum

kontrollü orta saha zaten zevk veren orta saha. kontrolsüz orta saha nasıl zevk versin ?

bence kontrollü tercihimdir derbi maçlar ve daha dengeli maçlar için ayrıca:

m.topal linderoth

elano

3lüsü en ideali olarak gözüküyor tabi burda formda olduklarında olduğunu belirtmeliyim.

topal

barış sarp

üçlüsü defans tamam çok sağlam belki ama hücumda en geride oynayan m topal bu önündeki ikiliden daha faydalı oluyor yani pas verme açısından barış mesela mücadele gücü en yüksek olan oyuncularımızdandır ki bence en fazla mücadele edeni ancak yop ayağına gelince pas verme konusunda iyi değil mesela linderothla kıyaslarsakbarışı mücadele bakımında daha iyi olabilir ama tek pas ve isabet bunu belirteyim barışta tek pas oynamaya çalışıyor genelde ama paslarının yerini bulmadığını görüyoruz bence sağlam bi linderoth topalla beraber orta sahayı sırtlar tabi sadece iki oyuncuya yük binmeyecek takım olmak zorundayız ben bunun yavaş yavaş oluşmaya başladığını görüyorum.

Elano,Linderoth ve Topal'ı aynı anda oynat,aynı anda hem kontrollü oynayıp hem de zevk veren orta sahayı izle.This is it ! :D

Elano form tutar ise Topal ve Linderoth derim.

Dun geceki macta ben Elano,Keita oyunda iken degilde ilk halimizdeki oyunumuzdan zevk aldim acikcasi.

Yani maci domine eden bir orta saha yapisi bana zevk veren.Bugun Dinamo ya bu uclu ile hakimiyetimizi benimsettik ve ben cok eglendim mac icinde.Yapilan her pas icime mutluluk verdi.Yeri gelir bu isimler degisir ama ben oynanan sistemin takipcisi olma niyetindeyim.

Tercih yapmak gerekiyorsa;tercihim M.Sarp,Baris,M.Topal uclusu olur.

Elano form tutar ise Topal ve Linderoth derim.

Elano'nun defansif yönü var ama bu defansif yön bir ön libero oyuncusundaki gibi değildir. Daha çok Lampard, Ballack, Giigs vb oyuncuların yaptığı yer tutma veya kapatma (alan savunması) niteliğindedir. Bu tarz adamların arkasında genelde M.Topal tarzında defansif oyuncular olur. Linderoth klasik ön liberodur mesela onun önüne yazabilirsin :)

Elano açılırsa, Topal ve Linderoth derim (Topal dünkü gibi oynıyıcaksa tabiyng), Topal yerine Sarp'ta olabilir...

aslında hep merak ettiğim orta saha şu ;

...........Elano...........

Linderoth........Arda...

şunu bir kere görmeyi çok istiyorum. (evet doğru gördünüz, Elano ön libero, Linderoth Xavi, Arda Iniesta) :)

Şu sistemi oturtabilsek topa tam anlamıyla sahip olup small barça paslaşması yapabilsek.Bu sistemle bir sorun yaşamayız.Tabi linderoth ve elano yer değiştirmeli bence.

Elano ön libero olmaz. Arda kanat oyuncusudur bence ortaya alınmamalı yani. Messi gibi düşünebiliriz illa Barça şeyi yapacak olursak...

Bence ideal total futbol içinde ideal orta saha üçlüsü yazdığım gibi yani Mehmet veya Mustafa geride, Linderoth-Elano önlerinde olmalı.

Linde. Elano hep üstüne basa basa diyorum sisteme uygun oyuncuların başında geliyor bunlar. Orta sahadada süper olurlar. Ve Xavi-İniesta gibi uyuşurlarsa ki inanıyorum bunu yaparlar süper olur bizim için :).

Bizde her ikisini de iyi yapabilen orta saha oyunculari var yani buna biraz da oyuncular karar verir

Cevap çok basit. Önemli maçlarda güçlü rakiplere karşı mücadele yönünü yükseltmek amacıyla 4-3-3'ün orta 3'lüsü mücadele eden adamlardan kurulmalı. Daha basit maçlarda 4 hatta 5 ofansif adamla bile çıkabiliriz maçlara.

Üst Alt