Libya'ya Havadan Saldırı ! - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Libya'ya Havadan Saldırı !

Cevap: Libya'ya Havadan Saldırı.!

Libya'da gelişen olaylardan komplo üretmeye gerek yok. Baskı anarşiyi doğurdu, fazla anarşi de emperyalizmi körükledi. Elbet bu bastırılacaktır ama Fransa gibi vakti zamanında koca Afrika'yı sömürmüş bir ülkenin yapacağı yardım ne kadar sağlıklı olur düşünmeye bile gerek yok.

Madem anti monarşiksiniz bu meseleyi kendi içinizde halledin, Mısır gibi ölçülü ve oldukça iyimser bir tablo çizin. Gidip emperyalist devletlerden medet umarsan, başını kumdan kaldıramazsın, kaldırtmazlar yani... :)

amacın libya halkını korumak olduğuna inanan bir tek kişi var mı acaba ABD Libya'ya Özgürlük Getirecem die Gelir Karılarına Kızlarına Tecavüz Eder Ondan Sonra Oraya Kukla Bır Devlet Kurar,Petrolüde 49 Yıllarına ABD Şirketlerine Verir bugün geldiğimiz noktada Afganistan işgal altında. Irak işgal altında ve sınırları değişti. Sonra Sudanın sınırları değişti. Ardından Cezayir, Mısır Tunus ve Libya karıştı. Şimdi Libya işgal edilerek sınırları değişecek. En son Rice'ın açıkladığı gibi sıra bize...

amacın libya halkını korumak olduğuna inanan bir tek kişi var mı acaba ABD Libya'ya Özgürlük Getirecem die Gelir Karılarına Kızlarına Tecavüz Eder Ondan Sonra Oraya Kukla Bır Devlet Kurar,Petrolüde 49 Yıllarına ABD Şirketlerine Verir bugün geldiğimiz noktada Afganistan işgal altında. Irak işgal altında ve sınırları değişti. Sonra Sudanın sınırları değişti. Ardından Cezayir, Mısır Tunus ve Libya karıştı. Şimdi Libya işgal edilerek sınırları değişecek. En son Rice'ın açıkladığı gibi sıra bize...

katılıyorum

dengeleri değiştiriyorlar kaos ortamı v.s. oluşturacaklar

petrol,altın zirve yakında

Onlarca ülkede, özellikle afrika kıtasında bir çok ülkede fransızca resmi dil. Yani daha önce sömürmüşler afrikayı, bugün neden gitmesinler?

Ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde koşulsuz veto hakkı bulunan daimi bir üye. Ekonomik olarakta dünyanın en gelişmiş bir kaç ülkesinden biri. Bir g8 ülkesi...

Yani adamlara ezik demek doğru olmaz. Fransızlara ne dersen de, adamların devleti güçlü.

Siyasi yaptırım güçleri vardır tabi ona lafım yok.Ben askeri güçten bahsediyorum.Fransa mahallede yanındaki büyük abilerine güvenip ona buna sataşan burnu büyük züppe çocuk gibi.Arkasını sağlama almamış olsaydı böyle bir işe kalkışamazdı.Müttefikleri İngilizler bile ``Fransız tanklarının 5 vitesi vardır,1 ileri 4 geri,daha hızlı kaçabilmek için.`` diye dalga geçerler Fransızlarla.

Ben Ortadogu'daki ayaklanmalarin Amerikan ya da Avrupa iste gizli gucler tarafindan direk baslatildigina ve yønetildigine inanmiyorum. Cunku bøyle bir yaklasim ordaki insanlara direk aptal demeye geliyor neredeyse. Kendi iradeleri olmayan bunun sonucunda øzgurluk istemeyen tam da Oryantalist akademisyenlerin yaklasimi.

Halklar øzgurluk istedi. Kendi ic dinamikleri de vardi yani iletisim olanaklarinin gelismesi dunyanin kuculmesi vs. vs. ve bir sekilde dis dunyayi tanima daha fazla øzgurluk talebi vs. vs. gibi.

Fakat isin bir de diger tarafi var. ABD olsun Almanya Fransa Ingiltere gibi ulkeler olsun bu degisim ruzgarlarindan direk yararlanmak isteyeceklerdir. Bir sekilde yeni gelismelere hemen kendilerini adapte edip gøz boyama vs. vs. ile elde edebilecekleri maksimum kazanci elde etmeye calisacaklardir. Fakat ayaklanmalari yazdigim gibi iste direk Avrupa Amerika plani gørmek de bence yanlis bakis fakat bu gelismeleri o ic dinamiklere hemen ayak uyduruyorlar ve gene maksimum kazanc elde etmeye calisiyorlar.

Mesala simdi kimse Arabistan'a saldirmaz. Ki Irak Arabistan'dan daha fazla sekuler ve øzgurlukcu idi. Hatta Arabistan'dani bu rejim icten ice korunur disarida insan haklari hakkinda Avrupa ve ABD raparlar yazsa da Arabistan'a dair. Fakat Arabistan bir sekilde kendi ic dinamikleri ile ayaklanma gørsun hemen yeni duruma kendilerini eklemlerler ve gene maksimum kazanci elde ederler. Hemen kendilerine øzgurlukcu rolu verip ayaklanmadan yanaymis gibi gøsterirler.

Çin gibi, Rusya gibi hatta Venezüela gibi omurgalı bir duruş sergileyebilir.

Çin'in Orta Asya'da neler yaptığını bilmek gerekir, aynı şekilde Rusya'nın şu anda etkilediği ülkelere nasıl bir politika izlettiği, resmen dışa bağımlılık politikası teklif ettiğini de öğrenmek gerekir. Venezuela dediğin ülke ne yazık ki göründüğü gibi şirin bir ülke değil. Ayrıca şu zamanda Çin ve Rusya kapitalizmin mihenk taşı olmuş durumda. Özellikle Çin; dünya piyasasını hareketlendiren ülkelerin başında geliyor. Bu ülkelerin de gerektiğinde emperyalist bir çizgide yürüdükleri de su götürmez bir gerçek.

İki tarafı pohlu değnek dedikleri bu olsa gerek.Bir tarafta zalim Kaddafi diğer tarafta emperyalist güçler,Allah Libya halkının yardımcısı olsun..

Çin gibi, Rusya gibi hatta Venezüela gibi omurgalı bir duruş sergileyebilir.

Türkiye Libya konusunda yapabileceği en iyi işi yapıyor.

Ne operasyonu destekliyor ne de karşı çıkıyor. Operasyon olmasa zaten o ülkede işler karışık yine insanlar öldürülecek ki zaten Kaddafi muhalifleri öldürüyor, operasyon olsa yine insanlar öldürülecek.

Burada operasyon olmasa Libya gibi aşiretlerin bolca olduğu bir ülkede ülkenin bölünmesi çok büyük ihtimal.

Libya ne Mısır'a ne Tunus'a ne de başka bir ortadoğu ülkesine benziyor. Buradaki Kaddafi tam bir deli.

Şu anda hükümeti Kıbırs'da İngiliz uçakları bizim onayımız olmadan kalktığı için eleştirilmeli.

Çin'in Orta Asya'da neler yaptığını bilmek gerekir, aynı şekilde Rusya'nın şu anda etkilediği ülkelere nasıl bir politika izlettiği, resmen dışa bağımlılık politikası teklif ettiğini de öğrenmek gerekir. Venezuela dediğin ülke ne yazık ki göründüğü gibi şirin bir ülke değil. Ayrıca şu zamanda Çin ve Rusya kapitalizmin mihenk taşı olmuş durumda. Özellikle Çin; dünya piyasasını hareketlendiren ülkelerin başında geliyor. Bu ülkelerin de gerektiğinde emperyalist bir çizgide yürüdükleri de su götürmez bir gerçek.

En azından kendi ayakları üzerinde durabilecek ve şuan ABD ve Avrupa karşısında yer alabilecek çaptalar. En azından başlarındaki liderler, bizimkiler gibi "müslüman, din, kardeş" edebiyatı yapıp, sırtlarını okyanus ötelerine dayamıyorlar.

Bir de şunu söylemek gerek.

Türkiye Kaddafi ile konuşup onu ateşkese ikna etmeye çalışan tek ülke. Başarılı oldu veya olmadı orası ayrı bir konu ama operasyon olmaması için tek hamle yapan ülkeyiz. Rusya gibi Çin gibi sadece lafla iş yapmadık.

Bir de Çin, Rusya falan bu operasyona karşıydılar o zaman oylamada çekimser değil red oyu verirlerdi.

Bir de Ortadogu Osmanli'nin devami biz biliriz falan hepsi sehir efsanesi inanmayin. Ne Turkiye'deki akademisyenler ne de politikacilar Ortadogu'yu tam net olarak biliyorlar. Biliyormus gibi davraniyorlar ama bilmiyorlar. Mesala bunun icin akademik yazinlari arastirmak yeterli. Turkiye'de Ortadogu uzerine 10 kitap varsa Amerika'da Ingiltere'de Almanya'da yuzlercesi var. Mesala Bernard Lewis'e Turkiye'deki akademik camia saygi duyar. Bir kitabi vardi Turkiye'de modernlesme ile ilgili. Sanirim 60'lar ya da 70'lerde yazilmis onu asan Turkce kitap hemen hemen yok.

Mesala Lewis tam oryantalisttir Ortadogu'yu inanilmaz iyi bilir. Hatta bu Irak'a saldirinin ardindan arkadaki beyin adamlarindan biri idi. Mesala ben de okudum Ortadogu ile ilgili ve ABD'nin Irak'ta kalmasinin tek yolu ordaki dini irksal ayriliklari køruklemekti. Lewis salak degil bunu benden sizden Turkiye'deki akademisyenlerden cok daha iyi biliyor. Mesala ben Ortadogu ile ilgili makale falan internette Turkce okurken buna cogu vurgu yapmamis sanki ABD Irak'ta batti gibi gøruntu vermis. Fakat baska sansi yoktu ve Avrupa'daki cogu akademik yazin bunun uzerinde durdu. Bir sekilde ordaki dinsel ayriliklari gruplari falan cok iyi biliyorlar cunku haklarinda binlerce arastirma ve makale yazmislar.

Turkiye Ortadogu'yu falan bilmiyor hatta bir ara Serdar yazmisti Amerika'da Iran'a daha fazla saygi duyarlar ve cekinirler korkarlar diye. Turkiye orda biz søyleyiz bøyleyiz diyor fakat Avrupa yazininda bile Misir ve Turkiye'ye esit guc bicerler etki anlaminda ve bølgede en etkili devlet olarak da Iran'i gørurler.

Mesala bilmiyorum Turk basinina yansimis miydi en son Israil olaylari Israil'e gitmeden Erdogan'in arabulucuk rolune soyunmasi falan. Avrupa basini direk dalga gecti ve o surecte Fransa'nin etkinligi Sarkozy Turkiye'den daha etkendi. Burdan siyasi tartisma baslatmak degil niyetim fakat Turk medyasi herseyi abartiyor ve gercekten Avrupa'dan Turkiye'nin Ortadogu'daki rolune bakisla Turkiye icerisindenki insanlarin Turkiye'nin Ortadogu'daki rolune bakisi cok farkli.

En azından kendi ayakları üzerinde durabilecek ve şuan ABD ve Avrupa karşısında yer alabilecek çaptalar. En azından başlarındaki liderler, bizimkiler gibi "müslüman, din, kardeş" edebiyatı yapıp, sırtlarını okyanus ötelerine dayamıyorlar.

80'lerden kalma yavan Türkiye siyaseti yapıyorsun be Tarık. :) Senin bahsettiğin Sovyetler birliğiydi o da dağıldı gitti. Şu zamanda kapitalizm Dünya'daki her ülkenin bariz elinde tuttuğu bir nevi kölesi olduğu bir sistem. ABD birden çıkıp dolar basmaya başlasın ya da ülkeler gerektiğinde devülasyon yapmasın şu Dünya'da etkilenmeyen; açlıktan sürünmeyen devlet kalırsa adım Adem değil. Hatta Venezuela bile etkilenir, ki zaten fakir bir ülke; göründüğü gibi değil.

Mesele artık ABD falan değil, ABD sadece doların üzerindeki parayı simgeliyor. Kapitalizm artık her farklı ülkede bulunan bir ağ olmuş durumda; kim ipi koparırsa o batar gider. Yani kimsenin maçası yemez ipi bırakmaya... Ki komünizm de sana küreselleşmeyi vaat ediyordu, gerekirse bunu da uzun uzun tartışırım problem değil.

Ayrıca bu günkü hükümeti her konuda eleştirebilirsiniz, bende sevmiyorum ama ekonomik açıdan kesinlikle eleştirilemez. Kapitalizm sana ne vaat ediyorsa onu dört dörtlük yerine getiriyorlar. Ha sisteme karşıysanız üzgünüm ama kimsenin intihar etmeye niyeti yoktur herhalde...

Ya Turkiye'yi takan yok o kadar abartmayin. Ne oldu Turkiye mudahil olmadi simdi dista kalacak. Verir mi Amerikasi Ingilteresi Fransa'si ordan Turkiye'ye pay. Ilk ønce su Israil olaylarini aciklasinlar. Avrupa basini yeteri kadar dalga gecti buraya kadar falan diye. O is konusmakla olmaz yaptirimla olur. Binlerce askeri anlasman var Israil ile askeri anlamda mahkumsun bir nevi sonra aman ben seni kiniyorum. Cok da umrumda ya Israil'in ki olmadigini gøsterdi direk vurdu uyari falan degil cok da umrumda degil diyerek direk vurdu. Sonra yok Birlesmis Milletler olaya el atacakmis vs. vs. Birisi yazdi sadece Ingiltere ABD Fransa Cin'in, Rusya'nin falan veto hakki var ve Israil aleyhine alinan her karara ABD veto koyuyor. Inanilmaz orda guc dusmesi yasadi Turkiye.

Ne olur biraz da Avrupa basini okuyun ya. Internette var onlarca gazete Ingilizce olan hatta Ortadogu'da yayinlanan Inigilizce gazeteler. Bakin neler diyorlar Turkiye hakkinda. Hezbollah Turkiye'yi kullandi yazdi Lubnan basini vs. vs. O isler øyle Turkiye'deki gibi Turkiye bølgede cok etkin inanilmaz etkin falan degil. Hikaye hepsi ic politika malzemesi. Etkindir Turkiye fakat sanki cok cok etkinmis gibi bir hava yaratiliyor. Hezbollah ve Hamas salak ya Turkiye'nin hemen uydusuna girecekler. Ya da Ortadogu ellerini acti Turkiye gelsin bizi kurtarsin diye yalvariyor. Cogu Arap akademik yazini bile Osmanli'dan sømurgeci olarak bahsedip Turkleri sevmez.

Hic birisi balik hafizasina sahip degil. Hic birisi Israil'i taniyan ilk devletlerden birinin Turkiye oldugunu unutmadi hic birisi Turkiye'nin ABD ile yaptigi anlasmalari paktlari falan unutmadi.

80'lerden kalma yavan Türkiye siyaseti yapıyorsun be Tarık. :) Senin bahsettiğin Sovyetler birliğiydi o da dağıldı gitti. Şu zamanda kapitalizm Dünya'daki her ülkenin bariz elinde tuttuğu bir nevi kölesi olduğu bir sistem. ABD birden çıkıp dolar basmaya başlasın ya da ülkeler gerektiğinde devülasyon yapmasın şu Dünya'da etkilenmeyen; açlıktan sürünmeyen devlet kalırsa adım Adem değil. Hatta Venezuela bile etkilenir, ki zaten fakir bir ülke; göründüğü gibi değil.

Mesele artık ABD falan değil, ABD sadece doların üzerindeki parayı simgeliyor. Kapitalizm artık her farklı ülkede bulunan bir ağ olmuş durumda; kim ipi koparırsa o batar gider. Yani kimsenin maçası yemez ipi bırakmaya... Ki komünizm de sana küreselleşmeyi vaat ediyordu, gerekirse bunu da uzun uzun tartışırım problem değil.

Ayrıca bu günkü hükümeti her konuda eleştirebilirsiniz, bende sevmiyorum ama ekonomik açıdan kesinlikle eleştirilemez. Kapitalizm sana ne vaat ediyorsa onu dört dörtlük yerine getiriyorlar. Ha sisteme karşıysanız üzgünüm ama kimsenin intihar etmeye niyeti yoktur herhalde...

Çok farklı şeylerden bahsediyoruz. Ben 80'lerin siyasetini falan bilmem. Benim kanıma dokunan ekranlara has müslümanı oynayıp, arka tarafta her türlü dolaba alet olmaktır. Bunu midesi kaldıran vardır elbet ama benimki kaldırmaz. Bir liderin bir çizgisi olur; iyi ya da kötü hiç farketmez; ama bir çizgisi olur, olmalıdır.

Çok farklı şeylerden bahsediyoruz. Ben 80'lerin siyasetini falan bilmem. Benim kanıma dokunan ekranlara has müslümanı oynayıp, arka tarafta her türlü dolaba alet olmaktır. Bunu midesi kaldıran vardır elbet ama benimki kaldırmaz. Bir liderin bir çizgisi olur; iyi ya da kötü hiç farketmez; ama bir çizgisi olur, olmalıdır.

Mesela? Olayı ABD'ye bağlayacaksan, ekonomik nedenlerini üstte sıraladım. Farklı bir şey varsa bahset bakalım, bilmediğimiz bir şey mi değil mi diye...

Üst Alt