Libya'ya Havadan Saldırı ! - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Libya'ya Havadan Saldırı !

Cevap: Libya'ya Havadan Saldırı.!

Ben Libya'ya saldırıyla Türkiye'nin iki yüzlü oynamasını sahte müslümancılık yapmasını anlayamadım.

Ya Turkiye'yi takan yok o kadar abartmayin. Ne oldu Turkiye mudahil olmadi simdi dista kalacak. Verir mi Amerikasi Ingilteresi Fransa'si ordan Turkiye'ye pay. Ilk ønce su Israil olaylarini aciklasinlar. Avrupa basini yeteri kadar dalga gecti buraya kadar falan diye. O is konusmakla olmaz yaptirimla olur. Binlerce askeri anlasman var Israil ile askeri anlamda mahkumsun bir nevi sonra aman ben seni kiniyorum. Cok da umrumda ya Israil'in ki olmadigini gøsterdi direk vurdu uyari falan degil cok da umrumda degil diyerek direk vurdu. Sonra yok Birlesmis Milletler olaya el atacakmis vs. vs. Birisi yazdi sadece Ingiltere ABD Fransa Cin'in, Rusya'nin falan veto hakki var ve Israil aleyhine alinan her karara ABD veto koyuyor. Inanilmaz orda guc dusmesi yasadi Turkiye.

Ne olur biraz da Avrupa basini okuyun ya. Internette var onlarca gazete Ingilizce olan hatta Ortadogu'da yayinlanan Inigilizce gazeteler. Bakin neler diyorlar Turkiye hakkinda. Hezbollah Turkiye'yi kullandi yazdi Lubnan basini vs. vs. O isler øyle Turkiye'deki gibi Turkiye bølgede cok etkin inanilmaz etkin falan degil. Hikaye hepsi ic politika malzemesi. Etkindir Turkiye fakat sanki cok cok etkinmis gibi bir hava yaratiliyor. Hezbollah ve Hamas salak ya Turkiye'nin hemen uydusuna girecekler. Ya da Ortadogu ellerini acti Turkiye gelsin bizi kurtarsin diye yalvariyor. Cogu Arap akademik yazini bile Osmanli'dan sømurgeci olarak bahsedip Turkleri sevmez.

Hic birisi balik hafizasina sahip degil. Hic birisi Israil'i taniyan ilk devletlerden birinin Turkiye oldugunu unutmadi hic birisi Turkiye'nin ABD ile yaptigi anlasmalari paktlari falan unutmadi.

Son 1 yıldır Türkiye'nin çoğu dış politikası orta doğu üzerinde gelişiyor. Yaklaşık 120-130 yıldır orta doğunun olmadığını varsayarak, sürekli Batı'ya yönelen, reformist hareketleri gıptayla izleyen bir devlet görünümüz vardı. Şimdi de aldığımız o demokratik, liberal, anti monarşik akımları orta doğuya taşıma misyonunu görev aldık. (!) Başlıkta da belirtmiştim, madem bu böyle bir şeyimiz var; Libya'ya girip, petrolün en büyük payını biz götürelim diye. Demek ki pek bir etkinliğimiz yok gibi, tabi biraz zaman tanımak lazım. 1 yıl ile orta doğunun efendisi olacak değiliz ya... :)

Ben Libya'ya saldırıyla Türkiye'nin iki yüzlü oynamasını sahte müslümancılık yapmasını anlayamadım.

Kapitalizmin dini imani para. Bahreyn'de Musluman Arabistan krali da musluman milyarlaca serveti ile Sabanci Koc da Musluman asgari ucretle calisan da Musluman. Hikaye o Muslumancilik falan. Madem Muslumansin niye o zaman Filistin'de din kardeslerinin ølmesine gøz yumuyorsun dolayli olarak. Søyle yani Israil ile askeri anlasmalar yapiyorsun Israil senden milyarlarca dolar kazaniyor ve o paralar bir sekilde bomba olup Filistin halkinin ustune yagiyor.

Kapitalist sistem ne din tanir ne iman tanir ne de renk tanir.

Son 1 yıldır Türkiye'nin çoğu dış politikası orta doğu üzerinde gelişiyor. Yaklaşık 120-130 yıldır orta doğunun olmadığını varsayarak, sürekli Batı'ya yönelen, reformist hareketleri gıptayla izleyen bir devlet görünümüz vardı. Şimdi de aldığımız o demokratik, liberal, anti monarşik akımları orta doğuya taşıma misyonunu görev aldık. (!) Başlıkta da belirtmiştim, madem bu böyle bir şeyimiz var; Libya'ya girip, petrolün en büyük payını biz götürelim diye. Demek ki pek bir etkinliğimiz yok gibi, tabi biraz zaman tanımak lazım. 1 yıl ile orta doğunun efendisi olacak değiliz ya... :)

Ne 1 yil ne de 10 yil. Ekonomik guc yoksa zor o isler :)

Özgürlük götüreceğiz diye giderler petrol kuyularını alır dönerler.

Bilinen senaryolar bunlar. Zaten isyanlarda doğrudan olmasa bile bu ülkelerin kesinlikle parmağı vardı.

Bizim üzerimizde de oynanan oyunlar ortada.

Kapitalizmin dini imani para. Bahreyn'de Musluman Arabistan krali da musluman milyarlaca serveti ile Sabanci Koc da Musluman asgari ucretle calisan da Musluman. Hikaye o Muslumancilik falan. Madem Muslumansin niye o zaman Filistin'de din kardeslerinin ølmesine gøz yumuyorsun dolayli olarak. Søyle yani Israil ile askeri anlasmalar yapiyorsun Israil senden milyarlarca dolar kazaniyor ve o paralar bir sekilde bomba olup Filistin halkinin ustune yagiyor.

Kapitalist sistem ne din tanir ne iman tanir ne de renk tanir.

Kapitalizm bahsettiğin gibi köleleştiren bir sistem ama bunda kapitalizmden çok monarşi ve cehalet görüntüsü var gibi Selen ? :) Örneğin; Almanya'da kapitalist bir devlet, Avrupa birliğini ayakta tutan 2 devletten birisi ama böyle şeyler hiç olmuyor. Bu tamamen ülkenin yönetim biçimiyle alakalı bir şey. Satılan petrolden kazanan tek kişi var o da devlet başkanı, halka giden bir gram katkı yok. Halbuki bu demokratik başka bir ülkede olsa böyle şeyler ortaya çıkmayacaktı.

Kapitalizm için söyleyeceklerimi söyledim. Artık Dünya'nın bir gerçeği oldu ve alternatifi yok. Kimse de 100 yıllık bir kaotik ortam seçip, alternatif yol aramaz. Gidebildiği kadar gidecek gibi görünüyor bu sistem.

Kapitalizm bahsettiğin gibi köleleştiren bir sistem ama bunda kapitalizmden çok monarşi ve cehalet görüntüsü var gibi Selen ? :) Örneğin; Almanya'da kapitalist bir devlet, Avrupa birliğini ayakta tutan 2 devletten birisi ama böyle şeyler hiç olmuyor. Bu tamamen ülkenin yönetim biçimiyle alakalı bir şey. Satılan petrolden kazanan tek kişi var o da devlet başkanı, halka giden bir gram katkı yok. Halbuki bu demokratik başka bir ülkede olsa böyle şeyler ortaya çıkmayacaktı.

Kapitalizm için söyleyeceklerimi söyledim. Artık Dünya'nın bir gerçeği oldu ve alternatifi yok. Kimse de 100 yıllık bir kaotik ortam seçip, alternatif yol aramaz. Gidebildiği kadar gidecek gibi görünüyor bu sistem.

Aslında sürekli patlıyor. Yani sonuçta bu bir balon. Belli bir seviyeye kadar şişip patlıyor. Onun acısı da halktan çıkıyor. Devlet yardım paketi hazırlıyor büyük şirketler için krizlerde. Kimin parasıyla? Tabii ki halk. Yani orada diktatör var bütün parayı o alıyorsa demokratik diye bahsettiğimiz yerlerde de büyük şirketler yok mu aynı işi yapan? Kapitalizm her yeri saracak, ondan sonra belki bir çıkış bulunur.

Monarsi ve cehalet var kesinlikle fakat iste orda Oryantalizmin bir sekilde Avrupa'nin da parmagi var. Kimi ulkede gec olusuyor kimi ulkede erken olusuyor demokrasi. Avrupa sanayi devrimi burjuvazi vs. vs. insanlar bunun icin øldu sokaklarda ve birsekilde o surec hizlandi. Araplar simdi ølmeye basliyorlar cok gec bir zaman sonra haklari icin. Adem Edward Said ile Wallerstein okusana bir ara. Direk sosyoloji de cok uzerinde durulmustu Wallerstein ve onun dunya sistemi teorisi merkez yari merkez cevre falan teorisi hakkinda. Ukalalik anlaminda demiyorum Edward Said'in Orientalism buyuk ihtimal Doguculuk ya da Sarkiyatcilik diye cevirmislerdir Turkce'ye daha sonrasinda da Wallerstein'in dunya sistemi falan diye bir kitabi.

Ekstra Ortadogu inanilmaz karisik zamaninin Paris'i olan Beyrut bugun ne halde. Gene Iran solcular ayaklandi dincilerle birlesti sonuc ortada gene Afganistan'da bile 68 ruzgarlari oldu sonrasinda baski radikallesme falan. Mesala hangi akademisyen bilmiyorum da Ortadogu'da simdiki dinci otoriter diyebilecegimiz akimlarinin guclenmesinde en buyuk neden olarak yoksullugun artmasini falan gøruyordu. Gene Misir biz øzgurlukcu diyoruz da gene bazi makaleler ne olacagi belli degil askeriyenin surekli iktidar da olmasi Musluman Kardesler'in etkisi vs. vs. diyorlar.

Uzun konu bu cehalet ve krallik falan. Icsel dinamikler burjuva sinifinin olusmamasi falan sabaha kadar icinden cikamayiz gibi.

Aslında sürekli patlıyor. Yani sonuçta bu bir balon. Belli bir seviyeye kadar şişip patlıyor. Onun acısı da halktan çıkıyor. Devlet yardım paketi hazırlıyor büyük şirketler için krizlerde. Kimin parasıyla? Tabii ki halk. Yani orada diktatör var bütün parayı o alıyorsa demokratik diye bahsettiğimiz yerlerde de büyük şirketler yok mu aynı işi yapan? Kapitalizm her yeri saracak, ondan sonra belki bir çıkış bulunur.

Kapitalizm her yeri sardı zaten Ahmet, geçmiş sayfalarda bahsettik ondan. Çıkış yol bulunacağını da zannetmiyorum, sürekli hataları bulunup düzeltilen bir sistem, bir nevi insanın hatalarını düzeltmesi gibi. Mühim olan hataların kapatılması değil, kapatılamaması ve tekrarlamasıdır.

Kapitalizm büyük şirketlerin oyuncağı değil, ta kendisidir. Türkiye'de yaklaşık 49-50 tane banka bulunmaktadır, bunlardan 3-5 tanesi battı mı ülke krize sürüklenir. Aynı şey ABD içinde geçerli, 20 tane bankası batsın, Dünya'da etkilenmeyen bir ülke olmaz. WTO ile oluşturulan küresel sermaye piyasası böyle bir şey işte... Asıl sorulması gereken şey de bunun küreselleşmeden nasıl işleyeceğidir. Komünizm dedik, komünizm'de sana dolaylı olarak kürselleşmeyi vaat ediyor. Özgün bir liberal ekonomi de kuramıyorsun, tek başına kaynakların yeterli olacak mı olmayacak mı, bir sürü soru işareti var. Yani ülkeler kaynaklarını paylaşmadan geçinmeleri mümkün değil. Bu yüzden ne kadar şikayetçi olursak olalım, kapitalizm ne kadar şişerse şişsin alternatif bir yol üretmenin imkanı yok.

Ki Avrupa'nin bugun bu kadar sosyal devlet demokratik olmasinda Sovyetler'in payi coktu. Sovyetler baskici vs. vs. fakat sosyal devletti is buluyordu egitim saglik ucretsiz idi sosyal sartlari gelismis idi. II. Dunya savasi sonucunda sosyalizmin Berlin'e kadar gelmesi sonrasinda cok buyuk bir isci sinifinin olmasi ki surekli eylem yapiyorlardi. Iyi køtu Avrupa kendini sosyalizmden korumak ve cok fazla olan isci eylemlerinden dolayi haklar verdi. Zamaninda burjuvazi olmus demokrasinin itici gucu Avrupa'da feodalizme karsi ki kapitalizm feodalizmden ileri bir sistem sonrasinda da isci sinifi burjuvaziye karsi ayaklanmis ve demokrasi bir sekilde daha fazla gelismis.

Mesala Sovyetlerin yikilmasinin hemen ardindan Avrupa'da sosyal devletin asama asama yikilmasi hic tesadufi degil. Bir de dunya sistemi bugun Turkiye'de birisi asgari ucret aldigindan dolayi Danimarkasi Almanyasi Fransasinda sosyal devlet var. Kocaman bir pastadan Turkiye daha fazla pay alsa digerlerinin payi dusecek ve insanlara verecekleri sus payi azalacak. Zaten su anda guclu bir toplumsal hareket de yok o yuzden her gecen gun Avrupa'da da sosyal haklari kisitliyorlar.

Edit: Kisaca Avrupa'da insanlar haklari icin kan døktuler. Bu kan døkme sureci erken olustu sartlardan dolayi. Simdi sira Ortadogu'da Turkiye bu denklemin cok disinda hatta su anki cogu problem aslinda kurulusundaki bu sebeplerde Turkiye'nin. Avrupa alttan uste dogru bir modernlesme Turkiye ustten alta dogru cogu zaman zorla dayatilan bir modernlesme ki bugunku problemler de ortada.

Monarsi ve cehalet var kesinlikle fakat iste orda Oryantalizmin bir sekilde Avrupa'nin da parmagi var. Kimi ulkede gec olusuyor kimi ulkede erken olusuyor demokrasi. Avrupa sanayi devrimi burjuvazi vs. vs. insanlar bunun icin øldu sokaklarda ve birsekilde o surec hizlandi. Araplar simdi ølmeye basliyorlar cok gec bir zaman sonra haklari icin. Adem Edward Said ile Wallerstein okusana bir ara. Direk sosyoloji de cok uzerinde durulmustu Wallerstein ve onun dunya sistemi teorisi merkez yari merkez cevre falan teorisi hakkinda. Ukalalik anlaminda demiyorum Edward Said'in Orientalism buyuk ihtimal Doguculuk ya da Sarkiyatcilik diye cevirmislerdir Turkce'ye daha sonrasinda da Wallerstein'in dunya sistemi falan diye bir kitabi.

Ekstra Ortadogu inanilmaz karisik zamaninin Paris'i olan Beyrut bugun ne halde. Gene Iran solcular ayaklandi dincilerle birlesti sonuc ortada gene Afganistan'da bile 68 ruzgarlari oldu sonrasinda baski radikallesme falan. Mesala hangi akademisyen bilmiyorum da Ortadogu'da simdiki dinci otoriter diyebilecegimiz akimlarinin guclenmesinde en buyuk neden olarak yoksullugun artmasini falan gøruyordu. Gene Misir biz øzgurlukcu diyoruz da gene bazi makaleler ne olacagi belli degil askeriyenin surekli iktidar da olmasi Musluman Kardesler'in etkisi vs. vs. diyorlar.

Uzun konu bu cehalet ve krallik falan. Icsel dinamikler burjuva sinifinin olusmamasi falan sabaha kadar icinden cikamayiz gibi.

Bahsettiğin yazarlara göz atacağım bir ara ama anladığım kadarıyla uçuk bir sistem ortaya koymuşlar. Aslında teori üreten bir çok ekonomist ve akademisyen var ama sonuçlarını düşünen pek az insan var. Bir sistemden bir sisteme geçme evresi 100 yıldan fazla sürer diyorum, o geçiş evresinde insan hayatının yaşayacağı riskler akıl almaz boyutlara taşınabilir.

Ben daha çok neo-kapitalizm arasında dönüp duruyorum. Temel yapıları değiştirilip, daha çok insancıl olarak tasarlanan bu teori; gizliden gizliye dünyanın gündeminde olduğunu düşünüyorum. Eğer sıkıntısız bir geçiş olacaksa, buna geçiş yapılıp denenebilir.

Libyalı masum sivillerin günahı ne..

Eli kanlı pis yaratıklar..

Allah bin belanızı versin!

Hani sozde arap ulkeleride destek verecekti operasyona? Bati ulkelerini ac kalmis sirtlana benzetiyorum

Ki Avrupa'nin bugun bu kadar sosyal devlet demokratik olmasinda Sovyetler'in payi coktu. Sovyetler baskici vs. vs. fakat sosyal devletti is buluyordu egitim saglik ucretsiz idi sosyal sartlari gelismis idi. II. Dunya savasi sonucunda sosyalizmin Berlin'e kadar gelmesi sonrasinda cok buyuk bir isci sinifinin olmasi ki surekli eylem yapiyorlardi. Iyi køtu Avrupa kendini sosyalizmden korumak ve cok fazla olan isci eylemlerinden dolayi haklar verdi. Zamaninda burjuvazi olmus demokrasinin itici gucu Avrupa'da feodalizme karsi ki kapitalizm feodalizmden ileri bir sistem sonrasinda da isci sinifi burjuvaziye karsi ayaklanmis ve demokrasi bir sekilde daha fazla gelismis.

Mesala Sovyetlerin yikilmasinin hemen ardindan Avrupa'da sosyal devletin asama asama yikilmasi hic tesadufi degil. Bir de dunya sistemi bugun Turkiye'de birisi asgari ucret aldigindan dolayi Danimarkasi Almanyasi Fransasinda sosyal devlet var. Kocaman bir pastadan Turkiye daha fazla pay alsa digerlerinin payi dusecek ve insanlara verecekleri sus payi azalacak. Zaten su anda guclu bir toplumsal hareket de yok o yuzden her gecen gun Avrupa'da da sosyal haklari kisitliyorlar.

Şu söylediklerine ek olarak bir şey eklemek istiyorum. Adını henüz hatırlayamadığım bir yazar 2030 ve 2050'li yıllar arasında Avrupa'da kitlesel büyük hareketlerin olacağını savunuyordu. Sadece bir makalesini görmüştüm, arayıp bulursam yazacağım. Belki bu öngörüsünün temel taşı bu kalınlaştırdığım olay ile alakalı olabilir.

Bu olaydan sonra Mısır'a saldırırlar bu şerefsizler ajanlarını böyle zayıf ülkelerin başına getiriyorlar..

Sonra onları bahane ederek işgale başlıyorlar..

Kaddafi'yi Amerika 10 askerle alır gelir..

Ama amaç başka..

Saddam aranmaya başladığından kaç gün sonra bulundu Kuzey Irak'ta..

İnsanları salak yerine koyuyorlar..

İstedikleri anda istedikleri adamı bulabilirler ama zaman kazanma taktiğiyle pis planlarını gerçekleştiriyorlar..Diğer Bm'den devletlerde pay almak için sırtlan misali sıraya dizilmişler..

Pis köpekler!

Bizde bu ayak oyunlarına maşa oluyoruz bravo güzel Türkiyem..

Üst Alt