Osmanlı İmparatorluğu - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Osmanlı İmparatorluğu

Cevap: Osmanlı İmparatorluğu

Tarihin en büyük toprak ağalığı olarak görüyorum ben. Genişleme politikasının başlangıcındaki işgallerin otlak arayışından kaynaklandığı da ciddi bir tezdir. Falan feşmekan.

Her şeyi sorgulamalı, her şeyin mantığı aranmalı ama önce derin bir şekilde araştırılmalı da.O zamanlar güç toprak genişliğiyle insan nüfusuyla ölçülüyormuş Osmanlı da gereğini yerine getirmiş.Yani toprak genişletmek için illa bir sebep aramaya gerek yok ki.Devlet fetih yapmazsa o devlet zayıflamış demektir.Düşmanları saldırıya geçip bundan çıkar sağlamaya çalışırlar.Müslümanlığı yaymak falan birinci sebep değil hiçbir zaman.Ki zaten nereye yaymışız Müslümanlığı,ele geçirdiğimiz yerlere dokunmamışız bile.

Şu anda dünya çok farklı.Toprak genişliğinin çok bir önemi yok.O yüzden bize tuhaf geliyor olabilir ama olayın ardında basit bir neden aramaya çalışmamalısınız.

Okulda sürekli olarak gösterilen,aslında dinlememiz gereken ama dinlemediğimiz bir tarih.Kendimi hariç tutuyorum bu durumdan.

Ceddime bu vatanı bıraktıkları için teşekkür ediyorum.

hangi tarihten beri

türkler 900lü yıllardan sonra geçti islama

Konuda yazıyor 6.yy'dan beri işte ilk köktürk devleti halifeyi kurtarıyor.

Sonuçta öyle yada böyle dediğim yanlışmı şuan ki türkiye islamiyeti mükemmel yaşamasa da bozukluklar olsa da islamiyeti yine ve yeniden yücelteceğimizi düşünüyorum ben.

Her şeyi sorgulamalı, her şeyin mantığı aranmalı ama önce derin bir şekilde araştırılmalı da.O zamanlar güç toprak genişliğiyle insan nüfusuyla ölçülüyormuş Osmanlı da gereğini yerine getirmiş.Yani toprak genişletmek için illa bir sebep aramaya gerek yok ki.Devlet fetih yapmazsa o devlet zayıflamış demektir.Düşmanları saldırıya geçip bundan çıkar sağlamaya çalışırlar.Müslümanlığı yaymak falan birinci sebep değil hiçbir zaman.Ki zaten nereye yaymışız Müslümanlığı,ele geçirdiğimiz yerlere dokunmamışız bile.

Şu anda dünya çok farklı.Toprak genişliğinin çok bir önemi yok.O yüzden bize tuhaf geliyor olabilir ama olayın ardında basit bir neden aramaya çalışmamalısınız.

Din de zorlama yok ki osmanlı gittiği yerlere hoşgörü götürmüş konuda ki arkadaşımızın dediği gibi hiç bir yeri yağmalamamış zaten zorlasaydı müslümanlık çok ama çok yaygın olurdu , kimseyi sömürmemiş içerisinde bir sürü medeniyet barındırmış farklı etnik gruplardan insanlara devlet kademelerinde görevler vermiş vs vs. senin dediklerin de doğru ama bu dediklerimde bir neden bir adamı kılıçtan geçirip zorla müslüman yapmak ile kendi iradesiyle olması arasında büyük farklılıklar var.

zamanında kılıç kalkanla ipek ve baharat yolunu ele geçirerek büyük imparatorluk kurmuş daha sonra avrupadaki coğrafi ve sanayi gelişmesiyle ve rahatlıktan sonra gerilemiş bir devlet

Din de zorlama yok ki osmanlı gittiği yerlere hoşgörü götürmüş konuda ki arkadaşımızın dediği gibi hiç bir yeri yağmalamamış zaten zorlasaydı müslümanlık çok ama çok yaygın olurdu , kimseyi sömürmemiş içerisinde bir sürü medeniyet barındırmış farklı etnik gruplardan insanlara devlet kademelerinde görevler vermiş vs vs. senin dediklerin de doğru ama bu dediklerimde bir neden bir adamı kılıçtan geçirip zorla müslüman yapmak ile kendi iradesiyle olması arasında büyük farklılıklar var.

Yok ben zaten bir şey kast etmedim onu söylerken.İyi yapmış kötü yapmış demiyorum.

Gereken önem ve ehemmiyet verilmemiş bir tarih.Kitaplara bakarsak eğer Padişahları zevkü sefa,kadın düşkünü,ayyaş olarak görebiliriz.Ki yalan dolan bilgiler.İnşAllah bigün hakkıyla tarihimizi öğrenebiliriz.

Benim yakındığım konu cidden çok büyük çok geniş çok önemli bir tarihimiz var ama bu yeni nesillere aktarılamıyor, adamlar bir pearl harbor savaşı yapmış bu savaş üzerine bir sürü film falan çıkartıldı. Yani biz tarihimizi genç kesime aktaramıyoruz bu beni üzüyor. ki bu pearl harbor ile ilgili bir sürü bilgisayar oyunu falan da mevcut.

Gereken önem ve ehemmiyet verilmemiş bir tarih.Kitaplara bakarsak eğer Padişahları zevkü sefa,kadın düşkünü,ayyaş olarak görebiliriz.Ki yalan dolan bilgiler.İnşAllah bigün hakkıyla tarihimizi öğrenebiliriz.

Muhteşem Yüzyıl'da da öyle.Sürekli içkici,karı kıza düşkün biri olarak gösterilmiş Kanuni.Halbuki öyle biri değil.Tarihimizi tam anlamıyla bilsek ülkemiz bu aciz durumda olmazdı.Bir Japonya olabilirdik mesela.

Bana göre her değerimize saygı duyulmalı.Osmanlı Devleti de bizim atalarımız Cumhuriyeti kuran da bizim Ata'mız.Ama iyi ama kötü hepsinin doğruları yanlışları olmuştur.Onları öyle kabullenmek gerekir.Ben dindar birisi değilim ama dinime de laf söyletmem,örfü töreyi fazla bilmem ama hadsizlik edilmeyeceğini bilirim.Osmanlı'yı da kötülemem tam aksine gurur duyarım çünkü bize barbar diyen diğerlerinin ne kadar pislik olduğunu da bilirim, bizim yerimize bir başkası(mesela İngiltere) bu topraklara hakim olsaydı şimdiye varlıklarının bile konuşulmayacağını da bilirim.Avrupa bilmez belki işlerine gelmez ama biz hiçbir zaman barbar olmadık.Hiçbir zaman mazlumu ezmedik.Tertemiz olduğumuzu iddia etmiyorum asla ama Dünya Siyasi Tarihinde temizlikten bahsetmek gerektiği zaman en son konuşması gereken Avrupa'dır.Bunları bilmeli ve kendimizi eleştirirken de ona göre eleştirmeliyiz.

Hoduk dolu lan memleket,adamlarin yanina da dolasan hatipler ayni zaman da tum olanlari birer birer not etmistir.

Simdi de biri cikar der okudun mu ¿

Yavuz misir fethinden donerken uzerinde ki zirhinda biriken tozdan tugla dokturmus birisidir.Kari kizla egleniyodu hee.

Bana göre her değerimize saygı duyulmalı.Osmanlı Devleti de bizim atalarımız Cumhuriyeti kuran da bizim Ata'mız.Ama iyi ama kötü hepsinin doğruları yanlışları olmuştur.Onları öyle kabullenmek gerekir.Ben dindar birisi değilim ama dinime de laf söyletmem,örfü töreyi fazla bilmem ama hadsizlik edilmeyeceğini bilirim.Osmanlı'yı da kötülemem tam aksine gurur duyarım çünkü bize barbar diyen diğerlerinin ne kadar pislik olduğunu da bilirim, bizim yerimize bir başkası(mesela İngiltere) bu topraklara hakim olsaydı şimdiye varlıklarının bile konuşulmayacağını da bilirim.Avrupa bilmez belki işlerine gelmez ama biz hiçbir zaman barbar olmadık.Hiçbir zaman mazlumu ezmedik.Tertemiz olduğumuzu iddia etmiyorum asla ama Dünya Siyasi Tarihinde temizlikten bahsetmek gerektiği zaman en son konuşması gereken Avrupa'dır.Bunları bilmeli ve kendimizi eleştirirken de ona göre eleştirmeliyiz.

Aynen öyle , hatta osmanlı müslüman bir devlet olarak kim mazlumsa x hristiyan,yahudi devlet ayrımı yapmaksızın hep mazlumu savunan onları koruyan ülke olmuş bunu yabancı tarihçiler de söylüyor. Hatta fransız komutan ismini tam hatırlamıyorum kanuni sultan süleyman'dan galiba yardım istiyor. Kanuni de şu cevabı veriyor , siz osmanlı askerleri kıyafetlerini giyinin işte o zaman düşman size hiçbirşey yapamaz diyor ve cidden de öyle oluyor. Yani böyle muazzam bir devlet.

Hoduk dolu lan memleket,adamlarin yanina da dolasan hatipler ayni zaman da tum olanlari birer birer not etmistir.

Simdi de biri cikar der okudun mu ¿

Yavuz misir fethinden donerken uzerinde ki zirhinda biriken tozdan tugla dokturmus birisidir.Kari kizla egleniyodu hee.

Gelde hödüklere anlat İsmail.

Ey Fransa Kralı Fransuva !

Sefiri kebirimden aldığım mazhara göre malumatım oldu ki , memleketin de dans namında ALA-Mele innas fuhşiyyat lubiyat yapıyormuşsun.

İş bu belge humayunumun eline vusulunden itibaren bu rezalete son vermez isen ''orduyu hümayunumla'' gelip seni kahretmekten müktedir olurum.

Kanuni Sultan Süleyman

bu söz osmanlının mazlumun daima yanında olduğunun bir göstergesi.

Yavuz Sultan Selim'e kadar büyük saygı duyduğum ama Selim sonrası yönetim biçiminden hiç hoşlanmadığım, Türk'lükten çok Araplığın egemen olduğu bir devlet oldu Osmanlı. Taht, servet ve egolar uğruna kardeşlerin katledilmesi ve hukuk sistemini kaldırmalarıda bir etken tabi. Türk milletinin gelişiminin engellenmesinde başrol oynayan gericilerede sahipti.

Ben Selçuklu ve Göktürk topluluklarına daha büyük hayranlık besliyorum.

Üst Alt