Payitaht Abdülhamid | Cuma | 20.00 | TRT 1 - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Payitaht Abdülhamid | Cuma | 20.00 | TRT 1

Referandum propagandası için çekilmiş boş beleş bir dizi.Referandumdan sonra ortalarda göremiceksiniz bu diziyi emin olun.2 ay sonra yayından kalkar

TRT artık leş gibi diziler çekiyor.Tamamen propaganga amaçlı,hiçbir öğretici,bilgilendirici öğesi olmayan sadece Osmanlıcılığı pompalayan tarih dizileri.Gerçekle uzak yakın alakası olmayan yapımlar.1-2 bölüm bildiklerimizi izliyoruz geri kalanı kendi amaçları için yapılan kurgular.Eski TRT dizileri nerde bunlar nerde.Aralarında 100 gömlek fark var

aynen, nerde o 7 numara dedem gofret ben vs

Rahatsız oluyorum çünkü bu tip diziler zamanla tarih işlemekten çıkıp tarih kurgulamaya gidiyor. Tarihi kurgulayamazsınız, var olanı tüm çıplaklığı ile işlersiniz, senaryoya ekleme çıkarma yapamazsınız. Bir de bu tür dizilerdeki tarih danışmanları tarafsız olmalı. Mustafa armağan mı bu diziye danışmanlık yapıyor? Adam damat ferite 100 yıl sonra olmayan aile yarattı. Şimdi nasıl rahatsız olmayayım ?

Iyi bir yapimin, illaki tarihi de olugu gibi vermesine lüzüm yok, Muhtesem Yüzyil tarihden uzak olabilecek kadar uzak olsa da, bana göre muhtesem bir dizi idi.Ender izledigim türki dizilerden biri. Bu seferde bir kesim, süleymanin pezevenk gibi gösterilmesinden rahatsiz oldu, ama diziyi nerdeyse dünyanin yarisina satabildik. Hatta yayinlanmayan bir cok devletten, diziyi izlemek isteyen fazlaca insan vardi.

Sonuc anlaminda tarih dizilerden ögrenilmez. Sadece kaba bir taslak gibidir. Tarihi ögrenmek isteyen, okumali. Filimleri oldugu gibi görmek lazim, bir fiksyon.

Yorumlara göre diziye baslamayacagim gibi gözüküyor. Devlet yapimi yapimlar, devre arasi TD degisikligi gibi, genelde kötü bir geri dönüs sagliyor.

Iyi bir yapimin, illaki tarihi de olugu gibi vermesine lüzüm yok, Muhtesem Yüzyil tarihden uzak olabilecek kadar uzak olsa da, bana göre muhtesem bir dizi idi.Ender izledigim türki dizilerden biri. Bu seferde bir kesim, süleymanin pezevenk gibi gösterilmesinden rahatsiz oldu, ama diziyi nerdeyse dünyanin yarisina satabildik. Hatta yayinlanmayan bir cok devletten, diziyi izlemek isteyen fazlaca insan vardi.

Sonuc anlaminda tarih dizilerden ögrenilmez. Sadece kaba bir taslak gibidir. Tarihi ögrenmek isteyen, okumali. Filimleri oldugu gibi görmek lazim, bir fiksyon.

Dinini televizyonlardan öğrenmeye çalışan bir kesime, tarihini oku diyemezsin. Onu da bu diziler aracılığı ile öğreniyorlar. Burası türkiye. Sen birilerini yükselteceğim diye tarihi kurgularsan, o birilerinin bilmem kaç kuşak torunu çıkar bir yerleri ister, sistemi kötüler. Sonra onun tam tersi görüşte biri çıkar tam tersi açıklamalar yapar. Bunu gören halk dizilerden gaz aldığı için padişah torununa laf söyledi, padişahı kötüledi diye maddi manevi zarar verir. Sonra tutuklanır ve serbest bırakılır. 15 yılda türkiye'nin geldiği nokta budur. Az sorunumuz var gibi şimdi bir de cumhuriyetçi ve osmanlıcı diye bölüyorlar.

Bu tür şeyler birbiriyle bağlantılı gelişir, Sen bu diziyi izlerken abartıyı veya kurguyu görebilirsin lakin bu ülkede bu tür dizilerdeki kurguyu göremeyip, helal olsun lan neler yapmışlar, ittihatçılar yıkmasa imparatorluğumuz ayakta dururdu gibi cümleler kuruyorlar.

Ben tarihi dizilere tarafsız tarihçilerin danışmanlık yapmasından yanayım. Mustafa Armağan gibi tarihçi olduğu bile şüpheli olan adamlarla bu tür diziler sadece sorun çıkarır.

Dinini televizyonlardan öğrenmeye çalışan bir kesime, tarihini oku diyemezsin. Onu da bu diziler aracılığı ile öğreniyorlar. Burası türkiye. Sen birilerini yükselteceğim diye tarihi kurgularsan, o birilerinin bilmem kaç kuşak torunu çıkar bir yerleri ister, sistemi kötüler. Sonra onun tam tersi görüşte biri çıkar tam tersi açıklamalar yapar. Bunu gören halk dizilerden gaz aldığı için padişah torununa laf söyledi, padişahı kötüledi diye maddi manevi zarar verir. Sonra tutuklanır ve serbest bırakılır. 15 yılda türkiye'nin geldiği nokta budur. Az sorunumuz var gibi şimdi bir de cumhuriyetçi ve osmanlıcı diye bölüyorlar.

Bu tür şeyler birbiriyle bağlantılı gelişir, Sen bu diziyi izlerken abartıyı veya kurguyu görebilirsin lakin bu ülkede bu tür dizilerdeki kurguyu göremeyip, helal olsun lan neler yapmışlar, ittihatçılar yıkmasa imparatorluğumuz ayakta dururdu gibi cümleler kuruyorlar.

Ben tarihi dizilere tarafsız tarihçilerin danışmanlık yapmasından yanayım. Mustafa Armağan gibi tarihçi olduğu bile şüpheli olan adamlarla bu tür diziler sadece sorun çıkarır.

Bu arguman ile hic bir tarihi backround olan filim, yada dizi yapilamaz ama Türkiye´de, yada yaniliyormuyum ? Türkler zaten kendi tarihlerini iyi bilmiyorlar, ve bunun disinda birde bir polizik nazilik var halk icinde, herkes sadece kendi pencresinden bakip, kendi ideolojik/dini görüsüne yakin olan bilgilere itibar ediyor.

Diyelim ki ben Adem Cakar, tarihi bir dizi yapiyorum, ve bunu tamamen farkli tarihi kaynaklar ile teyyit edilmis bilgiler dahilinde yapiyorum. Sence simdi buna ragmen, illaki beni herhangi birsey ile suclayacak bir kesim cikmayacak mi ? Elbette cikacaktir.

O vakit hic bir tarihi filim yapilamaz bu topraklar icinde. Ki medyayi kullanmak, siyasi ve propaganda acisindan, nekadar önemli bir silah oldugunu en az 60 yildir amerikalilar gösteriyor, ve o bir kac yüz yillik kültürlerini tüm dünyaya satiyorlar. Ben iceriye yönelik bakmayi degil, disariya yönelik bakmayi tercih ediyorum.

Osmanli´nin tarihi anlamda büyük bir potansiyali var, Dracula efsanesi bastan sonra Osmanli Tarihidir. Hatta ve hatta Hollywood´da öyle bir filim cevirildi ki bir kac sene önce, dünya tarihinin en piskopat ve en cani karakterlerinden bir tanesini, kahraman olarak lanse ettiler. Tarihi acidan okadar yanlis bir produksiyon, ama sonucta 200 milyon dollar genere etti filim.

Bölünme konusuna gelirsek, insanlar buna genellik ile müsait, bizde dozaji biraz daha fazla gibi. Yani son zamanalarda internette Trump üzerine "tartisan" birbirine küfürler yagdiran Türkleri görünce, artik okadar da degil demek istedim. Nedense her konuda böyleyiz.

--------------------------------------------------

Tarihi tartismalar toplumumuzda meyveler vermemesinin sebebi, tarihi tamamen bu kisir döngü iki soru üzerinden yürütmekten kaynaklaniyor.

1. Hain kim ?
2. Iyi/Kötü kim ?

Eminim bok gibi bir dizi olacak.Trt dizilerini kesinlikle izlemiyorum.Yalakalık için ne yapacaklarını şaşırdılar artık.

Kahraman Vahdettin'in Mustafa Kemal'e karşı mücadelesi ve İngilizler'den memleketi nasıl kurtardığını anlatan bir dizi çeksin TRT (!)

Hadi yapıyorsunuz, bari gidin Fatih'i yapın entelektüel kişiliği, bakış açısı, reform çabaları, ilerleyeşini gören papanın nasıl zehirlediği ve batıda hızlı ilerleyişinin italyanın fethi düşüncesi gibi konulara değinin, Mustafa Kemal ATATÜRK'ten sonra bu topraklara gelmiş en önemli lideri kalemi alın, Abdulhamit'i pompalama çabası niye ? Övüneceksiniz bilime teknolojiye karşı olmayan aksine peşinden gidildiği Halifelik öncesi dönemleri kaleme alın.

Fatih'i ayırıyorum Osmanlı dönemi yapılacak film diziler percepolis gibi olmalı, öven değil gerici, sanat, bilim, teknoloji karşıtı, kadının yeri olmayan dönemlere-i anlatan filmler olmalı, bu Osmanlı hayranlığını anlamış değilim, bizim ülke insanımız okumaz tabi dizide yapıştır gitsin, günümüzde tarih dizilerden öğreneliyor maalesef.

fatih dizisi de vardı bir ara , tutmayıp kaldırıldı.

Kahraman Vahdettin'in Mustafa Kemal'e karşı mücadelesi ve İngilizler'den memleketi nasıl kurtardığını anlatan bir dizi çeksin TRT (!)

O kadar değil de, Vahdettin'in M.Kemal paşayı milli mücadeleyi başlatması için görevlendirdiği, aslında büyük 1 vatansever olduğu konusunu işleyeceklerdir birkaç sene içinde. Malum, çakma tarihçileriyle bunun altyapısını hazırladılar.

Dizi güzel gayet de profesyonel yapılmış. Konusu da güzel, tarihi gerçeklere bağlı kaldıkları takdirde izlenir. Ben izledim. Gayet de beğendim.

Bugün saat 13:10'da ilk bölümün tekrarı var. Dün izleyememiştim bugün izleyeyim bakalım nasılmış

Kaçırmayalım arkadaşlar.

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Dizi güzel gayet de profesyonel yapılmış. Konusu da güzel, tarihi gerçeklere bağlı kaldıkları takdirde izlenir. Ben izledim. Gayet de beğendim.

Abi bir takım hatalar var ama. Mesela Abdülhamid Han'ın çalışma ofisi gibi göterilen yerde masanın arkasındaki Fatih portresi orjiinali değil. Biraz çakma olmuş gibi.

Bana da fena gelmedi. En çok merak edilen tabi Abdülhamid-İttihat çekişmesi olacak. O noktada İttihatçıların hepsini iyi ya da kötü göstermekten ziyade bir ayrıma gidebilecekler mi göreceğiz. Abdülhamid'in yalnızlığını ve tutumluluğunu İlber Hoca'dan nasıl dinlediysem öyle gösterebilmişler onu beğendim.

Gıcıklık olsun, spoiler vermeden dizinin sonunu söyleyeyim, Vahdettin bir İngiliz gemisine binip, topuklayıp, kaçıyor. ;)
yok ya TRT'de yayınlanırsa böyle bir dizi muhtemelen adamı tedbili kıyafet kuvayi milliye liderliği yaparken izleriz, Atatürk'e gizliden emir falan vermesi işten değil.Tarihi dizilerde yazıp toplum mühendisliği yapma niyetindeler ama izin vermeyeceğiz !

Üst Alt