Payitaht Abdülhamid | Cuma | 20.00 | TRT 1 - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Payitaht Abdülhamid | Cuma | 20.00 | TRT 1

İlber ve Celal hocaya bildiğin hakaret etmişsin :D Gerçi Celal hocanın sosyal konulara bakışı biraz tuhaf ama olsun.

Bir birine aykiri ve ayni zamanda intelektuell seviyesi yakin insanlari bir araya getirmek gerekir. Bir kac yil önce Sevan Nisanyan ile ilgili bir program izlemistim, ki o dönemler kendisinin cok tersinde bir fikir sahibi olmama ragmen, tartistigi insanlar adina utandim. Söylediklerine karsi hic bir arguman ortaya koyamadiklari gibi, sunucu birden "izleyecilerin sorusu" diye adama izleyecilerden gelen hakaretleri okumaya basladi. Sevan bey tam bunlar soru felan degil, bunlari neden okuyorsunuz, amaciniz ne, diye isyan ederken, birde sunucu bir tane daha patlatinca, olayin absürdlügün son noktasina ulasmasi ile, gülme krizine girerek sonlandirdim olayi.

Kadir Misiroglu´nu, Murat Bardakci ile bir birine girme ihtimallerine karsi ekledim listeye. :D Bir ara baya tansiyon yükselmisti, ikisi arasinda, bardakci dövecek gibiydi.

Erhan Afyoncu hakkindaki fikirleriniz ?

Zehir gibi adam, çalışkan ve hırslı. Haddim değil ama iyi bir tarihçi olduğunu düşünüyorum. Yalnız tarafsız değil, sık sık duygularını katıyor işin içine objektif olamıyor. Hiç bir zaman bir Halil İnalcık, İlber Ortaylı olamayacak. Çünkü bazı şeyler için çalışmak yetmiyor.

Bu arada yazımdan Halil İnalcık,İlber hoca ile aynı seviyede gibi bir anlam çıkabilir; değil tabiki. Halil hoca bambaşka bir seviyede.

Son düzenleme:
Bir birine aykiri ve ayni zamanda intelektuell seviyesi yakin insanlari bir araya getirmek gerekir. Bir kac yil önce Sevan Nisanyan ile ilgili bir program izlemistim, ki o dönemler kendisinin cok tersinde bir fikir sahibi olmama ragmen, tartistigi insanlar adina utandim. Söylediklerine karsi hic bir arguman ortaya koyamadiklari gibi, sunucu birden "izleyecilerin sorusu" diye adama izleyecilerden gelen hakaretleri okumaya basladi. Sevan bey tam bunlar soru felan degil, bunlari neden okuyorsunuz, amaciniz ne, diye isyan ederken, birde sunucu bir tane daha patlatinca, olayin absürdlügün son noktasina ulasmasi ile, gülme krizine girerek sonlandirdim olayi.

Kadir Misiroglu´nu, Murat Bardakci ile bir birine girme ihtimallerine karsi ekledim listeye. :D Bir ara baya tansiyon yükselmisti, ikisi arasinda, bardakci dövecek gibiydi.

Sevan'ı pek bilmem şimdi yanlış olmasın lakin sözde soykırım konusuyla alakalı bir program vardı; Yusuf Halaçoğlu ve Bardakçı vardı karşısında, bana pek entelektüel gibi gelmedi. Belki o konuya özeldir, dediğim gibi geniş bilgim yok.

Sevan'ı pek bilmem şimdi yanlış olmasın lakin sözde soykırım konusuyla alakalı bir program vardı; Yusuf Halaçoğlu ve Bardakçı vardı karşısında, bana pek entelektüel gibi gelmedi. Belki o konuya özeldir, dediğim gibi geniş bilgim yok.

Ben severim kendisini. Cok tasakli bir adam, bana göre savundugu fikirleri, bu Türkiye sinirlari icerisinde savunmak her babayigidin harci degil. Islam, Din, Cumhuriyet, Ermeni Sorunu, Kürt sorunu ve Kemalizim konusunda. Su anda galiba hala hapiste kendisi. Cagdas Türkce´nin etmolojik soyagacini yazmistir. Türkceye, ve bir cok projesi ile Türkiye´ye intellektuell anlamda hizmetleri fazlasi ile olmustur. Yani fikirlerine katilip, katilmamak, herkesin tercihi... Bilgi diye herseyi de kabullenmemek lazim zaten, ama zorbalik yapmadan, sadece fikirleri ve calismalari ile cesur mücadele veren insanlari takdir ederim.

Ermeni konusunda ise fazla duygusal oldugunu gözlemledim. Söyle bir durum var ki, ermenilere yapilan zülümlere karsi, herhangi bir relative edecek argumani kabul etmiyor. Ki kendisi dönemin Ermeni intellektuelleri ile ilgili bunlari da yazmistir:

"Neden bu kadar saçmaladılar? Tahmin yürüteyim.
A) Yüzlerce yıl siyasi iktidardan, yönetim tecrübesinden uzak bırakılmış bir ulusun hamlığı,
B) yenilgiye mahkûm olmayı içten içe bilmenin getirdiği, fanteziye sığınma ihtiyacı [Bugünkü Kemalistlerde de var o haleti ruhiye: akılla mantıkla başa çıkamazsın, çünkü akıl zeminine geldikleri anda maçı kaybedeceklerini bilirler.]
C) kendini Avrupalılarla – ve özellikle Avrupalının 20. yy başlarında zirve yapan üstün ırk / üstün kültür / üstün din sarhoşluğuyla – özdeşleştimenin keyif verici rehaveti. Keza bunun devamı: Anadolu’da Batılıların açtığı okullarda okuyanların o tartışılmaz üstünlük duygusu.

Abdülhamid’in, Talat’ın, Cemal’in, diğer İttihatçıların, İttihatçı bile olmayan öbür devlet ricalinin anılarını oku. Hepsinin hayatlarının bir aşamasında Ermenilerle iyi kötü yakınlığı olmuştur. Hemen hepsinin de bir noktada, samimi olduğundan şüphe duyamadığım bir çileden çıkma hissiyle “bu kadar inatçı, bu kadar bencil, bu kadar hayalperest adamlarla konuşulmaz” noktasına geldiğini görürsün."

Sevan Nişanyan/En Son Yazıları

------------------------------------

Ancak kendi tabiri ile 1.5 milyon insan, bir avuc elitin hayalperestliginin getirdigi cefasini cekmek zorunda degildi.... Yani yapilani, gözünde relative etmiyor.

Son düzenleme:
Bu haini de kahraman diye anlatırlar şimdi. Büyük ihtimal Atatürk'ü de yunan kökenli ingiliz ajanı türk subay olarak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yabancı dizi/filmlerin tarihlerin abarta abarta çektiklerini izlerken ağzı akan adamlar gelip söz konusu kendi ülkesi olunca onu öyle mi yaptı bunu böyle mi yaptı demeleri çok hoş.Ayıptır yahu.Sözde herkes milliyetçi.Gidin siz Abraham Lincoln'e tapın,Vikingsleri izlerken delirin.Gelip de Türk tarihine laf atmayın.

Abdülhamid Han konusunda vs. konusunda hem fikir olamayabiliriz ama danışmanlığı modern soytarılardan sayılabilecek, Abdülhamid popülizmin üzerinden ekmek yiyen Mustafa Armağan yaptığı için her an dizinin sapıtma, ittihatçılardan 1 yanlış gösterirken 10 iftira atma ihtimalinin fazla olduğu konusunda mutabık kalabiliriz diye düşünüyorum.

Abdülhamid Han konusunda vs. konusunda hem fikir olamayabiliriz ama danışmanlığı modern soytarılardan sayılabilecek, Abdülhamid popülizmin üzerinden ekmek yiyen Mustafa Armağan yaptığı için her an dizinin sapıtma, ittihatçılardan 1 yanlış gösterirken 10 iftira atma ihtimalinin fazla olduğu konusunda mutabık kalabiliriz diye düşünüyorum.

Bugün izleyecektim tekrarını boş zamanım vardı dün planlamıştım ama Mustafa Armağan'ın danışmanlık yaptığını okuyunca bütün hevesim kaçtı izlememeye karar verdim. Tarihe tarih diye bakmadığımız sürece burnumuz boktan çıkmayacak. Takım tutar gibi tarihi şahsiyet tutan başka millet var mıdır acaba çok merak ediyorum.

Abi bir takım hatalar var ama. Mesela Abdülhamid Han'ın çalışma ofisi gibi göterilen yerde masanın arkasındaki Fatih portresi orjiinali değil. Biraz çakma olmuş gibi.

Bana da fena gelmedi. En çok merak edilen tabi Abdülhamid-İttihat çekişmesi olacak. O noktada İttihatçıların hepsini iyi ya da kötü göstermekten ziyade bir ayrıma gidebilecekler mi göreceğiz. Abdülhamid'in yalnızlığını ve tutumluluğunu İlber Hoca'dan nasıl dinlediysem öyle gösterebilmişler onu beğendim.

Ömer ilk bölümde ufak tefek hatalar olur. Ama bu işi bilen insanların görev yaptığı kanaatindeyim. Kaliteli bir yapım olduğu göze çarpıyor. En azından giyim kuşam ve dekorlar için oldukça uğraşılmış. Efekt falan iyi gibi geldi.

Üst Alt