Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Önerileri - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Konu beslenmeden spora doğru yönelmişken ikisi ile de ilgili ortak bir tecrübemi paylaşayım.

Spor yapanlar büyük çoğunlukla enerji içeceği kullanıyorlar, kullananlara saygım var fakat ben enerji içeceklerine oldum olası alışamadım ve yıllar öncesinde bir kaç kez denediğimde hiç bir etkisini görmedim.

Benim en büyük tercihim özellikle uzun yollarda yanıma 2 litre su alacaksam bunun 1 litresini (litrelik) maden suyu olarak alıyorum. Yorgunluğun bastırmaya başladığı sıralarda kafaya dikmeye başlıyorum ve sonrasında turbo etkisi yapıyor. Maden suyunun faydasını gördüm hiç zararını görmedim.

Özellikle sıcak yaz aylarında ortalama 2 litreye çıktığımda oluyor.
Enerji içeceği? Burn falan mı? Nefret ederim. Özünde şekerli su, anlık olarak zindelik sağlayıp sonrasında yine bünyeyi down ediyor.

Konu beslenmeden spora doğru yönelmişken ikisi ile de ilgili ortak bir tecrübemi paylaşayım.

Spor yapanlar büyük çoğunlukla enerji içeceği kullanıyorlar, kullananlara saygım var fakat ben enerji içeceklerine oldum olası alışamadım ve yıllar öncesinde bir kaç kez denediğimde hiç bir etkisini görmedim.

Benim en büyük tercihim özellikle uzun yollarda yanıma 2 litre su alacaksam bunun 1 litresini (litrelik) maden suyu olarak alıyorum. Yorgunluğun bastırmaya başladığı sıralarda kafaya dikmeye başlıyorum ve sonrasında turbo etkisi yapıyor. Maden suyunun faydasını gördüm hiç zararını görmedim.

Özellikle sıcak yaz aylarında ortalama 2 litreye çıktığımda oluyor.

Böbrek taşı yapar renktaşım maden suyunun fazlası. Hiçbir şeyi aşırı tüketmemek lazım.

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Toplumda yanlış bilinen çok fazla bilgi var.

Mesela çok yorulunca abur cubura şekere abanıyor insanlar iyi gelir diye lakin aslında öyle olmuyor, anlık olarak iyi bir his verip daha da mayıştırıyor.

Bu konulardaki inanışların ve yanlışların, doğru eğitim verilerek düzeltilmesi lazım.

Bir de en önemli devrim marketlerdeki şeker ve tatlandırıcılı ürünlere yönelik kısıtlamalar getirmek olur. İyi beslenmemenin bedeli çok büyük.

Son düzenleme:
Bazi zararli veya yararli oldugu genel inanis vasitasiyla bilinen seyler halen tartismalidir

Cunku neden-sonuc iliskisini kurabilmek icin ve ortaya cikan neticeleri bir sebebe yukleyebilmek icin hem zaman hem cok denek hem de saglama gerekli

Yani 20 sene sonra "hayir aslinda kola hic de zararli degilmis" gibi bir gazete haberi gormek sasirtici olmaz

Cunku ornegin sekersiz kolanin neden zararli oldugu , maden suyunun neden zararli olmadigi gibi konular kiyaslamalarla sonuca baglanamaz , deneyle ve zamanla ve istatistiklerle ancak saglikli bilgiler edinilebiliyor

Tabi bu bilimsel tarafi . Senin acindan 80% zararli oldugu ongorulen bir seye bulasmamak elbette daha akilcidir

Bu mevzulari incelemek keyiflidir ama malesef bunlara ne tam uyabilmek mumkundur ne de tam uymak icin kastirmak dogrudur

Öfke kontrolü içind e tavsiyeniz varmı beyler içinden 10 a kadar saymak veya olay yerinden uzaklaşmak dışında

Alemin Tek Kralı

En etkili ofke kontrolu ofkeli degilken yapilir . Bunlar icinde de en guzel yontem kisas yontemidir

Sana yapilan ve ofkelendigin bir olayin aynisi , benzeri ya da farkli ama onem derecesi olarak kiyaslanabilecek oldugun bir olayi mutlaka senin baskasina yapmisligin da oldugunu dusuneceksin

Mesela ben bir tel orgu arkasindan suratina tukurup kactim , hem bana ulasamadin , hem de bir daha goremeyeceksin , yuzune balgami yapistirdigimla , kufuru de bastigimla gulerek uzaklastim

Sen de bir gun hizli gidip bile bile su birikintisini yolda yuruyenlerin uzerine sicratmadin mi ? Arkadaslarinla toplanip evde muzigi acip alt-ust kattakileri uykusundan etmedin mi ? Bir hali saha macinda kufur edip birinin hakkina girmedin mi .

Uzatilabilir .. senden alinmayan her intikam omuzlarinda yuk olarak kaldi .. sen de o yuku kendi ofkelendigin anlara paylasip denklestireceksin

Ama adalet arayisindan da vazgecmeyeceksin .. burada asil onemli olan sey , olan biteni kovalarken kendine zarar vermemen , hem yakip yikma , hem psikolojik hem de bedenen

Intikam alacaksan dahi sana zarari dokunmayacak sekilde alacaksin

Aynen öyle, benim denediğim zaman nereden baksan 15 yıl öncesi ilk çıktığı zamanlar ve hiç sevmediydim. Üstelik içinde ne olduğunu bilmediğim bir içecek yerine ne olduğunu bildiğim maden suyu her zaman tercihimdir.

Enerji içeceği? Burn falan mı? Nefret ederim. Özünde şekerli su, anlık olarak zindelik sağlayıp sonrasında yine bünyeyi down ediyor.

Bilgi için sağol, duyduğum kadarıyla yurtdışında bir çok kişi günlük yaşamında su yerine maden suyu tercih ediyormuş, bende zaten hareketli olduğum günler de veya yazın aşırı sıcaklarında fazla tüketiyorum yazarken biraz eksik ifade etmişim ama dediğin gibi yine de dikkat etmek gerekir.

Böbrek taşı yapar renktaşım maden suyunun fazlası. Hiçbir şeyi aşırı tüketmemek lazım.

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Salonda yapılan sporu çok da tavsiye etmiyor işin uzmanları zaten günümüzde spor yapmayı vücut yapma, kas geliştirme ile karıştırır hale geldik...Ben açık alanda tempolu yürüyüş ve koşu yaparım genelde haftada iki günde halı saha maçına giderim...Çok abartarak yemek yemem genelde standart porsiyon şeklinde beslenirim insan kendi vücudunu tanıdıktan sonra çoğu şeyi kolayca atlatabilir kilo , hastalık v.b etkenler kolay kolay ortaya çıkmaz vücudunu tanıyan insanda...

Salonda yapılan sporu çok da tavsiye etmiyor işin uzmanları zaten günümüzde spor yapmayı vücut yapma, kas geliştirme ile karıştırır hale geldik...Ben açık alanda tempolu yürüyüş ve koşu yaparım genelde haftada iki günde halı saha maçına giderim...Çok abartarak yemek yemem genelde standart porsiyon şeklinde beslenirim insan kendi vücudunu tanıdıktan sonra çoğu şeyi kolayca atlatabilir kilo , hastalık v.b etkenler kolay kolay ortaya çıkmaz vücudunu tanıyan insanda...

Bodybuilding herhalde bahsedilen husus, ne gibi zararları varmış?

Dun yazdim . Body building nedir ? Body zaten already built bir sey

Body yi build etmek biz kullarin degil yuce yaratanin hikmetidir

Bu beden bize koruyup kullanalim diye verilmistir , kas guclendirmek icin suni agirlik kaldirmanin dogal bir aktivite olmadigi aciktir

Insaat isinde calisirsan el arabasi kaldirirsin , finansci isen beyninin solunu zorlarsin , ya da ressamsan hayal gucunu birinci plana koyarsin

Hareket , yurumek evet , cunku bebekken anne karninda bile yurur yuzeriz .. ama ben anne karninda orada buldugu bir agirligi kaldiran bebek hic gormedim

Salon isi palavradir , salonda illa ki calisilacaksa sadece yurume bandi , bisiklet cesitleri , uzay yuruyusu filan yapilabilir

Bunlar zaten normal hayattaki yukun bir benzeridir ve zararsizdir , tabi cok yuklenip kalbi kaslandirmadigin surece

Burada atlanan bir diger sey , bir yeri calistirmak o yer ne kadar kucukse o denli zararlidir cunku calisma sistem seklinde olmalidir , neden yuzme ve yurume tavsiye edilir cunku afedersin her yerin ayri oynar !

Salonlarda yapilan hareket sonucu suni sekilde calistirilip gelistirilen kaslarin vucudun bazi baska "gelistirilemeyen" bolumleriyle etkilesimini biliyor musunuz ?

Mesela karaciger pankreastaki glukoz yikimini da calistirabilecek misiniz ? Tolerans araligini gecerseniz ?

Aldiginiz yumurta proteininin size lazim olan sadece tek yere yani kas ipliklerine mi sirayet ettigini dusunuyorsunuz

Üst Alt