Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Önerileri - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Gerçekten şu Sinan bilgin denen şahsiyetin bodybuilding ile ilgili yorumlarını okuduktan sonra hiçbir dediğini ciddiye almam bu forumda, resmen içler acısısın.
İşi hiç tartışma ortamına çevirip sana karşı tez falan sunmakla uğraşamayacağım, sen kendi ütopyanda bunlara inanıp can çekişmeye devam et

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Vazgeçtim bilgin, yazacağım ki başka yerde böyle konuşma sonra parası var ama kafa yok demesinler sana.

Öncelikle sen gidip salondaki spor palavra diyemezsin ağır linç edilirsin çünkü salondaki spor palavra değil, salonda ağırlık altına girmeye büzüğü yemeyen, bayan reyonlarında xs tişört arayan veya bel simidi ile suda batmayan kişilerin züğürt tesellisidir.

Hadi palavra dediğin sporu pek çok şeyle ele alalım.

Önce kendimden örnek vereyim

Ben bu spora başlamadan önce normalde olmam gereken kilomdan 20 kilo altındaydım. Benim vücudum senin dediğin gibi plaza ağzıyla already Built değilmiş anladığın kadarıyla, her zaman zayıf bir cocuktum. Güçsüz, çıt kırıldım, sık hastalanan bir yapım vardı ve en büyük sebebi zayıf olmamdı

Bu spora başladım ve pek çok postür bozukluğu, sakatlık olmak üzere sorunu çözdük ve olmam gereken kiloya ulaştım.

Bir başka sakatlanan birisi fizyoterapi tarzı güçlendirme idmanlarından sonra ağırlık egzersizleri yapmak zorundadır.

Olması gerekenden fazla kilosu olan insanlara sıkı kardiyo değil öncelikli olarak ağırlık egzersizi ve düşük karbonhidrat yüksek protein diyeti uygularlar ki kastan değil yağdan eritsin.

Bu sporun bağışıklık sistemine, kemiklere ve testosteron seviyesine, strese çok ciddi katkıları varken sen çıkıp nasıl palavra diyebiliyorsun?

Bak görüntü konusunu işin içine katmadım, ki çoğu insanın görüntüsü öyle yürüyüş ile falan değil, pilates ve ağırlık kaldırma ile düzelebilir.

Sen kalkıp bana “ben bu sporu sevmiyorum, benlik değil “ desen ben sana bunları asla yazmazdım.

Fakat sen çıkıp “salon sporları palavradır, sadece koşu yürüyüş vs yapılabilir “ dersen ben de sana küçükken topun bodybuilding salonuna mı kaçtı diye sorarım anlıyor musun?

Senin dediğin mantık “halamın da bıyığı olsa… “ mantığı ile aynıdır, her spor yapanın organı büyümez. Bu sporu natural olarak yaparsan zaten anormal kütleler elde etmezsin, bu da organlarına fazla yük bindirmez.

Sana iki tane adam gösteririm ikisi de örneğin ideal kiloları 65 kg olsun. Birinin yağ oranı %30 diğerinin ise %15 olsun. Aradaki farkı görünce aralarında 20 kg var dersin. Yani anlayacağın her 1 kg her zaman doğru 1 kg demek değildir.

Vucutta yağ tutmanın organlara, görüntüye, testosteron seviyesine ciddi tehditleri vardır. Bodybuilding ve türevi sporlar palavra demek ya kadın reyonlarından xs beden giyenlerin ya da bel simidi ile suda batmayan adamların uydurdukları bir züğürt tesellisinden ileri gitmemektedir.

Saygılar

onur senin aklin bu islere ermez . hele benim bilgimle yarisman icin bir bu kadar daha okuman lazim .. muhattap almamakla daha isabetli bir tavir sergilersin cunku faydali bir basligi senin bilgisizliginle savasarak kirletemem . istedigin kadar satasabilirsin , sana o gidayi vermeyecegim

Şimdi şunu bir oturtalım; spor salonunda ''ağır'' çalışmalar yapmak sağlığa zararlıdır diyemeyiz, evet yürüyüş-koşu-yüzme-bisiklet sağlık açısından idealdir lakin vücudu ağır spor yapmaya müsait, daha doğru bir ifadeyle antrenmanlı ise spor salonunda ''ağır'' spor yapmasında bir sakınca yok. Bir insan koca kıçıyla koca simiyle direkt dümdük o işi yapmaya kalkarsa sıkıntı olur tabi bu başka bir konu.

İnsanlar bu sağlıklı olma halini yanlış anlıyor, fit ve kaslı olmayan bir insan fit ve kaslı bir insandan daha sağlıklı olabilir, daha uzun yaşayabilir tabiki, mesele bu değil. Bazı insanlar bazı insanlara göre vücudundan fazla şey bekler, hafif göbekli olmak 10 dakika depar atamamak, yokuş çıkarken zorlanmak nefes nefese kalmak senin için problem olmayabilir ama başkaları için bu problemdir. Ek olarak çoğu insan yapmak istediklerini yapabilmek için spor yapıyor, mesela kendimden örnek vereyim; yaşım 36 olmasına rağmen hala sparring yapabiliyorsam hala hiç yorulmadan trekking yapabiliyorsam bunu spora borçluyum. Meseleyi sadece hastalığa, uzun yaşamaya genel olarak sağlıklı olmak veya olmaya çabalamak ile eş tutmamak lazım yani.

Onur'un yazdıklarına büyük oranda katılıyorum, Sinan'ın çoğu yazdığı doğru değil.

@Sinan Bilgin Bey. Spor salonlarında aşırı yük kaldıranları eleştirirseniz haklısınız. Ama vücudu dinç tutmak, esnek tutmak için normal ağırlıklarla salonda spor yapmanın hiçbir zararı yok. Faydası elbette var İnsanları yanlış bilgilendirmeyiniz.

Enerji içecekleri konusunda ise haklısınız. Bir defa öğleden sonra bir kutu içtim. Akşamında grip ilacı içmiş ve beyaz masaya gittim. Gece çarpıntım oldu. Evde yalnızdım. 15 dakika boyunca kalbim çok ciddi çarptı. O günden sonra içmedim. Enerji içecekleri çok zararlı. Hele alkolle karışınca!

Şimdi şunu bir oturtalım; spor salonunda ''ağır'' çalışmalar yapmak sağlığa zararlıdır diyemeyiz, evet yürüyüş-koşu-yüzme-bisiklet sağlık açısından idealdir lakin vücudu ağır spor yapmaya müsait, daha doğru bir ifadeyle antrenmanlı ise spor salonunda ''ağır'' spor yapmasında bir sakınca yok. Bir insan koca kıçıyla koca simiyle direkt dümdük o işi yapmaya kalkarsa sıkıntı olur tabi bu başka bir konu.

İnsanlar bu sağlıklı olma halini yanlış anlıyor, fit ve kaslı olmayan bir insan fit ve kaslı bir insandan daha sağlıklı olabilir, daha uzun yaşayabilir tabiki, mesele bu değil. Bazı insanlar bazı insanlara göre vücudundan fazla şey bekler, hafif göbekli olmak 10 dakika depar atamamak, yokuş çıkarken zorlanmak nefes nefese kalmak senin için problem olmayabilir ama başkaları için bu problemdir. Ek olarak çoğu insan yapmak istediklerini yapabilmek için spor yapıyor, mesela kendimden örnek vereyim; yaşım 36 olmasına rağmen hala sparring yapabiliyorsam hala hiç yorulmadan trekking yapabiliyorsam bunu spora borçluyum. Meseleyi sadece hastalığa, uzun yaşamaya genel olarak sağlıklı olmak veya olmaya çabalamak ile eş tutmamak lazım yani.

Onur'un yazdıklarına büyük oranda katılıyorum, Sinan'ın çoğu yazdığı doğru değil.
Aslında anlatmaya çalıştığım da buna çok yakın bir durum.
Vücutlar bize sıfır kilometre verilmiş. Nasıl kullanacağın sana kalmış zaten.
Ama çıkıp ben bu sporu sevmiyorum ve yapmıyorum demek ayrı, her spor yapanın organının büyümesi argümanı ayrı
Salon sporlarına palavra diyerek yürüyüşü spor saymak apayrı bir durum, üstelik bir futbol forumunda. Resmen her sporcuya hakaret niteliğinde

Sen bana veya başka bir sporcuya salon sporu palavradır dersen bu tepkiyi almak hakkındır, sonra gelip pişkin tavır takılıp bana iki gıdım aklınla ve iki gıdım egonla cahilsin aklın ermez demek ise apayrı bir durum. Senin cahil demenle cahil olmadığım gibi senin demenle de spor denilen şey yürüyüşten ibaret değildir

Sevgili dostlar , benimle fikir yaristirmayiniz . Gerek yok . Onunuzde internet var , kas eklem sistemi , kardiovaskuler sistemler ve bunlara iliskin uzmanlarin her iki yonde de yorumlari var , bu yorumlari okuyunuz ve kendi kararinizi veriniz

Ben eski sporcuyum , hem de sutopu gibi agir bir sporu uzun seneler icra ettim , bu meselelerin o gunku pompalanma bicimini de hatirliyorum ,bugunlerde degisen gorusleri de takip ediyorum

Ornegin 50 sene once bugun spor salonu diye bir vaka yokken , bugun var .. Bu 1960 dan once yasayan tum insanligin aslinda spor yapmadigi manasina mi geliyor ?

Spor denen olgu belki atiyorum 300 senedir var , bu 1700 lerden once yasayan her insanin spor yapmiyor diye sagliksiz yasadigi manasina mi geliyor ?

Bu baglantilari kurarken tibbi gercekler ve bilimle ortusmesine dikkat etmek gerekiyor , bu yaptigimiz forum konusmalari 1920 senesinde vuku bulsa sanirim gelecege donus filmindeki gibi bakarlardi bize , bir 50 sene sonra da baska bakilacak

Ben size olabildigince en son uzman goruslerinden cikarilan sonuclari aktariyorum , buna bir spor salonu hocasi farkli yorum yapacaktir ,bir kardiolog farkli yorum yapacaktir

Bu yuzden boyle karsilikli tartismaya cevirmenin dogruya ulastiracagi bir mesele olmadigini soyleyim . Tekrar soyluyorum internette sayisiz kaynak ve uzman gorusu var , hepsini okuyarak degerlendirerek kendi bilgi database inizi olusturup ona gore hareket edersiniz

onur senin aklin bu islere ermez . hele benim bilgimle yarisman icin bir bu kadar daha okuman lazim .. muhattap almamakla daha isabetli bir tavir sergilersin cunku faydali bir basligi senin bilgisizliginle savasarak kirletemem . istedigin kadar satasabilirsin , sana o gidayi vermeyecegim

Merak ettiğim bir husus var.

Diyorsunki doğal sürecin dışına çıkılır, tamam da fiziksel güç gerektiren işlerde çalışan insanlar var, onların taşıdıkları ile tekniğe uyarak ağırlık kaldırmak arasındaki fark nedir? Daha doğrusu bahsettiğin ağırlık kaldırmak mı yoksa ağırlık kaldırmayı belli sınırlar dahilinde yapmak mı?

İşin diğer kısmı insan doğası her şeye adapte olabilir diye düşünüyorum, bu yanlış mı? Eğer söylediğin temelde doğruysa, insan doğasının her şeye adapte olabildiği de palavra bir inanış oluyor demekki.

Spor salonlarının varoluş sebebi ekonomik sebeplerle ilişkili, hatta abur cuburun, fast-food'un hayatımıza girmesiyle alakalı keza hareketsiz yaşam tarzlarının hayatımıza girmesiyle.

Eski topraklar bizim gibi değildi, çok hareketlilerdi bunda teknolojik faktörlerin direk etkisi var, işin kilo almak ve obezite kısmında ise ambalajlı gıda ve fast food ile ilgisi var.

Ortaya yeni 3-4 tane sektör çıkmış oluyor böylece. Zamanında fast-food ve ambalajlı gıdaların zararları daha fazla dikkate alınıp buna dur denilse şu an spor salonları da belki bu kadar popüler olmazdı.

Koşmak zararlı dediler ya la

Alemin Tek Kralı
Personal trainer bilgin beye göre sadece yürüyüş. Günde 4 dakika yürüyüş yeterlidir

Böyle saçmalık mı olur aşırı koşmak zararlı desen neyse
Düzenli koşan biri olarak koşmak yaşam standartını artırıyor miskinlik uyuşukluk olmuyor üzerinde kesilmiyorsun

Alemin Tek Kralı

Gerginliği bırakın da birkaç gündür instagramda reklamını gördüğüm freeletics mobil uygulaması hakkında bilginiz varsa paylaşın. ekşide okudum. taparcasına övdüler. satın alıp kullanmaya değer mi? bilgisi olan var mı?

Spor salonlarının varoluş sebebi ekonomik sebeplerle ilişkili, hatta abur cuburun, fast-food'un hayatımıza girmesiyle alakalı keza hareketsiz yaşam tarzlarının hayatımıza girmesiyle.

Eski topraklar bizim gibi değildi, çok hareketlilerdi bunda teknolojik faktörlerin direk etkisi var, işin kilo almak ve obezite kısmında ise ambalajlı gıda ve fast food ile ilgisi var.

Ortaya yeni 3-4 tane sektör çıkmış oluyor böylece. Zamanında fast-food ve ambalajlı gıdaların zararları daha fazla dikkate alınıp buna dur denilse şu an spor salonları da belki bu kadar popüler olmazdı.

Spor salonları dünyada hep vardı aslında ama esas patlama sebebi ABD'deki kalp krizini önleme/azaltma çalışmaları. ABD'de trend olan şey doğal olarak bütün dünyada trend olduğu için sayısında felaket bir artış oldu spor salonlarının... Dediğin faktörlere ek olarak şehirleşme ve şehirli insanların vaktinin dar olması da eklenebilir. Malum spor salonunda 1 saatte bütün kas gruplarını çalıştırabilirsin kolaylıkla, ve ciddi oranda kalori yakarsın. (Bu kalori yakma olayı da tartışmalı aslında ama neyse)

Yalnız yukarıdada söylediğim gibi mesele sadece kilo vermek, sağlıklı olmak değil.

Merak ettiğim bir husus var.

Diyorsunki doğal sürecin dışına çıkılır, tamam da fiziksel güç gerektiren işlerde çalışan insanlar var, onların taşıdıkları ile tekniğe uyarak ağırlık kaldırmak arasındaki fark nedir? Daha doğrusu bahsettiğin ağırlık kaldırmak mı yoksa ağırlık kaldırmayı belli sınırlar dahilinde yapmak mı?

İşin diğer kısmı insan doğası her şeye adapte olabilir diye düşünüyorum, bu yanlış mı? Eğer söylediğin temelde doğruysa, insan doğasının her şeye adapte olabildiği de palavra bir inanış oluyor demekki.

Dogrudur. Yani zorluklar icerisindeki insanlar hem kendi bedenlerinin icsel tepkileri olarak , hem de bu cografi veya zamansal etkiler cok uzun sureli ise kalitsal degisikliklere kadar gider.

Bahsettigim tam da ilk cumledeki sey zaten. Bir adam para kazanmak icin insaat isiyle ugrasirken uzerine binen bir yuk var .. Normalde bu adamin vucut toleransini zorlayacak bir sey . Spor salonlarindaki agirlik kaldirma aktiviteleri (her salon egzersizini kastemiyorum) ,insan vucudunun normal yasaminda dogal bulunan bir aktivite degildir .

Aslinda agirlik kaldirma dedigimiz sey , surekli kas ipliklerini parcalayarak , sonra da luzumundan fazla protein , karbonhidrat veya bazi takviye edici maddelerle bu kas ipliklerini tekrar tamir etmek aktivitesidir . Her kopup yeniden tamir olan kas ipligi daha guclu ve daha buyuk olur , aynen kemik kirildiginda vucudun tamir edip kaynamasi gibi

Bu aktivitenin surekli tekrarlanmasi , gorunup veya kuvvet algisi olarak katkilar saglarken , surekli laktik asid deviasyonu , surekli haddinden fazla protein gereksinimi ve tekrar soyluyorum normal insan yasantisinin bir parcasi olmayan kas yaralanmasi demektir .. Agirlik calismak kaslari yaralar , bu yaralar zaman zaman asiriya kacinca disaridan bile gorulur .. Ama vucut bunu tamir eder

Yani aslinda sen surekli kaslarini parcalayip bozuyor ve vucuda bunu tamir ettiriyorsun

Uzmanlar bunun yerine kaslari uzatmayi oneriyorlar , bu da ozellikle kollar icin yuzme , bacak bolgeleri icin bisiklet ve yuruyustur . Bu iki sporun diger avantaji ise toplu hareket saglamalaridir . Yuzme ek olarak hava yerine su direncine karsi yapildigi icin daha hizli sonuc saglar

Son donemde insanlarda kendi anatomileri ile savasma huyu basladi , "ben de baklava istiyorum" , "plajda benim de vucudum ucgen gorunmeli" ... bunlar insanlarin ana karnindan dogdugu sekilleri ile savasmasindan baska bir sey degildir ..

Hareketli bir yasam surmek (zihnen ve fiziken ,hatta ruhen) , butun algi ve duyu ,hislerini antrenmanli tutmak , fiziksel aktiviteleri ,boyle salon, agirlik gibi degil , insan dogasinin onbinlerce yildir yaptigi gibi dogal yontemlerle yapmak saglikli ve gunumuzde tavsiye edilen en son gorustur

bu goruse katilmayanlar icin de , her koyun kendi bacagindan asilir der ,kendi tercihleridir derim

Gerginliği bırakın da birkaç gündür instagramda reklamını gördüğüm freeletics mobil uygulaması hakkında bilginiz varsa paylaşın. ekşide okudum. taparcasına övdüler. satın alıp kullanmaya değer mi? bilgisi olan var mı?

Konuda var olman bile gerginleştirmeye yetiyor, bu nasıl bir güçtür.

Neyi merak ediyorsun?

Satın alıp kullanmaya değer mi? Fiyatı neydi, uçuk bir meblağ değilse değer, bu tip work-out'lar iyi sonuç veriyor çünkü sana sadece temel hareketleri yaptırıyor esas amaç disiplin oluyor.

Kısacası mevzu uygulama değil sensin.

Üst Alt