Sneijder ve Oyun İçi Etkinliği - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sneijder ve Oyun İçi Etkinliği

Öyle bir analiz içine girersen Hagi bile futbolcu değil sonucu çıkar. Messi Barcelona'da nasıl bunu bir analiz edelim mesela. Koşu mesafelerine, geriye yardıma, top kapma oranlarını da inceleyelim. Futbol daha çok zekayla oynanır ve bu adamlarda da zeka var. Dünya futboluna yön veren bütün futbolculara bak hepsinin ortak özellikleri zekasıdır. Hamal gibi oraya buraya koşup, al gülüm ver gülüm paslarla istatistik kasan adamlardan bir bok olmaz.

Messi asiri derecede tempolu bir futbolcu. Mesele sadece zekasi degil ki, adam saniyeler icinde, 3-4 oyuncunun arasinda kivrilabiliyor, ayni zamanda kuvvetli Pepe gibi hayvanlari bile yikiyor zaman zaman top alirken. Her türlü pas da atabiliyor. Bu adama önlem almak icin, cikmayan savunmacilar bile savunma... Ayni zamanda Barcelona´nin sistemi rakibi yari sahaya hapsedip, o sahada oynamaz üzerine kurulu. Tempolari cok yüksek, sadece daha kisa bir saha icinde oynuyorlar. Cünkü hizli pas yaptiklari vakit, oyunculari sprint halinde yükleniyorlar.

Zannetmiyorum. Sneijder´in bu sezonki kadar bulamazsin. Fizik yetersizligini acikca gösteren bir cok mac var, ve cogunun icinde yok. Bombos kaleye düz kosu yapamadigi pozisyonlar var...

Bu kosmak ile ilgili cok büyük bir yanilgi var Türkiye´de. Muhtemelen türk hocalarin kosmayi hep büyük podest üzerine koyduklari icin, bunu geri kafali futbol anlayisi zanneden var. Oysaki bu anlayis almanyadan adapte edilmis bir anlayis. En baskin, en agresif ve en tempolu oldugumuz dönem avrupada en iyi oldugumuz dönemdi. Ama o günden bugüne fizik anlamda makas acildi avrupa ile. Cünkü adamlar mac icinde tempoyu arttirmak icin legal ve hatta illegal her türlü maddeyi kullanmayi cözdüler futbolda.

Bir mac 90 dakika, futbolcu top ile ortalama 1.5 dakika oynar, yani macin 99% top icin, yada topa karsi kosmak icin geciriyorsun. Taraftar sadece topa odakli, ama futbolda futbolun 90%´i taraftarin takip dahi etmedigi, ama asiri derece önemli olan bir alanda oynuyor. Yani belki de bir macta galibi, ve maglubu belirleyecek derecede önemli bazi seylere odakli bile degiliz izlerken.

Futbol son 10-15 yilda en cok hangi alanda gelisti, cikip arastir. Kosu, ve tempo. Cok yüksek tempoda oynaniyor artik maclar, mesela 90´lar artik bir kiyas bile degil. Oyunun zevki o yüzden düsüyor, ama fizik kalitede asiri derecede yükselis var. Adim attirmiyor kimse yetenekli, ama zayif oyuncuya sahada. Brezilya´lilar bu degisime adapte olamadi (daha) mesela.

Son düzenleme:
iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Selcuk katkı sağlar

iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Yasin katkı sağlar

iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Eren katkı sağlar

iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Belhanda katkı sağlar

iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Tolga katkı sağlar

: )

iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Selcuk katkı sağlar

iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Yasin katkı sağlar

iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Eren katkı sağlar

iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Belhanda katkı sağlar

iyi bir sezon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Tolga katkı sağlar

: )

O zaman sana göre Sneijder kötü oyuncu. Hayır ciddi oalrak fikrin buysa ya da bir fikrin varsa açık açık cesur bir şekilde söyle. De ki mesela Sneijder Tolga kalitesinde, Yasin kalitesinde bir adam. Çünkü yukarıda yürüttüğün düz bile olmayan mantık böyle düşündüğünü gösteriyor.

Yav seneye de argumanlariniz ama belhanda hareketli kosuyor ama top kaptiriyor oyuncu kisa mesafede oynuyor olacak. Sadece elesirelim sneijder bugun kampta olsa sapkinlar haric elestirmeye calisanlarin cogu bu seneden umutluyum bu adam gecen sene kampta neler yapti hatirlayin olacakti.

Turk insani olarak tuketim cilginligi icindeyiz bu her alanda var. Futbol zevk oyunu en guzel kadro kurulup eglencenize bakacaksiniz.
Anasini satayim surekli kaos ortami madem bu adamlar disiplinsizdi madem karaktersizdiler birileri avrupa kupasina gidemezse tekmeyi yiyecegini anlayinca neden sarilip full oynatmis g.t korkusu fena birsey olsa gerek.
O gun hepsini gonderselerdi kardesim yemedi mi.
5.hafta belhanda bok gibi oynadi diyelim cikarken hocasina atarlandi sen kimsin benim kariyerim bla bla dedi kalan 29 hafta sineye cekip sonra gonderirim planlari mi yapacak.
Kulupte sinsilik diz boyu

O zaman sana göre Sneijder kötü oyuncu. Hayır ciddi oalrak fikrin buysa ya da bir fikrin varsa açık açık cesur bir şekilde söyle. De ki mesela Sneijder Tolga kalitesinde, Yasin kalitesinde bir adam. Çünkü yukarıda yürüttüğün düz bile olmayan mantık böyle düşündüğünü gösteriyor.
4b6945475c7f9b521bd2a403db79b916.jpg

sent via GSC

Ne kadar saçma bir argüman olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Bu argümanı her topçu için kullanabilirsin.

Sneijder ile ilgili eleştiriler arasında katılabileceğim en önemli nokta bu sene çabuk düşmesi. Bunun da iki sebebi var bence. Herkesin dediği gibi sezon başı yeterince çalışmamış olması ki bunu Tudor da tespit etmişti. Bir de böyle oyuncularda genelde olan birşey oyun içinde veya sezon içinde hedefsizlik ve kötü durumalr arttıkça moral bozukluğun ve birşey yapamadığı anlarda bu tür atışlardan medet umması. Bunu Hagi de yapardı zaman zaman hatta hakemlere de yürürdü :)

Ancak iyi bir seon öncesi geçiren, iyi bir takımla oynayan Sneijder bunalrı atlatabilir diye düşünüyorum.

sneijdere ricayla iyi bir sezon öncesi kampı geçirticez,etrafına yıldızlar topluluğu kurucaz,kendisine 5 milyon euro vericez,gelsin dediği oyuncu ve tdyi getiricez kaç gün izin isterse vericez

ondan sonra sneijderseverler;

bakın gördünüzmü nası oynuyo

bakın gördünüzmü ordaki pası

sneijderin en önemli özelliği zaten pasları yahu bide video yapmışlar

beğenmediğiniz selçuğada frikik videosu yapalım o halde,semihe tackle videosu falan

abi ben artık çalım yapabilen bir adam istiyorum oraya,çalım atan,top süren,sahanın her yerini kullanan,ekstra izin istemeyen,td oyuncu transferlerine karışmayan

köy takımlarına diyagonal asist yapmasın ama bu dediklerimi yapsın kafi

Ne kadar saçma bir argüman olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Bu argümanı her topçu için kullanabilirsin.

Ben de diyorum ki öyle olmaz. Şöyle ki kötü oyuncu vardır iyi oyuncu vardır. Sen kötü bir oyuncuyu alıp iyi takıma koymazsın bu da iyi olur diye. Ama iyi oyuncu kötü bir takımda oynuyorsa, kalitesini biliyor ama beklediğini alamadığını düşünüyorsan, takımın kalitesini yukarı çıkarmaya çalışırsın. Çünkü sizin mantığınıza göre de Muslera dahil herkesi göndermek gerekir. Zira iki sezodna 90 gol yiyen takımda kaleci de sorgulanır normalde değil mi? Yahu kardeşim tamam savunma aksıyordur belki ama 90 tane de yemez Galatasaray kalecisi dersin değil mi? Ama öyle demiyoruz. Çünkü biliyoruz ki suç büyük oranda Muslera'da değil ve daha iyilerle daha az gol yer bu adam. Muslera da takımla beraber düşüşte aslıdna ama dediğim gibi biliyoruz ki O'nun bireysel performansını da düşüren kalitesizlik değil takımın genel durumu. Yani kalite ile performansı birlite değerlendirerek bakıyoruz. Doğru çıkarımları doğru korelasyonlarla kurarak bu mantığa varıyoruz.

Adem adamın beğenmediğin, az bulduğun özellikleri maç alan özellikler. Zaten Sneijder de bunun için var. Adam oyun içinde bir anda bakıyorsun rakibi açık yakalamış, ya gol atmış uzaktan ya da al da at demiş. Her büyük takımda ne kadar tempolu olursa olsun böyle iş bitiren bir adam mutlaka olur.

Mesela Talisca da çok kendini atar. Sneijder mesela Alex'te de olan bir özellikle takım komple topun arksına geçtiğinde alan kapatmayı da iyi bilen bir oyuncu. Yani koşmadan kapatabiliyor rakip savunma oyun kurarken. Örneğin Talisca bunu da yapmıyor. üstelik aralarında 10 yaş varken. O çok övülen Talisca ile Sneijder arasında Sneijder lehine büyük bir kalite farkı var.(Talisca da bence çok iyi oyuncu o ayrı). Ama Bu sezon farkı yaratan beraber oynadıkları 10 kişi idi.) Talisca mesela savunma katkısı Sneijder'den çok çok altta adam. Ama oynadığı takım öyle bir oyun anlayışına ve oyuncu grubuna sahipti ki Talisca bütün gücünü 18 içi ve civarına sakladı. Çok geriden top almak zorunda kalması. Beşiktaş'ın oyun merkezi neredeyse rakip yarısahanın ortasıydı. Bizde ise bizim ceza alanı önü.

Mesela ben Eren Derdiyok için de böyle bir sorun olduğunu düşünüyorum. Adamı yeterince besleyemedik. Çünkü etkili kanat ve bek oyuncuları olmayan adamlarla Eren'in şansı çok azalıyor. Bir de Hakan Şükür gibi kaçırdıkçça dağılan bir adam olduğu için gittikçe kötü göründü. Kesinlikle o kadar kötü adam değil.

Ömer ciddi söylüyorum iyi bir sneijder bile su anki halinde, benim futbol zevkime ters hücumun ucunda bir oyuncu olarak. Bana göre Sneijder tarzinda bir oyuncu 10 Numara oynamaz, sahada varligi yok cünkü. Ve o yapamadiklari cok önemli takim icin, ve olmadiklari halde diger oyuncularin oyununu zorlastiriyor. Rakibi rahatlatiyor.

Ve Alex´i de begenmiyordum hic. Ki Alex bunlari sneijderden bile iyi yapiyordu fenerde. Ama hep takimin onun üzerine kuruldugu icin, bu bile bir cok hocada ve oyuncuda sorun yaratti. Avrupada ilerleyemediler hic. Senin görüsündür, belki Alex´i begenirsin, /yetenegine lafim yok/ ama ben sevmiyorum bu tarz oyunculari.

Wesley Sneijder ile ilgili cok yazdim bunu. Hatta yillar önce bile yazdim. 10 degil, bu hali ile 8 oynar diye. Daha cok top ile bulusur, ve pas yapar, ileride basmak zorunda kalmaz, rakiplerin arasinda kaybolmaz diye. Ama o pozisyondan sikayet ediyor, begenmiyor. Dissiplinli bir sekilde orada oynayabilse kalsin derim. Ama yapmiyor, sorun orada.

Ve eminim ki, Ömer bu tarz video selcuk icinde yaparsin en cok sövüldügü sezonlarda. Bunlarin hepsi kilit pas, selcukun da son iki seneye kadar kilit pas orani cok yüksekti. Ama selcugun da yapamadiklari bize mahfetti asil hep.

Yoksa elbette Sneijder bu paslari veriyor. Forvet arkasinda oynuyor, sürekli ara pas deniyor, pas yetenegi yüksek.

Acikcasi Talisca benim cokta umrumda degil... Ama

YouTube

Ama su macin özetini sadece bir izle. Iki golü var bu macta, ama bu iki golü atana kadar nekadar zorluyor rakibi ? Sürekli pozisyonlarin icinde, rakibi yipratiyor. Adamda fizik cok iyi, hep macin icinde. Yipratici bir futbolcu. O bile belki yeteneginin altinda bir adam aslinda, ama bu ayri bir konu.

sneijder diğerleri yüzünden kötü gözüküyosa

muslera diğerleri yüzünden çok gol yediyse

o zaman selçuğa semihe ahmete niye tepki gösteriyonuz yaw

onlarda diğerleri yüzünden kötü gözüküyo bu mantıkla böyle mantıkmı olur böyle korelasyonmu olur

Abi sen bari yapma. Yukarıda olan şey bu mu Allah aşkına?
Aynı şey değil tabi, egzajere ettim ama ana mantık aynı. Sneijder e klas futbolcu değil diyen görmedim hiç, müthiş bir pasor aynı zamanda. Vision ı müthiş falan filan daha da arttırılabilir ama bunlar değil mesele. Defalarca yazıldığı için ve pc başında olmadığım için detaya girmiyorum. Yaşı, son iki sezondur sergilediği performansı, disiplinsizliği, Albers in saçma sapan tavırları para koparma girişimleri, hocayla sorun yaşaması VS VS bir sürü soru işareti var bu kadar fazla soru işareti olan yüksek maliyetli yıldız oyuncunun kalması halinde vereceği potansiyel zarar, vereceği potansiyel faydadan çok daha fazla bence.

Hele hele şu son yaşananlardan sonra kesin gitmeli, iflah olmaz artık.

Son düzenleme:
Ben de diyorum ki öyle olmaz. Şöyle ki kötü oyuncu vardır iyi oyuncu vardır. Sen kötü bir oyuncuyu alıp iyi takıma koymazsın bu da iyi olur diye. Ama iyi oyuncu kötü bir takımda oynuyorsa, kalitesini biliyor ama beklediğini alamadığını düşünüyorsan, takımın kalitesini yukarı çıkarmaya çalışırsın. Çünkü sizin mantığınıza göre de Muslera dahil herkesi göndermek gerekir. Zira iki sezodna 90 gol yiyen takımda kaleci de sorgulanır normalde değil mi? Yahu kardeşim tamam savunma aksıyordur belki ama 90 tane de yemez Galatasaray kalecisi dersin değil mi? Ama öyle demiyoruz. Çünkü biliyoruz ki suç büyük oranda Muslera'da değil ve daha iyilerle daha az gol yer bu adam. Muslera da takımla beraber düşüşte aslıdna ama dediğim gibi biliyoruz ki O'nun bireysel performansını da düşüren kalitesizlik değil takımın genel durumu. Yani kalite ile performansı birlite değerlendirerek bakıyoruz. Doğru çıkarımları doğru korelasyonlarla kurarak bu mantığa varıyoruz.

Yine konuyu farklı yerlere çekiyorsun.

Muslera kim Sneijder kim. Muslera hangi mevkide oynuyor, sahadaki görevi ne vs. vs.

Daha 2 gün önce beyzadeni savunmak icin Pepeyi argüman olarak kullandın, şimdi Muslerayi argüman olarak kullanıyorsun. Yakında Ronaldoyu da argüman olarak kullanırsın. : )

Ayrıca geçen sezon Podolski ve Bruma gibi topçularla oynadı. Bunlar çöp mü? Yoksa Sneijderin verimli oynaması için Gareth Bale ve Cristiano Ronaldoya mi ihtiyacımız var? Huh?

Son düzenleme:
Messi asiri derecede tempolu bir futbolcu. Mesele sadece zekasi degil ki, adam saniyeler icinde, 3-4 oyuncunun arasinda kivrilabiliyor, ayni zamanda kuvvetli Pepe gibi hayvanlari bile yikiyor zaman zaman top alirken. Her türlü pas da atabiliyor. Bu adama önlem almak icin, cikmayan savunmacilar bile savunma... Ayni zamanda Barcelona´nin sistemi rakibi yari sahaya hapsedip, o sahada oynamaz üzerine kurulu. Tempolari cok yüksek, sadece daha kisa bir saha icinde oynuyorlar. Cünkü hizli pas yaptiklari vakit, oyunculari sprint halinde yükleniyorlar.

Zannetmiyorum. Sneijder´in bu sezonki kadar bulamazsin. Fizik yetersizligini acikca gösteren bir cok mac var, ve cogunun icinde yok. Bombos kaleye düz kosu yapamadigi pozisyonlar var...

Bu kosmak ile ilgili cok büyük bir yanilgi var Türkiye´de. Muhtemelen türk hocalarin kosmayi hep büyük podest üzerine koyduklari icin, bunu geri kafali futbol anlayisi zanneden var. Oysaki bu anlayis almanyadan adapte edilmis bir anlayis. En baskin, en agresif ve en tempolu oldugumuz dönem avrupada en iyi oldugumuz dönemdi. Ama o günden bugüne fizik anlamda makas acildi avrupa ile. Cünkü adamlar mac icinde tempoyu arttirmak icin legal ve hatta illegal her türlü maddeyi kullanmayi cözdüler futbolda.

Bir mac 90 dakika, futbolcu top ile ortalama 1.5 dakika oynar, yani macin 99% top icin, yada topa karsi kosmak icin geciriyorsun. Taraftar sadece topa odakli, ama futbolda futbolun 90%´i taraftarin takip dahi etmedigi, ama asiri derece önemli olan bir alanda oynuyor. Yani belki de bir macta galibi, ve maglubu belirleyecek derecede önemli bazi seylere odakli bile degiliz izlerken.

Futbol son 10-15 yilda en cok hangi alanda gelisti, cikip arastir. Kosu, ve tempo. Cok yüksek tempoda oynaniyor artik maclar, mesela 90´lar artik bir kiyas bile degil. Oyunun zevki o yüzden düsüyor, ama fizik kalitede asiri derecede yükselis var. Adim attirmiyor kimse yetenekli, ama zayif oyuncuya sahada. Brezilya´lilar bu degisime adapte olamadi (daha) mesela.

"galatasaray bein senijder maç özeti" diye googleda arat sıradan izle... Ben ilk üç tanesini izledim sende izle...

http://tr.beinsports.com/lig/spor-t...-2017/33/alanyaspor-2-3-galatasaray-mac-ozeti
http://tr.beinsports.com/lig/spor-t...17/31/gaziantepspor-1-2-galatasaray-mac-ozeti
http://tr.beinsports.com/lig/spor-t...2017/32/galatasaray-2-0-osmanlispor-mac-ozeti

Sneijder neler yapmış bir bak bakalım... (31,32,33 haftalar)

Messi'nin koşu ortalaması 8 km, geriye yardıma gelmez, pres yapmaz. Ama adam harikalar yaratıyor ve şu anda dünyanın en iyi futbolcusu... Hagi'yi zaten biliyoruz.. Hagi ve Messi konusuna hiç girmeyelim derim...

Son düzenleme:
Üst Alt