Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor?


YouTube'da bu sezonun tüm maçlarının özetlerini izledim, bu taraftarın maça gitmeme alışkanlığı çok canımı sıkmaya başladı. Niye tribünleri boş bırakıyorsunuz ? Amacınız nedir ? Başlatmayın şimdi bilet fiyatından. Yıllardır aynı. Ok yıldız mıldız yok takımda tamam anlıyoruz, varken de superlig maçlarında şikebahçe maçları dışında full çekmedi ki hiçbir zaman stat?

Tamam madem maça gitmiyorsunuz ozaman yok Avrupa'nın en iyi taraftarıyız falan bilmem ne demeyin kardeşim kendinize, St. Mirren taraftarı kadar yoksunuz kusura bakmayın. Ulan, 15 milyonluk şehirde, eğer GALATASARAY, LİG MAÇINA, 45.000 kişi ortalama getiremiyorsa, sorun kulüpte değil taraftardadır.Bak şindi nerden bu kanıya vardım ; bir kaç örnek vereceğim sizlere :İskoç ligi (özellikle son zamanlarda ne kadar boktan bir lig olduğunu biliyorsunuz heralde ?) Hiç bir takımı Avrupa'da yok.rakamlara bak :Rangers - Ibrox Park, capacity (50.600) - 2011-2012 Avg. > 46.390(current)

Celtic - Celtic Park, capacity (60.200) - 2011-2012 Avg. > 49.280(current)

Dundee United - Tannadice Park, capacity (15.000) - 2011-2012 Avg. > 8602(current)

--------------------------------------------------------------------------------

Borussia Dortmund - Signal Iduna Park, capacity (80.200) - 2011-2012 Avg. > 80.140(current)

Bayern Munich - Allianz Arena, capacity (69.950) - 2011-2012 Avg. > 69.024(current)

Schalke - Veltins Arena, capacity (54.140) - 2011-2012 Avg. > 52.298(current)

--------------------------------------------------------------------------------

IFK Göteborg - Gamla Ullevi Stadium, capacity (19.200) - 2011-2012 Avg. > 18.106(current)

--------------------------------------------------------------------------------Şimdi Galatasaray'a gelelim.Bu yukarıda saydığım takımlardan sadece Bayern 1.2 milyon nüfuslu şehrin takımı. Gel şindi dön bak. 15 milyon nüfus,

posibıl 4, 5 milyon Galatasaraylı. 52.000 kapasiteli süper modern rahat ulaşımlı stadyum. Ortalama 20, 25000 seyirci.DA GEDİN YAAAAAAA. GEDİN.Düşünüyorum düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum. Utanıyorum. Evet yabancı ülkelerde ev sahibi takımın maçları o bölgede TV'den yayınlanmaz, buradan DIGITURK'e hıııaaaaaaghhh puuuu~ tamam. Ulke futbolunun icine etmede bir adım daha. Tebrikler. Fakat ne olursa olsun, bu taraftar maça gitmiyor kardeşim. Kale arkası tribünler %80 dolu, geri kalan %25 civarında. AYIP.Kendine gel Galatasaray taraftarı. Adam ol. Kimse seni deplasmanda takımı yanlız bırakmamaya zorlamıyor. Deniliyorki sana, kendi evinde takımı yanlız bırakma. UEFA competition maçı oldummu hayatında seks yapmamış anadolu çocuğunun gerdeğe koşuşu gibi koşuyorsun stada. Lig'i adamdan saymıyosan ozaman lig'de başarı gelmedimmi de laf söyleme takıma.Ey gscimbom, Istanbul'da yaşayıp maçlara gidenleri tenzih ediyorum bu yazının içeriğinden. Fakat bile bile maça gitmeyen Galatasaraylılara eldivenimi çıkarıp bir iki tokat atıyorum. Kusura bamyayın.Tüm İstanbuldaki Galatasaraylılara son olarak : sebepsiz yere maça gitmiyorsanız yuh olsun size diyorum.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiBu yukarıda saydığım takımlardan sadece Bayern 1.2 milyon nüfuslu şehrin takımı. Gel şindi dön bak. 15 milyon nüfus,

posibıl 4, 5 milyon Galatasaraylı. 52.000 kapasiteli süper modern rahat ulaşımlı stadyum.Burası hariç genelde haklısın ki bu süper ulaşım konusunda inanamayacağın kadar yanlışın var.Bu arada boş kalıyor dediğin yerlerin fiyatı bu hafta 400 tl ve 600 tl arasında değişiyor.600 tl lig maçına verecek varsa umarım bu fırsatı kaçırmaz.Ben ve benim ayarımdakilere gelince elimizden geldiğince kale arkalrını ve üst katları doldurmaya çalışıyoruz.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiBurası hariç genelde haklısın ki bu süper ulaşım konusunda inanamayacağın kadar yanlışın var.Bu arada boş kalıyor dediğin yerlerin fiyatı bu hafta 400 tl ve 600 tl arasında değişiyor.600 tl lig maçına verecek varsa umarım bu fırsatı kaçırmaz.Ben ve benim ayarımdakilere gelince elimizden geldiğince kale arkalrını ve üst katları doldurmaya çalışıyoruz.istanbulda minimum 2 milyon maça gidebilecek gsli vardır.500-600luk yerler sanırım 1000kişi falandır maks.1000kişi ultra zengin adam yok mu arkadaş.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiistanbulda minimum 2 milyon maça gidebilecek gsli vardır.500-600luk yerler sanırım 1000kişi falandır maks.1000kişi ultra zengin adam yok mu arkadaş.Ultra zenginin biletle ne işi olurki hacı locası vardır vip kombinesi vardır zaten o bölümde göze çarpan büyük boşlukların nedenlerinden biride bu o koltukların neredeyse yarısından fazlası satılmış daha önce ama paşam kombinesi olmasına rağmen gelmiyor.Nedeni ulaşım bukezde olay ulaşıma geliyor.Ha diyeceksin ki zengin adamın ulaşım sıkıntısı olmaz arabasına biner gelir ama bazı maçlardada özel aracla gelmeyın metro metrobüs kullanın deniyor.Bazı şeyler düz mantıkla olmuyor malesef şehir dısındaki ulasımı bukadar zor olan maçın o pahalı koltuklarına bahsedilen kesimi Samsun,Eskişehirvs vs gibi takımların maçına çekmek çok zor.Kaldıki şimdi karşı çıkan mutlaka olacaktır ama tribünleri tıklım tıklım olan tek takımda yok Türkiye de bu sadece Galatasaray'ın değil Türkiye de tüm kulüplerin sorunu.Kimse çıkıp Fener her maç 50 000 kişiye oynuyor demesin son maç gördük şehrin orasından bedava olmayan maça kaç kişi gelebiliyorlar hemde en desek olunacak günlerinde.İnsanlara gerçekten ekrandan bakınca stad bom boş geliyor ama öyle değil sadece o pahalı kısımlar dolmuyor bir şekilde.Onun dışında kale arkaları üst tribünler orta direk vatandasın rahatlıkla girebileceği tüm koltuklar doluyor hemde çok çok fazlasıyla açın bakın son maçlarda kale arkaları teberrulumu satıldı ne oldu bilmiyorum ama haddinden çok fazla insan vardı.Tek sıkıntı maraton tribünlerindeki pahalı bilet ve ulaşım.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiUltra zenginin biletle ne işi olurki hacı locası vardır vip kombinesi vardır zaten o bölümde göze çarpan büyük boşlukların nedenlerinden biride bu o koltukların neredeyse yarısından fazlası satılmış daha önce ama paşam kombinesi olmasına rağmen gelmiyor.Nedeni ulaşım bukezde olay ulaşıma geliyor.Ha diyeceksin ki zengin adamın ulaşım sıkıntısı olmaz arabasına biner gelir ama bazı maçlardada özel aracla gelmeyın metro metrobüs kullanın deniyor.İnsanlara gerçekten ekrandan bakınca stad bom boş geliyor ama öyle değil sadece o pahalı kısımlar dolmuyor bir şekilde.Onun dışında kale arkaları üst tribünler orta direk vatandasın rahatlıkla girebileceği tüm koltuklar doluyor hemde çok çok fazlasıyla açın bakın son maçlarda kale arkaları teberrulumu satıldı ne oldu bilmiyorum ama haddinden çok fazla.Tek sıkıntı maraton tribünleineki pahalı bilet ve ulaşım.abi bana yinede garip geliyor.ulaşım o bu.vip yerler orası otoparkın hazır,her bi bokun hazır.ya istanbulda maça gidecek 1000 tane ultra zengin gsli yok mu kombine harici?garip bence ağa.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiİki kale arkasıda full doluyor.Maraton tribünlerin üst kısmı full doluyor.Sıkıntı maraton alt tribünlerde.Sebebi Galatasaray taraftarının üşengeçliği vefasızlıgı vs değil.O tribünlerin kombineside biletleride çok pahalı.

Türkiye şartlarında dolması gereken tribünler full.Sadece 'Elit' olarak adlandırılan kısımlar full boş.Ha orada oturanların çoğu beleşçidir onuda söyliyeyim.Yani videoboard ta gösterilen 35bin seyirci 29 bin seyirci sayıları doğru değil.Eskişehirspor maçında 40 bin üzerinde seyirci vardı kesinlikle.35 bin olarak yansıtıldı.

O gün arenada 20 bin kişilik boşluk olması ki bu eski stadımızın rakamıdır.mümkün değil.Taraftar görevini yapıyor.suç bizim değil.Suç 'Kulübün bir maça 600 TL verebileceğine inandıgı elit kesimin' ..

Edit : Ayrıca arenada ulaşım çilesi çekmeyen arkadaşlar var halen.Bir kere arenaya gelsinler.O metroya binsinler.Stadtan 'çıkmak' için tek tek turnike sırası beklesinler.Evlerine 2 saatte gitsinler.Ondan sonra burda uzun uzun yazılar yazsınlar.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiiki kale arkasıda full doluyor.maraton tribünlerin üst kısmı full doluyor.Sıkıntı maraton alt tribünlerde.Sebebi Galatasaray taraftarının üşengeçliği vefasızlıgı vs değil.O tribünlerin kombineside biletleri çok pahalı.Türkiye şartlarında dolması gereken tribünler full.Sadece 'Elit' olarak adlandırılan kısımlar full boş.Ha orada oturanların çoğu beleşçidir onuda söyliyeyim.Yani videoboard ta gösterilen 35bin seyirci 29 bin seyirci sayıları doğru değil.Eskişehirspor maçında 40 bin üzerinde seyirci vardı kesinlikle.35 bin olarak yansıtıldı.O gün arenada 20 bin kişilik boşluk olması ki bu eski stadımızın rakamıdır.mümkün değil.Taraftar görevini yapıyor.suç bizim değil.Suç 'Kulübün bir maça 600 TL verebileceğine inandıgı elit kesimin' ..ağa yanlış anlamada elit kesimde olsam bir gün alışverişe 1000lira harcamam maça giderimki bu adamların buna da ihtiyacı yok.ultra zangin 1000tane maça gidebilecek adam vardır.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiağa yanlış anlamada elit kesimde olsam bir gün alışverişe 1000lira harcamam maça giderimki bu adamların buna da ihtiyacı yok.ultra zangin 1000tane maça gidebilecek adam vardır.kardeş 1000 zengin tek maç için bilet alsa.o maraton alt tribünün çeyreğini doldurmaz.Ayrıca,Türkiye şartlarında İstanbulda,1000 tane zengin bulamazsın bence eskişehir maçına 500 lira verecek.Yani bir maça 500 600 lira vereceğine maraton tribünden 2500 liraya 3000 liraya kombine alır adam.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysikardeş 1000 zengin tek maç için bilet alsa.o maraton alt tribünün çeyreğini doldurmaz.Ayrıca,Türkiye şartlarında İstanbulda,1000 tane zengin bulamazsın bence eskişehir maçına 500 lira verecek.Yani bir maça 500 600 lira vereceğine maraton tribünden 2500 liraya 3000 liraya kombine alır adam.abi yapma gözünü seveyim.500tanesini nişantaşından toplarsın.benim kastım sadece 500-600luk bıletler.oralar toplasan maks 1-2bın kısı ama bos gozukuyor.diğer 300-200 luk bıletler bır sekılde satılıyorda
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiabi yapma gözünü seveyim.500tanesini nişantaşından toplarsın.benim kastım sadece 500-600luk bıletler.oralar toplasan maks 1-2bın kısı ama bos gozukuyor.diğer 300-200 luk bıletler bır sekılde satılıyorda:D . sonuç olarak maraton alt tribünlerin biletlerinin pahalı oldugunda hemfikiriz sanırım. bu kadar pahalı olmasalar Galatasaray taraftarı oralarıda doldurur.benim eleştirim emirin yazdıklarınaydı zaten.Sıkıntı taraftarda değil.Taraftar elinden geleni yapıyor,biletini alıyor.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysi:D . sonuç olarak maraton alt tribünlerin biletlerinin pahalı oldugunda hemfikiriz sanırım. bu kadar pahalı olmasalar Galatasaray taraftarı oralarıda doldurur.benim eleştirim emirin yazdıklarınaydı zaten.Sıkıntı taraftarda değil.Taraftar elinden geleni yapıyor,biletini alıyor.Galatasaray taraftarının fener yada CL maçı dışında stad doldurduğuna şahit olmadım hayatımda. abi bahaneler üretmek kolay yani maça gitmeyenleri temize çıkartmak için. ben senin açından bakmıyorum olaya. bugün isteyen herkes kombine alabilir. ne var 1 sene para biriktir öbür sene al. öyle havyan yükü bir para değil 3 tane zibidi cep telefonu parası. ekonomik krizdeki yunanistan'da nasıl full stada oynuyor Olympiakos'la Pao ? Beşiktaş her maç full keza. fener yine bizden çok daha iyi dolduruyor."Edit : Ayrıca arenada ulaşım çilesi çekmeyen arkadaşlar var halen.Bir kere arenaya gelsinler.O metroya binsinler.Stadtan 'çıkmak' için tek tek turnike sırası beklesinler.Evlerine 2 saatte gitsinler.Ondan sonra burda uzun uzun yazılar yazsınlar." şeklinde bir göndermende olmuş, ben her ev maçına suadiye'den geliyorum, ki çoğunuzdan daha uzaktır.bugün o statta sezon boyu 40.000 ortalama tutturacak bir taraftar rahat var istanbulda. belli bi kesim gitmiyor maça işte. parasından yolundan üşengeçliğinden neyindense neyinden.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiEvrim geciriyoruz. Kabul edelim ki Ali Sami Yen limitini doldurmustu. Modernizme alısmak biraz zaman alıcak. Ama sonunda stad dolmaya baslar. Sistemi oturtmak gerekir. Takımın son senelerde yaptıklarıda buna bir etken. 2006 sampiyonlugunda stadın derbi maclar harici topu topu 8-10 bin kisiye oynaması unutulmasın. Rezalet gecen ertesi sezon ise stad cogu macta %90 doluyodu.Diger taraftan verdigin örnekler gereksiz. Misal olarak Almanya'da erkekler kız arkadaslarını bizim "romantik" Türk erkeklerinin yaptıgı gibi sinamaya götürüp bir ask filmi izlemek yerine maca götürüyor. Bu olay hem Türkiye'de zor hemde gereksiz. Fener-Manisa macını izlemek eziyetti benim futbol anlayısıma göre. Kadınlar bizim staddan mümkünse uzak dursun. Ama durumu olupta gitmeyen erkekler bi durum düsünmeli. Ben 10-11 yasıma kadar Ali Sami Yen'e kacak giriyodum (babam benimle gelmedigi zamanlarda). Sonraları harclıklarımı biriktirip bilet alarak giriyodum. Amerika'ya yerlestikten sonra hic maca gitmedim. O mesalelerin igrenc kokusu bile burnumda tütüyor desem yeridir.Yönetimin Avrupa'da olmadıgımız bu sezonda taraftara bir güzellik yapması gerekir. Aynı zamanda taraftarın Avrupa'dan yoksun olan ve haliyle gelirleri düsen takımını bilet alarak desteklemesi gerekir. Orta bir yok cıktımı stad rahat rahat dolar. Sadece saat gibi isleyecek bir sistem gerekiyor.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiBu konu stad açıldığından beri benim de dikkatimi çekiyor. Hatta stadın doluluk oranının artması için bir çözüm önerisi hazırlayarak Stadyum Geliştirme Grubu'na da ilettim ve geri dönüş de aldım. Fakat benim sunduğum çözüm bu yıldan ziyade önümüzdeki dönem uygulanabilecek bir öneri.Genel olarak bakacak olursak:1. Öncelikle 25.000 kişilik bir stad'dan (-ki ASY'de de her maç full olmazdı, derbiler dışında en iyi ihtimalle üst katlar dolardı) 52.000 kişilik bir stada geçtik. Hem de bu geçişi tarihimizin en kötü sezonunda yaptık. Bu nedenle biraz sabırlı olmalıyız. Bu sene ligde iddiamız devam ederse sezon ortasına doğru seyirci ortalaması da artacaktır. Bununla birlikte zamanla da maça gitme kültürü artacaktır.2. Stadyumun ulaşım sorunları büyük etken. Girişte herhangi bir problem yaşanmasa da büyük çoğunluk için maç çıkışı tam bir eziyete dönüşüyor. Metronun durumu ortada, araçlarını İspark otoparkına bırakanlar da metro girişinden girdikleri için aynı sıkışıklıkla karşı karşıya kalıyorlar. O da yetmiyor, metro istasyonuna girdikten sonra asansör önündeki yığılma ve yanyana 2 kişinin sığabileceği bir merdivenden 5 kat çıkmak da ayrı bir ızdırap. Gidenler bilir bu arada otopark da hala inşa halinde, bu nedenle de toz toprak arasında işaretsiz bir otoparkta araç aramak işkenceye dönüşüyor. Ek yollar, üst geçit tamamlanıp metro daha etkin hale gelirse bu da seyirci ortalamasını etkileyecektir.3. Bilet fiyatları yüksek. Benim çözüm önerim de bu doğrultudaydı. Stadın boş kalan yerleri genellikle Doğu ve Batı tribünlerine dahil olan köşeler ile VIP kısımları. Köşelerde kalan boşlukların da dolabilmesi için stadın kategorizasyonunda iki ayrı öneri sundum. Hem Ali Sami Yen'in yerleşimini, hem de Türk Telekom Arena'nın mevcut ve öneriler ile yerleşimlerini elimden geldiğince çizmeye çalıştım.Öncelikle Ali Sami Yen'i hatırlayacak olursak, kale arkası tribünler köşeleri de kapsarken, kapalı ve numaralı ayrımı köşeler dönüldükten sonra başlıyordu. Fakat TTA'nın mevcut yerleşiminde köşeler kale arkası tribünlerden ziyade kapalı ve numaralı olarak adlandırabileceğimiz Doğu ve Batı Tribünleri'ne dahil edilmiş durumda.Öneri 1:

Köşeleri tıpkı ASY'deki gibi kale arkası tribünlere dahil edilip, Doğu ve Batı Tribünleri Süper Kolonlar arasına daraltılabilir. Teorik olarak tüm biletlerin satıldığı varsayımı altında bir gelir kaybı (Kale Arkası biletleri Doğu ve Batı Tribünlerinin biletlerinden daha ucuz olacağı için) yaşanacağı düşünülse bile, Kale Arkası biletlerinin hemen hemen her maçta tükendiği ve fakat Doğu ve Batı Tribünlerinde boşlukların oluştuğu dikkate alındığında, pratikte mevcut durumdan daha fazla Kale Arkası tribün bileti satılacağını, bunun da toplam gelirde bir artış sağlayacağını düşünüyorum.Öneri 2:

Köşeleri ayırarak yeni bir kategori oluşturarak bu bölgelerin Kale Arkası ile Doğu - Batı Tribünleri arasında bir fiyatlama ile satışa sunulması. Bu durumda da yine tüm biletlerin tükenmesi varsayımı altında gelir kaybı yaşanacak fakat yine pratikte boş kalan köşe bölgeler bu sayede daha cazip hale gelerek Kale Arkası Tribünleri biletlerinin tükenmesi durumunda fiyatları sebebi ile Doğu ve Batı Tribününden bilet alamayan taraftarların maça gelmesini sağlayacaktır.Ali_Sami_Yen: Image Upload !

TTA: Image Upload !
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiOlayin ozeti zaten orda kardesim.. :)Ben hic de orada oldugunu dusunmuyorum.1. "Arkayi beşleyin" minibus kulturunun yer aldigi tek ulke biziz dunyada. Oyle cok genis alanlarda bol metrekarelerde yaygin yaygin yasamaya alistigimizi kimse soyleyemez. Sanirsin Isvicre'yiz.2. Sirada durmayi ogrenmedikce cozulecek bir durum yok. Dunyanin en iyi planlamasi bile cozemez. Ben de gittim stadda maca, sirasini beklemenin enayilik oldugunu dusunenler bu kadar cok oldukca cikistaki bu sorun giderilemez. "Tek kapi varmis bekleyin az" diyorum adamlar suratima bakiyor sonra ittirmeye aynen devam.Mevcut sorunlarin etkisini artiran birsey olabilir en fazla bu 'ulasim sorunu", daha fazlasi degil. Bence UEFA kupasini kazandiktan sonra taraftar profili degisti ve bu, cogu eskiden tribune giden ama belli bir gruba uye olmayan bir suru insani korkuttu.DAha yukarida Emir'in formule ettigi oneriler belki bir nebze olsun seyirci ortalamasina yardim edebilir ama ben cok umutlu degilim acikcasi.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiUlaşım çok zor, yoksa her maç gelirim.

Otobüsle 12 saat sürüyor.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiSorması ayıp 1903online a sponsormu olduk. Bizim forumda reklamı yapılıyor. Parayla yapıyoruz demeyin inanmam q7 lerini dolmabahçe ışıklarda araba camı silerken gördüm sizemi para verecekler. Ayrıca o 400-600 TL lik dediğiniz yerlerde öyle 1000 kişilik filan değil boş grödüğünüz yerlerin % 85 i öyle.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysikonuyu açan arkadaşım beşiktaş 3 bin kombine satmışilgimiz beşiktaşlılardan daha azmı yani :Dfenerbahçe bedava maçta bile 44 bini bulabilirken hemde böyle kara gündelerken iki lig maçınıda geçen seneye rağmen 34-35 bine oynayan Galatasaray var.Takım güven verdikçe kazandıkça emin olun o pahalılığında şikayet ettiğimiz 600 liralık yerler bile zamanla dolar. Oradakileri biraz başarıya endeksli seyirci olarak görüyorum.Ama bana kalırsa ki kalmaz ama yinede söyleyeyim bu uçuk fiyatlara bir son verilmeli. Halleri orta direkten hallice olanlara göre oranın bilet fiyatları belirlenmeli. Nişantaşı çocuğuna göre değil.
 
Cevap: Taraftar neden lig maçlarına gitmiyor şeysiNe Nişantaşı Burhan bile vermez bu parayı :Dkonuyu açan arkadaşım beşiktaş 3 bin kombine satmışilgimiz beşiktaşlılardan daha azmı yani :Dfenerbahçe bedava maçta bile 44 bini bulabilirken hemde böyle kara gündelerken iki lig maçınıda geçen seneye rağmen 34-35 bine oynayan Galatasaray var.Takım güven verdikçe kazandıkça emin olun o pahalılığında şikayet ettiğimiz 600 liralık yerler bile zamanla dolar. Oradakileri biraz başarıya endeksli seyirci olarak görüyorum.Ama bana kalırsa ki kalmaz ama yinede söyleyeyim bu uçuk fiyatlara bir son verilmeli. Halleri orta direkten hallice olanlara göre oranın bilet fiyatları belirlenmeli. Nişantaşı çocuğuna göre değil.
 
Üst Alt