Vicdani Ret de mi geliyor? - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Vicdani Ret de mi geliyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Vicdani Ret de mi geliyor?

Üniversite okuyup iş güç sahibi olan kişiye askerliği her halükarda bedelli yapma imkanı sunulmalı.

Komutanlar, millet vekilleri,sporcular,sanatçılar zevk sefa içinde geçinecekler bizde pisi pisine öleceğiz he.

3-4 ay olsa sorun yokta çoğu arkadaşıma uzun dönem 12 ay çıktı..Adamlar başıboş karakollarda 12 ay boş boş duruyolar..

bedelli gelsin;eee olmaz oyle şey parası olmayan ne yapsın?

vicdani ret getirelim;ooo o da olmaz öyle şey mi olur??

eee noolcak peki?o zaman şehit haberlerinden çok memnun bu insanlar..

Bedelli varsa vicdanı red de olmalı.İkisinde de askerlikten kaçıyorsun sonuçta ne farkı var?Birinde devlete rüşvet atıyosun o kadar..Ama vicdanı red gelirse şartlar ağır olabilir diyolar.

Keşke profesyonel ordu olsa. Savaş nedir, pusu nedir bilmeyen ana kuzusu çocuklar PKK ile karşı karşıya geliyorlar. Çok yazık oluyor.

30 yaşındaki adam 20 yaşındaki teğmenden küfür yiyor

50 yaşındaki Astsubay 22 yaşındaki "henüz asker" olmuş asteğmenden emir alıyor

askere gitmeden önce bütün hücrelerine kadar vatan sevgisi ile dolup taşan genç askerden geldiğinde neredeyse askerden nefret eder oluyor.

Askerliğin kimseyi disipline ettiği falan yok 15 ay askerlik yaptım nefret ettim geldim.

Ooooof çok doluyum neyse uzatmayayım askeriye içi çürümüş bir kurum bütün önemli kurumlarımız gibi.

askerligin_faydalari.jpg

•Sabırlı bir insan olmayı öğrenirsiniz.

•Zor şartlar altında yaşamayı öğrenirsiniz.

•Bir çok şehirden bir çok değişik insan ile tanışırsınız. Dolayısıyla ülkenizi tanırsınız.

•Silah tutmayı öğrenirsiniz. Bir savaş anında ne yapacağınız aklınızın bir köşesinde öyle böyle kalır. Milletçe topyekün bir savaş halinde bizi güçlü kılacak olan yegane şey budur.

•Kimse askere gitmezse işsizlik oranı da artacaktır.

•Askerde okuma-yazma bilmeyen bir çok gence okuma-yazma öğretilir.

•Meslek sahibi olmayanlar ya da olmak isteyenler kurslara gider ve de sertifikalar alırlar. Bu sertifikaları askerlik dışındaki hayatında da kabul görecektir. Kazancı bir asker dışarıda da kazancı olarak çalışabilir.

•Bir çok gencin ufku askerde açılır. Bilmedikleri ya da yanlış bildikleri konularda birşeyler öğrenirler.

•Medyada gördüğünüz olayları yorumlama kabiliyetiniz gelişir. Savaş nedir ? Sonuçları neler olabilir ? Savaş esnasında hangi insan ne iş yapar ? Neden savaş başlamıştır ? Sınırlarımız neden önemlidir ? gibi gibi…

İsrailde 3 yıl bayan ve erkeğe aynı süre fark yok

İşte önceden de belirttiğim gibi biraz da coğrafi özelliklere göre değişiyor ordunun yapısı.İsrail'in de nüfusu az ve konumu ateş gibi bir yerde...

Bu coğrafyadaki ülkelerde askerlik sıkı...

Avrupa'daki askerliği örnek alacak bir konumda değiliz biz mesela...O yüzden profesyonelleşmeden kasıt da iyi irdelenmeli.

Bizim ordumuz güçlü olmalı, şartoğluşart bu. Ha bu demek değil ki ordu kuvvetli olsun, diğer kurumlarımız zayıf olsun.

Ayrıca 15 ay çok fazla bana göre...

Ben askerliğimi yapacağım hemde seve seve ama herkesin eşit şartlarda yapması gerekir.

Profesyonel ordu kurulmalı. Güvenliği düşük bölgelerde görev yapacak bu askerlere çok yüksek maaş verilmeli. Güvenli bölgedekilere ise düşük ücret verilmeli.

Kısa dönem, bedelli uzun dönem ayrımı kalkmalı. Herkes 2 ay askerlik yapmalı.

Vicdani red de gelmeli.

Vicdani red'e de karşıyım Bedelliyede. Şuan için yapılabilecek şey, kademeli olarak askerlik süresinin kısaltılması ve aynı şekilde kademeli olarak profesyonel orduya geçilmesi.

zorunlu olarak devam edecekse bile cazipleştirilmeli askerlik yani giden adam seve seve gitmeli benimsemeli askerliği. Korkarak yada istemeyerek gitmemeli. Gerçi Türk insanın genel özelliği bu verilen görevi isteksiz yapmak benimsemeden yapmak. Tembel bir milletiz yani okurken, eğitim alırken bile isteksiz okuyoruz yalan mı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt