Vicdani Ret de mi geliyor? - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Vicdani Ret de mi geliyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Vicdani Ret de mi geliyor?

2-3 ay doğru dürüst temel silah eğitimi verilse bile yeter aslında. Zaten askere gidenler bilir, acemilikten sonra askerlik mi başka birşey mi yaptığınız belli değildir...(Genel manada)

Fakat askerliği de öcü gibi göstermemek lazım. Sonuçta sabır,irade ve zor yaşam koşullarında özgürlüğün kıymetini daha iyi anlarsınız...Bir de vücut daha sağlıklı olur,dinç olur. Yani sırf negatif gözle bakmamak gerekiyor.

Kesinlikle profesyonel orduya geçilmeli. Ancak 1 veya 2 aylık temel eğitim zorunlu olmalı. Ama şu anda olduğu gibi değil, doğru düzgün bi temel eğitim verilmeli. Günde 10 saat yürütmekle eğitilmiş olmuyor insanlar. Komutanların saçma sapan emirlerine maruz kalmamalı insanlar, ya da torpille-tanıdıkla rahat yapmamalı askerliği. ''Askerlikte mantık yoktur'' mantığı bir kenara bırakılmalı, böyle saçma düşünceler yüzünden şerefli bir meslek olan askerliğin itibarının düşmesine izin verilmemeli. Her askerden gelen, askerliğe lanet etmemelidir.

Ancak bir de şöyle bir durum var, bırakın 1-2 ayı 1-2 yıl aralıksız eğitim versen de hala bir odundan farkı olmayan insanlar da olacak, böyle insanlar oldukça askerliğin bu kadar disiplinlinli olmasını da normal karşılıyorum.

askerligin_faydalari.jpg

•Sabırlı bir insan olmayı öğrenirsiniz.

•Zor şartlar altında yaşamayı öğrenirsiniz. Türkiyedeki insanların yüzde 75 i zaten zor şartlarda yaşıyor.

•Bir çok şehirden bir çok değişik insan ile tanışırsınız. Dolayısıyla ülkenizi tanırsınız. İstanbulda 1 hafta kal her çeşit insanı rahatlıkla tanırsın.

•Silah tutmayı öğrenirsiniz. Bir savaş anında ne yapacağınız aklınızın bir köşesinde öyle böyle kalır. Milletçe topyekün bir savaş halinde bizi güçlü kılacak olan yegane şey budur. Silah kullanmayı öğrenmek 1 haftalık iş. 1 hafta da da savaş tekniklerinin öğrenebilirsiniz.

•Kimse askere gitmezse işsizlik oranı da artacaktır. İşsizliğin çözümü askere yollamak olmamalı.•Askerde okuma-yazma bilmeyen bir çok gence okuma-yazma öğretilir. Okuma yazma bilmeyenlere genelde tuvalet temizlettirilip, 12 saat nöbet yazılır. Genellikle bu kişilerin okuma yazma öğrenmesi için boş zamanları olmaz.

•Meslek sahibi olmayanlar ya da olmak isteyenler kurslara gider ve de sertifikalar alırlar. Bu sertifikaları askerlik dışındaki hayatında da kabul görecektir. Kazancı bir asker dışarıda da kazancı olarak çalışabilir.

•Bir çok gencin ufku askerde açılır. Bilmedikleri ya da yanlış bildikleri konularda birşeyler öğrenirler.

•Medyada gördüğünüz olayları yorumlama kabiliyetiniz gelişir. Savaş nedir ? Sonuçları neler olabilir ? Savaş esnasında hangi insan ne iş yapar ? Neden savaş başlamıştır ? Sınırlarımız neden önemlidir ? gibi gibi…

Toz pembe yazmışsın ama askerlik gerçekleri bu yazılanlarla aynı doğrultuda değil diye düşünüyorum.

Solcu ve Ulusalcı kesimin Vicdani redde destek vermesi ilginç...

Milliyetçiliği ve Milli değerleri kimseye bırakmayanların Askerlikten sıvışmak için çıkarılmak istenen bu kanuna destek vermesi gerçekten çok ilginç...

Solcu ve Ulusalcı kesimin Vicdani redde destek vermesi ilginç...

Milliyetçiliği ve Milli değerleri kimseye bırakmayanların Askerlikten sıvışmak için çıkarılmak istenen bu kanuna destek vermesi gerçekten çok ilginç...

Herhangi bir dış tehditte bu ülkenin solcusu da ulusalcısı da sağcısı da bir olur.

Olay o değil. Türkiyede Vicdani retcilik yapmak güneydoğuda askerlik yapmak kadar zor bir iş. Sonuçta sürekli baskı altında yaşıyorsun. Bunu da hesaba katmak gerekir.

askerligin_faydalari.jpg

•Sabırlı bir insan olmayı öğrenirsiniz.

•Zor şartlar altında yaşamayı öğrenirsiniz.

•Bir çok şehirden bir çok değişik insan ile tanışırsınız. Dolayısıyla ülkenizi tanırsınız.

•Silah tutmayı öğrenirsiniz. Bir savaş anında ne yapacağınız aklınızın bir köşesinde öyle böyle kalır. Milletçe topyekün bir savaş halinde bizi güçlü kılacak olan yegane şey budur.

•Kimse askere gitmezse işsizlik oranı da artacaktır.

•Askerde okuma-yazma bilmeyen bir çok gence okuma-yazma öğretilir.

•Meslek sahibi olmayanlar ya da olmak isteyenler kurslara gider ve de sertifikalar alırlar. Bu sertifikaları askerlik dışındaki hayatında da kabul görecektir. Kazancı bir asker dışarıda da kazancı olarak çalışabilir.

•Bir çok gencin ufku askerde açılır. Bilmedikleri ya da yanlış bildikleri konularda birşeyler öğrenirler.

•Medyada gördüğünüz olayları yorumlama kabiliyetiniz gelişir. Savaş nedir ? Sonuçları neler olabilir ? Savaş esnasında hangi insan ne iş yapar ? Neden savaş başlamıştır ? Sınırlarımız neden önemlidir ? gibi gibi…

Askerlik bence de pek böyle değil artık Türkiye'de.

Daha çok kendinden bir parçasıda kopar gibi evladını askere gönderen anaların çocuklarına ayakkabı boyatmak ve amelelik yaptırmak üzerine kurulu.

Ayrıca artık topyekün savaş çağdışı, ilkel bir durum.

Herhangi bir dış tehditte bu ülkenin solcusu da ulusalcısı da sağcısı da bir olur.

Olay o değil. Türkiyede Vicdani retcilik yapmak güneydoğuda askerlik yapmak kadar zor bir iş. Sonuçta sürekli baskı altında yaşıyorsun. Bunu da hesaba katmak gerekir.

Peki Askerliğini yapmış bir birey olarak soruyorum...

Bizim günahımız neydi acep...?

Vatanımı savundum...

Bahsettiğim o değil...

Vicdanı Ret bence gereksiz...

Üç ay askerlik olmalı ve mecburi olmalı...

Bir ülke 6 ay bombalasın başka bir ülkeyi dümdüz etsin taş üstünde taş koymasın o savaşı kazanmış olmaz toprağa basacak bayrağını dikecek ancak öyle biter savaş askerlikte ögretirler bu basit bi kuraldır konvansiyonel ordu bozulursa çeteler savaşır kimse silah tutmayı bilmezse tehlikeli olur 4-6 hafta acemi birliği eğitimi yeter seneler geçse bile unutmazsınız.

Iyiki bu tarz sorunlarim yok :)

Her Turk asker dogar gideceksiniz tabi. Vicdani ret hakki sizin neyinize siz dogarken poponuza damga yapistirilmis asker diye aaaaaaa olmadi simdi. Her Turk genci askere gitmeli vicdani ret hakki falan Avrupa oyunlari onlarin bøyle tehditi yok gelmeyin bu oyunlara.

Peki Askerliğini yapmış bir birey olarak soruyorum...

Bizim günahımız neydi acep...?

Vatanımı savundum...

Bahsettiğim o değil...

Vicdanı Ret bence gereksiz...

Üç ay askerlik olmalı ve mecburi olmalı...

Bende kısa dönem olarak yaptım. Uzun dönem kısa dönem ayrımı da olmamalı. 15 aylık askerlik askerliğe hevesli insanların bile psikolojisini bozuyor. Bedelliye bende karşıyım. Bu direk ayrımcılık oluyor. Herkes 2 ay veya 3 ay askerlik yapabilir.

Ancak Vicdani reddi savunanların düşünce anlayışları farklı doğrultuda. Bunlara da saygı göstermek gerekir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt