Yeni Zelanda'da İki Camiye Silahlı Saldırı - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yeni Zelanda'da İki Camiye Silahlı Saldırı

@Hamza Gölbaşı

Haberlerin milyarlarca insana "mass shooting" diye verilmesi ile "İslamic terrorism" diye verilmesi arasında hiç fark yok mu?

Fransa charlie hebdo olayında bütün dünya oraya aktı, bizimkiler bile gitti. Aynı tarihlerde Ankara başta olmak üzere Türkiye'de pkk,IŞİD filan yüzlerce insan öldürdü bırak desteği pkk Avrupa parlamentosunda aylarca sergi yaptı.

Buna onların yaptığı gibi hristiyan terörü demeyelim demek ayrı ama ortada büyük bir adaletsizlik ve düşmanlaştırma farkı var.

Ne zaman "Islamic terrorism" diye verilmis ki? Saydigim haber sitelerinin hepsinde teror kelimesi kullaniliyor. Benzer olaylari muslumanlar da pek cok defa yapti, ac bak hangisine "Islamic terrorism" demisler.

Evet dunyanin gozu onundeki ulkelerde boyle seyler olunca daha cok insanin tepkisini cekiyor. Fransa boyle bir ulke oldugundan o olayin o kadar tepki cekmesi, o zamana kadar esi benzeri olmamis olmasi onemliydi. Eminim bu olay da azimsanamayacak derecede tepki cekecektir.

PKK ve ISID gibi orgutlu teror orgutleriyle bu tarz eylemleri karsilastirmak dogru olmaz. Dusmanlastirma farkini ise magdur yaratmak isteyen, gormek isteyen goruyor.

İlçenin adına bakılırsa fanatikler olabilir. Masum insanları takır takır öldürmekle inançlarını nasıl bağdaştırıyorlar anlamak güç.
Adam Avustralya'dan gelmiş. Asıl hedefim YZ değil burada hazırlık yapacaktım sadece ama YZ'da yaparsam daha çok dikkat çekeceğini düşünüp karar değiştirdim demiş. Yeni Zelanda'da olacak bir şey değil zaten bu tarz şeyler..

Cok celallenenler olmus ama bu teror saldirisi degildir diyen var mi? Terorun sozluk karsiligi resmen, saatlerdir olayi okuyorum bir tane bu teror degildir diyen de gormedim. Bu adam da bal gibi radikal hristiyan terorist, ayrica irkci motivasyonlari da var.

"Terorist musluman olsaydi" tarzinda yapilan bombos magduriyet olusturmaya calisan postlar goruyorum:
  • Terorist musluman olsaydi yer yerinden oynardi diyenler var. Su an dunyanin en cok ziyaret edilen 15 haber sitesinin butununde mansette ilk haber bu olay (Yahoo News, Google News, Huffington Post, CNN, NYT, Fox News, NBC News, Mail Online, WaPo, Guardian, WSJ, ABC, BBC, USA Today ve LA Times). "Yerin yerinden oynamasi" icin ne olmasi gerekiyor? Gercekustu beklentinizi birakin, cogu radikal musluman teroristin benzer boyuttaki saldirisindan daha cok gundemde su an bu saldiri.
  • Terorist musluman olsaydi psikolojik sorunlara baglanmazdi diyenler var. Tum teroristler psikolojik olarak sikintili insanlardir, kimse de terorist dogmaz. Teroru bitirmek icin teroristlerin hepsini oldurmek degil, insanlarin psikolojik sikintilarini bitirmek gerekir.
  • Teror hep muslumanlari hedef aliyor diyen olmus. Simdi egri oturup dogru konusmak gerekirse istatistik olarak Islam dini mensuplari Hristiyanlik dini mensuplarindan daha cok radikal bulunduruyor. Bu ISID neyse odur falan diyenler olmus ama orgutlu radikal dincilik ile bir insanin radikal dinciligi arasinda ciddi fark var.
  • Gercek Islam bu degil nasil cevap degilse, gercek Hristiyanlik bu degil de cevap olmaz. Aksine, bu adamlar bu isleri yapip dine mensup olduklarini iddia ediyorsa ortada bir teoloji problemi vardir.

Bırakın şu tatlı hümanistliği daha ne kadar zulüm gerekiyor gözünüzün açılması için .. Bana dünyada bir Suriye-Irak -Myanmar-Endonezya-Pakistan -Afganistan -Filistin-Mısır göster kaç tane gösterebilirsin soruyorum ? De ki şu ülkede hususi hristiyanlara musevilere bilmem nelere zulüm yapılıyor de ...

Adamlar savaş adı altında normalleştirdi Müslümanları katletmeyi sizler hala kör sağır dilsiz takılmaya devam edin..

Akıl sağlığı yerinde değil diye her haltı yeme özgürlüğü mü var. ? O zaman ISIS ve diğer terör örgütü mensupları da bir araya gelmiş Akıl sağlığı yerinde olmayanlardır mı demeliyiz. ?

Ilk sordugun soruyu neden sordun? Ben oyle bir sey mi dedim? Ima bile etmedim. Cevaplamak gerekirse tabii ki yok.

ISID ve diger orgutlu teror gruplari bir araya gelmis akil sagligi yerinde olmayanlardir diyebiliriz, evet.

Teror eylemlerine dair kendi kimligimi nasil magdur ederim, bunu siyasi avantaja nasil ceviririm, bu teroristlerin hepsini nasil oldurup yok ederim diye dusunulecegine bu insanlar neden terorist oluyor ve bu nasil engellenebilir sorulari gercek kritik sorulardir.

Bu sorulari sormayanin terorle mucadele edip etmedigi muammadir.

Ilk sordugun soruyu neden sordun? Ben oyle bir sey mi dedim? Ima bile etmedim. Cevaplamak gerekirse tabii ki yok.

ISID ve diger orgutlu teror gruplari bir araya gelmis akil sagligi yerinde olmayanlardir diyebiliriz, evet.

Teror eylemlerine dair kendi kimligimi nasil magdur ederim, bunu siyasi avantaja nasil ceviririm, bu teroristlerin hepsini nasil oldurup yok ederim diye dusunulecegine bu insanlar neden terorist oluyor ve bu nasil engellenebilir sorulari gercek kritik sorulardir.

Bu sorulari sormayanin terorle mucadele edip etmedigi muammadir.
O halde ISIS'i örnek gösterip tüm Müslümanlar böyledir dememize gerek yoktur. Demek ki Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu'nun söylemi bu tezi haklı çıkartıyor. Değil mi ? Bundan sonra hiç bir Terör olayına Terör olayı diyemeyiz.

Bırakın şu tatlı hümanistliği daha ne kadar zulüm gerekiyor gözünüzün açılması için .. Bana dünyada bir Suriye-Irak -Myanmar-Endonezya-Pakistan -Afganistan -Filistin-Mısır göster kaç tane gösterebilirsin soruyorum ? De ki şu ülkede hususi hristiyanlara musevilere bilmem nelere zulüm yapılıyor de ...

Adamlar savaş adı altında normalleştirdi Müslümanları katletmeyi sizler hala kör sağır dilsiz takılmaya devam edin..

Bu tarz bireysel teror eylemleri dunyanin her yerinde oluyor. ABD'de, Almanya'da, Fransa'da, Ingiltere'de daha once defalarca bireysel capta veya ISID'in ustlendigi hristiyanlari hedef alan teror saldirilari oldu.

Terorun normallestigi ulkelerin nufuslari neden cogunlukla musluman diye soruyorsan eger, orada irdelenmesi gereken sey ulkenin sosyoekonomik durumu ve Islam dininin ta kendisidir.

Yani olenlerin de oldurenlerin de cogunlugu musluman olunca bu nasil musluman olmayanlarin sucu oluyor?

1000 yıllık Avrupa tarihi yahudilere yapılan zulümlerle dolu. Tek mazlum Müslümanlar demek tamamen taraflı ve dünyadan habersiz bir yaklaşım olur..

O halde ISIS'i örnek gösterip tüm Müslümanlar böyledir dememize gerek yoktur. Demek ki Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu'nun söylemi bu tezi haklı çıkartıyor. Değil mi ? Bundan sonra hiç bir Terör olayına Terör olayı diyemeyiz.

Tabii ki ISID'i gosterip Islam budur diyemeyiz. ISID'in ekmegine yag surmekten baska bir sey olmaz bu. Yine de dunyada neden baska hicbir dinin radikal mensuplari orgutlenip teror eylemi gerceklestirmiyor diye sorabiliriz. Tabii bence bu sadece dine dair degil, dinlerin mensuplarinin ekonomik durumlariyla da ilgili.

Ahmet Davutoglu'nun tezini bilmiyorum. Teror olaylarina neden teror olayi diyemiyoruz? Akil sagligi yerinde degildir denince teror olmamis mi oluyor? Neden?

Bir insanin akil sagligi tamamen yerindeyken boyle bir eylem gerceklestirebilecegi dusuncesi cok daha kotu degil midir?

Bu tarz bireysel teror eylemleri dunyanin her yerinde oluyor. ABD'de, Almanya'da, Fransa'da, Ingiltere'de daha once defalarca bireysel capta veya ISID'in ustlendigi hristiyanlari hedef alan teror saldirilari oldu.

Terorun normallestigi ulkelerin nufuslari neden cogunlukla musluman diye soruyorsan eger, orada irdelenmesi gereken sey ulkenin sosyoekonomik durumu ve Islam dininin ta kendisidir.

Yani olenlerin de oldurenlerin de cogunlugu musluman olunca bu nasil musluman olmayanlarin sucu oluyor?

Ya da ülkelerinin son yüzyıl boyunca işgal edilmesi, yapay devletler kurulup başlarında diktatörler dikilmesi, zenginliklerinin çalınması, sonra buna tepki olarak terör ağlarının öfkeli, ailesini, çoluğunu çocuğunu kaybetmiş insanları kendine çekmesi ve şiddet eylemine girilmesi, sonra "yanlışlıkla" vurduk diyerek terörist yerine sivil evlerin yeniden vurulması, Filistin örneğinde olduğu gibi her yıl daha fazla işgale uğraması olabilir mi?

Tabii ki ISID'i gosterip Islam budur diyemeyiz. ISID'in ekmegine yag surmekten baska bir sey olmaz bu. Yine de dunyada neden baska hicbir dinin radikal mensuplari orgutlenip teror eylemi gerceklestirmiyor diye sorabiliriz. Tabii bence bu sadece dine dair degil, dinlerin mensuplarinin ekonomik durumlariyla da ilgili.

Ahmet Davutoglu'nun tezini bilmiyorum. Teror olaylarina neden teror olayi diyemiyoruz? Akil sagligi yerinde degildir denince teror olmamis mi oluyor? Neden?

Bir insanin akil sagligi tamamen yerindeyken boyle bir eylem gerceklestirebilecegi dusuncesi cok daha kotu degil midir?
Sen demiyorsun demedim Hamzacığım onu diyen bir ton adam mevcut, hatta Norveç örneğini verdim. Basında terör kelimesi bile geçmedi. Oda Terördü. Charlie Hebdo'da Terör dü şimdi bu Yeni Zelanda saldırısı da bir terördür.

1000 yıllık Avrupa tarihi yahudilere yapılan zulümlerle dolu. Tek mazlum Müslümanlar demek tamamen taraflı ve dünyadan habersiz bir yaklaşım olur..

1000 yıllık tarihte oldu diye sesi soluğu keselim o zaman ? Sence onlar tepki vermemiş midir vakti zamanında ? Hadi onu da geçtim 1000 yıl önceye dönmene gerek yok 100 yıl önce ülkeni işgal eden adamlara bir bak hangisine tepki veriyorsun şu an ? ..
Senin kafaya uyarsak herkes tarihin belli dönemi mağdur olduğu için bu dönem her boku yemeye hakkı vardır

Ya da ülkelerinin son yüzyıl boyunca işgal edilmesi, yapay devletler kurulup başlarında diktatörler dikilmesi, zenginliklerinin çalınması, sonra buna tepki olarak terör ağlarının öfkeli, ailesini, çoluğunu çocuğunu kaybetmiş insanları kendine çekmesi ve şiddet eylemine girilmesi, sonra "yanlışlıkla" vurduk diyerek terörist yerine sivil evlerin yeniden vurulması, Filistin örneğinde olduğu gibi her yıl daha fazla işgale uğraması olabilir mi?

Sosyoekonomik durum bu zaten

Ulkenin sosyal ve ekonomik durumu

1000 yıllık tarihte oldu diye sesi soluğu keselim o zaman ? Sence onlar tepki vermemiş midir vakti zamanında ? Hadi onu da geçtim 1000 yıl önceye dönmene gerek yok 100 yıl önce ülkeni işgal eden adamlara bir bak hangisine tepki veriyorsun şu an ? ..
Senin kafaya uyarsak herkes tarihin belli dönemi mağdur olduğu için bu dönem her boku yemeye hakkı vardır
Abi ben olaya tepki vermeyelim mi dedim? Herkese yapılıyor boşuna ağlamayın falan mı dedim? Sen sadece Müslümanlara yapıldığını iddia ettin ben de öyle değil dedim. Bu tarz acıları her milletten her dinden insan yaşadı, yaşıyor. Dünya tarihi bunlarla dolu. Bunu yaşatan zihniyetlere, şerefsizlere karşı durmamız lazım ırkı, dini fark etmeksizin..

Öncelikle şunu söyleyeyim Müslümanların hatası elbette var ahlaki- insani yetersizlik .. Ben Müslümanım diye geçinenelerin birçoğunun halini ülkemizde görüyoruz zaten..

Gelelim konumuza Suriye kendi kendine mi iç savaşa girdi Myanmarda Müslüman Müslümanı mı katletti yoksa budist orospu çocukları mı ? Peki endonezyada orada da mı Müslüman Müslümanı katletti..
abd-israil mahsulü terör örgütleri Müslüman falan değil çıkarın şunu aklınızdan gerçek bir Müslüman terör saldırısı yapmaz ..

Abi ben olaya tepki vermeyelim mi dedim? Herkese yapılıyor boşuna ağlamayın falan mı dedim? Sen sadece Müslümanlara yapıldığını iddia ettin ben de öyle değil dedim. Bu tarz acıları her milletten her dinden insan yaşadı, yaşıyor. Dünya tarihi bunlarla dolu. Bunu yaşatan zihniyetlere, şerefsizlere karşı durmamız lazım ırkı, dini fark etmeksizin..

ben tarihte yapılmadı diye bir ibare kullanmadım ki ? benim ilk postumda bahsettiğim herşey 32 yıllık ömrümde şahit olduğum konulardan ibaret..

Üst Alt