Yeter artık! Yabancı sınırlaması kalkmalı! - Sayfa 11 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yeter artık! Yabancı sınırlaması kalkmalı!

Cevap: Yeter artık! Yabancı sınırlaması kalkmalı!

yazini cok iyi okudum da sen konuyu hic anlamamissin yada matematik bilmiyosun.. sahada 6-7 oyuncu olacaksa bu en az 4-5 turk demektir. sahada her mac 4-5 turk olabilmesi icin sence 22 kisilik kadroda kactane turk oyuncu gerekir? o yoldan git bak bakalim kac tane yabanci tutabilirsin tum kadroda? desteksiz atiyosunuz. biraz matematik lutfennnnnn......

Arkadaşım, 22 diye bir ilah mı var şart mı var ? UEFA için 10 yabancı verirsin, ligde zaten istediğin gibi at koşturursun bu işin matematiği nedir ki sığ bir eleştiri yapıyorsun ?

Öyle olmaz böyle diyip devşirme mi yapsın her takım ? Bunu mu istiyorsun bana bunu izah et ? Milli takımın için bile devşirmiş senin federasyonun. Şu lafada ayar oldum "sen kaliteli yabancı getir """ayar çeker""" federasyon" bu ne yahu ? Adama göre mi muamele böyle kanun-kararname mi olurmuş ? İlkokul'da başkan mı seçiyorsunuz bu nedir ?

Bu işin bir sistemi olur. Bırakırsın takımlar sınırsız yabancı "transferi" yaparlar. Ama bunların 6 tanesini oynatırlar. Diyorum ki : Zaten kullanmıyor birçok takım gerek maddi gerekse manevi açıdan getiremiyor yabancı. Ama Galatasaray bu yıl avrupaya havlu atmışsa bunda bir parçada bu kotanın suçu var. 1 hakkımız daha olsaydı herşey tamam olacaktı. Atar atmaz, oynar oynamaz ama Nonda'ya tazminat ödemeyecektik ya da Linde'ye. Bjk'da Delgado'ya. Az gözünüzü açın.

Sahadaki sınıra laf etmem ama kadroda olan yabancı sınırı kesinlikle saçmalıktır ve kalkması gerekir.Ne yani takımlar sadece 8 tane yabancı alabiliyor.-Sebeb?-Bilinmiyor...Çok saçma bir kısıtlama bu ve mantığıda yok.

Arkadaşım, 22 diye bir ilah mı var şart mı var ? UEFA için 10 yabancı verirsin, ligde zaten istediğin gibi at koşturursun bu işin matematiği nedir ki sığ bir eleştiri yapıyorsun ?

Öyle olmaz böyle diyip devşirme mi yapsın her takım ? Bunu mu istiyorsun bana bunu izah et ? Milli takımın için bile devşirmiş senin federasyonun. Şu lafada ayar oldum "sen kaliteli yabancı getir """ayar çeker""" federasyon" bu ne yahu ? Adama göre mi muamele böyle kanun-kararname mi olurmuş ? İlkokul'da başkan mı seçiyorsunuz bu nedir ?

Bu işin bir sistemi olur. Bırakırsın takımlar sınırsız yabancı "transferi" yaparlar. Ama bunların 6 tanesini oynatırlar. Diyorum ki : Zaten kullanmıyor birçok takım gerek maddi gerekse manevi açıdan getiremiyor yabancı. Ama Galatasaray bu yıl avrupaya havlu atmışsa bunda bir parçada bu kotanın suçu var. 1 hakkımız daha olsaydı herşey tamam olacaktı. Atar atmaz, oynar oynamaz ama Nonda'ya tazminat ödemeyecektik ya da Linde'ye. Bjk'da Delgado'ya. Az gözünüzü açın.

bu belkide bu topic'e yazdigim 30uncu mesaj olacak daha da mesaj yazmiycam. dunde tartistik bu konuyu gayet seviyeli ama senle olmaz bu is...

bir takimi 30 kisiyle kuramazsin, kurarsan herkese yeterince forma veremezsin, oyuncularinda kariyerleri var takimda kalmak istemezler. 22-24 kisi olur takimlar bakiniz dunyadaki tum futbol takimlari....

galatasaray bir turk spor klubudur, taraftari Turk'tur, sahada kendinden birilerini gormek isterler...

futbol takim oyunudur uefa maclarini 10 yabanci ile turkiye maclarini 6 yabanci ile oynayip her maca yarisi farkli 11 ile cikamazsin..

Eger nasil sahada 6 yabanci oyuncuyu oynatabilmek icin yedekte sonsuz yabanci tutmak istiyorsan, matematik hesabini yap hangi katsayiyla hesapladiysan 5 turk oyuncuyu sahada tutabilmek icin o kadar turk oyuncuyu da kadroda tutmak zorundasindir. ayni mantik.. caktin??

"Sen kaliteli yabanci getir federasyon ayar ceker" ignelemelidir. unutmayasin ki surda 1 ay once nonda ve linderoth la oynuyodun, ondan 7-8 ay once de-sancthis vardi kalende.. simdi de leo franco.. cok mu lazim bunlar turkiye ligine? sinirlama varken Turkiye ligine gelen yabancilari senelerdir goruyoruz.. sinirlama kalkinca ne gelecek? daha iyisi mi gelecek? simdi haldun geldi transfer yapabiliyoz diye bi tarafimiz kalkmasin.super ligin diger takimlari ne yapacak? onlar kimi transfer edecek? varsay ki sen 3 kati takim kurdun super ligin diger takimlarina gore? manu ayarindasin.. kiminle yapican mac? kiminle form tutucan? diyarbakirlami? Yarin kadar takimlarla oynayip avrupa'ya gidince topluycanmi kupalari?

Serbest biraktiginda ne olacak? her sene ortalama 900-1000 futbolcu sadece brezilyadan baska ulkelere gidiyor..afrikaya hic girmeyelim... daha baska lincolnleri mi istiyosun ? yoksa vedersonlarimi ? milli takim devsirdi o oyuncuyu bisi zannetti kendini simdi ispanya 2. liginde. ayhan oynardi aurelio kadar hic merak etme..

Bak sana bu sene ki basit istatistik. (eski mesajlarda da yaziyo ya) TSL toplam yabanci 154.. La-Liga toplam yabanci 174.. futbol kalitesi arasindaki fark daglar kadar.. 20 yabanci oyuncu ile mi daha iyi top oynuyo ispanya takimlari..?

CR portekizli. nufus 10 milyon. inanilmaz yetenek. bizden onun kadar hizli adam cikmaz mi? sans mi portekizden cikmasi? yoksa altyapi mi?

ovdugumuz altyapimizla ilgili gs dergisi oku... senelerdir yaptigimiz hatalar oradaki roportajlarda itiraf edilir ki bu gs. gerisini zaten bosver..

Sorun su :turk futbolunun kaymagini yiyen, aslan payini alan Fener senelerdir kac sporcu(futbolcu) yetistirmistir????? sorun bu. Ben eminim bu vatanin topraklarindan CR cikar cikmazsa fabregas cikar.....

Sen merak etme bu topraklar Lefter cikardi can bartu cikardi italya dize gelmis.. metin oktay cikardi herkes dize geldi.. Tugay cikardi gec gitti ama futbol besigi Ingiltere saygi duydu.. kendine guven. Turk futbolcusuna guven.

o kadar yabanci hayraniysan git MANu tut her sene CL almaya oynarsin... biter gider...

Lyon oynuyo her sene ceyrek CL'de. acimadan 18 mil euro verdiler daha yeni topcunun tekine. Jo da benzer rakam olacak. var opsiyonu bizde. verebilecekmiyiz o parayi sene sonu? ucmayalim .. sakin olalim.

bizde alicaz CL'yi bigun.. ama ole FM mantigiyla degil, disimizle tirnagimizla kaziyarak.. Satin alarak degil.. ardamizla sabrimizin elinde kalkacak o kupa.. olmazsa berkin kaldirir cetin gungorle.. oda olmadi berkesu falan kaldirir ama bizden biri kaldirir.. de antones silva fernandes andrade ronaldinho kaldirmazsin bizim kupayi istemiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.......

Boş..

Dediğin olay Türkiye için çok biçimsiz. Avrupa'da adını belli eden 3 takım var Beşiktaş , Fenerbahçe ve biz. Ee kalanlar ne yapsın 10 tane yabancıyı ? Kendimize göre elbise biçiyoruz. Bu ligde daha 15 tane daha takım var. Geçiniz bu işler.

En fazla 7+1 olmalı. Fazlası zarar şuan için. Hiç İngiltere şöyle , Almanya'da böyle demeyin yani. Hepsinin kalitesi belli.

Almanya ile mukayese vs meselesi değil ki.

Üstteki arkadaş tartışmak zorunda değilsin benimle. 30 kişi olsunda demedim. Anlaşılmıyor galiba ne söylediğimiz :) Garip bir durum. Sanki sınırsız olunca 20 tane yabancı alıcaklar.

Ben ve benim gibi düşünenler diyor ki; sınırı kaldır bırak adam alsın satsın. Ama kotanı sahada koy. Transferlere karışma diyoruz.

Boş... boş olan anlamsız çağdışı ve saçma kısıtlamadır. Kimseyede yararı yoktur, olmamıştırda. Milli takımında bile devşirme varken geçiniz bu safsatayı. Bana 1.5 yararını söyleyin bu kısıtlamanın.

Yok afrikalı dolarmış. Yapmayın yahu o kadar para mı var her takımda. D.Bakır-Denizli-Manisa krizdeki takımlar birkere.

Galatasaray-Fener-Bjk için mi kural diyorsunuz ? Eee bu çok normal. Örnekleri avrupadada var. Lokomotif takımlar vardır bu tip takımlara yönelik bazı kararlar alınabilir burda diğer takımları ezicek bir durum yok çünkü sahada en fazla yine 6 yabancı olsun diyoruz. Değişen denge nedir biriniz açıklayın o halde ? Ne değişecek söyleyeyim :

- Transfer yaparken "kaç oyuncu" hakkım kaldı "kaçı avrupada oynar oynamaz" derdi kalmaz. Bu hak sınırı olmasaydı Nonda-Linde kalıcaktı. Tazminat ödenmeyecekti. 30 kişilik takım mı lur diyorsun da sene başında o sayıya yakın kadromuz vardı. Baroş-Kewell-Keita-Neill-Jo bu takımın olmazsa olmazları gibi dimi şimdi ? Türk olarak Arda-Servet-Sabri girer gerisini at çöpe demiyorum !!! sadece bu ülkede bu kısıtlama ile bir yere varılmaz Türk Futbolu böyle kalkınmaz bu bir araç olamaz diyorum. Federasyon önce siyasetten arınsın, kulüp başkanlarının görüşü ile ligi yönetmeyi bıraksın sonra sıra gelir bunlara.

BJk : Tello-Sivok-Ferrari-Bobo-Holosko-Tabata bu adamları çıkar bakalım ne oluyor hele feneri saymıyorum.

Yabancı-Yerli diye 2'ye ayıran düşünce zaten başlı başına saçma iken, milli hoca Hiddink olunca orta sahana Aurelio gelince kimsenin sesi çıkmıyorsa, bırakın sınırısz oyuncu alsın takımlar ama ama ama Türk futbolcusunu bu toprağın insanını korumak adına 6'yı yine geçirme.

22 kişi mi kadro arkadaşım ? Tamam.

Keita-Kewell-Jo-Baroş-Elano-Leo-Gio-Neill yanına 2 yabancı daha gelse ne değişecek soruyorum size ? Türk futbolu mu ölecek ya da geriye gidecek ? Çıkartalım G.Zan'ı ve E.Aşık'ı koyalım 1 yabancı stoper ve orta saha bak takım nasıl oynuyor. Avrupa'da da rahat rahat finaller görür ve iyi skorlar alırız. Bu hem maddi-manevi hemde milli takıma ayrıcada genç-gelişen Türk oyuncularada güzel örnek olur.

evet bence de sınırlama kalkmadıkça üst düzey avrupa takımlarına kafa tutamayız, 6+2 kalksın abi bari ya ne saçma işler

tamamen kalkmasa bile genç yabancılara sınırsız olabilir..

Ben hala daha aynı fikirdeyim. <Kısıtlamalar her zaman saçma. Irkçılık gibi geliyor bana. İsteyen istediği kadar alsın oynatsın.

Birisi diyor afrika brezilya çöplüğü olur diye;

Şimdide Türk çöplüğü.. Ne farkı var Allah aşkına?

3 büyük dediğiniz takımlarda;

Galatasaray: Baroş, Jo, Kewell, Nonda olmadı çok zor bi dönem geçirdi. Avrupadan elendi. Onlar olmadığı dönemde ise takımı Keita sırtladı.

Fenerbahçe: Luganonun yokluğunda takım çöktü. Alexiz takım oynamıyor üretkenlik SIFIR. Santos yoksa sol back yok. Olan türk oyuncuları oynadığı anda ıslıklanıyor o kadar kötüler.

BJK: Yabancıları çıkardığın an takım kalmıyor. Türk oyuncuları Mert Nobre(Fenerin mehmetle gökçeği gibi)

Klüp başarıları Milli takımın önünde olmalı bence. Klüpler başarılı oldukça milli takıma direkt olarak yansıyacak.

Benim en çok içerlediğim durum şu. Elindeki oyunculardan(yabancılardan) yabancı sınırı olduğu için tam yararlanamıyorsun. Örnek...

Neill; yanında kendisi gibi bir yabancı defans olsa Türkiyede açık ara en iyi savunma olur. Taş gibi defans. Şimdi ise Servetin hatalarını kapatmaktan yorgun düşüyor.

Elano; Yanında appi gibi Diarra gibi biri olsa Brezilyadaki oyunundan kat be kat daha iyi oynar. Ofansa daha çok yardım eder. Şimdi Sarpın hatalarını kapatmaya, Topala yardım etmeye, kalan zamandada ofansa geliyor. Eğer dediklerim olsa, ofanstaki Elanoyu görürüz asıl. Box-to-box oynayan biri için yanında oynayan DM çok önemlidir. Eğer kaliteliyse o oyuncunun dadından yenmez..

Jo; aptalca bi kural yüzünden Avrupada oynatamadık. Second Striker olan adamın yanına Love gibi yetenekli birini koyunca CSKA yı gördük. Love kadar olmasada Nondayı tutabilseydik, sakat olduğu 3 hafta santraforsuz olmazdık. Aptalca bi kural olan 6+2 yüzünden tazminatla 2 oyuncumuzu gönderdik.

Bunları geçtim,, Bugün bir haber okudum. Galatasaray Avustralyaya futbol okulu açmış.Şimdi ordan yetenekli birini getirebilmesi için 3 kez düşünmesi lazım. 6+2 olduğu sürece risk alamazz. Ruud Van Nisterooy(yazılışını bilmiyorum :D)u getirmek risk değildir. Türkiyede büyük transferdir. Gelirse 1000 kişinin karşılayacağı bi adam. Ama Carrusca gibi, Trabzonun 50 000 Dolara getirdiği Marco Aurelio gibi, örneği az olan girişimleri görmek istiyorum. 100 000 dolara keşfettiğin adam 10 000 000a çıksa kötü mü olur? John Carew gibi BJKnin müthiş kar ettiği bi örnek var elimizde. Transfer önerisinde Forvet olarak en çok önerilen oyuncu idi Carew geçen senelerde.

Yabancı sınırı olmasaydı yıllar önce, Türkiyeye gelen 8 Ganalı oyuncu takımda kalır yetiştirilirdi. Hatırlamayanlar için, sanırım 96 yılında Appiah ve 7 Ganalı tesislere getirildi. Çalıştılar ve bazılarında ışık görüldüğü halde takım için yeterli olamayacakları düşünüldü. Çünkü yabancı sınırı vardı ve böyle bir risk alınamazdı. Ağlayarak ülkelerine geri döndüler. Şimdi Appiyi biz keşfetseydik ne olurdu? 96 yılında düşünün, Appiah gibi bi adam var kadroda. 98de A takıma çıksaydı eminim 2000de Chealseden 5 yiyip ülkemize geri dönmezdik. CLde başarı yakalardık. Suat Appi orta sahası. Tugayda vardı o dönem hatta.

Gaziantepin denemek için KAKAyı getirdiğini bileniniz vardır. Kaka antremanlara çıkmış, fakat o yaşında risk alacak, yabancı kontenjanını dolduracak kadar kaliteli görülmemiş geri yollanmıştır. Eğerki sizin dediğiniz gibi çöplük olsaydı, Kaka ülkemizde keşfedilecekti. Birkaç örnek daha var. İsteyene pm atarım.

Ribery Galatasaraya geldiğinde burun kıvıranlar olmuştu. Onun değeri bi Anelka kadar yoktu. Ama adam gittiğinde elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi olduk. Bu tarz olaylar 40 yılda bir olur demeyin. 40 yılda bir bize denk gelir. Çünkü kırk yılda bir deneyebiliriz bu riski.

Manchesterde, Arsenalde, Barçada, İnterde her sene adını ilk defa duyduğum benden küçük adamlar oynuyor. Bunlar bilmiyorlarmı Milan gibi 38lik adamlarla oynamayı? 1-2 milyona alıyorlar sonra 30-40 milyona satıyorlar. Fabregas Barçadan alındı. Şimdi 50 milyon euro.

Neyse fazla uzun oldu. Keşke Türkiyede yabancı sınırı olmasa.

Ben hala daha aynı fikirdeyim. <Kısıtlamalar her zaman saçma. Irkçılık gibi geliyor bana. İsteyen istediği kadar alsın oynatsın.

Birisi diyor afrika brezilya çöplüğü olur diye;

Şimdide Türk çöplüğü.. Ne farkı var Allah aşkına?

3 büyük dediğiniz takımlarda;

Galatasaray: Baroş, Jo, Kewell, Nonda olmadı çok zor bi dönem geçirdi. Avrupadan elendi. Onlar olmadığı dönemde ise takımı Keita sırtladı.

Fenerbahçe: Luganonun yokluğunda takım çöktü. Alexiz takım oynamıyor üretkenlik SIFIR. Santos yoksa sol back yok. Olan türk oyuncuları oynadığı anda ıslıklanıyor o kadar kötüler.

BJK: Yabancıları çıkardığın an takım kalmıyor. Türk oyuncuları Mert Nobre(Fenerin mehmetle gökçeği gibi)

Klüp başarıları Milli takımın önünde olmalı bence. Klüpler başarılı oldukça milli takıma direkt olarak yansıyacak.

Benim en çok içerlediğim durum şu. Elindeki oyunculardan(yabancılardan) yabancı sınırı olduğu için tam yararlanamıyorsun. Örnek...

Neill; yanında kendisi gibi bir yabancı defans olsa Türkiyede açık ara en iyi savunma olur. Taş gibi defans. Şimdi ise Servetin hatalarını kapatmaktan yorgun düşüyor.

Elano; Yanında appi gibi Diarra gibi biri olsa Brezilyadaki oyunundan kat be kat daha iyi oynar. Ofansa daha çok yardım eder. Şimdi Sarpın hatalarını kapatmaya, Topala yardım etmeye, kalan zamandada ofansa geliyor. Eğer dediklerim olsa, ofanstaki Elanoyu görürüz asıl. Box-to-box oynayan biri için yanında oynayan DM çok önemlidir. Eğer kaliteliyse o oyuncunun dadından yenmez..

Jo; aptalca bi kural yüzünden Avrupada oynatamadık. Second Striker olan adamın yanına Love gibi yetenekli birini koyunca CSKA yı gördük. Love kadar olmasada Nondayı tutabilseydik, sakat olduğu 3 hafta santraforsuz olmazdık. Aptalca bi kural olan 6+2 yüzünden tazminatla 2 oyuncumuzu gönderdik.

Bunları geçtim,, Bugün bir haber okudum. Galatasaray Avustralyaya futbol okulu açmış.Şimdi ordan yetenekli birini getirebilmesi için 3 kez düşünmesi lazım. 6+2 olduğu sürece risk alamazz. Ruud Van Nisterooy(yazılışını bilmiyorum :D)u getirmek risk değildir. Türkiyede büyük transferdir. Gelirse 1000 kişinin karşılayacağı bi adam. Ama Carrusca gibi, Trabzonun 50 000 Dolara getirdiği Marco Aurelio gibi, örneği az olan girişimleri görmek istiyorum. 100 000 dolara keşfettiğin adam 10 000 000a çıksa kötü mü olur? John Carew gibi BJKnin müthiş kar ettiği bi örnek var elimizde. Transfer önerisinde Forvet olarak en çok önerilen oyuncu idi Carew geçen senelerde.

Yabancı sınırı olmasaydı yıllar önce, Türkiyeye gelen 8 Ganalı oyuncu takımda kalır yetiştirilirdi. Hatırlamayanlar için, sanırım 96 yılında Appiah ve 7 Ganalı tesislere getirildi. Çalıştılar ve bazılarında ışık görüldüğü halde takım için yeterli olamayacakları düşünüldü. Çünkü yabancı sınırı vardı ve böyle bir risk alınamazdı. Ağlayarak ülkelerine geri döndüler. Şimdi Appiyi biz keşfetseydik ne olurdu? 96 yılında düşünün, Appiah gibi bi adam var kadroda. 98de A takıma çıksaydı eminim 2000de Chealseden 5 yiyip ülkemize geri dönmezdik. CLde başarı yakalardık. Suat Appi orta sahası. Tugayda vardı o dönem hatta.

Gaziantepin denemek için KAKAyı getirdiğini bileniniz vardır. Kaka antremanlara çıkmış, fakat o yaşında risk alacak, yabancı kontenjanını dolduracak kadar kaliteli görülmemiş geri yollanmıştır. Eğerki sizin dediğiniz gibi çöplük olsaydı, Kaka ülkemizde keşfedilecekti. Birkaç örnek daha var. İsteyene pm atarım.

Ribery Galatasaraya geldiğinde burun kıvıranlar olmuştu. Onun değeri bi Anelka kadar yoktu. Ama adam gittiğinde elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi olduk. Bu tarz olaylar 40 yılda bir olur demeyin. 40 yılda bir bize denk gelir. Çünkü kırk yılda bir deneyebiliriz bu riski.

Manchesterde, Arsenalde, Barçada, İnterde her sene adını ilk defa duyduğum benden küçük adamlar oynuyor. Bunlar bilmiyorlarmı Milan gibi 38lik adamlarla oynamayı? 1-2 milyona alıyorlar sonra 30-40 milyona satıyorlar. Fabregas Barçadan alındı. Şimdi 50 milyon euro.

Neyse fazla uzun oldu. Keşke Türkiyede yabancı sınırı olmasa.

evet risk de alınmıyor sınır var çünkü ribery bize denk geldi tamam da,kaç tane öyle deneme yapabildik ki sınır var çünkü alttan gelen kaliteli türk oyuncularımız var o ayrı ama bu kural çok saçma ötesi barbarlık,ilkellik diyorum hatta

Yalniz fanatiklik dizboyu arkadas.. Birkac yil once Fenerbahce'liler Anelka'lari getirirken yabanci siniri kalksin diye 5 takla atiyorlardi, hic umursamadik.. O zaman tepki koysaydik adamlarla birlikte kalkardi..

Biz ne yaptik? Turk futbolu icin iyi degil dedik:) neden? Cunku inamoto'lari, limonatalari getiriyorduk..

Tabi ki kalksin, ben de isterim kalkmasini.. Neden? Cunku su anda Kewell gibi, Keita gibi oyunculari getiriyoruz.. Belli sayida milli olmus olma v.s. gibi sartlar koyulacaksa kalksin tabi..

Yalniz bana manidar geliyor daha 2 sene once "yabanci sinirlamasinin kalkmasi Turk milli takimina zarar verir" geyigi yapan taraftarin bugun yabanci istemesi.. Daha dun 11 kahraman Turk ile brezilyali feneri yenen ve bununla ovunen biz degil miydik?

:eek:
Yalniz fanatiklik dizboyu arkadas.. Birkac yil once Fenerbahce'liler Anelka'lari getirirken yabanci siniri kalksin diye 5 takla atiyorlardi, hic umursamadik.. O zaman tepki koysaydik adamlarla birlikte kalkardi..

Biz ne yaptik? Turk futbolu icin iyi degil dedik:) neden? Cunku inamoto'lari, limonatalari getiriyorduk..

Tabi ki kalksin, ben de isterim kalkmasini.. Neden? Cunku su anda Kewell gibi, Keita gibi oyunculari getiriyoruz.. Belli sayida milli olmus olma v.s. gibi sartlar koyulacaksa kalksin tabi..

Yalniz bana manidar geliyor daha 2 sene once "yabanci sinirlamasinin kalkmasi Turk milli takimina zarar verir" geyigi yapan taraftarin bugun yabanci istemesi.. Daha dun 11 kahraman Turk ile brezilyali feneri yenen ve bununla ovunen biz degil miydik?

Ben her zaman kalkması taraftarıydım. Birde şu var. Galatasarayda hiçbir zaman miilli oynamamış yabancı görmedim. Örnek verelim;

Song

İliç

Hagi(2000e kadar olan kadrodaki herkes :) )

Baroş

Heinze

.

.

.

Galatasarayda bi ara o kadar fazlaydı ki milli oyuncu, milli takımda kaptan olan takımımızda 7den fazla oyuncumuz vardı ki bu hiç azımsanmayacak bi rakam. Galatasaray hep bi kaliteyi tutturmak istemiştir.

Fenerbahçe bu döneme kadar hep yıldız kisvesi altında bir kez bile milli takıma girememiş Güney Amerikalı kazma oyuncularla doldurmuştur takımını..Tek istisna Luganoyu koyarım. Lugano özel bir oyuncu. Her ne kadar çirkef desekte rakibi yıldırmasını biliyor. Diğer türlü yabancı sınırı kalksa en çok bizim ve anadolu klüplerinin işine yarar. Yıldırım Demirören gibi Aziz gibi adamlar olursa, yabancı sınırının kalkması demek, Fener ve BJKnin bitmesi anlamına gelir.

Aziz yeni cristianlar bulur yeni Guizalar bulur.

Yıldırım demirören aramaz bile. Gaziantepin bulduğu oyuncuya sayar 10 milyon alır :eek:

kendi adıma her zaman sınırlama olmamasını gerektiğini söylüyordum bu dönemle alakalı değil, avrupa nın hangi üst düzey liginde sınırlama var herkes yanlış biz mi doğruyuz bi

düşünüyorum da diyelim sene sonu sınır kalktı. Acaba hangi klüpler 1-2 tane yabancı alarak transfer sezonunu kapatır.Eminim bütün klüpler kaliteli-kalitesiz yabancı futbolculara deyim yerindeyse abanacak. Bunun anlamı yabancı çöplüğüne dönüşecek. Bence yabancı sınırı birden kaldırılmamalı. kademe kademe arttırılmalı. Mesela bu sene sonunda 6+2 değil de 8 yabancı hakkı verilsin. 2 sene sonra 10 olsun. O zaman duruma bakılır, klüplerin borçlarına bakılır, milli takım performansına bakılır, sınır kaldırılır. Bence şuan klüp yöneticilerinin mantığı ve zekası yabancı sınırsızlığını kaldıracak düzeyde değil. Yavaş yavaş bu anlayış oturtturulmalı. Nasıl yeni bir teknik direktör geldiğinde oyuncular onun sistemine uzun bir sürede alışıyor, yabancı sınırsızlığı konusuna da yöneticeler yavaş yavaş alışır.

Bende kalksın diyorum ama sonunu düşünmek bile istemiyorum..

8 yabancıya çıksın.

2 yada 3 yabancı haric digerleri milli takımlarında oynayan yabancılar olma zorunlulugu getirilsin.

18 kişilik kadroda en az 3 tane alt yapıdan yetişen oyuncu bulundurulma zorunlulugu olsun.

Üst Alt