Adı Rijkaard değil Yılmaz - Abdullah veya Fatih Olsaydı!! - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Adı Rijkaard değil Yılmaz - Abdullah veya Fatih Olsaydı!!

Cevap: Adı Rijkaard değil Yılmaz - Abdullah veya Fatih Olsaydı!!

Bende şöyle bir başlık açmayı düşünüyorum.

Her şeye lafı olan taraftar birazda Dortmund taraftarı gibi olabilse keşke!

Daha orijinal fikirler belirtin, bununda modası geçti.

Peki ya sizin fikirleriniz ?

"kadro kalitesiz, ayhan var, baris var, sarp var, çagdisi ve oyun kuramayan servet var, oyuncular sistemden anlamiyor" veya "Rijkaard'in suçu ne, sabir lazim, 10 yillik sözlesme imzalanmasi lazim, istedigi transferler yapilmasi lazim" vs... Geçen sezonun 10. haftasindan beri ayni laflar.

Siz de daha orijinal olsaniz daha iyi olur, çünkü bu görüslerden de çok sayida taraftar bikti.

Peki ya sizin fikirleriniz ?

"kadro kalitesiz, ayhan var, baris var, sarp var, çagdisi ve oyun kuramayan servet var, oyuncular sistemden anlamiyor" veya "Rijkaard'in suçu ne, sabir lazim, 10 yillik sözlesme imzalanmasi lazim, istedigi transferler yapilmasi lazim" vs... Geçen sezonun 10. haftasindan beri ayni laflar.

Siz de daha orijinal olsaniz daha iyi olur, çünkü bu görüslerden de çok sayida taraftar bikti.

boşver renktaş bende bıktım duymaktan.rijkaard için resmen GS'yi satıyorlar.5 yıl sözleşmeymiş ilk 3 yıl başarısız olsakda olur gibi bir düşünce bu :)

boşver renktaş bende bıktım duymaktan.rijkaard için resmen GS'yi satıyorlar.5 yıl sözleşmeymiş ilk 3 yıl başarısız olsakda olur gibi bir düşünce bu :)

İsmail eleştir, eleştirmende sorun yok da Rijkaard için Galatasaray'ı satıyorlar falan çok ağır ifadeler. Ben de kalsın diyorum ya da forumdaki diğer bazı insanlarda kalsın diyor. Herkes kendine göre Galatasaray'ın geleceğini düşündüğünden dolayı kalsın ya da gitsin diyor. Fakat bizle aynı görüşü savunmayan insanlara bu şekilde Galatasaray'ı satıyorlar, hatta diğer yerde de oldu hainler v.b gibi yakıştırmalar yapmak hoş olmuyor.

Yapılan yorumların bazılarına gülüp geçiyorum ve saçma demek istiyorum ama demiyorum. Herkesin doğrusu kendine. Ama ortada şöyle bir saçmalık var. Fatih Terim ile Rijkaard kıyaslanıyor ve Fatih Terim'in kısıtlı imkanlarla bir avrupa şampiyonu yarattığı, Rijkaard'ın ise "Hayvan" gibi bir kadroya şampiyonlar ligini aldırdığı söyleniyor yorumlar içinde.

Peki Fatih Terim Türkiye'den avrupa şampiyonu çıkardıda niye daha iyi imkanların olduğu, zamanın en üst düzey oyuncularının bulunduğu ve maddi açıdanda eşi benzeri bir veya en fazla iki kulüp olan AC. Milan'da tutunamadı. Bu nasıl bir çelişkidir ve kim bu düşünceyi savunur anlamam... Ayrıca Fatih Terim'in en önemli özelliği olarak yıldız oyunculara söz geçirme onları yönlendirme yeteneği gösteriliyor ve en önemlisi de bu sanırım... Ancak Rijkaard'ı eleştirenlerde bilmeli ki Barcelona tepeden tırnağa yıldız dolu... O zaman hangisini kaldırmak yönetmek daha zor?

Ayrıca yönetim Rijkaard'a ne verdiki ne istiyor... Bakın Fenerbahçe ve Beşiktaş'a ve transfer zamanlamasını görün. Yok Sportif AŞ. yok Futbol AŞ... Yok tüneldeki ışığı gördük falan. Bunlar hikaye. Galatasaray ticarethane değil 105 yıllık bir çınardır.

Adnan Polat'ın yatırım kelimesini anladık diyelim... Peki bir takım her sene 10 tane adam gönderip 10 tane adam alarak nasıl yatırım yapacak. Ya da bir takım 100 bin dolarak 200 bin dolara oyuncu almak isteyip de nasıl yatırım yapma düşüncesinde olur??? Bu gün Agüero, Tevez, Gourcuff, Obertan vb adamların şöhret olmadan önceki takımlarından şimdiki takımlarına geliş fiyatlarına bakın? Milyon eurolar dönüyor. Yatırım budur...

Ayrıca bu şahış Galatasaray Kulübü başkanı sıfatını taşıyorsa şampiyonluk beklemeyin, daha yolumuz uzun yok futbol aş gibi gereksiz laflar e-de-mez... Çok yatırımcı olsaydı Skibbe ya da Bülent Korkmaz'dan biri gönderilmezdi.

Keita ve Lincoln gibi yıldızlar şuan galatasarayda kadroda olsalardı -ki G.d.Santos da bunlar içinde- şuan ki tablo farklı olacaktı. Neymiş kampa geç geliyorlarmış, neymiş sahada centilmen değillermiş vs vs... Türkiye'nin belkide saha içinde en pislik futbolcusu senin yıllarca kaptanlığını yaptı. Bkz. Bülent Korkmaz... Ayrıca Hagi çok mu centilmendi? Hiç sanmıyorum... Hem öyleyse neden hala Sabri, Arda, Ayhan gibi adamlar takımda tutuluyor???

KİMSE RİJKAARD'I SUÇLAMASIN... ÖNCE YÖNETİM NELER YAPMIŞ, ZAMANLAMALARI NASIL GİBİ SORULAR SORALIM KENDİMİZE...

Ben uyanamadım herhalde :) Rijkaard savunularını da eleştirileri gibi görmeye başladım. Neyse Fatih Terim bizim takımda iş yapamaz deyip durumu kurtarmaya çalışayım :)

Yapılan yorumların bazılarına gülüp geçiyorum ve saçma demek istiyorum ama demiyorum. Herkesin doğrusu kendine. Ama ortada şöyle bir saçmalık var. Fatih Terim ile Rijkaard kıyaslanıyor ve Fatih Terim'in kısıtlı imkanlarla bir avrupa şampiyonu yarattığı, Rijkaard'ın ise "Hayvan" gibi bir kadroya şampiyonlar ligini aldırdığı söyleniyor yorumlar içinde.

Peki Fatih Terim Türkiye'den avrupa şampiyonu çıkardıda niye daha iyi imkanların olduğu, zamanın en üst düzey oyuncularının bulunduğu ve maddi açıdanda eşi benzeri bir veya en fazla iki kulüp olan AC. Milan'da tutunamadı. Bu nasıl bir çelişkidir ve kim bu düşünceyi savunur anlamam... Ayrıca Fatih Terim'in en önemli özelliği olarak yıldız oyunculara söz geçirme onları yönlendirme yeteneği gösteriliyor ve en önemlisi de bu sanırım... Ancak Rijkaard'ı eleştirenlerde bilmeli ki Barcelona tepeden tırnağa yıldız dolu... O zaman hangisini kaldırmak yönetmek daha zor?

Ayrıca yönetim Rijkaard'a ne verdiki ne istiyor... Bakın Fenerbahçe ve Beşiktaş'a ve transfer zamanlamasını görün. Yok Sportif AŞ. yok Futbol AŞ... Yok tüneldeki ışığı gördük falan. Bunlar hikaye. Galatasaray ticarethane değil 105 yıllık bir çınardır.

Adnan Polat'ın yatırım kelimesini anladık diyelim... Peki bir takım her sene 10 tane adam gönderip 10 tane adam alarak nasıl yatırım yapacak. Ya da bir takım 100 bin dolarak 200 bin dolara oyuncu almak isteyip de nasıl yatırım yapma düşüncesinde olur??? Bu gün Agüero, Tevez, Gourcuff, Obertan vb adamların şöhret olmadan önceki takımlarından şimdiki takımlarına geliş fiyatlarına bakın? Milyon eurolar dönüyor. Yatırım budur...

Ayrıca bu şahış Galatasaray Kulübü başkanı sıfatını taşıyorsa şampiyonluk beklemeyin, daha yolumuz uzun yok futbol aş gibi gereksiz laflar e-de-mez... Çok yatırımcı olsaydı Skibbe ya da Bülent Korkmaz'dan biri gönderilmezdi.

Keita ve Lincoln gibi yıldızlar şuan galatasarayda kadroda olsalardı -ki G.d.Santos da bunlar içinde- şuan ki tablo farklı olacaktı. Neymiş kampa geç geliyorlarmış, neymiş sahada centilmen değillermiş vs vs... Türkiye'nin belkide saha içinde en pislik futbolcusu senin yıllarca kaptanlığını yaptı. Bkz. Bülent Korkmaz... Ayrıca Hagi çok mu centilmendi? Hiç sanmıyorum... Hem öyleyse neden hala Sabri, Arda, Ayhan gibi adamlar takımda tutuluyor???

KİMSE RİJKAARD'I SUÇLAMASIN... ÖNCE YÖNETİM NELER YAPMIŞ, ZAMANLAMALARI NASIL GİBİ SORULAR SORALIM KENDİMİZE...

Tek tek cevap verelim:

1. Madem öyleydi böyleydi, niye Terim Milan'da tutunamadi diyorsun. Bu soruyu sorma nedeninin cevabini gercekten bilmedigin oldugu belli oluyor, o yüzden bu soruyu kinaye degil samimi bir soru olarak görüyorum ve seni bu konuda aydinlatmak istiyorum. Bizim futbol basimizi Italyan futbol medyasinin yaninda melake kalir. Dünya futbolunun görüdügü en büyük kelle avcilar italyan futbol medyasinin bünyesinde bulunur. Terim oldukca zorlu bir görevi kabul edip Fiorentina'nin basina gecti ve takimin futboluna cag atlatti. Basarilarindan dolayi dünyanin en secici kulüplerinden Milan'in basina gecirildi ve Milan'in (ve ayni zamanda italya'nin 4'de 1'nin) sahibi olan Berlusconi ile kisisel husumetler yasadi. Bizzat Berlusconi yönetimi icinde yer alan kisilerin bile cesaret edemeyecegi kadar kafa tuttu Berlusconi'ye ve sonunda dogal olarak ipleri kopartmak zorunda kaldi.

2. Rijkaard Barca'nin basindayken o dönem Messi'den de(henüz cok gencti), C.Ronaldo'dan da ilerde, dünya futbolunun zirvesinde bir futbolcu vardi, Ronaldinho. Ronaldinho skora direkt katki olarak zaten istatistikleri alt üst etti ama onun oyun zekasi ve becerileri essiz düzeydeydi. Rijkaard'in yogun cabalariyla futbola küstü ve Milan'da zar zor toparlama asamasina ulasti, ne var ki artik yasi bazi seylere engel. Onun disinda Barca kadrosunda Rijkaard'da arkadan sallayan tonla yildiz var.

3. Rijkaard'a ne verdik ? diye sormussun: Kewell, Baros, Arda, Keita, Elano, Misimovic, Neill, Dos Santos, Jo + Türkiye milli takiminin geri 4'lüsünü verdik.

4. Galatasaray futbol takimi bu sezon ciddi transferler yapmamis olabilir ama Baros, Elano, Kewell, Arda'li kadrosuna Cana, Misimovic, Insua gibi adamlari aldi. Ayrica gecen sezon Elano, Keita ve Neill transferleri yapildi. Toplamda bakildiginda Rijkaard teknik direktör olduktan sonra gelen oyuncular: Keita, Elano, Dos Santos, Jo, Neill, Insua, Cana, Misimovic. Giden oyuncular: Keita, Dos Santos, Jo, Mehmet Topal(hani forumlarda aylarca kazma oldugunu yazdiginiz, o yüzde ayrilmasi kayip sayilmamali sizin icin). Giden 10 oyuncu göremiyorum ben.

5. Senin Bülent Korkmaz icin "Türkiye'nin saha icindeki en pislik futbolcusu" degerlendirmen senin cakma bir taraftar oldugunun acik bir ispati olmasinin yaninda senin "pislik" olarak niteledigin kisiye biz GALATASARAY TARAFTARLARI "Büyük Kaptan" diyoruz.

6. Bu sözüm forumda yazilan mesajlarla oynayabilsinler diye kendilerine forum görevlisi sifati verilen kisilere: Milyon euro'lari löpür löpür götürüp, takimi rezil rüsva eden Frank Rijkaard'a biri "pislik" dese süresiz ban yer ama Galatasaray icin kariyerini riske atmis, tekmelere kafa sokmus, Galatasaray tarihine sanli sayfalar ekleyen büyük basarilarda imzasi olan, Galatasaray efsanelerinden Büyük Kaptan Bülent Korkmaz'a "pislik" diyen zata gikiniz cikmiyor! Allahdan Metin Oktay vefat etti de böylelerinin diline düsmedi. Alimallah yasaydi ve bugün kulüp icinde görev alsaydi Rijkaardsporlular sirf Rijkaard'a zeval gelmesin diye yasanan rezaletin faturasini bir baska efsanemiz Metin Oktay'a kesip ona hakaret ederlerdi.

Rijkaardı Barcelonadaki başarısını tartışmaya gerek olmadığı gibi Galatasaraydaki başarısızlığını da tartışmaya gerek yok. Olmadı ve bundan sonrada olmayacağı belli. Galatasarayımız artık sıradan bir takım oldu. Hiç bir rakip artık isminden dolayı çekinmiyor. Sivas,Karabük,Karpaty gibi sıradan takımlara rezil oluyoruz. Rijkaard alışkanlıklarından vazgeçmeyeceğini de 70 küsür maçta gösterdi. Bizde (derken eleştirenleri kastediyorum.)onun futbol anlayışına alışamayacağımızı ispatladık. O yüzden biran önce kovulmadan istifa etsin ve gitsin.

adam Barça'ya total futbol'u ogretti, ama bize hiç bisey katmadi, gitsede kalsada bisey farketmez, teknik direktorsuzmus gibi oynuyoruz, taktik falan yok

Barça'ya total futbolu aşılayan Cruyff'tur.

Rijkaard belirli bir referansla geldi bize.O yüzden karşılaştırma yapılması doğru değil.

Ben adından değil bizdeki icraatlerinden bahsetmek istiyorum artık Rijkaard'ın.

1. Terim o kadar iyi bir teknik direktördü ve sınırlı kadrolarla da birşeyler yaratabiliyordu neden ikinci geldiğinde takımı bırakıp gitti. Türk milli takımının kötü bir kadrosu yoktu neden dünya şampiyonasına götüremedi vs. vs. Rijkaard için yapılan eleştirilere benzer eleştiriler Terim için de yapılır. UEFA dersek zaten herkes sadece Galatasaray'ın değil, Türk futbol tarihinin en iyi kadrosu olduğunu söylüyor+ Hagi ..

2. Baça kadrosunda Xavi ,Eto v.b futbolcular Rijkaard'ın kendi futbollarının gelişimi için ne kadar önemli olduğunu vurguladıkları zamanlar var. Transfer nöbetine eskiden Xavi'nin açıklamaları taşınmıştı, Rijkaard'ın kendisinden forvet hattına 15 metre kadar mesafade oynaması ve bunun futbolunu geliştirmesi, gene bir ara Eto'nun da açıklamaları forumda gündeme gelmişti, artı Pep'in açıklamaları Rijkaard hakkında olumlu idi, o olmasa Barça'nın şimdiki seviyede olmayacağını söylemişti bir yerde okumuştum buna benzer forumda ya internette.

3. İlk olarak Türk milli takımının en fazla problem yaşadığı yer defansı ve defans hattı da milli takımın bizim defans hattımız. Ekstra oyunculara iyi demişsin , başka bir sisteme göre iyidirler. Rijkaard'ın en pahalı ve en iyi Türk stoper denen Servet'i kesip yerine Hakan'ı stoper oynatması. Oyuncuların iyi-kötü olmaları farklı bir şey sisteme ne kadar uygun olup-olmadıkları farklı bir şey. İşte o geri 4'lü problemli olup, orta saha merkezden bir tane bile Türk oyuncu veremeyince böyle problemler oluyor. Türk kadrosu kötü..

4. Evet giden 10 oyuncu yok ve 10 oyuncu gönderilse idi sisteme uymayan belki bu sorunları yaşamazdık.

5. Bülent Korkmaz için orda geçen ifadeye ben de katılmıyorum. Sonuçta takımın kaptanı idi..

Adi Rijkaard degil Abdullah ya da Huseyin olsaydi fakat Rijkaard'la ayni futbolculuk ve teknik adamlik kariyerine sahip olsaydi ve Galatasaray'da yaptigi isler Rijkaard'dan farksiz olsaydi yani pasoportu disinda her sey ayni olsaydi sadece fark Turk olmasi olsaydi kendi adima daha cok desteklerdim ki Rijkaard'i su an da destekliyorum .

1. Terim o kadar iyi bir teknik direktördü ve sınırlı kadrolarla da birşeyler yaratabiliyordu neden ikinci geldiğinde takımı bırakıp gitti. Türk milli takımının kötü bir kadrosu yoktu neden dünya şampiyonasına götüremedi vs. vs. Rijkaard için yapılan eleştirilere benzer eleştiriler Terim için de yapılır. UEFA dersek zaten herkes sadece Galatasaray'ın değil, Türk futbol tarihinin en iyi kadrosu olduğunu söylüyor+ Hagi ..

2. Baça kadrosunda Xavi ,Eto v.b futbolcular Rijkaard'ın kendi futbollarının gelişimi için ne kadar önemli olduğunu vurguladıkları zamanlar var. Transfer nöbetine eskiden Xavi'nin açıklamaları taşınmıştı, Rijkaard'ın kendisinden forvet hattına 15 metre kadar mesafade oynaması ve bunun futbolunu geliştirmesi, gene bir ara Eto'nun da açıklamaları forumda gündeme gelmişti, artı Pep'in açıklamaları Rijkaard hakkında olumlu idi, o olmasa Barça'nın şimdiki seviyede olmayacağını söylemişti bir yerde okumuştum buna benzer forumda ya internette.

3. İlk olarak Türk milli takımının en fazla problem yaşadığı yer defansı ve defans hattı da milli takımın bizim defans hattımız. Ekstra oyunculara iyi demişsin , başka bir sisteme göre iyidirler. Rijkaard'ın en pahalı ve en iyi Türk stoper denen Servet'i kesip yerine Hakan'ı stoper oynatması. Oyuncuların iyi-kötü olmaları farklı bir şey sisteme ne kadar uygun olup-olmadıkları farklı bir şey. İşte o geri 4'lü problemli olup, orta saha merkezden bir tane bile Türk oyuncu veremeyince böyle problemler oluyor. Türk kadrosu kötü..

4. Evet giden 10 oyuncu yok ve 10 oyuncu gönderilse idi sisteme uymayan belki bu sorunları yaşamazdık.

5. Bülent Korkmaz için orda geçen ifadeye ben de katılmıyorum. Sonuçta takımın kaptanı idi..

1. Sen bugün Türkiye Milli takimi Dünya Kupasi'na gitmedi diye hayiflanabilecek duruma geldiysen, bu basarinin mimari Fatih Terim'dir. Biz Euro 96'ya katildik diye memleket yikildi, simdi Dünya Kupasi'na katilamadik diye adam asar hale geldik. Bu ülkeye uluslarasi alanda basaril gelebilecegini ispatlayan insan Fatih Terim'dir. Bkz. Euro 96, Euro 2000(onun eseri olan kadronun eseridir), 2000 UEFA kupasi, 2000 Süper Kupasi, 2002 Dünya ücüncülügü(onun eseri olan kadronun ve futbol anlayisinin eseridir), 2008 Avrupa ücüncülügü. Türkiye futbolu 2'ye ayrilir: Fatih Terim öncesi / Fatih Terim sonrasi. Aksini ispat edenle istatistikleri ve ortaya konan futbolu ortaya koyup catir catir tartisirim. Fatih Terim'i fener medyasi bitirdi, üzerine cok oynadilar. Galatasaray'daki 2. döneminde baskan merhum Özhan Canaydin'di. Bu herseyi aciklar.

Rijkaard'in nerde ne yaptigi beni cok ilgilendirmiyor cünkü ülkelerin ve kulüplerin maddi/manevi kosullari cok farklidir. Burasi Türkiye, bu takim Galatasaray. Fatih Terim'in basarilari bir yana Fatih Akyel, Emre Belözoglu, Ergün Penbe, Ümit Davala gibi futbolu ögrettigi ve Okan, Suat, Bülent, Hakan Ünsal gibi futbolunu 2'ye katladigi örnekler bile yeter.

2. Arkasindan olumsuz konusanlarin sayisi, olumlu konusanlarin sayisini gecer ki olumlu demeclerin sayisi normalde her zaman daha fazla olur cünkü o tür ifadeler genelde "adet yerini bulsun" diye yapilir (Bkz. Bülent Uygun'un istifa aciklamasi. Adam öyle bir aciklama yapmis ki "E o zaman ne diye istifa ettin be "adam"?" diye sorasi geliyor insanin. Küstürdügü futbolcular yorum degil, realite.

3. Sen bir takimin oyun anlayisini darma duman etmissen ve ortaya cikan taktik ucubeyi cözmek icin tek yaptigin oyuncularin yerini degistirmekse elindeki degeleri yok edersin. Basimiza gelen budur bugün.

4. Sablonla basariya ulasilmaz. Bir "sistem türküsü"dür tutturulmus gidiyor. Sabit bir sablonla sampiyon olunsaydi teknik direktörlük diye bir olay olmazdi. Sadece antrenör kullanirdi takimlar. Her mac ayni anlamsiz oyun anlayisiyla rakibinizin karsiniza cikarsaniz rakip teknik direktörler sizi cözer ve her mac eli kolu bagli oynarsiniz. 1,5 sezondur basimiza gelen de budur.

1. Dediklerinin aynısı Rijkaard için de geçerli. Barça'ya uzun yılların ardından onla beraber çok iyi bir çizgi yakaladı. Terim için geçmişine bakıyorsanız Rijkaard için de geçmişine bakmanız gerekir. Suat, Emre, Okan, Hagi, bugün bizde olsa neler olurdu ya da o oyuncular olmasa Terim bu şekilde çıkış yakalayabilir mi vs. vs. hepsi tam anlamıyla soru işareti. Terim'i de gördük işte sınırlı kadrolarla o da bir şey yapamadı ve bıraktı gitti. Kadrosu genişken milli takım gibi o da başarısızlık yakaladı. Artı Rijkaard o da Hollanda milli takımına iyi futbol oynatmıştı, takımın başında iken. Kadro iyi ise iyiden kastım çok pahalı olmasına gerek yok, bir şekilde sistem kurabilirsen o kadrodan başarı gelir. Kaç tane td gitti bu çekirdek kadro yüzünden..

2. Olumlu-olumsuz konuşsunlar. Rijkaard'ın Barça'ya verdiklerini göz ardı edemeyiz. Şu şekilde bir eleştiriyi kabullenmesem de Rijkaard Galatasaray'ı kötü hale getirdi, başarılı olamaz vs. vs. eleştirilerini hadi bunlar tolere edilebilir. Fakat bazı eleştiriler Rijkaard'ın hatta yardımcısı Neeskens'in bile futbol bilmediği kadar ağır noktalara gidiyorki bunlar hiç bir şekilde tolere edilemez. Galatasaray'da yaptıkları sorunken artık Barça'daki kariyeri bile göz ardı edilmeye ve sanki o başarıda hiç payı yokmuş gibi konuşulmaya başlandı.

3. 4. Oyuncuya dayalı sistem yıkılmadığı sürece Türkiye'de başarılı olamaz herhangi bir klüp. Önceden de yazmıştım sürekli tekrara giriyor ama neyse. Gelen oyuncular, yabancılar bir şekilde uyum sağlarsa ki bu uyum biraz kaos şeklinde gelişir, td en iyi verimi alırsa o yılı kurtarabilirsin, fakat ertesi yıl gene çöküş yaşayabilirsin. Tarihte bunun örneklerini çok defa yaşadık. Bir sene şampiyon yapıp, ertesi yıl gönderilen teknik adamlar. Oyuncu hegomanyası, futbolcuya dayalı düzen vs. vs. bundan çok etkili oldu. Avrupa'nın bugün büyük klüplerinin iyi-kötü oturmuş bir sistemleri var. Sistemi getirirken bocalama olabilir ki bu süreç Avrupa'da 1 yılsa Türkiye'de 3 yılı bulabilir.

Futbol tabiki basit bir şablon değil, fakat aynı zamanda da bir kaos futbolu değil. Arsenal belirli bir mandalitesi var, Barça, Chealse vs. vs. Sistemini oturttuysan takıma oyun içerisinde bir takım taktiksel değişiklikler yapılabilir ki insanlar yazdı Arsenal finalinde Rijkaard'ın ne gibi belirli yerde değişiklikler yaparak maçı kazandığı hakkında. Ben uzun vadede sürekli td değiştiren, oyuncuya dayalı sistemden vazgeçmeyen, sürekli inişli-çıkışlı bir grafik sergileyen, oyuncuların sisteme göre değil de , oyunculara dayalı bir sistem kurgusuyla bir takımın çok başarılı olacağını düşünmüyorum. Moriunho bile gittiği yere kendi futbol mandalitesini de götürüyor ve nokta transferler istiyor. Bir şekilde kaos futbol, kaos şeklinde gelişen transferlerle gelen başarılar kalıcı olmaz. Çünkü onun arkasında güçlü bir altyapı yoksa o tür başarılan hepsi geçici olarak kalır. Bizim 2000'lerde örnek buna. Ordan bir çizgi devam ettiremedik, o efsanevi kadrodan oyuncular gitmeye başladıkça takımda düştü.

Demekki ordan iyi-kötü bir sistem bırakamadık ve başarılarda oyuncuların da çok payı varmış bunu gördük.

adı rıjkaard olmasaydı burda işi olmazdı zaten o kadarda para verilmezdi.rıjkaard olduğu için getirildi.bir sistem için.rıjkaard olduğu için beklentiler var.ondan dolayı bu kadarsabır.4-3-3 dediğiniz sistem çok zor oturtulan bir sistemdir.sarpla ayhan la barışla olacak iş değil.ben o sistemin adamları alınmadıkça rıjkaarda kızmam.

Gerçekleri saptırmaya hiç gerek yok. "On adam gönderip on adam almak" derken ki mecazi anlamı anlamadınız ya da anlamamazlıktan geldiniz. Bülent Korkmaz'ın kaptanlığına, galatasaray'a verdiklerine laf eden yok. ÇARPITMAYALIM! "Pislik" lafına gelince... Futbol konuşuyoruz. Bugün Lugano pislik bir futbolcudur Bilica pislik bir futbolcudur Ayhan Akman, Hasan Şaş pislik bir futbolcudur. Aynı şekilde Trabzosporlu Egemen Korkmaz ve Fenerbahçeli Emre... Bu sadece bir futbol terimi olarak algılanmalı.

Barca döneminde Ronaldinho'dan bahsetmiş arkadaşımız... Messi'nin henüz orkestrada olmadığı dönemlere parmak basmış... Oysa Galatasaray'ın o dört yıllık süreçteki kadrosundan bir Hagi'yi çıkarttığımızda tablonun bambaşka olacağı aşikardır...

Bu arada Türk Futbolunda Fatih Terim'den Önce ve Fatih Terim'den sonra diye bir ayrım yapılmış... Çok doğru... Sonuna kadar katılıyorum. AMA BARCELONA VE TÜM DÜNYA FUTBOLU İÇİNDE ŞÖYLE BİR AYRIM YAPILMALI... "RİJKAARD'DAN ÖNCE VE RİJKAARD'DAN SONRA"

türk futbolu için terim değil derwall öncesi ve sonrası denilmeli.

Derwall'i hatırlıyorsan ya da biliyorsan ki ben bilmiyorum hatırlamam da imkansız zaten, gerçi senin hatırlaman da zor ama. Derwall kovuldu mu bizden ?

Bildiğim tek şey onunda aynı rıjkaard gibi baya bir başarısız olması ama meyvelerini er geç toplamış olduğu.90 DAKİKA YILMAYAN SON DAKİKADADA OLSA MAÇI BIRAKMAYIP ÇEViREBİLECEK BİR TAKIM YARATMIŞ.FUTBOL KÜLTÜRÜMÜZÜ DEĞİTİRMİŞ BİR İNSANMIŞ.

1984 yılında Bundesliga takımlarından gelen pekçok teklifi şaşırtıcı biçimde reddederek Galatasaray Spor Kulübü Futbol Takımı’ na teknik direktör oldu.

Uluslararası bir saygınlığı ve deneyimi olan Derwall’in gelişi Avrupa'da Türk futbolunun algılanmasını olumlu yönde değiştirmiştir. Galatasaray’daki imtiyazlı çalışması Türk futbolunun geleceğinin değişmesine yardımcı olmuştur. Bir ulusal şampiyonluk ve bir Türkiye Kupası kazanmasına rağmen, Derwall'in İstanbul’da bulunması ile Türk futboluna modern Avrupa antreman teknikleri ve taktik fikirleri kazandırmıştır.

Türkiye’nin önde gelen teknik direktörlerinden olan Fatih Terim ve Mustafa Denizli Derwall’in Türkiye’de bulunduğu süre içinde ondan eğitim almışlardır.

Derwall, 1987 yılında Galatasaray’ dan emekli olarak spor yaşamını bıraktı. Türkiye Millî Futbol Takımı'nı çalıştıracağı yönünde yapılan spekülasyonlara rağmen, Almanya’ya dönüp emekliliğin tadını çıkarma kararı aldı.

1991 yılında bir kalp krizi geçirdi, fakat sağlına kavuştu.

Jupp Derwall, geçirdiği kısa süreli ağır bir hastalıktan sonra 26 Haziran 2007'de 80 yaşında hayata gözlerini yumdu ve 2 Temmuz günü yapılan cenaze töreninin ardından yakılarak dünyaya veda etti. Cenaze törenine eski kulübü Galatasaray tarafından Türkiye'den uçak kaldırıldı. Cenaze törenine katılanlarının çoğunun Türk olması da dikkat çekiciydi.

Jupp Derwall sadece Türkiye'deki oyunu canlandırmakla kalmayıp, fikir noktasındaki katkılarıyla da Türkiye'ye çok şey verdiğini ölümü sonrasında yaşananlarla tekrar göstermiş oldu. Ölümünden sonra Florya Metin Oktay Tesisleri' nden bir antreman sahasına "Jupp Derwall Antreman Sahası" ismi verildi.

Üst Alt