Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir? - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Cevap: Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Atatrürk zamanında türban diye bir kavram mı vardı ?

Açık söyleyeyim;

Türban, Kürt meselesi(aslında terör meselesi ama o dönemi kattığım için Kürt meselesi diyorum), Ermeni sorunu falan hepsi daha önceden de vardı. Ancak şartlar o dönemde bunların ortaya çıkmasını engelliyordu. O dönemde yeni bir ülke kuruluyordu, ülkenin temelinde artık Laiklik, farklı bir adalet sistemi ve farklı bir yönetim biçimi vardı. İnsanlar o dönemde oluşan gelişmelerin farkında dahi değildi. O dönemde bu yeni sistemlerin olgunlaşma evresi olduğu için baskı yoktu, zamanla baskı artınca bu sorunlar filizlenmeye başladı. İnsanların kimileri değişime karşı çıktı, çünkü onun yetişme biçimi, ideolojisi zıt düşüyordu. Bu zıtlık, ideolojik saygısızlığıyla birleşince sorunlar daha da büyüdü. Kim başa geçerse geçsin orta noktayı bulamadı. Kim haklı, kim haksız, ne doğru, ne yanlış orasına birey kendisi karar vermeli ama dediğim gibi bizim asıl sorunumuz ideoloji saygısızlığıdır.

Dipnot : Türban meselesini baz alarak söylüyorum.

Açık söyleyeyim;

Türban, Kürt meselesi(aslında terör meselesi ama o dönemi kattığım için Kürt meselesi diyorum), Ermeni sorunu falan hepsi daha önceden de vardı. Ancak şartlar o dönemde bunların ortaya çıkmasını engelliyordu. O dönemde yeni bir ülke kuruluyordu, ülkenin temelinde artık Laiklik, farklı bir adalet sistemi ve farklı bir yönetim biçimi vardı. İnsanlar o dönemde oluşan gelişmelerin farkında dahi değildi. O dönemde bu yeni sistemlerin olgunlaşma evresi olduğu için baskı yoktu, zamanla baskı artınca bu sorunlar filizlenmeye başladı. İnsanların kimileri değişime karşı çıktı, çünkü onun yetişme biçimi, ideolojisi zıt düşüyordu. Bu zıtlık, ideolojik saygısızlığıyla birleşince sorunlar daha da büyüdü. Kim başa geçerse geçsin orta noktayı bulamadı. Kim haklı, kim haksız, ne doğru, ne yanlış orasına birey kendisi karar vermeli ama dediğim gibi bizim asıl sorunumuz ideoloji saygısızlığıdır.

Dipnot : Türban meselesini baz alarak söylüyorum.

O dönemde kimse kimseye baskı yapmamıştır. Lütfen. Atatürkü baskıcı lider olarak göstermiyelim.

O dönemde kimse kimseye baskı yapmamıştır.

Emin misin? Yeni anayasa, yeni devlet sistemi ve yeni adalet sistemi diyorum sana... Bak eski zamanla bu zaman arasındaki fark değişen şartlardır. Değişen şartlar da sadece şartlarla sınırlı değildir. Anayasa'nın değişmesi, oluşan baskı ortamı, kamuoyunun ve akademisyenlerin yönlendirmesi, ekonominin durumu bu şartları şart yapan durumdur. Bunlar değişir ve baskı ortamını arttırırsa o zaman bu temel sorunlar gün yüzüne çıkar. Bak belki de seninle aynı ideolojiyi paylaşıyoruzdur ama ideolojimin etkisinde kalmadan söylüyorum bunları...

Haşa Atatürk'e baskıcı lider demedim. Üsteki açıklamamı daha yalın halde aşağıda anlattığımı düşünüyorum, neyse ben kaçar iyi geceler herkese...

Emin misin? Yeni anayasa, yeni devlet sistemi ve yeni adalet sistemi diyorum sana... Bak eski zamanla bu zaman arasındaki fark değişen şartlardır. Değişen şartlar da sadece şartlarla sınırlı değildir. Anayasa'nın değişmesi, oluşan baskı ortamı, kamuoyunun ve akademisyenlerin yönlendirmesi, ekonominin durumu bu şartları şart yapan durumdur. Bunlar değişir ve baskı ortamını arttırırsa o zamanı bu temel sorunlar gün yüzüne çıkar. Bak belki de seninle aynı ideolojiyi paylaşıyoruzdur ama ideolojimin etkisinde kalmadan söylüyorum bunları...

Osmanlının bitmiş olduğu dönem. Milletin kendinin kurtardığı döneme ve insanlara inanmasını suç gibi göstdaki farkerme. Eksi zamanla bu zaman arasındaki fark elbette fark vardır.

Bu forumda siyasi bir tartışma görmek ne güzel :)

Ancak, bu konularda sağlıklı bir tartışma için şahsi görüşlerinin yazılanlara etkisinin çok fazla olmaması gerekir. Bu tartışmalar o kadar hassastır ki, en ufak sözcük hatası ortamın gerilmesine sebep olabilir, kullandığımız kelimeleri özenle seçmeye çalışalım lütfen arkadaşlar. :)

Konuya gelince; siyaset üzerinden türlü oyunlar dönüyor, bazı insanlar dünyanın politik dengelerinin hassaslığını kullanarak büyük para-büyük güç elde ediyor. Korkarım ki dünyayı yöneten "para", Türkiye'nin de karışmasını çıkarlarına uygun buluyor. Bu türban-başörtü, sağ-sol, laik-dindar ikilemleri bu oyunların sadece bir parçası. Halk galeyana gelmeye hazır zaten, hemen kardeş kardeşe düşman kesiliyor. Olay Mustafa Kemal'in seneler önce yaptığı icraatlar, getirdiği yeniliklerden çok daha enteresan boyutlara kaydı. Bu meselelerde öküz altında buzağı aramaktansa, büyük resim üzerinde fikir yürütmeye başlamalı. Sorun Atatürkçülük'ten, laiklikten çok daha büyük. İnsanları ideolojilerine göre kategorize etmek, "Babylon"un emellerine hizmet etmekten başka birşey değildir.

Bu forumda siyasi bir tartışma görmek ne güzel :)

Ancak, bu konularda sağlıklı bir tartışma için şahsi görüşlerinin yazılanlara etkisinin çok fazla olmaması gerekir. Bu tartışmalar o kadar hassastır ki, en ufak sözcük hatası ortamın gerilmesine sebep olabilir, kullandığımız kelimeleri özenle seçmeye çalışalım lütfen arkadaşlar. :)

Konuya gelince; siyaset üzerinden türlü oyunlar dönüyor, bazı insanlar dünyanın politik dengelerinin hassaslığını kullanarak büyük para-büyük güç elde ediyor. Korkarım ki dünyayı yöneten "para", Türkiye'nin de karışmasını çıkarlarına uygun buluyor. Bu türban-başörtü, sağ-sol, laik-dindar ikilemleri bu oyunların sadece bir parçası. Halk galeyana gelmeye hazır zaten, hemen kardeş kardeşe düşman kesiliyor. Olay Mustafa Kemal'in seneler önce yaptığı icraatlar, getirdiği yeniliklerden çok daha enteresan boyutlara kaydı. Bu meselelerde öküz altında buzağı aramaktansa, büyük resim üzerinde fikir yürütmeye başlamalı. Sorun Atatürkçülük'ten, laiklikten çok daha büyük. İnsanları ideolojilerine göre kategorize etmek, "Babylon"un emellerine hizmet etmekten başka birşey değildir.

Aynen.

Bu gece anlaşıldı ki siyasi konulara girince arkadaşların bir kısmı karşısındakini, düşünce tutuculuğuyla suçlarken kendileri aslında bu duruma düşüyor.

Atatürk'e ve ilkelerine olan bağlılıığım sonsuzdur.

Tartışmalara da girmeye gerek yok.Herkes mesajları anladığı gibi cevaplayacak nasıl olsa.

Yahu burda tecrubeli olmayan üyelerin mesajlari var, bu nasil oluyor?

Tecrübeli Üye İletişim Başlığında falan yorum yazabiliyorlar mi?

Ben cevap vereyim, önceden herkese açık forumdayken şimdi buraya taşındı. Eski bir başlık bu, bugün hortlayınca tartışmanın gidişatına göre buraya taşınmış sanıyorum.

Tartışmanın (hakaret,aşağılma vs..) olmadığı zaman her fikir ve görüşe saygımız sonsuz. Tartışmalar ve fikirlerden doğru yolu bulacağız. Demokrasinin en önemli özelliği insanlrın fikirlerini dile getirmesi ve dinlenmesidir.

O zaman ben şöyle bir söz ortaya atayım, bakalım ne diyeceksiniz...

"Demokrasi, çoğunluğun diktatörlüğüdür."

Bide şu var.Atatürk'ü sevenlere ataputçu filan diyolar.Atatürke de ataput diyolar.Ulan benim ülkemi gevurlardan kurtaran adamın adını ben alnıma bile yazdırırım.Bu nasıl yakıştırmadır.Sırf çamur atmak için,cumhuriyeti getirdiği için,biliyorum.Bir insanı sevmek onu putlaştırmakmı demektir?Cemaatçilerde fettullaha tapıyor,ama kemalistler fettoput diyormu?

Üst Alt