GSC Portal - Emlak Konut, Galatasaray ile Protokol İmzaladı! - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Portal Emlak Konut, Galatasaray ile Protokol İmzaladı!

İhale 175 dönüm üzerinden yapılacak ama sonra dursunun dediğine göre 400 e kadar çıkarabilecekmişiz
M2 fiyatı artarsa iyi para gelebilir ama bunu GS yedirmezler

Paylaşma olayı ne olacak orasını merak ediyorum.
175000den 400bine eğer çıkabilirse ciddi derecede muazzam paralar gelebilir.
Arsanın 500binini biz yedik zaten bu ihalede alınacak para direkt bankaya gider ha eğer millet çıldır atıyorum arsa 800-900milyon liralara giderse de fena olmaz hani para paradır :D
Gssozlukte biri hesap yapmıştı m2 3500dolar olarak ortalama olması gerekir demişti şimdi ki değeri o da. Eğer 3sene sonra 5000$ olursa bak o zaman cümbüşe 5000×400000=2.000.000.000$ eder 8milyar lira aşağıya bunun yarısı maliyete gitse 4 milyar lira kalır. Kalanını %60ini bize bırakalım 2,8milyar, bunun yamulmuyorsam %20si emlak konut %20si vergi gidecek 1.6 milyar lira gelir eder.
Tabi bunlar gelir hesabı olamaz temelden satış 1.etap 2 etap diye gidecek çok farklılık gösterecek satış fiyatları o sebeple benim beklentim yarınki ihaleyi saymazsak 800 milyon lira gibi bir rakam daha gelir 5 yıla yayılmış şekilde sadece rivadan. 200de Florya'da gelse dursun gibi bir herif baştayken allaha şükürler olsun iyi para denilir.

Şimdi sıkıntı şurda 3500 $ m2 fiyatı yapmazlar. Çün keriz silkelemesi yapacaklar
Bence dahada aşağı çekecekler ve kasamıza giren para
Florya + riva 700 800 mil tl yi geçmez
4-5 aydır gayrimenkul ofisi işletiyorum mütehitlerin nasıl vergi kaçırdığını az çok biliyorum
Gs o olucak atıyorum m2 sini 2500 $ gösterip 1000 $ elden alıcaklardır işin kılıfına göre oynarlar

Parsel alanı 870.000 m2
Emsale dahil inşaat alanı: 174.000 m2
zemin kotu üstü emsal dışı alan : 34.800 m2
zemin kotu altı emsal dışı alan: 104.200 m2
Toplam satılabilir alan: 313.000 m2
Diğer(sosyal tesisler vs.) dahil toplam inşaat alanı: ~350.000 m2
inşaat maliyeti: 1.021 TL/m² x 350.000 = 357.350.000 TL = ~360.000.000 TL ekstra maliyetler dahil 400 milyon TL olsun
Yaptığım analizlerde Riva arazisi yanındaki sitelerde satılabilir m2 birim fiyatı ortalama 3.000-3.500 USD/m2 olmasını beklerim. Ancak erken satışlar vs. biz bu ortalama rakamı 2.000 USD/m2 alalım. Ölü rakam aldık. Çünkü TOKİ eğer 2.000 USD/m2 ve altında satış yaparsa bu iş onlara zarar ettirir.
Toplam hasılat= 313.000 m² x 2.000 USD/m² = 626.000.000 USD yani 2.200.000.000 TL
Net kar = 1.800.000.000 TL
Galatasaraya düşen pay = 1.440.000.000 TL(daha önce alıp kırdırdığımız 518 milyon buraya dahildir)
TOKİ ye kalan= 360 milyon - 400 milyon maliyet (yüklenici karı dahil değil düşünün) = TOKİ 40 milyon TL zararda
Yani TOKİ için zarar demek.

Olması gereken projeksiyon:
Toplam hasılat= 313.000 m² x 3.000 USD/m² = 939.000.000 USD yani ~3.300.000.000 TL
Net kar = 2.900.000.000 TL
Galatasaraya düşen pay = 2.320.000.000 TL(daha önce alıp kırdırdığımız 518 milyon buraya dahildir)
TOKİ ye kalan= 580 milyon - 360 milyon maliyet (yüklenici karı dahil değil) =220 milyon kar

TOKİ`nin ihaleyi nasıl yapacağını, şartlarını, toplam alanları vs. bilmiyoruz. İhaleden sonra elimizde veri olursa detaylı analiz yapma şansımız olur. Eğer TOKİ Floryadan bağımsız şekilde RİVA dan para kazanmak istiyorsa önce bize kazandırmak zorundadır. Başka yol seçip saçma sapan işler yapıp kulübe zarar vermezlerse iyi olur. Ama gelecek gelirlerin ne zaman olacağı da netleşmeli, eğer faize vereceksek bu parayı yazık olur.

Parsel alanı 870.000 m2
Emsale dahil inşaat alanı: 174.000 m2
zemin kotu üstü emsal dışı alan : 34.800 m2
zemin kotu altı emsal dışı alan: 104.200 m2
Toplam satılabilir alan: 313.000 m2
Diğer(sosyal tesisler vs.) dahil toplam inşaat alanı: ~350.000 m2
inşaat maliyeti: 1.021 TL/m² x 350.000 = 357.350.000 TL = ~360.000.000 TL ekstra maliyetler dahil 400 milyon TL olsun
Yaptığım analizlerde Riva arazisi yanındaki sitelerde satılabilir m2 birim fiyatı ortalama 3.000-3.500 USD/m2 olmasını beklerim. Ancak erken satışlar vs. biz bu ortalama rakamı 2.000 USD/m2 alalım. Ölü rakam aldık. Çünkü TOKİ eğer 2.000 USD/m2 ve altında satış yaparsa bu iş onlara zarar ettirir.
Toplam hasılat= 313.000 m² x 2.000 USD/m² = 626.000.000 USD yani 2.200.000.000 TL
Net kar = 1.800.000.000 TL
Galatasaraya düşen pay = 1.440.000.000 TL(daha önce alıp kırdırdığımız 518 milyon buraya dahildir)
TOKİ ye kalan= 360 milyon - 400 milyon maliyet (yüklenici karı dahil değil düşünün) = TOKİ 40 milyon TL zararda
Yani TOKİ için zarar demek.

Olması gereken projeksiyon:
Toplam hasılat= 313.000 m² x 3.000 USD/m² = 939.000.000 USD yani ~3.300.000.000 TL
Net kar = 2.900.000.000 TL
Galatasaraya düşen pay = 2.320.000.000 TL(daha önce alıp kırdırdığımız 518 milyon buraya dahildir)
TOKİ ye kalan= 580 milyon - 360 milyon maliyet (yüklenici karı dahil değil) =220 milyon kar

TOKİ`nin ihaleyi nasıl yapacağını, şartlarını, toplam alanları vs. bilmiyoruz. İhaleden sonra elimizde veri olursa detaylı analiz yapma şansımız olur. Eğer TOKİ Floryadan bağımsız şekilde RİVA dan para kazanmak istiyorsa önce bize kazandırmak zorundadır. Başka yol seçip saçma sapan işler yapıp kulübe zarar vermezlerse iyi olur. Ama gelecek gelirlerin ne zaman olacağı da netleşmeli, eğer faize vereceksek bu parayı yazık olur.

toki deprem sonrası Van'da 35 bin tl ye mal ettiği evleri bedava(!) verdiği ev sahiplerinden 75 bin tl aldı alıyor. Gerisini siz düşünün...

Şimdi sıkıntı şurda 3500 $ m2 fiyatı yapmazlar. Çün keriz silkelemesi yapacaklar
Bence dahada aşağı çekecekler ve kasamıza giren para
Florya + riva 700 800 mil tl yi geçmez
4-5 aydır gayrimenkul ofisi işletiyorum mütehitlerin nasıl vergi kaçırdığını az çok biliyorum
Gs o olucak atıyorum m2 sini 2500 $ gösterip 1000 $ elden alıcaklardır işin kılıfına göre oynarlar
Benim daha buyuk korkum dip fiyatlarda temelden satacaklari adet.
Yarisini temelden sattik deseler bir dakina ne oluyor deme sansimiz yok kar ortagiyiz sadece. Yandaslarina temelden dip fiyattan yer satip insaat sonunda parayi birileri yiyecek gibi bilmedigimiz bir alana kurtlar sofrasinin ortasina girdik resmen

toki deprem sonrası Van'da 35 bin tl ye mal ettiği evleri bedava(!) verdiği ev sahiplerinden 75 bin tl aldı alıyor. Gerisini siz düşünün...

şüphelerimizin olması gayet normal. herkes biliyor sebeplerini söylmeye gerek yok. elden gelen hiçbirşey, olması gerekeni yazdık. bekleyip görmekten başka çaremiz malesef yok.

Benim daha buyuk korkum dip fiyatlarda temelden satacaklari adet.
Yarisini temelden sattik deseler bir dakina ne oluyor deme sansimiz yok kar ortagiyiz sadece. Yandaslarina temelden dip fiyattan yer satip insaat sonunda parayi birileri yiyecek gibi bilmedigimiz bir alana kurtlar sofrasinin ortasina girdik resmen

Dipten satacaklarını sanmıyorum. Eğer finansmanı bu yolla sağlarlarsa TOKİ ile yapmamızın mantığı kalmaz. Biz de yapabilirdik aynısını. Kafamı kurcalayan kısım satış vaadi ile mi yapılacak satışlar, kat irtifakı kurulurken TOKİ adına kurulacaksa hiçbirşey diyemeyiz, ama başka şekilde çözerlerse sattırmayız.

şüphelerimizin olması gayet normal. herkes biliyor sebeplerini söylmeye gerek yok. elden gelen hiçbirşey, olması gerekeni yazdık. bekleyip görmekten başka çaremiz malesef yok.

neden yazıyorsunuz demedim renktaş aksine yazın ben bildiğimi paylaşırım ki insanlar gerçeği bilsin. Sizin kadar anlamam arsa işlerinden, ben gördüğümü ve tahminimi söyledim umarım Galatasaray'ım kazık yemez.

Dipten satacaklarını sanmıyorum. Eğer finansmanı bu yolla sağlarlarsa TOKİ ile yapmamızın mantığı kalmaz. Biz de yapabilirdik aynısını. Kafamı kurcalayan kısım satış vaadi ile mi yapılacak satışlar, kat irtifakı kurulurken TOKİ adına kurulacaksa hiçbirşey diyemeyiz, ama başka şekilde çözerlerse sattırmayız.
Bu projede hakkimizi savunacak adam seffaf olmamaya ugrasiyor killanmamak elde degil

neden yazıyorsunuz demedim renktaş aksine yazın ben bildiğimi paylaşırım ki insanlar gerçeği bilsin. Sizin kadar anlamam arsa işlerinden, ben gördüğümü ve tahminimi söyledim umarım Galatasaray'ım kazık yemez.

Yanlış anlaşılma olmasın. Olması gerekeni yazdık derken bu paralelde işlerin yürümesi anlamında. Yazmadığım kısım siyasi olan bölüm. Oraya girmek istemiyorum(şüphelerimizin olduğu kısımlar).
İnşallah kazık yemez tabi. Ama öyle bir rant var ki bu işte başın döner. Rakamlar çok yüksek, pasta çok büyük. Herkes sömürmeye çalışacak. İzleyip görelim:)

Su 400 bin m2 olayi umarim patlamaz yayinlamis oldugu projeksiyonda yari yariya kayip demek olur bu hedef olarak belirlemis oldugu 500 milyon dolarda kafadan 250ye duser arsa olarak satsan zaten pesin 200 milyon dolari kisa surede temin ederdin. 4 ile carpsan 800 milyon lira eder.
250 milyon dolarda 1milyar. 500unu 350milyon liraya kirdirdin. Gelecek 5 senede kalan 500 milyon lirayi taksit alman demek husranlarin buyugu demek. Toplam eline 5 senede gececek 850 milyon lira mi satis sonrasi gececek min. 800 milyon lira mi. Bakalim zaman ne gosterecek bize.

Hadi size bir soru. Riva arazisi üzerinde Diriliş Ertuğrul çekiliyormuş. Buradan gelirimiz var mıdır. Adamların seti burdaymış.
Edit: Gelir çok önemli değil de teşekkür vs ediyorlar mı acaba filmin sonunda.

Son düzenleme:
Senelik 300 bin lira mi ne aliyorduk heralde oyle hatirliyorum bir yerde yazmisti dursun mu ne soylemisti.
Ama yalakaligina parayi belki de hic almadik

Toki birilerine en alt kademeden daireleri satarsa hic sasirmam cünkü birileri bu proje gerceklesdin diye dursunu basa getirdi. Simdide kimseye yedirmezler orayi. Cok ucuz alip sonra kat kat pahaliya satarlar bizde baka kaliriz

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

14:30 da 1. oturum yapılacak. Açık ihale usulü kapalı zarf yöntemiyle yapılacak. İlk ihale sonuçlarına göre sanırım belirli sayıda katılımcı arasında 2. oturum yapılacak. 2. oturum pazarlık-açık arttırma şeklinde olacak. İnşallah hayırlısı olur.

Emlak konutun daha önce yaptığı ihalelere baktım. Anladığım kadarıyla yaptığım projeksiyondan farklı olacak bu ihale. Aslında ihale edilecek firmaya kat karşılığı veriyoruz arsayı. Yani toplam gelirin belirli yüzdesini inşaatı yapacak firmanın olacak, ardından kalan net kar bizle emlak konut arasında paylaşılacak. Toplam hasılattan yola çıkarsak;
toplam hasılat 3,3 milyar TL olarak hesaplamıştık ama 2,5 milyar TL olarak hesaplayalım.
ihaleye katılacak firma atıyorum %30 karşılığında bu işi yaparsa
ihaleyi alan firmaya 750 milyon TL verilecek ki 400 milyon TL maliyete karışılmıyor.
Kalan rakamın %80 ini biz alacağız gerisi TOKİ ye kalacak. TOKİ burda garantör konumunda. Yoksa ihaleyi kendimiz de açabilirdik. Ayrıca TOKİ den imar artışı alma durumu var ama gerçekleşir mi bilinmez.
%30 olursa 1,4 milyar TL ye yakın gelirimiz olur.
%40 olursa 1,2 milyar TL
%50 olursa 1 milyar TL olur. Tabi tamamen gelir odaklı. Toplam hasılata göre rakamlar değişiklik arzedebilir.
Dipnot: Tokiye Floryayı imarlı hale getirmesi karşılığında %20 veriyoruz.

Son düzenleme:
Üst Alt