GSC Portal - Emlak Konut, Galatasaray ile Protokol İmzaladı! - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Portal Emlak Konut, Galatasaray ile Protokol İmzaladı!

Emlak konutun daha önce yaptığı ihalelere baktım. Anladığım kadarıyla yaptığım projeksiyondan farklı olacak bu ihale. Aslında ihale edilecek firmaya kat karşılığı veriyoruz arsayı. Yani toplam gelirin belirli yüzdesini inşaatı yapacak firmanın olacak, ardından kalan net kar bizle emlak konut arasında paylaşılacak. Toplam hasılattan yola çıkarsak;
toplam hasılat 3,3 milyar TL olarak hesaplamıştık ama 2,5 milyar TL olarak hesaplayalım.
ihaleye katılacak firma atıyorum %30 karşılığında bu işi yaparsa
ihaleyi alan firmaya 750 milyon TL verilecek ki 400 milyon TL maliyete karışılmıyor.
Kalan rakamın %80 ini biz alacağız gerisi TOKİ ye kalacak. TOKİ burda garantör konumunda. Yoksa ihaleyi kendimiz de açabilirdik. Ayrıca TOKİ den imar artışı alma durumu var ama gerçekleşir mi bilinmez.
%30 olursa 1,4 milyar TL ye yakın gelirimiz olur.
%40 olursa 1,2 milyar TL
%50 olursa 1 milyar TL olur. Tabi tamamen gelir odaklı. Toplam hasılata göre rakamlar değişiklik arzedebilir.

500 aldık 500-600 daha alıcaz o kadar mı?

Anladım öyle olması lazım bencede,çünkü sadece arsa 200-250 milyon dolar konuşuluyordu.

mevcut durumda o arsaya kimse 200 milyon dolar vermezdi. düşündüğümüz kadar kolay olmuyor o işler. arsaya 200 milyon dolar verdin, yaklaşık 700 milyon TL eder. üzerine güzel bir proje yaptın ve 400 milyona malettin. 1 milyar 100 milyon TL ye maletmiş oldun arsa+projeyi. bunun büyük bölümünü veya yarısını kredi ile finanse edersen inşaat bitiminde çok az karla bu işten çıkmış olurusn ve kimse bu riske girmezdi. Şunu anlamamız lazım. Türkiyede sermaye problemi var. Kat karşılığı bu yüzden yapılıyor. Arsaya para vermeden gelecek hasılattan kar payı almak çok daha kolay çünkü. Riskin az, gelirin çok. her iki taraf için de Win&Win oluyor. Ülke ekonomisi çok iyi olsaydı, sermaye problemi olan bir ülke olmasaydık arsayı çıplak haliyle satabilirdik. Ama projelendirmek çok daha faydalı olur.

mevcut durumda o arsaya kimse 200 milyon dolar vermezdi. düşündüğümüz kadar kolay olmuyor o işler. arsaya 200 milyon dolar verdin, yaklaşık 700 milyon TL eder. üzerine güzel bir proje yaptın ve 400 milyona malettin. 1 milyar 100 milyon TL ye maletmiş oldun arsa+projeyi. bunun büyük bölümünü veya yarısını kredi ile finanse edersen inşaat bitiminde çok az karla bu işten çıkmış olurusn ve kimse bu riske girmezdi. Şunu anlamamız lazım. Türkiyede sermaye problemi var. Kat karşılığı bu yüzden yapılıyor. Arsaya para vermeden gelecek hasılattan kar payı almak çok daha kolay çünkü. Riskin az, gelirin çok. her iki taraf için de Win&Win oluyor. Ülke ekonomisi çok iyi olsaydı, sermaye problemi olan bir ülke olmasaydık arsayı çıplak haliyle satabilirdik. Ama projelendirmek çok daha faydalı olur.

Işın çelebi 200 milyon dolar teklif geldi satmadık dedi diye hatırlıyorum ondan onu yazdım renkdaş.Yazdıklarının çoğuna katılıyorum yoksa.

Yalniz bizs kalan toplam elirin %80 bize %20 emlak konutla paylasacagiz ama birde %20lik vergi dilimini biz odeyecegiz diye biliyorum.

SON DAKİKA! Emlak Konut mülkiyeti Galatasaray'ın olan Riva arazisine en yüksek teklifi 1 milyar TL ile DAP Yapının sahibi Eltes İnşaat verdi

SON DAKİKA!
Emlak Konut mülkiyeti Galatasaray'ın olan Riva arazisine en yüksek teklifi 1 milyar TL ile DAP Yapının sahibi Eltes İnşaat verdi

DBzL-MBXkAEG5jQ.jpg:large

Üst Alt