Fatih Terim'e Yönelik Yapılan Abartılı Eleştiriler! - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Fatih Terim'e Yönelik Yapılan Abartılı Eleştiriler!

Terimin sezon boyunca oynattigi oyun belli degildi, en kaliteli takim bizde elbetteki sampiyon olacagiz olmazsak cok daha buyuk elestirilerde bulunuruz.

Burada terimi donemli elestirip donemlik arkasinda duran ne idugu belirsiz heriflerden olmak yerine sadece dogru ve yanlis yaptigi seyleri acikca soyleyen kisi olmayi tercih ederim, buna siz abartili dersiniz baskasi cikar az bile soyledin der bunu sabit bir olcekte degerlendiremezsin.

Terim bu sezon elindeki kadroyla cogu zaman futbol namina dogru isler yapmadi. Avrupada da ayni sekilde cok daha iyi yerlere gelebilirdik gerekli karakteri gosteremedik. Ligin ortasina gelinmisken ne oynadigimiz ya da terimin aklinda ne oldugu belli degildi. Son duzlukte toparladik lakin bu bizim iyi futbolumuzdan cok rakibimizin malligindan kaynaklandi. Ki bunun ongorusunu de terimi forumda belki de en cok elestiren kisilerden biri olarak herkes inancini kaybetmisken yapmistim.

Rakiplerimizin durumuna bakildiginda Galatasarayin elinde tarihinde cok az gordugu bir sans var ve bunu degerlendirmeliyiz. Iyi bir yapilanmayla iyi oyunla gelecek sezon daha yukseklere mucadele etmeliyiz. Fatih Terim bana bu guveni bu sezon vermedi, size verdiyse ve bunun sebebi bu sezonsa siz futboldan anlamiyorsunuz, bunun sebebi uefa kupasiysa fazra romantik dusunuyorsunuz. Terim kendisini gelistirmeli, aciklamalari ve takima kattigi durus onemli, bunu turkiyede yabanci bir teknik direktorun yapmasi malesef zor. Sma futbol netice olarak sahada kazanilir ve dunuyle bugunu ayni olan kisi kayiptadir (muhammed)

Sizden ricam sudur ki, burada sunu fazla elestirdin, bunu az elestirdin diyerek, takimla ilgilenmesi gerekirken takimin taraftarina terimsporu savunan gaflete ve ihanete dusmus yahud sadece cahilligini disavurma gayesindeki yazarlardan olmayiniz.

Bizim derdimiz terim de degil terimsporlular da degil bizim derdimiz Galatasaray.

Forum geriliyor boşa ya. Hocayı eleştirince hemen kuş kanatlı damgası hoş olmuyor. En güzeli pazar gününden sonra yapmak herşeyi
Ha şu mesele anladım, o konudan ben de şikayetçiyim de onu yapan arkadaşların bir türlü anlamadığı bir şey var. Geçen sezonun ikinci yarısında hocanın takımı değil dedik, sonlara doğru artık son haftalar oyun vs. önemli değil yeni sezona inşallah dedik. Geçti bir sene, kadroda değişikler oldu ve şu an yine aynı noktadayız.

O zaman verdigin isimler uzerinden gidelim.

Mugdat, Semih, Omer Bayram katkilarini altyapidan kimlerden alabilirdik mesela?

Bu arada Akbaba ve Turuc gibiler daha kalburustu evet ama iste onlara da 2-4m euro bonservis, hatta 1-2m euro maas konusuluyor. Oyle bir butcemiz yok onlarin bunu hak etmedigi de ortada.
Semih ve katkı, rica ediyorum küfür etme zira bu küfür yani başka bir şey değil. Hoca bile oynatmıyor, rotasyona bile sokmuyor.

Ha şu mesele anladım, o konudan ben de şikayetçiyim de onu yapan arkadaşların bir türlü anlamadığı bir şey var. Geçen sezonun ikinci yarısında hocanın takımı değil dedik, sonlara doğru artık son haftalar oyun vs. önemli değil yeni sezona inşallah dedik. Geçti bir sene, kadroda değişikler oldu ve şu an yine aynı noktadayız.
Bakalım hoca yeni sezona ne yapacak. Yine ndiaye,mariano,fernando,belhanda ve diagneyle devam ederse benim için gelecek sene çöp olur. Onun için bakalım neler yapacak yazın

EPL'de 100 puanları gören Guardiola bile eleştirildi, gayet normal. Fakat Galatasaray'a gönül vermiş kişilerin Terim'e nefret duyması ve açık arar şekilde pusuda beklemeleri bana çok tuhaf geliyor. Kıskançlığından kendini paralayan, Fatih Terim'in bizden ayrılması için her sene dua eden, ailesine, kişiliğine hakaretler savuran, iftiralar atan rakiplerimizin ekmeğine yağ sürmekten ne gibi haz duyuyorlar cidden anlam veremiyorum.

İki şey eklemek isterim.

Mahir Koç'un iddia ettiğinin aksine rakiplerimize baktığımızda belki de son yılların en kolay ligi olması gereken bir sezondu bu sene.

Tamamen bitik durumdaki rakiplerle girdik sezona.

Geçen sene daha zordu mesela.

İkinci olarak da şu iyi oyunu kim oynuyor ki biz oynayalım, öncesinde kim oynatıyordu soruları ile önemli oyun değil skor eleştirileri de anlamsız.

Öncelikle iyi oyunu kimsenin oynamaması bizi ilgilendirmez, en azından ligden düşmüş takımlara atak sürekliliği ve organize 1 atağı olan takım olalım.

Oyun skor işine girersek kötü oyunla da skor alırsın ama uzun vadede her zaman oyun kazanır.

Hocamizin teknik ve taktik konusunda goze hitap eden oyun oynatamadigi ortada. Bircok maci güç bela kazandigimiz ortada. Deplasman performansimiz tabi tabi ortada.

Lakin, bu kirli ortamda 3 kupayida alabilecek olmamiz yine basli basina hoca ve ekibine sayar. Bu gozler (yonetim aciz kaldigi donemde) Donku forvete alip oyle gol artırdığını gördü. Risk icin herşeyi deniyor. Buda beni tatmin ediyor. Lakin genel oyun yine zayif

Vallah istersen roman yaz ama bana Muğdat, Ömer gibi sezonun genelinde yedek oturacak oyuncu olmak için bile net kalitesiz ve yetersiz olan adamların alınmasının doğru olduğunu veya gerekli olduğunu anlatamazsın. Maliyetleri ne kadar az olsa bile, bile bile göre göre çöpe atılan paralar bunlar. Sonra Feghouli Muslera fazla alıyor diye (haklı olarak) hesap yaparsın ama diğer yandan da böyle gereksiz israfları savunursun.

Gerisine tamam tercih meselesi diyelim ama bence yerliler arasinda Semih ve Akbaba disinda takima yeni kazandirilan isimler icinde fazla maas alan yok

Gerisine tamam tercih meselesi diyelim ama bence yerliler arasinda Semih ve Akbaba disinda takima yeni kazandirilan isimler icinde fazla maas alan yok
Fazla maaş almaması gereksiz bir futbolcu olduğu gerçeğini değiştirmez

Daha adamlara güvenip maçta oynatamıyorsun zorda kalınca, Fener maçı öncesi burada Fernando stopere geçsin diye tartışıldı günlerce, hatta basında Terim de öyle düşünüyor diye haberler çıktı hem de elinde Ahmet ve Semih diye iki tane orijin stoper olmasına rağmen.

Bu adamları oynatmaya korkuyorsan kadroda niye duruyorlar o zaman en zor gününde bile kullanmaktan korkuyorsun. Dediğim gibi tamamen israf, sırf yerliler diye kadroda bu adamlar.

En komiği de Muğdat transferini kupada oynatacak futbolcumuz olur diye savunanlardı. Muğdat oynayacağı Ali Yavuzlar Celiller Yunuslar oynasın.

Son olarak habire Muğdat Muğdat diyorum da bu adamın suçu falan da yok. Süre bulunca elinden gelen herşeyi yapmaya çalışıyor koşuyor savaşıyor ediyor karakterli mütevazı bir adam ama net bir şekilde bu seviyelerden çok ama çok uzak. Suç alan da.

sent via GSC

Asıl ben senin şu kadrodan iyi oyun beklemene şaşıyorum.
Ne iyi oyunu yahu, iyi oyundan biz çok ama çok uzağız. İyi oyun ay, biz dünya öyle düşün. Benim beklentim kadronun büyük bölümü yaklaşık iki senedir bir arada oynuyor, takviyeler defansa ve forvete yapıldı ama buna rağmen bir oyuncu grubunun bir arada oynaması ile gelişen aksiyonlar bile yok takımda

Bir iki istisna dışında takımın geri kalanı takım arkadaşının koşu yolunu bilmiyor. Bu bir oyuncu grubunun bir arada oynaması ile gelişen bir şey ama bizde yok o durum.

Takım çok statik oynuyor bu yüzden takımda ikiye birlerin sayısı çok az ve yine bu yüzden bir çok kez stoperler çalıma girmek zorunda kalıyor.

Sıfıra inmiyoruz ortaların çoğu bu yüzden etkisiz. Bunu yapmadığımız için sadece ortalar değil, sıfıra inip rakip defansın gerisine top çıkaramıyoruz ki şut tehditi oluşturalım. Rize maçı idi galiba bir kere yaptık, o top geldi Mariano ile tehlikeli bir şut çıktı ortaya.

Duran toplar doğru düzgün gelişmedi, oysa kaç tane azman var artık takımda. Hep aynı şekil ön direk, rakipler için kolay lokma.

Pas kalitesi düşük olmasına rağmen ısrarla pas yapmaya çalışan takımız. Oysa misal Frankfurt takımı ne yapıyor, Dribbling ile topu rakip sahaya getirip gevelemeden kanatlara atıp sıfıra iniyorlar. Takımda Dribbling yapabilecek oyuncular olmasına rağmen bunu çok az yapan bir takımız.

Bunlar aslında temel aksiyonlar, bir arada oynadıkça daha da iyi olan şeyler ama işte bizde bunlar daha iyi olmuyor, ya yerinde sayıyor ya da geriye gidiyor.

Alkole mi başladın Kenan hayırdır? O kadro kalitesiyle bugünkü sümüklüleri kıyaslıyorsun resmen!
Alkole uzunca bir süre ara verdim, çünkü her zaman ayık olmam lazım bunun sebeplerini en iyi sen biliyorsun.

Bugün mevcut kadroya baktığımız zaman kaleci aynı, defans hattının aşağı kalır yanı yok. Mariano'nun fizik olarak kötü durumda olması adamın kalitesinin olmadığı anlamına gelmiyor, ki kalitesini geçen sezon ağzımızdan salyalar akıtarak izledik.

Geçelim orta sahaya, o dönem ile karşılaştırınca en büyük sorun burada. Ancak yine burada fizik olarak kötü durumlara düşse bile kalitesini yine hep birlikte geçen sezon ağzımızdan salya akıtarak izlediğimiz bir Fernando var. Bunun yanında hoca ile șahlanan bir Donk var. Buna rağmen o sezonun orta ikilisi gayet tabi daha iyi idi.

Şimdiye kadar fizik olarak düşseler bile kaliteli olan iki oyuncudan bahsettim. Fizik konusuna gelince takım olarak nerelerden geçtiğimizi ve bunun nedenlerini tekrar etmeye gerek yok sanırım.

Gelelim kanatlara, burada geçen sezon kariyer sezonunu oynayan ve Fatih hoca ile daha da șahlanan bir Rodriguez vardı. O gitti yerine doğru kullanıldığı zaman müthiş bir katkı veren Onyekuru var. Biz adamı bire bir ve pas oyununa itiyoruz, hata burada. Öbür tarafta Mobbing uygulanan, kimin tarafından söylemesi güç, sezonun ilk önemli maçında en iyi oyuncumuz olmasına rağmen kesilen bir Feghouli var. Bana göre yanlış yerde oynatılıyor, çünkü adam ne zaman ortaya geçip serbest oynasa rakipleri tokatlıyor. Aldık mı Feghouliyi ortaya, sağa kimi koyacağız. Elimizde oynadığı her maç güzel izlenimler bırakan bir Yunus var ama buna rağmen oynatılmıyor. Kim bilir belki de Belhanda inadı olmasa Feghouli şimdi ortada, Yunus da sağ tarafta oynuyordu ve belki de iyi paralara satılacak bir oyuncumuz daha olmuştu.

Gelelim zurnanın asıl tıkandığı yere forvete. Gomis diyorum, adamın skor, oyun, pres ve rakiple girip bir çok kez kazandığı mücadele ile verdiği katkıyı anlatmaya gerek yok sanırım. Ondan sonra ne oldu, patladı gitti. Burada yine içten yanmalılar olarak algılanan biz bu iş Eren ile olmaz derken, bekleyelim görelim diyenler olur olur diyordu. Ben şimdi örnek olarak isimler vermeyeyim, gerilemeye gerek yok. Oldu canım, hem de çok güzel oldu, tur atamamızı sağlayacak iki Porto maçında iyi oynayıp ileri uç oyuncularının kaçırdıkları pozisyonlar yüzünden iki maçta da kaybedildi. O iki maçı kazansan tur atlıyordun ve bir insanın nasıl kana ihtiyacı var ise, o derece paraya ihtiyacı olan Galatasaray tonla ekstra gelirden oldu. Ama doğru ya bekleyip görecektik, gördük de ama şeyimizi tersten.

Yani şöyle baktığın zaman kadro olarak çok da kötü bir kadroya sahip değiliz. Üstelik Luyindama, Marcao gibi takviyeler yapıldı, Feghouli coştu, Muslera yine ivme kazandı, Fernando bir nebze olsun toparladı.

Zaten ben ne yazdım, kadro olarak o kadroya bakarak çok geride değiliz, bu sanırım Türkçe dilimizde aynı seviyede anlamına gelmiyor.

O zaman üstelik yabancı sınırı vardı, klasik forvet olan Baros sakatlanıp duruyordu, kanatlarda Aydın, Emre Çolak, Engin oynuyor, alınan Riera o kadar iyi durumda değil idi ve Urfalının yanına Semih çıkmıştı alt yapıdan. Yine aynı kadro ilk 7-8 hafta nelere maruz kalmış, geriye düşmüş ama dar bir kadro olmasına rağmen dokuz puan fark atmıştı.

Sahi EPL olmayan ligimizde, ezeli rakiplerimiz bir sürü sıkıntı ile boğuşurken, takviye yapılarak devam eden bu kadro oyun olarak neden geriye gidiyor? Ligin kalitesi kötü diyorsun, o zaman kadro olarak ligin geri kalanından daha iyi bir kadroya sahip bu takım neden hemen hemen her deplasman maçında biz taraftarlara ecel terleri döktürüyor? Hoşunuza mı gidiyor Rize deplasmanında eksik kalmış rakibe karşı böylesi önemli bir maçta geriye düşüp maçı ateşe atmak?

Şu an o kadronun oynadığı oyunu beklemiyorum ama iki takım arasında oyun olarak böylesi bir uçurumun olmasını da kabul etmiyorum. Sen bunu normal buluyor musun?

Vizyoncuların bakış açısı Muğdat,Ömer Bayram'ı aldırdığı için Terim futbola uzak.Ama sorsan Luyindama ve Marcao'yu kim aldırdı diye sikotlar derler

Olayın özü budur

Geçen sene Tudor varken savunan kesimin büyük çoğunluğu yine Terim'i savunuyor.Terim gelsin diyenlerin büyük bölümü ise hocayı eleştiri yağmuruna tutuyor.Bu bile bazı şeyleri anlamak için yeterli.Takımda istikrar istiyorsanız Ajax olalım istiyorsanız ağır eleştirileri bir kenara saklamak lazım

Yahu bütçe, FFP, hepsine eyvallah bunların hepsi doğru da. Bakıyoruz Avrupa'da takımlara, bütçe olarak bizden çok geride olan takımlar neler yapıyor ve bundan kastım Ajax değil. Genk gibi takımlar gelip takımlarımızı tokatlayıp gidiyorlar. Biz daha ligden düşmüş, eksik kalmış orta sıra takımlara oyun olarak üstünlük kuramıyoruz. Schalke takımı kadro olarak korkulacak bir takım mı? Ne oldu eksiklerine rağmen, bu sezon daha yeni kümede kalmayı garantilemiş bir oyun oynamalarına rağmen adamlar İstanbul'da farkı kaçırdı.

Bu tam anlamiyla dogru degil. Evet onlar gibi olmamak lazim ama elestiri adi altinda surekli kelle pesine de dusmemek lazim.

Ornegin su mevcut "elestiri kulturu" 1996'da da olsaydi o 4 senelik surec belki de hic baslamayacakti.

Deplasmanda porto'ya yenildikten sonra kimse eleştirmedi mesela. Takım oynayabileceği en güzel futbolu oynamıştı.

Ama bir trabzon deplasmanı var, konya deplasmanı var kaleye şutumuzun olmadığı. Sinirden bazen taraftar maksadını aşabilir, ben dahil. Çok kötü maçlarımız oldu. Kelle isteme durumuna geldik zaman zaman. Ama hiç bir taraftar yenilsekte şu hocAYA AĞIZ TADIYLA SALLASAK, KELLE İSTESEK DEMİYORDUR. Tamamen o anın psikolojisinden kaynaklanıyor. Kimilerinin iddia ettiği gibi kişisel nefretten falan değil.

Vizyoncuların bakış açısı Muğdat,Ömer Bayram'ı aldırdığı için Terim futbola uzak.Ama sorsan Luyindama ve Marcao'yu kim aldırdı diye sikotlar derler

Olayın özü budur

Geçen sene Tudor varken savunan kesimin büyük çoğunluğu yine Terim'i savunuyor.Terim gelsin diyenlerin büyük bölümü ise hocayı eleştiri yağmuruna tutuyor.Bu bile bazı şeyleri anlamak için yeterli.Takımda istikrar istiyorsanız Ajax olalım istiyorsanız ağır eleştirileri bir kenara saklamak lazım

Talep doğru bir amaca hizmet etmiyorsa gerçekleşmesi çok zor.

Bir kere bizim gibi kulüpler için şampiyonluk bir ihtiyaç.Bir başarı vb. değil yani sadece.Borç yükleri ortada.Şampiyonluklar nefes aldırıyor GS'ye senelerdir.Biz şampiyonluksuz geçtiğimiz her sene müthiş bir mali zorlukla başbaşa kalıyoruz aslında.

Böyle bir ortamda sabredelim de Ajax olalım gerçeklikle hiçbir alakası olmayan romantik bir istek yani.Kulübün finansal aklıyla sportif aklı arasında bir köprü yok şu anda.Marcao falan yine iyi bulunup alınmış şu ortamda.Bizim ekonomik olarak onlarla mücadele edecek gücümüz yok.Biz yerel olarak rakiplerle farkı açıp borç yükünü eritmeye bakalım.Gerisi laf-ı güzaf şu ortamda.

Talep doğru bir amaca hizmet etmiyorsa gerçekleşmesi çok zor.

Bir kere bizim gibi kulüpler için şampiyonluk bir ihtiyaç.Bir başarı vb. değil yani sadece.Borç yükleri ortada.Şampiyonluklar nefes aldırıyor GS'ye senelerdir.Biz şampiyonluksuz geçtiğimiz her sene müthiş bir mali zorlukla başbaşa kalıyoruz aslında.

Böyle bir ortamda sabredelim de Ajax olalım gerçeklikle hiçbir alakası olmayan romantik bir istek yani.Kulübün finansal aklıyla sportif aklı arasında bir köprü yok şu anda.Marcao falan yine iyi bulunup alınmış şu ortamda.Bizim ekonomik olarak onlarla mücadele edecek gücümüz yok.Biz yerel olarak rakiplerle farkı açıp borç yükünü eritmeye bakalım.Gerisi laf-ı güzaf şu ortamda.
Nasıl edemiyorsun yav? Örnek verdiğin takımın şu an gözde olan oyuncularına ödediği bonservis bedelleri, De Jong 10, Neres 12, Ziyech 11, Tagliafico 4, Tadic 11,5. Eskilerden yine bir bomba Davinson Sanchez 5.

Biz Belhanda gibi bir oyuncuya 10 verdik, Diagne için 10+3 konuşuluyor. Trezeguet için şimdi kiralık sonra satın alma demişiz, ona kim bilir ne kadar verilecekti. Maicon gibi bir adama yine keza 7 yanlış hatırlamıyor isem.

Muhtemelen bize o paralara gelmez diyeceksin. Marcao ve Luyindama, potansiyeli olan iki oyuncuyu aşağı yukarı bu paralara getirdin.

Olayın özü budur

Transfer üzerinden, Belhanda gibi sorunlu olduğu bilinen oyunculara feci paralar verilmedikçe pek bir şey demem ben şahsen. Ama bu verdiğin örnekte şu soruyu sormak lazım, bir tarafta Muğdat ve Ömer Bayram, diğer tarafta Luyindama ve Marcao. Fark öyle derinki bir taraf siyah diğer taraf beyaz. Böylesi bir fark olunca buradan eleştiri gelmesine şaşırmamak gerekir. Maliyetleri düşük evet ama damlaya damlaya göl olur.

Ben daha çok ikinci kısım ile ilgileniyorum. Sence bir buçuk sezondur süre gelen bu oyunu eleştirmek yanlış bir davranış mı? Sence Ajax takımı yerinde saydıktan sonra bir an da mı bu sıçramasyı yaptı? Bunu sormamın sebebi de şu, biz delinin başta olduğu dönem ile birlikte iki sezondur bana göre oyun olarak yerimizde sayıyoruz.

Ha şunu da ekleyeyim, şimdi tekrar kontrol ettim. Şu an gözde olan Ajax takımımın bu kadrosunun büyük bölümü 16/17 sezonunda kurulmuş.

Forumda yeterince kisiyle hasir nesir olmamissiniz

Doğrudur ama öyle düşünen varsa kuştur ve ya başka bir durum. Sırf sallamak için takımın başarısız olmasını istemek taraftarlık olamaz. Herkesi tek tek incelemediğim için kimin ne maksatla hareket ettiğini bilemem. Lakin başarılı olduğumuz sürece herkese yapıcı olmayı tavsiye ederim.

Üst Alt