Hukuken İşler Olması Gerektiği Gibi Yürümekte. Gaza Gelmeyelim. - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hukuken İşler Olması Gerektiği Gibi Yürümekte. Gaza Gelmeyelim.

Cevap: Hukuken İşler Olması Gerektiği Gibi Yürümekte. Gaza Gelmeyelim.

Fener yavas yavas "hukuken" ligde tutulacak merak etmeyin. ;) Bizde burada kendimizi kandirmakla kalacagiz.

Mahkeme şike yapıldığına dair karar verirse işin ekonomik boyutuymuş sosyal boyutuymuş bunların hepsi hikaye olur. TCK'nın ve Disiplin Talimatnamesinin öngördüğü ceza katiyetle uygulanacaktır. Bunun herhangi bir şekilde yumuşatılması veşa başka şekle sokulması asla mümkün olmayacaktır. Kaldıki UEFA ve FİFA olayı yakınen takip etmektedir. Burada yapılması gereken farklı senaryolar üretmek yerine hukuki sürecin takibini seyretmek ve beklemektir.

Çetin Abi'nin dedikleri olayın özeti arkadaşlar. Süreç bu şekilde işleyecektir. endişe etmeye yada gaza gelip sinirlenmeye gerek yok.

Sekip mosturoglu eger hukukcu kimligi ile bu isten siyiramayacagini anlayip ,isi itiraf noktasina getirirse muhtemel cezasini azaltmak icin , bu is biter. cunku itiraf ettigi zaman suc sabit demektir. bu durumda tek risk , hukuki islemler sonuclanmadan TFF nin elindeki talimatlari degistirip cezalari hafifletmesi olur ki , bunun buyuk takimlari kayirma amacli oldugu anlasildigi anda ortalik yangin yerine doner.

aydınlar cıkıp da... "kisileri kurumlardan arındırmak gerek!!.. bu isin bircok boyutu var!!... ekonomik boyutu var!!.. sportif boyutu var!!" dedigi anda bu is bitmistir... kurallar, kanunlar, adli takipler filan bir yana... zihniyet ortaya cıkmıstır... bunun üzerine de cok fazla tartısmanın manası yoktur...

erman toroglunun dedigi gibi... gidiyor soldan soldan...

Dün Aydınlar'ın telegolde konuşmasında ince noktalar var.

"kişilerin yaptığı kurumları bağlamamalı" derken bu benim düşüncem ama kurallara göre hareket edeceğiz diyor.

örnek olarak , bir klubün oyuncusu birilerinden para alarak şikeye karışırsa ve klubün bundan haberi yoksa klubü cezalandırmazyız gibi birşeyler söylüyordu, yani benim anladığım eğer işe yönetimler karışmadıysa kluplere ceza veremeyiz işin içinde olan şahışlar cezalandırılır gibi bir söylem.

Ayrıca konuşmasında dikkatimi çeken , Aydınlar lafı, ben Fenerbahçenin bu işten zarar görmesini istemiyorum , fenerin aklanması elimden geleni yapacağım ama ne yazıkki kurtarmak imkansız gibi yerlere getirmye çalışıyordu. Sanırım yapmaya çalıştığı , hukuki süreç sonuçlanana kadar sorumluluğu üzerine almayarak , süreci uzatmaya çalışmak ve bu süreçte fener camiasına şirin gözükmek.

Ben Erman toroğlunun dediği gibi olayın üstünün kapatılacağını düşünmüyorum. Hukuki süreç er yada geç sonuçlandığında bu işin üstü kapatılacak bir tarafı kalmayacak, fener yanlısı medya ve federasyon sadece bu işi geciktirmeye çalışıyor.

İşin sonucunda herkes hakkettiği cezaları alacaktır diye düşünüyorum , fakat federasyon cesur ve kararlı bir tutum sergileyemediği için bu işten Türk futbolu zararlı çıkacak gibi gözüküyor.

Adam çıkıp "Kişiler ayrı - Kurumlar ayrı" diyor. "Kulübümün başkanı" diyor. "Belge, bilgi, delil yok. Karar veremeyiz" deyip utanmadan "İsmi hiç duyulmayan takım da var" diyor. Bir kişi çıkıp da sormuyor "Ya hani senin bilgin yoktu. Baksana kimsenin bilmediği takımı bile biliyorsun. Nasıl oluyor bu iş?" demiyor. İyi niyetle yaklaşan arkadaşları anlıyorum. Hukuk diyorlar ama burada hukuk kuralları işlemiyor. Resmen "Stockholm Sendromu" yaşanıyor. Kulüpler birliği kendi puanlarını çalan, hırsızlık yapan takıma "tam destek" veriyor. Bizim Asbaşkanımız da aynı karade fotoğraf veriyor. Kendimizi kandırmayalım hukuk mukuk hak getire. İsteseler tek bir ihbar ile soruşturma başlatırlar. Burada adamların tamamı hapiste daha soruşturma için iddianame bekliyorler. Geçiniz... geçmiş olsun...

Elbette gelecek günler gelişmlere gebe. Bir anda tüm kararları alsınlar diye kimse bekleyemez. Öncelikle senin yetkin var. "Savcılık ve emniyette gördüğüm bilgilere dayanarak bende oluşan kanaat gereği, tedbir olarak FB'yi CL'ne göndermiyorum." demeniz lazım. (Diğer takımlar için de benzer kararlar olabilir). Kimse bunun hesabını size soramaz. Yetkiniz var. Ondan sonra ligleri ertelersin. Bekleyebildiğin kadar beklersin. Delillerin netleşmesi için. En geç tarihte ligleri başlatacak şekilde tüm takımları ile ilgili son kararını verirsin. Herkes ne hali varsa görür.

ceza vermek için m.ali aydınların savcılığa gidip olayın boyutlarını öğrenmesi kesinlikle yeterli değil

gizlilik sürecinin ortadan kalkmasıyla ancak delileri alıp federasyonun hukuk kuruluna sunup oradan da ceza vermeleri mümkün

habire "olayın üzeri kapanacak, bu adam fenerli, bu iş bitmiştir, fener düşmez"

diye yorumlar yazıyosunuz ama bu basit bir iş değil

heleki 2011 yılına gelmişiz, normal medyanın dışında bir sosyal medya oluşmuş

bir sürü bilinçli vatandaş varken tff elini kolunu sallaya sallaya feneri aklayamaz

gerekirse fifaya uefaya milyon tane mail atarız

davalar açılır

suçlu cezasını çeker

ceza vermek için m.ali aydınların savcılığa gidip olayın boyutlarını öğrenmesi kesinlikle yeterli değil

gizlilik sürecinin ortadan kalkmasıyla ancak delileri alıp federasyonun hukuk kuruluna sunup oradan da ceza vermeleri mümkün

habire "olayın üzeri kapanacak, bu adam fenerli, bu iş bitmiştir, fener düşmez"

diye yorumlar yazıyosunuz ama bu basit bir iş değil

heleki 2011 yılına gelmişiz, normal medyanın dışında bir sosyal medya oluşmuş

bir sürü bilinçli vatandaş varken tff elini kolunu sallaya sallaya feneri aklayamaz

gerekirse fifaya uefaya milyon tane mail atarız

davalar açılır

suçlu cezasını çeker

Bu açıklama ne demek sence?

Bir kişi çıkıp rakip takımın oyuncusu ile anlaşma yaparsa bundan tüm kulübü srumlu tutmak sizce ne kadar doğru? Kişisel görüşüm, kurumları kişilerden ayırt etmek lazım.

Aydınlar yanlış açıklamada bulundu. Kişi-kurum ayrımı neye göre yapılacakmış? Diyelim E kulübünün teknik direktörü ve sportif direktörü S kulübünün başkanıyla anlaşma yaptı. Ligin her maçında farklı rakiplerin ihtiyacına göre, iddia oranlarına göre vs. maçlar bağlandı. Bu takımın oynadığı maçlar ligin sonucuna tesir etmez mi? Şampiyonu, düşen takımları, kupalarda oynayacak takımın durumunu belirlemez mi? Yalnızca şahsı men etmek kayıpları telafi eder mi?

Federasyon'un verdiği karar doğrudur. Delilleri yasal yollardan hiçkimse alamazken, bir yönetici TFF'ye gidip itiraf etmeden ya da tesadüfen bir delil elde etmeden ligden düşüremez. Tutuklama-sorgulamalar tamamlanıp iddianame hazırlanınca kamuoyu neyin ne olduğunu öğrenecek ve vicdani kararını verecek. TFF'nin görmezden gelme gibi bir ihtimali olmayacak çünkü, tepesinde FİFA-UEFA var. Adamı oyarlar delillere rağmen gerekli cezayı vermezse. Bu durumda ligin ortasında fener düşer, seneye de bankasya'da -puanla başlar. Bu da, hak ettikleri cezadır. Benim gönlümde 2 sene lige dönememeleri vardı. Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum.

Siz gaza gelmeyin(!)

1 ay sonra adli tatil var, o zaman kadar zaten birşey çıkmayacak. Ondan sonra Aralık ayına kadar ancak bir neticeye gidilecek. Ocak ayında herşey sonuçlansa bile ki, mümkün değil. Fenerbahçe'ye hiç birşey olmayacak.

Kısaca gaza gelecek bir durum zaten yok.

Büyük bir şirket gidip zehirli sularını deniz veya göle dökecek, yakalandıktan sonra da, çalışanların suçu biz şirket olarak ceza almamalıyız diyecek.

Böyle bir saçmalık hiç bir yer de olmaz.

Mehmet Ali Aydınlar dün Telegol'de resmen Fenerbahçe'ye gelen en ufak lafta sinir krizi geçirdi, o adam mı yönetecek objektif bir şekilde TFF'yi?

Dün Aydınlar'ın telegolde konuşmasında ince noktalar var.

"kişilerin yaptığı kurumları bağlamamalı" derken bu benim düşüncem ama kurallara göre hareket edeceğiz diyor.

örnek olarak , bir klubün oyuncusu birilerinden para alarak şikeye karışırsa ve klubün bundan haberi yoksa klubü cezalandırmazyız gibi birşeyler söylüyordu, yani benim anladığım eğer işe yönetimler karışmadıysa kluplere ceza veremeyiz işin içinde olan şahışlar cezalandırılır gibi bir söylem.

Ayrıca konuşmasında dikkatimi çeken , Aydınlar lafı, ben Fenerbahçenin bu işten zarar görmesini istemiyorum , fenerin aklanması elimden geleni yapacağım ama ne yazıkki kurtarmak imkansız gibi yerlere getirmye çalışıyordu. Sanırım yapmaya çalıştığı , hukuki süreç sonuçlanana kadar sorumluluğu üzerine almayarak , süreci uzatmaya çalışmak ve bu süreçte fener camiasına şirin gözükmek.

Ben Erman toroğlunun dediği gibi olayın üstünün kapatılacağını düşünmüyorum. Hukuki süreç er yada geç sonuçlandığında bu işin üstü kapatılacak bir tarafı kalmayacak, fener yanlısı medya ve federasyon sadece bu işi geciktirmeye çalışıyor.

İşin sonucunda herkes hakkettiği cezaları alacaktır diye düşünüyorum , fakat federasyon cesur ve kararlı bir tutum sergileyemediği için bu işten Türk futbolu zararlı çıkacak gibi gözüküyor.

"kişilerin yaptığı kurumları bağlamamalı" lafı kurallara göre hareket etmek değildir... tam tersi kurallara ve kanunlara karşı çıkmak demektir...

söz konusu yönetmelik açıkça belirtmiştir... aziz yıldırım kişi değildir... fenerbahceyi temsil eden tüzel kişiliktir ve yaptığı herşey fenerbahçeyi bağlar... yani kanuni olarak aziz yıldırım fenerbahçenin ta kendisidir...

aydınların kıvırmasını anlayabiliyorum... bu ligten kimseyi düsürmek istemiyor... isin "ekonomik" boyutu, "sosyal" boyutu, kapsamında zor durumda... yemiyor yani...

ne yazık ki bütün kulüplerde bu yönde düsünüyorlar ki onlarda fenerin veya besiktasın veya herhangi bir büyügün düsmesini istemez... onlarda cukkasını düsünüyor...

TFF önceki federasyonun tescil ettigi lige hic dokunmamıs aynen devam edecegini söylemistir... aslına bakarsanız sürece herhangi bir dahli söz konusu degildir... valla ben bisi yapmadım, önceki federasyon ligi tescil etmisti bende elimde delil olmadıgı icin aynen devam etmesine karar verdim deyip isin icinden sıyrılmak istemistir... ama bence fenerbahceye veya trabzona veya yarın iddianame tamamlanıp üzerindeki gizlilik kararı kaldırıldıgında suclu cıkacak bütün takımlara yapabilecegi kötülügün en büyügünü yapmıstır... o dakikadan sonra kanuni olarak suclu cıkmıs hic bir takımın arkasında duramaz... zira davanın tüm kanıtları ve delilleri herkesin elinde olacak... o dakikadan sonra düsürdügü takımlar bir alt ligde de oynayamaz zira ligler coktan baslamıs olacak... ve o takımların kaybı 1 sene degil 2 sene olacak...

ilk basta bende tepkiliydim nasıl olur nasıl böyle birsey söyler diye... ama biraz düsününce icin icin gülüyorum ne yalan söyleyeyim... :)

bekleyip görecegiz... unutmayalım/unutturmasınlar yeter :)

edit: bu arada aslan apa benden önce davranmıs aynı seyleri söylemisiz... aklın yolu bir :)

Bu açıklama ne demek sence?

malinin kişisel görüşünü kim takar ki

TFFnin hukuk kurulu mudur nedir

kararı o verecek

UEFA diyoki bu gibi durumlarda yönetim işe karışmasa sadece bir futbolcu ayarlanışsa bile cezası - puan cezası verilir

UEFA bu kadar acımasızken(çünkü bence bir futbolcu için kulüp ceza almamalı) nasıl yöneticisi şike yapan takımı küme düşürmeyecekler

Bizi düşündüren o koltukta Aydınlar'ın oturması adam resmen Aziz Yıldırım benim de klubümün başkanı, bu tip olaylarda kişilerle kurumlar ayrı tutulmalı falan diyor. :mad:

iddianamenin hazırlanması yaklaşık olarak ne kadar sürer

kabaca

Bunu bilemeyiz. Bu daha çok ihtiyaç duyulan delillere ulaşma ile alakalı bir sorun. Mesela ikinci dalga operasyon yapıldı. Tabi biz göremiyoruz ama savcı tüm dosyayı görüyor. Daha kimler sorumlu, kimlerle ilgili işlem yapılacak. Hangi klüpler araştırılacak...

Tüm bunlar bitince ki tecrübelerime göre 6 ay ile 1 sene arası bir süre sonra iddianame hazırlanır. Ama son iki senede 6 ayı pek geçmemekte iddianamelerin hazırlanması. Özellikle de konunun medyatikliği göz önüne alınırsa. Biraz da politik düşünelim. Bu sezonu beklemesi de olası savcılığın. Yani dosya üzerinde ki gizlilik kararı liglerin bitmesini bulabilir bence. Daha dosya kapsamında bir çok klüp ve tahmini 2, 3 dalga daha olduğu düşünülürse...

peki sevgili batu...

TFF bu davada mağdur değilmidir?... sampiyon olan takımın federasyondan aldıgı paralar yok mudur?... haksız olarak federasyon üzerinden elde edilen bir kazanc yokmudur?... TFF bu davaya "suçtan zarar görme" sıfatıyla katılamaz mı?... bu şekilde katılırsa delilleri ve belgeleri göremez mi?... ben delil veya belge görmedim demek kafasını kuma sokmak degil midir?... görmek istese geregini yapsa bu delil ve belgelere ulasamaz mı?...

bildigimden degil merakımdan soruyorum...

Tamam şike yapan düşmeli.

Buna bir itirazım yok.

Ama ortalık neden bu kadar birbirine girdi anlayamıyorum.

Federasyon dosyaya hakim olma konusunda şu an hiç birimizden önde değil.

Şike konusunda bir karar verebilmek için delillere ihtiyacı var. Ve bu deliller dosya üzerinde gizliliğin kalkmasıyla yani büyük ihtimalle iddianamenin yazılmasıyla ortaya çıkacak.

Kimseden varsayımlara dayanarak karar vermesini bekleyemeyiz.

5-6 ay sonra iddianame yazılır ondan sonra gereken karar verilmezse tepkimizi koyarız.

%1 bile sike yapma ihtimali olan klübü kümeye düsür diyormus, Fifa.

Net ve acik arkadaslarin dedigi gibi deliller ele ulasinca fener gume gider.

Tff nin basinda birakin Mali yi Aziz olsaydi gene dusurmek zorunda kalcakti.

Cunku olayin lami cimi yok kesin hukum var .

ha sonuc ha bugun olur ha 6 sonra.

Simdi butun deliler gelcek tff duremeyecek.ortalik karisir butun geride kalan klupler -taraftar herkes tepki gosterir muhtemelende bir ilk olur ve bir takim sezon bitmeden kupa alir :D

Üst Alt