Roberto Mancini - Sayfa 150 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Mancini'nin bizi rezil ettiğini vs düşünmüyorum baştan belirteyim. Transferler rezaletti sadece. Deplasman oyunumuz kötüydü ancak o da kronik bir problem artık hocalar değişse de sabit kalıyor. Ekstra iyi ya da kötü olduğumuz bir şey hatırlamıyorum oyun açısından sadece defansif organizasyonumuzun daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Eklenecek yerler olabilir, bu kısım katkıya açık. Hani "duran toplarımız çok iyiydi" ya da "kanat ataklarımız sağlamdı" gibi. Ya da takıma şu ismi kazandırdı, farklı misyon yükledi vs. Terim'in bıraktığı kadro zaten kötü değildi, Mancini de idare etti.

Yalnız bu puan toplama işine sezon sezon bakılır, yani rakiplerin performansı seninkini de ekstrem şekilde etkiliyor. Bir takım seri yaptıysa diğeri de takip için kendisini sıkmak zorunda kalıyor. Şu an ligde herkes ite kaka gittiği için kimsede kriz ortamı yok mesela ama örneğin biz başımızı alıp gitmiş olsaydık bjk ve fb farklı bir konumda olacaktı. Muhtemelen onlar da daha fazla puan toplardı, ya da Avcı-Yanal kovulmuştu şu anda. Toplanan puandan çok sıralama önemli bu noktada ki zaten şampiyonu da bu belirliyor.

Mancini'nin elindeki takım Fener'den puan olarak 10 averaj olarak 15 fark yiyecek bir kadro muydu? Aldığı puanı tartışmak yerine cevap verilmesi gereken yer budur. He diyorsanız ki evet normaldir, o zaman sıkıntı yok.
İyide kaos ortamına sokulmuş bir takim düşünün bugün ne yasiyorsak o donemde benzeri vardı. Bu şartlar altında biri gelip şampiyon yapabilyorsa zaten öpüp başımıza koyalım türk futbol tarihinde hamza ve 2 sene önceki terimden baskasi var mi açıkçası bilmiyorum. O iki donemde ilk hocaların yüklemelerinin etkisi olduğu gerçeğiyle yuzleselim.
Bugün terim gidip 2 sene önceki terim gelse inan bu takim varlık gösteremez.

Ben o mesajda rezil ettiye cevap verdim?
Bugün gelecek hoca ayni sonucu alsa yine o mu suçlu olacak yani bu takimi bu hale getirip birakan yerine ehhe şampiyon yapamamış baksaniza rezil etti bize sekline argümanlar mi uretecegiz.
O donemi cok iyi hatırlıyorum ayni bu dönem gibi duran toplarda sorun yasiyoduk ama biraz tersi ofansta biraz iyiyken defansta berbat haldeydik. Bu adam gelip o duruma önce çare buldu mu buldu.
Haftalardır ne izliyoruz belli değil. Futbolun en basit olayi olan korneri kullanamiyoruz. Dun madridli oyuncu maça girdi 5 saniye sonra kafayı vurdu aşağıdan gitse gol yemistik.

Hadi takim yavaş okey çoğu oyuncu gamsiz ona da okey ama gel gelelim en azından duran top kullanmayı becerip gol atalım yahu.

##Hemen bir portekizli hoca##

Galatasaraya en cok yakışan hocalardan biriydi. Keske birisi uyarıp bak bunlardan deplasmanda cekinmene gerek yok ez geç deseydi. Bazı hocalar ligimizi çok derin zannedip gereksiz işler yapıyorlar

Biri çıkıp hoca ligin eti senin kemiği bizim bunlarin içlerinden geç deseydi yapardı muhtemelen. Ayrıca bol gollü seri galibiyetlerimiz yanlış hatırlamıyorsam kendisi dönemindeydi. Şımarık fatih hoca fetisisti taraftar tarafından rezil edildi ilk maçından istifaya davet edildi. Başarısız kesinlikle degildi

Daha ilk çıktığı maçta istifaya çağrılmasına ve hiç tanımadığı lige ve ekibe rağmen CL’de gruptan çıktı. Türkiye kupasını kazandı (ki beğenmediğimiz kupayı 7 sezon boyunca kazanamamıştık) ve iyi kötü her şeye rağmen ligde 2.olduk. Transferler fiyaskoydu ama hocalığı başarısız değildi.

ligde bazı şanssız maçlar da vardı o sezon.

ft gitmeden önce evde oynadığımız antalya maçı
ft'nin gitmesinin ardından hocasız çıktığımız rize maçı
mancini dönemi rize deplasmanı

bu maçların üçünde de çok iyi oynayıp berabere kaldık. ek olarak bir ara arka arkaya evde kazandığımız bursa ve eskişehir maçlarından sonraki antalya maçını da sayabiliriz. o maça da çok iyi başlayıp bir anda düşmüştük.

bu maçlar kazanılsa buralardan gelecek olan özgüven bize diğer maçlarda da yardım edebilirdi.

transferler noktasında ise mancini'yi galatasaray'ın bütçe sorunu olmayan zengin bir kulüp olduğu yalanıyla kandırdığımızı düşünüyorum. zaten sene sonunda işin öyle olmadığını anlayınca devam etmek istemedi.

3. Terim döneminden sonra gelenler arasında en sevdiğim ve daha fazla şansı hak ettiğini düşündüğüm hocamız. Keşke yabancı sınırı olmasaydı o dönem.

Avrupa şartlarında kötü hoca ama Fatih Terim dahil Türkiye coğrafyasında herkesten 2 gömlek üstündür büyük ihtimal. Zaten bahsettiğimiz bu, şu an Alman 2. liginden hoca getirip 2 yıl süre versen ve Fatih Terim'in yarısı kadar arkasında dursan belki 2 yılda 1 şampiyonluk az kazanırsın ama 3 gömlek iyi takım çıkarırsın. Günü kurtarmaya çalışırsan 2 yıl boyunca kendi topraklarını süpürsen de ŞL'nin 32 takımının en kötüsü olup çıkıyorsun işte.

Galatasaray'ın Terim'den de, Mancini'den de, Prandelli'den de daha iyisine ihtiyacı var. Ve daha iyisi daha pahalıya mal olmayacaktır, bu adamlar da hala kariyerlerin mahcuben mevki sahibi oluyorlar zaten. Bana göre Galatasaray'ın son gerçek taktisyeni Feldkamp'tı ve adam o kadar büyük hocaydı ki maçların yarısına gitmeden yerli ağırlıklı, ekonomik olarak batık Galatasaray'dan gol yemeyen ve Euro 2008'e muazzam bütçeli Fener'le birlikte milli takımın kemik kadrosunu oluşturacak bir takım çıkarmıştı. Fatih Terim 2 yılda Galatasaray'ın geleceğine dair hangi yaraya merhem oldu bilemiyorum. O yüzden bize geleceksiz oyunla kupa kazandıracaktan çok modern ve ezber oyunla kimlik kazandıracak antrenör lazım şu anda. Eskiden ŞL'ye gidiyoruz, gitmesek batarız diyorduk. Gidilen paralar oynatılamayan oyunculara dağıtılıp her yıl Avrupa'da falafoş olacaksak 2 yıl gitmesek de bir eksikliğini hissetmeyiz.

Çalkantalı Galatasarayda tarihin en büyük ŞL başarılarından birini elde etmiş dünyasından bir haber olduğu ülkede yüzsüz Galatasaray seyircilerinin her fırsatta imparator Fatih Terim diye tepki gösterdiği bir durumdayken 2. olmuş adama başarısız diyemem.

İkinciliği başarı olarak görüyorsunuz o zaman. Evet, gruptan çıktık ama bunda şans faktörü de yok muydu? Vardı. Juventus'la oynadığımız son maçı düzgün bir zeminde oynasaydık ne olurdu acaba? Sürekli taktiksel değişiklikler, deplasmanlarda kötü oyun, savunma ağırlık futbolun kabahatlisi Mancini değil ona arka çıkmayan taraftar mı oldu? Komik.

Yedeğe bile yabancı koyamadığım 5 +0 +3 gibi tek amacı bizi durdurmak olan bir sistemin ciktigi sene fatih hoca operasyonunun yapıldığı sene takımın başındaydı çok iyi işler yapmıştı bence gönderilmesi yanlıştı özellikle o sezon atlanılan konu yabancı sınırı ilk 11 de 6 Türk oynatmak gerekiyordu buna eboue riera dany hiç birini ligde oynatamıyorduk kadroda bile olamiyorlardi muslera chedjou melo sneijder drogba kafadan kadrodaki 5 yabanciydi donemin mevkilerinin en iyi Turk oyuncularini toplamisti fener kalede volkan stoper egemen bekler canee gokhan ortasaha mehmet topal hepsi kariyer zirve dönemleri biz veysel umut gundogani felan toplamıştık yokluktan ve bu kadroyu bu adam yapmadi o sezon..

İyide kaos ortamına sokulmuş bir takim düşünün bugün ne yasiyorsak o donemde benzeri vardı. Bu şartlar altında biri gelip şampiyon yapabilyorsa zaten öpüp başımıza koyalım türk futbol tarihinde hamza ve 2 sene önceki terimden baskasi var mi açıkçası bilmiyorum. O iki donemde ilk hocaların yüklemelerinin etkisi olduğu gerçeğiyle yuzleselim.
Bugün terim gidip 2 sene önceki terim gelse inan bu takim varlık gösteremez.

Ben o mesajda rezil ettiye cevap verdim?
Bugün gelecek hoca ayni sonucu alsa yine o mu suçlu olacak yani bu takimi bu hale getirip birakan yerine ehhe şampiyon yapamamış baksaniza rezil etti bize sekline argümanlar mi uretecegiz.
O donemi cok iyi hatırlıyorum ayni bu dönem gibi duran toplarda sorun yasiyoduk ama biraz tersi ofansta biraz iyiyken defansta berbat haldeydik. Bu adam gelip o duruma önce çare buldu mu buldu.
Haftalardır ne izliyoruz belli değil. Futbolun en basit olayi olan korneri kullanamiyoruz. Dun madridli oyuncu maça girdi 5 saniye sonra kafayı vurdu aşağıdan gitse gol yemistik.

Hadi takim yavaş okey çoğu oyuncu gamsiz ona da okey ama gel gelelim en azından duran top kullanmayı becerip gol atalım yahu.

Zaten bu seneki oyunu Osman Şenher bile savunamaz sanırım, neresinden tutsak elimizde kalıyor.
11/12'de sadece duran toptan 20'ye yakın gol atan bir takım vardı mesela, şu an bizim için rüya gibi bir şey bu. O takımı da Terim çalıştırdı yüklemesini falan da o yaptı, bu saydığımız bütün hocaların takımlarından da on kat dirençli mücadeleci bir takımdı. He Tudor'un yüklemesine bir şey diyemem gayet iyiydi o konuda. Yani Terim'in bu işi bilmediğine dair bir düşünce üretmem ben bu örnekleri görünce ki 2000'lere gitmiyorum. Bunları Terim kalsın işleri o düzeltir deme maksadıyla anlatmıyorum, hani yükleme bilmediği gibi bir argümana karşılık söylüyorum. He bu sene takımın yürüyecek hali yok, bu da doğru.

Terim bugün gitse ve yerine gelen kişi enkaz devraldım gibi laflar etse direkt yollardım ben işin açıkçası. Kadro kötü değil, en azından bu kadar kötü oynamaz orası kesin. Yani fiziksel, mental problemler, motivasyon düşüklüğü vs olan bir ekip evet ama kurtarılamaz pozisyonda değil zira Seri'ye özgüvenini kazandırabilirsiniz ama Mustafa Sarp'a yetenek yükleyemezsiniz. E yeni gelecek antrenör bu tarz problemleri çözemeyecekse getirmenin manası ne?

Bu adamlarla güzel top oynanır, şampiyon da olunur devre arasında bir iki takviyeyle. En azından Terim bizi puan farkı olarak bu aralıklarda bırakırsa. Mancini'den de şampiyonluk bekleniyordu zaten kimse öyle mucize gibi görmüyordu o dönem. Daha ligin beşinci altıncı haftasındasın son iki sezonun şampiyon kadrosu elinde, Sneijder-Drogba-Melo'lu takım var. Çok ütopik bir beklenti olmasa gerek. Kaos daha çok Ünal Aysal ve Terim özelindeydi o dönem, şu an işler daha girift mesela. Oyuncuların çoğu bitik durumda, topçuların çoğuna ağır tepki var vs.

Rezil etme olayına katılmadığımı belirtmiştim senden alıntılamamın sebebi daha çok toplanan puanla ilgili yaptığın analizdi. Yoksa Mancini şampiyonlar liginde Juve-Real'li gruptan çıkardı ortada rezalet falan yok. Sadece milletin birbirine laf sokma hevesinden ortaya çıkan abartma vak'asıyla karşı karşıyayız. He büyük fark yaratmadı bana göre dediğim gibi defansif organizasyon olarak toparladı takım ama zaten fena bir kadro yoktu. Bir önceki sene çeyrek final oynadığımızı da hatırlamak lazım. Mancini o şartlarda idare etti, fark yaratmadı. Arkasından sövülecek ya da ağlanacak bir adam değil bana göre, saçma geliyor.

Yani duvar gibi yazdım da bir şey anlatmadım aslında işin aslı şu ki; bu kadro ve an itibariyle ligde bulunduğumuz sıralama :

bu takimi bu hale getirip birakan

gibi bir ithamı hak etmez, bana göre. En azından lig için konuşuyorum. Avrupa kısmında potansiyel olarak gelecek kişinin sorumluluğu yoktur.

İkinciliği başarı olarak görüyorsunuz o zaman. Evet, gruptan çıktık ama bunda şans faktörü de yok muydu? Vardı. Juventus'la oynadığımız son maçı düzgün bir zeminde oynasaydık ne olurdu acaba? Sürekli taktiksel değişiklikler, deplasmanlarda kötü oyun, savunma ağırlık futbolun kabahatlisi Mancini değil ona arka çıkmayan taraftar mı oldu? Komik.
Dalga mi bu her sene s.liginde 2.tur yapacaksan 2.lig tabiki başarıdır. Ligde sampiyon olma amacı s.ligine gitmek. Romantik taraftara göre ona buna şampiyonluk farkı atmak. Avrupa ile aramızdaki en büyük sorun şu mentalite aslında, herkes 2.liği aslında basari gorup amacın avrupada basarili olmak olduğunu kabullense birbirimizi aşağıya çekmek yerine buna odaklansak doğruları bulacağız.
A.madrid - sevilla gibi takımlar senelerdir o övündugumuz kupayı kaç kere tekrar tekrar aldılar ortada. Taraftarınin allah belanizi versin Madrid ile Barcelona ya lig kaptiriyorsunuz diye hazırlandıklarını sanmıyorum.

Taraftar önce bazı şeyleri kabullenecek bu ligde şampiyon kadro oluşturmak sorun değil ffpde içe girip 40-50 milyon euro harcayinca bu oluyor ta ki o oyuncuların 1 senelik oyuncular olduğu gerçeğiyle 1.5 sene sonra yulesinceye kadar. İlk olarak kendimize basarinkistasi belirleyecegiz ne bu bu sene 3.olalım avrupa liginde hedefimiz olsun ama UEFA da da çeyrek yapalım. Sonraki sene 2.olup s.ligine girersek muhteşem (olmayacak is değil ) ama girsekte elensekte bir sonraki sene en az UEFA da yine çeyrek hatta zorlayip yari final hedefi sonraki sene uefa şampiyonu gibi merdiven basamağı seklinde.

Hocan çıkıyor benim bir hayalim var s.ilgi şampiyonluğu hangi ortamda değeri 1 milyar euro olan 10 tane takim ve para harcama sorunu olmayan 20 tane ekstra takimin olduğu ortamda. Bizim gibi para harcayamayip s.liginde oynayan takim ortalama 5 falandir. Bu ortamda ya hayalini anlatmayacaksin daha düşük hayaller ile haşlayacaksın ya da 1 milyar euro flan vutcen olup uefaya onaylatacaksin.

Su ortamda su ligde 2.lig başarıdır kardeşim bu mantık olmadığını için ya şampiyon ya 5. olup batışa kafa üstü dalıyoruz. Ve şampiyon olup zarar ediyorsan oturup hata nerede diye düşünmek gerek

Dalga mi bu her sene s.liginde 2.tur yapacaksan 2.lig tabiki başarıdır. Ligde sampiyon olma amacı s.ligine gitmek. Romantik taraftara göre ona buna şampiyonluk farkı atmak. Avrupa ile aramızdaki en büyük sorun şu mentalite aslında, herkes 2.liği aslında basari gorup amacın avrupada basarili olmak olduğunu kabullense birbirimizi aşağıya çekmek yerine buna odaklansak doğruları bulacağız.
A.madrid - sevilla gibi takımlar senelerdir o övündugumuz kupayı kaç kere tekrar tekrar aldılar ortada. Taraftarınin allah belanizi versin Madrid ile Barcelona ya lig kaptiriyorsunuz diye hazırlandıklarını sanmıyorum.

Taraftar önce bazı şeyleri kabullenecek bu ligde şampiyon kadro oluşturmak sorun değil ffpde içe girip 40-50 milyon euro harcayinca bu oluyor ta ki o oyuncuların 1 senelik oyuncular olduğu gerçeğiyle 1.5 sene sonra yulesinceye kadar. İlk olarak kendimize basarinkistasi belirleyecegiz ne bu bu sene 3.olalım avrupa liginde hedefimiz olsun ama UEFA da da çeyrek yapalım. Sonraki sene 2.olup s.ligine girersek muhteşem (olmayacak is değil ) ama girsekte elensekte bir sonraki sene en az UEFA da yine çeyrek hatta zorlayip yari final hedefi sonraki sene uefa şampiyonu gibi merdiven basamağı seklinde.

Hocan çıkıyor benim bir hayalim var s.ilgi şampiyonluğu hangi ortamda değeri 1 milyar euro olan 10 tane takim ve para harcama sorunu olmayan 20 tane ekstra takimin olduğu ortamda. Bizim gibi para harcayamayip s.liginde oynayan takim ortalama 5 falandir. Bu ortamda ya hayalini anlatmayacaksin daha düşük hayaller ile haşlayacaksın ya da 1 milyar euro flan vutcen olup uefaya onaylatacaksin.

Su ortamda su ligde 2.lig başarıdır kardeşim bu mantık olmadığını için ya şampiyon ya 5. olup batışa kafa üstü dalıyoruz. Ve şampiyon olup zarar ediyorsan oturup hata nerede diye düşünmek gerek

Bu mudur yani sorun? Hani cidden komiksiniz. Hayatta da en ufak şeyi bu kadar ciddiye alıyorsanız işiniz zor, söyleyeyim.

Üst Alt