STSL 13/14 H:6 | Galatasaray 1-1 Çaykur Rizespor | M.S | 28 Eylül - Sayfa 108 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

STSL 13/14 H:6 | Galatasaray 1-1 Çaykur Rizespor | M.S | 28 Eylül

Yanlış. Denilmek istenen Galatasaray'ın ana futbol anlayışı hücum üzerine kuruludur. Bu demek değildir ki defans evlere şenlik olsun. Konuyu yanlış yerden anlamışsın.

İyi de nereden varıyorsun bu kanıya?Her gelen teknik direktör farklı bir anlayış uyguluyor.

Dediğini anladım ama istesen de istemesen de defans üzerine kurulu olmalı.Nasıl sıcaklık,sıcaktan soğuğa doğru akıyorsa,defans da hücuma doğru gider.Bir şekilde gol atarsın zaten.Yememek önemli.

Neye göre mesela, ölçütleriniz nelerdir?

Di Mateo ve Dick bence çok kötü hocalar, bunlar gelecekse Terim niye gitti o zaman.

Mancini, Terim gibi çok riskli ve hucüm futbolu oynatmaz ama daha garantici ve sistemli bir şekilde oynatır.

Ben Mancini'yi Fiorentina zamanında çok beğenmiştim, çok iyi top oynatmıştı mesela. Mancini yeterli mi dersen bence değil ama adı geçenler arasından bir tercih yapacaksak bence Mancini fena olmaz.

Çünkü plan yapılmadan Terim gönderilmiş ve bizim yöneticiler(Tulun ve/veya Köksal) kapı kapı dolaşıp nerde uygun hoca var onu arıyorlar, o yüzden kötünün iyisi Mancini olsa fena olmaz çünkü bu işin sonunda berbat bir hoca getirebilirler...

yine terim aysal iliskisine donmus olay, takim rezalet top oynadi yine bugun. mac 1-0di arkadas aradi olum cok guzel top oynuyoruz diye. hadi lan 1-1 biter bu mac dedim oylede oldu. bisey var bizde. cok gol kacirirsak ilk dkdan itibaren ve atamiyosak mutlaka yeniliyoruz, gencler maci gibi falan, engin onu atamasa mac 0-1di mesela isterrse messi ronaldo cik plan yok ortada

Yalnız şu maçta Amrabat-Sneijder değişikliği sonrası 4-4-2'ye dönünce yine kaos futboluna döndüğümüzü sanırım herkes görmüştür. Ha Sneijder iyi oynamadı o kesin.. Ama en azından sahadayken takımın sahaya dizilişi çok daha netti, daha derli toplu bir görüntümüz vardı.

İyi de nereden varıyorsun bu kanıya?Her gelen teknik direktör farklı bir anlayış uyguluyor.
Hangi kanıya nerden varıyorum, sorunu tam olarak anlayamadım. Söylediğim şey aslında basitti. Galatasaray'ın yıllardır oynadığı ana oyun anlayışı bellidir, taraftarın beklentisi de bu yöndedir. Hücum futbolu Galatasaray'ın bir kimliği haline gelmiştir. Ancak ülkede kulüplerimiz malesef transferi yaparken bu oyuncu ya da bu teknik direktör bizim bu futbol kültürümüze uygun mudur, oyun anlayışı nedir, artıları eksileri nelerdir vs gibi CV üzerinden değerlendirmeler yapıp mantıklı tercihler yapmıyor. Oysa belli bir felsefe üzerinden uyumlu harket edilmesi gerekir. Oysa bizler hep heterojen yani birbirine karışması mümkün olmayan bir nevi uyumlu olmayan demek istiyorum karışımlar gibi kadro kurup başına da alakasız bir teknik direktör getiriyoruz. Oysa her oyuncu ve teknik direktörün bir oyun anlayışı vardır bunlara çok dikkat etmiyoruz. Şuan elimizde işi olmayan kayda değer birkaç teknik direktör var diye onların peşinden gidiyoruz. Eminim Mancini'n oyun anlayışı futbol taktiği ve elimzdeki kadro uyumu açısından derinlemesine bir analiz yapılarak Mancini'ye teklif yapılmıyor. Kuvvetle muhtemel tercih edilmesinin sebebi kariyerli ve işsiz olması belki de Bülent Tulun'un futbol anlayışı ya da menajerlerin tavsiyleridir. Demek istediğim ise yukarda izah ettiğim şekilde bir transfer politikamız olmalı.

4-4-2 de olmuyor bu takıma 30. dakikadan sonra 4-4-2 oynadıkta ne oldu burakj veya drogba yedek oturmalı chedjou ya güvenmeliyiz dany e verilen şans chedjouya verilmiyor ceyhun ve yekta yı kullanmalıyız takım 1-0 önde orta sahaya oyuncu alacaklarını sürekli top kaybeden amrabatı alıyorlar amrabatı birinin yerine girecekse bu kesinlikle burak olmalı

Bu köprünün altında daha çok su akarcılar. Lig uzun bir maratoncular şampiyonluk anadoludan geçiyor. Anadolu takımlarını yenemezssen biraz zor şampiyon olursun.

Bakın bir febeli ne yorum yapmış;

"fatih hocayı gönderip mançiniyi alan kişi ne içtiyse aynısından bende istiyorum cidden süper kafa yapıyor gibime geliyor baksana yoksa hangi akıllı adam fatih hocanın yerine mançiniyi alır fatih hoca 10 tane mançini eder bunu bir fenerbahçeli olarak diyorum"

Hangi kanıya nerden varıyorum, sorunu tam olarak anlayamadım. Söylediğim şey aslında basitti. Galatasaray'ın yıllardır oynadığı ana oyun anlayışı bellidir, taraftarın beklentisi de bu yöndedir. Hücum futbolu Galatasaray'ın bir kimliği haline gelmiştir. Ancak ülkede kulüplerimiz malesef transferi yaparken bu oyuncu ya da bu teknik direktör bizim bu futbol kültürümüze uygun mudur, oyun anlayışı nedir, artıları eksileri nelerdir vs gibi CV üzerinden değerlendirmeler yapıp mantıklı tercihler yapmıyor. Oysa belli bir felsefe üzerinden uyumlu harket edilmesi gerekir. Oysa bizler hep heterojen yani birbirine karışması mümkün olmayan bir nevi uyumlu olmayan demek istiyorum karışımlar gibi kadro kurup başına da alakasız bir teknik direktör getiriyoruz. Oysa her oyuncu ve teknik direktörün bir oyun anlayışı vardır bunlara çok dikkat etmiyoruz. Şuan elimizde işi olmayan kayda değer birkaç teknik direktör var diye onların peşinden gidiyoruz. Eminim Mancini'n oyun anlayışı futbol taktiği ve elimzdeki kadro uyumu açısından derinlemesine bir analiz yapılarak Mancini'ye teklif yapılmıyor. Kuvvetle muhtemel tercih edilmesinin sebebi kariyerli ve işsiz olması belki de Bülent Tulun futbol anlayışı ya da menajerlerin tavsiyleridir. Demek istediğim ise yukarda izah ettiğim şekilde bir transfer politikamız olmalı.

Futbolun teknik kısmında duygusallık olmaz bence.Diğerleri senin görüşündür,bir şey diyemem.

Ancak şunu belirtmek isterim,her maç 3-4 gol atamazsın.Yeri geldiğinde de 10.dakikada attığın golü 80 dakika üzerine yatarak 1-0 kazanabilmelisin.İşte bunu beceremezsen 1-1 biter tüm maçların.

Futbolun teknik kısmında duygusallık olmaz bence.
Ben attığım mesajların neresinde futboldaki duygusallıktan bahsettim anlayamadım. Ve hala her maç 3-4 gol atamazsın diyorsun. Hücum futbolu oynamakla her maç 3-4 gol atmanın ve kötü defansa sahip olmanın arasındaki korelasyonu da çözemedim. Hücum futbolu öncelikli amacının gol atmak olduğu bunun için çeşitli varyasyonlar geliştirdiğin bir anlayıştır. Bu defasını önemseme atabildiğin kadar gol at demek değil. Her maç 3-4 golü arzularsın ama atmayacağını da bilirsin. Akordu bozuk gitarın sesi gibi bir diyaloğa sahibiz. Ben başka diyorum sen başka...

Yeri geldiğinde de 10.dakikada attığın golü 80 dakika üzerine yatarak 1-0 kazanabilmelisin.
Galatasaray'ın futbol kültüründe yatarak maç kazanmak yok. Galatasaray 1-0 hücum eder kaçırır o yüzden maç 1-0 bitebilir ama yatarak 1-0 a maçı bağlamaya çalışmaz. Bizim sorunumuz hücum futbolu sırasında defansif kısımları yeterince iyi uygulayamamız. Bunun için 80 dakika 1-0'a yatan bir futbol anlayışına değil hücum ederken daha efektif ve doğru bir defans kurgusuna ihtiyacımız var. Bunu becerebilsen zaten gol de atarsın kolay kolay gol de yemezsin.

Üst Alt