tekbirlerle derse giren öğretmen - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

tekbirlerle derse giren öğretmen

Almanya da bizim icin ekstra türkce dersi oluyordu ilkokullarda din dersine zorla girmek gibi birsey yoktu.

Lise de de ilk 2 sene bos ders oluyordu din dersine katilmayanlara sonra basimiza felsefe dersini bela ettiler onu zorunlu kildilar :D Buraya din dersine girmek istemeyen hristiyanlar da dahil olabiliyordu ama genelde yabancilar yer aliyordu bu ders de.
Evet ilkokulda Din dersi veya Türkçe. Türkçem için çok yararlıydı ilk okulda Türkçe dersi, her ne kadar öğretmenimiz çok iyi olmasa bile. Orta okulda yine Türkçe dersi vardı. Lisede ne Din dersi nede Türkçe dersi vardı, sadece felsefe. O yüzden böyle bişey olmasına şaşırdım. Ben Kuran okumayı, Namaz kılmayı çocukken hafta sonları caminin kuran kursunda öğrendim, bence olması gereken yerde.

MHA-L29 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Son düzenleme:
Bayram dan bayrama giderim. Son 2 bayramda gitmedim gidemedim.

Inancli biriyim ama asiri inancli degil.

Gitmedim ile gidemedim farklı ama.Gitmedim olayı canın istemedi veya kalkamadın sabah üşendin vb.,gidemedin de çok önemli bir şey oldu misal biri hastalandı veya vefat etti aniden vb.Ama gitmedin gibi duruyor yazış şekline bakınca.

Bunun inançtan ziyade üşengeçlikle veya imkanla da alakası var bence.Gitmek istersin ama vakit bulamazsın imkan bulamazsın.Bu tabi pek olmuyor,giden gidiyor her türlü.Veya aklına gelse bile amaan kim uğraşacak dersin.Bence seninkisi aşırı inançtan çok amaan kim uğraşacak demek gibi duruyor.Yanılıyor muyum yoksa?

Carsamba günleri okul 12'ye kadar oldugu icin carsamba günleri Türk okuluna gidiyorduk saat 14 ten 18'e,birde cumartesi gidiyorduk haftada 2 yani

Din dersi yani bizde godsdienst derslerinden kacis yoktu vallah ne bizim icin nede hristiyanlar icin,onlarin din le hic alakasi yok biliyorsundur sende

Evet bizde de vardi o Gottesdienst olayi. Sarkilar falan söylüyorlardi kiliseye gidip carsamba sabahlari, bizim ise o ders saati ya bos geciyordu ya da Türkce dersi oluyordu :D

Aynen :D Benim Alman arkadaslarimin da pek öyle yakindan ilgisi yok din ile falan. Eskide kalmis o pazar günü ailecek toplanip kiliseye gidip dua etmeler falan, artik cok nadir görüyorum bizim jenerasyon da bunu. Hatta yakin olan hristiyan arkadaslarimin hic birinde yok bu.

Evet ilkokulda Din dersi veya Türkçe. Türkçem için çok yararlıydı ilk okulda Türkçe dersi, her ne kadar öğretmenimiz çok iyi olmasa bile. Orta okulda yine Türkçe dersi vardı. Lisede ne Din dersi nede Türkçe dersi vardı, sadece felsefe. O yüzden böyle bişey olmasına şaşırdım.

Biz ne yapiyorduk hep biliyor musun? Diktat. Ilkokul da 4 sene boyunca diktat yaptik, gina geldi yav kadin önde duruyor okuyor sen onun söyledigini yaziyorsun.

Bir garip Alman cocugu vardi, annesi sonradan Türk ile evlenmis. Üvey babasi da illa sen Türkce ögreneceksin diye bu cocugu bizim Türkce dersine yolluyordu, cok hic birsey bilmiyor ne anliyor ne konusabiliyor. Yazik günah 4 sene boyunca hep 6'yi basti hoca mecbur kaldigi icin. Biz konusuyoruz ediyoruz o da aval aval bakiyor, hep acidim o cocuga.

ecff9d48925c30148a7fdbbc275ec485.jpg

SM-J710FQ cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Gitmedim ile gidemedim farklı ama.Gitmedim olayı canın istemedi veya kalkamadın sabah üşendin vb.,gidemedin de çok önemli bir şey oldu misal biri hastalandı veya vefat etti aniden vb.Ama gitmedin gibi duruyor yazış şekline bakınca.

Bunun inançtan ziyade üşengeçlikle veya imkanla da alakası var bence.Gitmek istersin ama vakit bulamazsın imkan bulamazsın.Bu tabi pek olmuyor,giden gidiyor her türlü.Veya aklına gelse bile amaan kim uğraşacak dersin.Bence seninkisi aşırı inançtan çok amaan kim uğraşacak demek gibi duruyor.Yanılıyor muyum yoksa?
Sarper, Almanya'da Bayram günlerinin hafta sonuna denk gelmedikçe tatil olmadığı detayına dikkat çekerim. Bazı iş yerleri anlayış gösteriyor, bazı iş yerleri göstermiyor, içeride izin günün olmasına rağmen izin vermiyor iş ve işçi durumuna göre.

Sarper, Almanya'da Bayram günlerinin hafta sonuna denk gelmedikçe tatil olmadığı detayına dikkat çekerim. Bazı iş yerleri anlayış gösteriyor, bazı iş yerleri göstermiyor, içeride izin günün olmasına rağmen izin vermiyor iş ve işçi durumuna göre.

Türkiye'yi baz alarak dedim giden gidiyor diye.Can için açık kapı bıraktım zaten ama düşüncemi de söyledim hani.

Biz ne yapiyorduk hep biliyor musun? Diktat. Ilkokul da 4 sene boyunca diktat yaptik, gina geldi yav kadin önde duruyor okuyor sen onun söyledigini yaziyorsun.

Bir garip Alman cocugu vardi, annesi sonradan Türk ile evlenmis. Üvey babasi da illa sen Türkce ögreneceksin diye bu cocugu bizim Türkce dersine yolluyordu, cok hic birsey bilmiyor ne anliyor ne konusabiliyor. Yazik günah 4 sene boyunca hep 6'yi basti hoca mecbur kaldigi icin. Biz konusuyoruz ediyoruz o da aval aval bakiyor, hep acidim o cocuga.
Çocuğa resmen eziyet etmişler. Ders içeriğinde bu kadar benzerlik, aynen öğretmen okuyor biz yaziyoduk. Türkçe dili ilgili toplasan üç saat ders yapmıştır en fazla.

Türkiye'yi baz alarak dedim giden gidiyor diye.Can için açık kapı bıraktım zaten ama düşüncemi de söyledim hani.
Yok Can kendisi senin değerlendirmene cevap verir orası ayrı, ben sadece sana Almanya'da bu konuda ki en önemli detayı belirttim. Ben mesela Almanya'da ki Büroda iki Türk arkadaş ile çalışıyorum, iki kişiye aynı anda bile izin vermiyorlar. Bayrama Almanya'da ki Büroda denk gelirsem değişimli gidiyoruz. Ama mesela Cuma namazında şanslıyız, öğlen paydosuna denk geliyor ve yakınlarda cami var

Son düzenleme:
Tekbir getirmek kötü değildir önermesi ayrı okul sıralarında 10 yaşında ki cocuklara pozitif Bilimler yerine bunların öğretilmesi ayrı. Yeri aile ve cami olan ve inanma da inanmama da hakkı olacak olan kişilere daha birey olamamisken bir şeyler dayatmaktir.

SM-N9000Q cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
Katılmıyorum. Zaten cami ve eve tıkıldığından dolayı din ve islam herkese yanlış aksettirildi. İslam inancı sadece cami ve ev içerisinde değil hayatın her alanına nüfuz etmelidir. Biz cami ve eve tıktığımız için bugün başımıza gelenlerden sorumluyuz. Tekbir getirmeyi Atatürk düşmanlığı olarak göstermek çok saçma bir düşüncedir. Ben Atatürk'ü çok severim. Ülkemizin kurucusu önderi ve lideri olarak görürüm. Ama elimden geldiğince de dini vecibelerimi yerine getiririm. Laiklik de din düşmanlığı değildir. Sen Laikliğe aykırı diye din eğitimi vermez isen kaçak göçek verenlerin önünü açar ve ülkeyi akıl almaz bir çıkmazın içine sokarsın. Bu videodaki dangalak için söylemiyorum bunu, ülkemizin içinde bulunduğu genel durum için söylüyorum.

Evet bizde de vardi o Gottesdienst olayi. Sarkilar falan söylüyorlardi kiliseye gidip carsamba sabahlari, bizim ise o ders saati ya bos geciyordu ya da Türkce dersi oluyordu :D

Aynen :D Benim Alman arkadaslarimin da pek öyle yakindan ilgisi yok din ile falan. Eskide kalmis o pazar günü ailecek toplanip kiliseye gidip dua etmeler falan, artik cok nadir görüyorum bizim jenerasyon da bunu. Hatta yakin olan hristiyan arkadaslarimin hic birinde yok bu.

Ben bi animi anlatayim

10 yasindayim sinifimda da bir Turk arkadas var,kendisi cocukluk arkadasimdir hala en yakin dostumdur

Bizle Yasit olan diger siniflarla beraber bizi kiliseye götürdüler,papaz hac cikariyor sonra bunlara suya bandirip seker tarzinda birsey veriyordu.

Papaz da bayagi yasli bir adam,arkadasim yanimda oturuyordu birden bana döndü keske papazin ayagi takilsa da yere yuvarlansa bizi disliyorlar bize seker vermiyorlar dedi

Cocuksun cünkü tam olarak neler oluyor bilmiyorsun,yemin ederim bi 10 saniye sonra falan papazin ayagi takildi yere yuvarlandi

Kilise de duasi Kabul olan bir müslüman olarak tarihte gecti

Son düzenleme:

Cocukken de gitmezdim daha dogrusu gitmeyi cok sevmezdim büyüdükce de degismedi bu olay aslinda. Bu yüzden de bayramdan bayrama gitmeye indirgedim en son olarak öyle de kaldi.

Katılmıyorum. Zaten cami ve eve tıkıldığından dolayı din ve islam herkese yanlış aksettirildi. İslam inancı sadece cami ve ev içerisinde değil hayatın her alanına nüfuz etmelidir. Biz cami ve eve tıktığımız için bugün başımıza gelenlerden sorumluyuz. Tekbir getirmeyi Atatürk düşmanlığı olarak göstermek çok saçma bir düşüncedir. Ben Atatürk'ü çok severim. Ülkemizin kurucusu önderi ve lideri olarak görürüm. Ama elimden geldiğince de dini vecibelerimi yerine getiririm. Laiklik de din düşmanlığı değildir. Sen Laikliğe aykırı diye din eğitimi vermez isen kaçak göçek verenlerin önünü açar ve ülkeyi akıl almaz bir çıkmazın içine sokarsın. Bu videodaki dangalak için söylemiyorum bunu, ülkemizin içinde bulunduğu genel durum için söylüyorum.

Altını çizdiğim yere yanıt vereceğim.Hayatın her alanına nüfuz ettiği/etmeye kalktığı için bu problemler ortaya çıkmıyor mu zaten?Ayriyeten laiklik sadece ilkokuldaki öğrendiğimiz şekliyle din-devlet işlerinin ayrımı mıdır yoksa dinin sosyal/siyasal hayata hiçbir baskı uygulamaması mıdır?Bence ikinci tanım daha doğru ve işlevsel.Zihinler laik olmadığı müddetçe anayasaya istediğin kadar laiklik maddesi koy boş,döner dolaşır bugünkü duruma geliriz.

İslam inancını da tüm dinleri de felsefe olarak görüp iyiliğe giden yolda rehber alabiliriz ama hayatımızın ve siyasetin temeli yapılmaması ve kullanılmaması adına da mücadele verilmeli. Din kadar kolay manipüle edilen başka bir şey söyle desen söylemem. Laiklik dinin sadece kişisel bazda yaşanmasını ifade ediyor bana göre.

Örgütleme, cemaat gibi kavramlar sonunda manipüle edilmeye açık halde olduğu için bu yüzden istenmiyor seküler toplum düzeninde. Dini iyi öğrenme dediğin kısım tekbir getirip, cihat ile değil felsefesine kafa yorarak olur. Bunu yapan da nerede ise hiç yok. Arapçasını 100 defa hatmedip Türkçe'sini bir kere okumazsak Kuran'ın din falan da öğretemeyiz kimseye.

Bu sebeple 9 yaşında çocuğa cihat öğretip, şartlandırmanın tek taraflı zihinler tarafından yapılması oldukça tehlikelidir. Yapılması gereken inanıp inanmama özgürlüğünü tamamen kişiye bırakmak, hangi dine inanacağını da tamamen araştırmış ve yalın bir zihin ile insanların seçmesine olanak sağlamaktır.

Altını çizdiğim yere yanıt vereceğim.Hayatın her alanına nüfuz ettiği/etmeye kalktığı için bu problemler ortaya çıkmıyor mu zaten?Ayriyeten laiklik sadece ilkokuldaki öğrendiğimiz şekliyle din-devlet işlerinin ayrımı mıdır yoksa dinin sosyal/siyasal hayata hiçbir baskı uygulamaması mıdır?Bence ikinci tanım daha doğru ve işlevsel.Zihinler laik olmadığı müddetçe anayasaya istediğin kadar laiklik maddesi koy boş,döner dolaşır bugünkü duruma geliriz.
Zaten İslamı hakiki olarak nüfuz etmediğinden dolayı bu sıkıntıları yaşıyor ve din tüccarlarının eline malzeme oluyoruz. Sen hakiki bir şekilde dinini öğretirsen sorun olmaz olursa da kişisel olur. Ama düzgün bir şekilde din öğretimine engel olursan şu anda içinde bulunduğumuz durumu yaşamaya devam edersin. Neyse ben bu konu ile ilgili başka yorum yapmayacağım. İnsanlar istediği inancı özgürce yaşayabilmelidir. Ayrıca Laiklik de din karşıtlığı değildir. Laik bir insanımdır. Din karşıtı da değilimdir. İyi Forumlar.

Ben bi animi anlatayim

10 yasindayim sinifimda da bir Turk arkadas var,kendisi cocukluk arkadasimdir hala en yakin dostumdur

Bizle Yasit olan diger siniflarla beraber bizi kiliseye götürdüler,papaz hac cikariyor sonra bunlara suya bandirip seker tarzinda birsey veriyordu.

Papaz da bayagi yasli bir adam,arkadasim yanimda oturuyordu birden bana döndü keske papazin ayagi takilsa da yere yuvarlansa bizi disliyorlar bize seker vermiyorlar dedi

Cocuksun cünkü tam olarak neler oluyor bilmiyorsun,yemin ederim bi 10 saniye sonra falan papazin ayagi takildi yere yuvarlandi

Kilise de duasi Kabul olan bir müslüman olarak tarihte gecti

Hahaha cok iyi ya :asd: :asd:

Zaten İslamı hakiki olarak nüfuz etmediğinden dolayı bu sıkıntıları yaşıyor ve din tüccarlarının eline malzeme oluyoruz. Sen hakiki bir şekilde dinini öğretirsen sorun olmaz olursa da kişisel olur. Ama düzgün bir şekilde din öğretimine engel olursan şu anda içinde bulunduğumuz durumu yaşamaya devam edersin. Neyse ben bu konu ile ilgili başka yorum yapmayacağım. İnsanlar istediği inancı özgürce yaşayabilmelidir. Ayrıca Laiklik de din karşıtlığı değildir. Laik bir insanımdır. Din karşıtı da değilimdir. İyi Forumlar.

İnancı özgürce yaşa,laik düzen kimseye oruç tutma namaz kılma demiyor ki.Ama bireyin inancı diğer bir bireyi hiç alakadar etmez.Yani laiklik yukarda yazdığım gibi sadece siyaseti değil sosyal hayatı da kapsar.Sosyal hayatı kapsaması demek,isteyen istediğine inanabilir baskı altında da kalamaz demek.Bir dinin 'iyi' olduğunu kabul edip ona yönelik yorumlar yapmak mantıksız laiklik konusunda.Adı üstünde tarafsız çünkü,bu da bir dinin referans alıp bu tanımın eğilip bükülemeyeceği anlamına gelir.Bunun gibi hareketler kabul edilebilir değil o yüzden.Orada belki Müslüman olmayan çocuklar da var.Yoksa kimse öğretmene niye camiye gidiyor niye oruç tutuyor vb. demiyor.Bu raydan çıktığı anda laiklik devre dışı kalır.

Üst Alt