İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu

İlk İnsanın Bir Süreç İçinde Yaratıldığı Yanılgısı

Hani Rabbin meleklere: "Gerçekten Ben, çamurdan bir beşer yaratacağım" demişti. (Sad Suresi, 71)

Evrimsel yaratılışla ilgili bir diğer yanılgı ise yine ayette geçen bir ifadenin yanlış bir şekilde yorumlanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayetteki altı çizili ifade "çamurdan bir beşer yapmaktayım" şeklinde tercüme edilmekte ve bunun sözde evrim süreci içinde, yavaş yavaş yaratılışa işaret ettiği iddia edilmektedir. Ancak ayetin Arapçası bu şekilde bir çevirinin kişisel bir yorum ve bir çarpıtma olduğunu açıkça ortaya koymaktadır:

"İnni halikun beşeren min tın." = "Ben çamurdan bir beşer yaratanım."

Bu ayette "yapmaktayım" şeklinde bir ifade bulunmamaktadır. Nitekim ayetin devamında "onu bir biçime sokup üflediğim zaman ona secdeye kapanın" şeklinde geçmekte ve buradan da "yaratma" fiilinin bir anda olup bittiği anlaşılmaktadır.

Nitekim İslam alimleri de bu ayeti "yapmaktayım" şeklinde çevirmemektedir. Örneğin Süleyman Ateş tefsirinde ayeti şu şekilde açıklamaktadır:

"Rabbin meleklere demişti ki: "Ben çamurdan bir insan yaratacağım."

Allah, çamurdan bir insan yaratacağını meleklere söylemiş, çamuru insan şekline koyup içine de Kendi ruhundan üfledikten sonra meleklere, insana secde etmelerini emretmiş. Meleklerin hepsi secde etmiş. Yalnız cinlerden olan İblis, kendisinin ateşten yaratıldığını, çamurdan yaratılan insandan hayırlı olduğunu ileri sürerek insanın atasına secde etmemiştir."

Bölüm bölüm aktarıyorum...=)

Sorduğun soruya cevap müfessirlerden...

Buyur Ali Kardeşim...

Önceki dönemlerde böyle sorular geldiğinde Kur'ân Müfessirleri gereken cevabı vermişlerdir...

Ayrıca Elmalılı Hamdi Yazır da böyle cevap vermiştir...

Kardeş bu müfessirlerin evrim teorisini kuran diliyle ispatlamaya çalışanlara verdikleri bir cevap. Beni bağlamıyor. Ben kurandan hiç bir bilimsel görüş aktarmıyorum. Ama kaynağın için teşekkürler faydalandım

Birde ben şunu merak ediyorum.İlk insan Hz. Adem ile Hz. Havva.

İlk insanlar nerede dünyaya gelmiş.Geçen bir yerde okudum.65 bin yıl önce tarihe karışan MU adasında dünyaya geldiğini yazmışlardı

Kurana göre mezopotamya evrime göre afrika.

Evrimcilere göre bunun sebebi değişik gen farklılıklarının en çok afrikada olması ve ilk insanın atası kabul edilen fosillerin hep afrika kökenli olması. Avrupada ve doğu asyada daha yeni fosiller bulunmuş. en yeni fosiller bildiğim kadarıyla amerika kıtası

Hz. Adem'in İlk İnsan Olmadığı Yönündeki Yanılgı

Evrimsel yaratılış yanılgısıyla ilgili olarak ortaya atılan bir diğer iddia ise, Hz. Adem'in ilk insan olmayabileceği -hatta insan olmayabileceği (Hz. Adem'i tenzih ederiz)- şeklindedir. Bu batıl iddiaya sözde delil olarak aşağıdaki ayet gösterilmektedir:

Hani Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim" demişti. Onlar da: "Biz seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?" dediler. (Allah: ) "Şüphesiz sizin bilmediğinizi Ben bilirim" dedi. (Bakara Suresi, 30)

Bu iddiayı savunan çevreler ayette geçen "halife var edeceğim" şeklindeki ifadede geçen Arapça "ceale" fiilini, "tayin etmek" kelimesi ile açıklamaktadırlar. Yani Hz. Adem'in ilk insan olmadığı, birçok insan arasından halife olarak "tayin edildiği" yanılgısını öne sürmektedirler. Oysa "ceale" kelimesinin Kuran'da kullanılan çok çeşitli anlamları vardır ve bunlar şu şekildedir:

Ceale: Yaratmak, icad etmek, çevirmek, yapmak, koymak, kılmak

Kuran'da "ceale" filinin geçtiği diğer ayetlerden birkaç örnek şöyledir:

Sizi tek bir nefisten yarattı, sonra ondan kendi eşini var etti (ceale) ve sizin için davarlardan sekiz çift indirdi… (Zümer Suresi, 6)

De ki: "Sizi inşa eden (yaratan), size kulak, gözler ve gönüller veren (ceale) O'dur. Ne az şükrediyorsunuz?" (Mülk Suresi, 23)

"Ve Ay'ı bunlar içinde bir nur kılmış, Güneş'i de (aydınlatıcı ve yakıcı) bir kandil yapmıştır. (ceale)" (Nuh Suresi, 16)

"Allah, yeri sizin için bir yaygı kıldı. (ceale)" (Nuh Suresi, 19)

Yukarıdaki ayetlerde de görüldüğü gibi, "ceale" kelimesi Kuran'da çok çeşitli anlamlarda kullanılmıştır. Ayrıca pek çok ayette de Hz. Adem'in topraktan yaratıldığı belirtilmektedir. Hz. Adem'in, diğer insanlar içinde bir insan olmadığı, özel ve farklı bir yaratılışa sahip olduğu bu ayetlerden de anlaşılmaktadır.

Hz.Adem'în ilk insan olmadığını düşünenlere...

Birde şu peygamberlerin çoğunluğu meselesine gelirsek. Biz müslümanlar her kavime bir peygamber gönderildiğini biliyoruz. Ve 124.000 bin peygamber gönderildiği rivayetide vardır. Her kavime bir peygamber indiyse zaten binlerce peygamber gerçeği ortaya çıkıyor ki, buda peygamberlerin büyük çoğunluğu ortadoğuya gelmiştir iddiasını biraz zayıflatıyor. Bizim bildiklerimiz bu coğrafya da adı geçenler olduğundan öyle bir algının oluşması normal.

Kurana göre mezopotamya evrime göre afrika.

Evrimcilere göre bunun sebebi değişik gen farklılıklarının en çok afrikada olması ve ilk insanın atası kabul edilen fosillerin hep afrika kökenli olması. Avrupada ve doğu asyada daha yeni fosiller bulunmuş. en yeni fosiller bildiğim kadarıyla amerika kıtası

Vallahi Ali hocam,nerdeyse her hafta bu olayını düşünürüm.Neden bütün peygamberler arap yarımadasında dünyaya geldi diye.

Bana göre yaşayış koşulları,imkanlar vs...

Birde düşünsene hani arap yarımadasında mağara var,peygamberimize burada vahiy geliyor.

Hani ne bileyim mesela bir italya'da dini yaymak aklım almıyor.Düşünsene mağara filan yok.

Peki abi,Peygamberlerin büyük bir çoğunluğu neden Arap yarımadasında dünyaya gelmişlerdir?Bir bilgin varmı bu konuda.Hep merak etmişimdir.

Kimi hadis kaynaklarına göre 124000 kimisine göre 224000 peygamber inmişliği yazar. ama hadis kitaplarından burda konuşmak istemem. Çok safsata da vardır içlerinde. Ama bu yüzbinlerce peygamber indiğini inkar ettiğim anlamına gelmez. arap yarımadasına inenler daha çok yakın zamanda inenlerdir. Ve nerede taşkın bi millet varsa allah oraya peygamber göndermiştir. Bu yüzden arap yarımadası tarihsel süreye de bakıldığında çok karışık bir geçmişe sahiptir.

Birde şu peygamberlerin çoğunluğu meselesine gelirsek. Biz müslümanlar her kavime bir peygamber gönderildiğini biliyoruz. Ve 124.000 bin peygamber gönderildiği rivayetide vardır. Her kavime bir peygamber indiyse zaten binlerce peygamber gerçeği ortaya çıkıyor ki, buda peygamberlerin büyük çoğunluğu ortadoğuya gelmiştir iddiasını biraz zayıflatıyor. Bizim bildiklerimiz bu coğrafya da adı geçenler olduğundan öyle bir algının oluşması normal.

Benden çok yaşayacakmışsın aynı şeyi yazmışız:D

Vallahi Ali hocam,nerdeyse her hafta bu olayını düşünürüm.Neden bütün peygamberler arap yarımadasında dünyaya geldi diye.

Birde düşünsene hani arap yarımadasında mağara var,peygamberimize burada vahiy geliyor.

Hani ne bileyim mesela bir italya'da dini yaymak aklım almıyor.Düşünsene mağara filan yok.

Aga insanlar kaç bin yıldır yaşıyor :D

İtalya'da nasıl mağara yok hep şehir miydi ev miydi oralar.

Din mağaranın olmadığı yerde vücut bulmaz diye bir kaide mi var:D Evde de vahiy gelebilirdi. Mağaranın islam temellerinde ne gibi bir etkisi var anlayamadım

Kimi hadis kaynaklarına göre 124000 kimisine göre 224000 peygamber inmişliği yazar. ama hadis kitaplarından burda konuşmak istemem. Çok safsata da vardır içlerinde. Ama bu yüzbinlerce peygamber indiğini inkar ettiğim anlamına gelmez. arap yarımadasına inenler daha çok yakın zamanda inenlerdir. Ve nerede taşkın bi millet varsa allah oraya peygamber göndermiştir. Bu yüzden arap yarımadası tarihsel süreye de bakıldığında çok karışık bir geçmişe sahiptir.

Hehh evet.Son cümlelerin çok mantıklı.Arap kavimlerinin durumu ortadaydı.Bencede dediğin gibi.

Evet İslam Alimleri ittifakla şöylede bildirmişlerdir...

ALLAH Peygamber veya Uyarıcı göndermediğim kimselere zulmetmez...

Bu demektir ki...

Diğer kıtalarda da yaşayan insanlara peygambeler göndermiştir...

Ayrıca Dünya'nın Jeolojik durumununda Ademoğlunun yeryüzüne yayılmasında büyük bir etken olduğunu düşünüyorum...

Din mağaranın olmadığı yerde vücut bulmaz diye bir kaide mi var:D Evde de vahiy gelebilirdi. Mağaranın islam temellerinde ne gibi bir etkisi var anlayamadım

Çağrı filmini çok izledim.Etkisinde kaldım galiba:D Arap yarımadasını izleye izleye bilinçaltım karıştı:D

İtalya'da ki insanlar en azından bir yaratıcının varlığına inanıyordu. Ama Araplar hem puta tapıyorlardı hemde cehaletin ana vatanıydı. O yüzden Hz. Muhammed oraya gönderilmiştir bence.

Burada benim için olay bitmiştir :D :D :D

İtalya'da ki insanlar en azından bir yaratıcının varlığına inanıyordu. Ama Araplar hem puta tapıyorlardı hemde cehaletin ana vatanıydı. O yüzden Hz. Muhammed oraya gönderilmiştir bence.

Yanlız Hz.Peygamber Efendimiz...

Sadece Araplara değil bütün insanlığa Peygamber olarak gönderilmiştir...

"Biz seni Alemlere Rahmet Olarak gönderdik..."

Ayetindende anlaşılacağı gibi...

Hz.Peygamber sadece belli bir kesime değil bütün insanlığa gönderilmiştir...

Evet.Bencede öyle.Son peygamber Hz. Muhammed.

Haliyle insanlar kudurdu.Artık peygamber gelmeyeceğine göre kıyamet çok yakın.Bencede kopsun,hem biz kurtulak hemde dünya:D Yeterince batırdık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt