İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu

Hz Adem ve Hz Havva cennetten indi diye bir savunma olmaz ki, o zaman ben de kanitla derim isin icinden cikilmaz.

Katılıyorum,

Bence de iş bilimsel boyuttan dini boyuta geçti. Bu tarz tartışmalarda inançlarda sorgulanmaya başlanabilir. Bence 2-3 sayfa önceki bilimsel önerileri okumak daha keyifliydi.

Şu an ayeti hatırlyamadım lakin. Kur'an da İnsan'dan bahsedilirken, Ademoğulları diye bahsedilir.

Ayrıca sen Hz.Peygambere inandığını da söylediğin için,Buhari, Müslim, Ebu davud, İbn-i Mace, Tirmizi, gibi önemli hadis kitaplarında da bu konuyla ilgili Hadis-i Şeriflere rastlayabilirsin.

Cevap veriyorum efendim:D

1- önce ayeti görmek lazım ,

2- ademoğulları lafı genel manada insanlar için söylenmiştir kuranda. tıpkı bugün ümmet dediğimiz topluluğun 624 te uhuddaki topluluğun da bugün yaşayan müslümanların da ortak adı olduğu gibi

3- Zaten ben bunu inkar amaçlı söylemedim o kadar kitap okudum kuranı ama bunu göremedim dedim

4- o dediğin islam önderlerinin yanında ben objektif amaçlı olsun diye kuleyninin kafisini bile okumuş bir insanım . (şiadır)Onları da okudum. Ama o kadar çok şey okuyorum ki hafızam bazen kaldırmıyor

Birbirinize hakaret etmeden, dostça tartıştığınız için teşekkür ederim;)

Hayri dostum çok ince bir yerdesin yalnız.Din hiç bir şekilde kanıtlanmaz ki-sanki sen bunu bilmiyorsun,artistik peşindeyim -,insanlar inanmak ister ve inanır,bu kadar basit.Kanıt manıt,geç abi onları. :)

Herşeye kanıt arama merakımız üst düzeyde...

Ama şu başlıkta olan karşılıklı saygı ve üslubu hiç bir şeye değişmem...

Kendi adıma en kalbi teşekkürlerimi iletiyorum...:heart:

Hayri dostum çok ince bir yerdesin yalnız.Din hiç bir şekilde kanıtlanmaz ki,insanlar inanmak ister ve inanır,bu kadar basit.Kanıt manıt,geç abi onları. :)

Ulan sabahtan beridir bunu anlatıyorum işte bilim adamına dini bilgilerle gidilmez. Dinin dediklerine uyan kişi kabul eder, bilim adamı sorgular. Bilim adamını sorguluyorsan oyunu kurallarına göre oynayacaksın. ama adama ofsayt pozisyonunda hakem bayrak kaldırsın sana kaldırmasın gibi oluyor tartışma.

Bknz: Burda din adamı fener:D

O zaman bilimsel iddialarin savunmasi Hz Adem olmamali dostlar.

Oku,yaradan rabbın adıyla oku.O seni bir kan pıhtısından yarattı.Rabbın sonsuz kerem sahibir.Oku.O sana bilmediklerini öğretti!

Herşeye kanıt arama merakımız üst düzeyde...

Ama şu başlıkta olan karşılıklı saygı ve üslubu hiç bir şeye değişmem...

Kendi adıma en kalbi teşekkürlerimi iletiyorum...:heart:

eyvallah reis. Müslüm gürsestendir. Hem dinliyorum hem yazıyorum iyice mayıştım:D

Bilim - felsefe - din,hepsi ayrı yerlerde kesinlikle.Acayip işler ya,gecenin bu saatinde bunu konuşup kendimizi yormanın anlamı yok,istifa istifa frank rijkaard istifa :D

Bilim-Felsefe-din birbirinden asla ayrılmaz parçalardır aslında. Kesinlikle buna inanıyorum.

O zaman bilimsel iddialarin savunmasi Hz Adem olmamali dostlar.

Burada farklı bir konu var...

Hayri...

Esasında şimdi sana nasıl anlatayım...

Birincisi İslam dinini kabul etmiş kimseler yani inananlar Hz.Adem'in insanlığın babası olduğunu ilk insan ve peygamber olduğunu kabul ederler...

İkincisi Evrim hususunda bir şey söylemek istiyorum...

Yaradılışta evrim geçirme ve mutasyon gibi öğeler bulunmaz...

Zira bu ALLAH'ın yaratma sanatına terstir...

Çünkü ALLAH bir şeyi yaratmak için önce başka bir şey yaratıp bir süre beklemez...

ALLAH "Kun" yani "Ol" der olur...

Cevap veriyorum efendim:D

1- önce ayeti görmek lazım ,

2- ademoğulları lafı genel manada insanlar için söylenmiştir kuranda. tıpkı bugün ümmet dediğimiz topluluğun 624 te uhuddaki topluluğun da bugün yaşayan müslümanların da ortak adı olduğu gibi

3- Zaten ben bunu inkar amaçlı söylemedim o kadar kitap okudum kuranı ama bunu göremedim dedim

4- o dediğin islam önderlerinin yanında ben objektif amaçlı olsun diye kuleyninin kafisini bile okumuş bir insanım . (şiadır)Onları da okudum. Ama o kadar çok şey okuyorum ki hafızam bazen kaldırmıyor

Ben seni gerçekten anlayabiliyorum. Lakin bilim kavramını aynı şekilde tanımlamıyoruz yada tanımlayamıyoruz. Normalde sen bilimsel iddiaya karşı bilimsel bir tezin ortaya atılmasını gerektiğini savunuyorsun fakat aynı zamanda Allah ve Peygambere (ne mutlu ki) inanıyorsun.

Ama iman konusuna geçiyoruz ki o da zaten senin bahsettiğin anlamda somut veriye dayanmıyor. Lakin yaratılış teorisini bilimsellikten çıkaran birşey değil bu. Çünkü Evrim de en sonunda çaresiz kaldığı için(insan aklı sınırlıdır burdan bunuda görüyoruz) Bing Bang adında bir başlangıç kabul ediyor daha doğrusu ön kabul(ön dayanak buluyor kendine. Evrim'in çelişkiside burada başlıyor. Sebep sonuç ilişkisine dayanmayan bir ilerlemeyi kabul etmeyen evrim Bing Bang'e muhtaç hale geliyor.

Ama yaratılış teorisi ve savunucuları zaten bütün iddialarında sebep ve nedenin Allah olduğunu iddia ettikleri için teorilerinin başlangıcının insan aklıyla bilinmez bir şekilde bir Yaratıcıya dayanmasından doalyı zor durumda kalmıyorlar.

Bilimsel teori mantığı açısından bakarsan yaratılış teorisi daha tutarlı. Çünkü evrim kendi reddettiği birşeye dayanmak zorunda kalıyor ve çelişkiye düşüyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt