İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu

Burada farklı bir konu var...

Hayri...

Esasında şimdi sana nasıl anlatayım...

Birincisi İslam dinini kabul etmiş kimseler yani inananlar Hz.Adem'in insanlığın babası olduğunu ilk insan ve peygamber olduğunu kabul ederler...

İkincisi Evrim hususunda bir şey söylemek istiyorum...

Yaradılışta evrim geçirme ve mutasyon gibi öğeler bulunmaz...

Zira bu ALLAH'ın yaratma sanatına terstir...

Çünkü ALLAH bir şeyi yaratmak için önce başka bir şey yaratıp bir süre beklemez...

ALLAH "Kun" yani "Ol" der olur...

Dogrudur, birsey diyemem. Benim dusuncelerime ters ama. Bu konuda da yapacak birsey yok ustad. :cowboy:

Birde ben şunu merak ediyorum.İlk insan Hz. Adem ile Hz. Havva.

İlk insanlar nerede dünyaya gelmiş.Geçen bir yerde okudum.65 bin yıl önce tarihe karışan MU adasında dünyaya geldiğini yazmışlardı

Bilim - felsefe - din,hepsi ayrı yerlerde kesinlikle.Acayip işler ya,gecenin bu saatinde bunu konuşup kendimizi yormanın anlamı yok,istifa istifa frank rijkaard istifa :D

Dini boyuttan tartışmanın pek manası yok. Yanılmıyorsam buradaki herkes Allah'a inanıyordur. İnce bir mesele... Dini karıştırırsak işin tartışma boyutu kısa sürer. Herkes inanıyor sonuçta ayrıca biri karşı çıkarsa insanların inançları sorgulanabilir. Bu durum en sevmediğim durumdur.

Felsefe yaparken bile iş dine girince kendini tutamazsan inançlarını sorgulamaya başlarsın. Bu da seni inançsız yapar. Bu yüzden bence iş sadece bilimsel ve felsefe içerisinde sınırlı kalsın.

Iddia dedim zaten, gercek degil. :) Ama bilimin cok daha fazla kaniti, deneyi oldugu da ortada. Hz. Adem'in varliginin kaniti kutsal kitaplar.

Yanlış şeyleri şu anda kıyaslıyorsun. Evrim'in karşılığı Hz. Adem değil. Evrim'in başlangıcına karşılık verilen cevap HZ. Adem.

Onu da yukarıda anlattım buraya kopyalayayım.

Ben seni gerçekten anlayabiliyorum. Lakin bilim kavramını aynı şekilde tanımlamıyoruz yada tanımlayamıyoruz. Normalde sen bilimsel iddiaya karşı bilimsel bir tezin ortaya atılmasını gerektiğini savunuyorsun fakat aynı zamanda Allah ve Peygambere (ne mutlu ki) inanıyorsun.

Ama iman konusuna geçiyoruz ki o da zaten senin bahsettiğin anlamda somut veriye dayanmıyor. Lakin yaratılış teorisini bilimsellikten çıkaran birşey değil bu. Çünkü Evrim de en sonunda çaresiz kaldığı için(insan aklı sınırlıdır burdan bunuda görüyoruz) Bing Bang adında bir başlangıç kabul ediyor daha doğrusu ön kabul(ön dayanak buluyor kendine. Evrim'in çelişkiside burada başlıyor. Sebep sonuç ilişkisine dayanmayan bir ilerlemeyi kabul etmeyen evrim Bing Bang'e muhtaç hale geliyor.

Ama yaratılış teorisi ve savunucuları zaten bütün iddialarında sebep ve nedenin Allah olduğunu iddia ettikleri için teorilerinin başlangıcının insan aklıyla bilinmez bir şekilde bir Yaratıcıya dayanmasından doalyı zor durumda kalmıyorlar.

Bilimsel teori mantığı açısından bakarsan yaratılış teorisi daha tutarlı. Çünkü evrim kendi reddettiği birşeye dayanmak zorunda kalıyor ve çelişkiye düşüyor.

Peki abi,Peygamberlerin büyük bir çoğunluğu neden Arap yarımadasında dünyaya gelmişlerdir?Bir bilgin varmı bu konuda.Hep merak etmişimdir.

Dünya'nın beşiği denilen yer Mezopotamyadır...

Zira ALLAH'ın Evi olarak bilinen Müslümanların Kıblesi Kabe Arabistan Yarımadasında olduğundan dolayı zannedersem...

Burada farklı bir konu var...

Hayri...

Esasında şimdi sana nasıl anlatayım...

Birincisi İslam dinini kabul etmiş kimseler yani inananlar Hz.Adem'in insanlığın babası olduğunu ilk insan ve peygamber olduğunu kabul ederler...

İkincisi Evrim hususunda bir şey söylemek istiyorum...

Yaradılışta evrim geçirme ve mutasyon gibi öğeler bulunmaz...

Zira bu ALLAH'ın yaratma sanatına terstir...

Çünkü ALLAH bir şeyi yaratmak için önce başka bir şey yaratıp bir süre beklemez...

ALLAH "Kun" yani "Ol" der olur...

Kardeşim birinci hususta belirttiğim bir müeyyidedir. Artık herkes böyle kabul ediyor. Ama kurani bir açıklamasını ben görmedim hz ademin ilk insan olduğuna dair kuranda. Bu yok demek değil ben görmedim

2. si allah yaratma sıfatına sahiptir. ama herkes bilir allah kuranda bir çok yerde biz kelimesini kullanır. Bunun sebebi allah çoğul olduğundan dolayı değil yarattığı şeyleri kendisinin var ettiği ve bunlarla beraber ismini anmasıdır. Yaratan allah. Var eden allah. yok eden de allah. Değiştiren neden allah olamıyor. Türlerin çeşitliliği için allah acaba milyon tane canlıyı mı yarattı acaba. Çöldeki tilkiyi çöl şartlarında yaşasın diye mi allah öyle yarattı yoksa o bu koşullara uyum sağlamak için adaptasyon geçiremez mi?

İlk insanın kulaklarının hareket etmesi ama sonra uçan haşerelerden kendisini korumak için başka yöntemler bulunca bu mekanizmanın işlevselliğini yitirmesi ve böylece eski atalarına göre insanın değişmesi neden mümkün olmuyor. Yaratan allah tüm evreni sabit mi kıldı. Evren dahi değişirken canlılar neden değişemesin

Iddia dedim zaten, gercek degil. :) Ama bilimin cok daha fazla kaniti, deneyi oldugu da ortada. Hz. Adem'in varliginin kaniti kutsal kitaplar.

İddia lafını görmedim ya da gördüm ama Ali arkadaşımızın şiddetli savunmalarından sonra üstümde öyle bir piskoloji bırakmış olabilir :D Bu arada bilimsel iddialara kutsal kitaplar ile yanıt vermek bence de saçma,o konuya katılıyorum.

Ben seni gerçekten anlayabiliyorum. Lakin bilim kavramını aynı şekilde tanımlamıyoruz yada tanımlayamıyoruz. Normalde sen bilimsel iddiaya karşı bilimsel bir tezin ortaya atılmasını gerektiğini savunuyorsun fakat aynı zamanda Allah ve Peygambere (ne mutlu ki) inanıyorsun.

Ama iman konusuna geçiyoruz ki o da zaten senin bahsettiğin anlamda somut veriye dayanmıyor. Lakin yaratılış teorisini bilimsellikten çıkaran birşey değil bu. Çünkü Evrim de en sonunda çaresiz kaldığı için(insan aklı sınırlıdır burdan bunuda görüyoruz) Bing Bang adında bir başlangıç kabul ediyor daha doğrusu ön kabul(ön dayanak buluyor kendine. Evrim'in çelişkiside burada başlıyor. Sebep sonuç ilişkisine dayanmayan bir ilerlemeyi kabul etmeyen evrim Bing Bang'e muhtaç hale geliyor.

Ama yaratılış teorisi ve savunucuları zaten bütün iddialarında sebep ve nedenin Allah olduğunu iddia ettikleri için teorilerinin başlangıcının insan aklıyla bilinmez bir şekilde bir Yaratıcıya dayanmasından doalyı zor durumda kalmıyorlar.

Bilimsel teori mantığı açısından bakarsan yaratılış teorisi daha tutarlı. Çünkü evrim kendi reddettiği birşeye dayanmak zorunda kalıyor ve çelişkiye düşüyor.

Arkada kaldı yada çıkmadı.

Dünya'nın beşiği denilen yer Mezopotamyadır...

Zira ALLAH'ın Evi olarak bilinen Müslümanların Kıblesi Kabe Arabistan Yarımadasında olduğundan dolayı zannedersem...

Bir diğer noktada bence şu;dinleri yaymak için en müsait ortam arap yarımadasıydı.Gidipte mesela ispanyada yaymak biraz ters olurdu sanki:)

Kardeşim birinci hususta belirttiğim bir müeyyidedir. Artık herkes böyle kabul ediyor. Ama kurani bir açıklamasını ben görmedim hz ademin ilk insan olduğuna dair kuranda. Bu yok demek değil ben görmedim

2. si allah yaratma sıfatına sahiptir. ama herkes bilir allah kuranda bir çok yerde biz kelimesini kullanır. Bunun sebebi allah çoğul olduğundan dolayı değil yarattığı şeyleri kendisinin var ettiği ve bunlarla beraber ismini anmasıdır. Yaratan allah. Var eden allah. yok eden de allah. Değiştiren neden allah olamıyor. Türlerin çeşitliliği için allah acaba milyon tane canlıyı mı yarattı acaba. Çöldeki tilkiyi çöl şartlarında yaşasın diye mi allah öyle yarattı yoksa o bu koşullara uyum sağlamak için adaptasyon geçiremez mi?

İlk insanın kulaklarının hareket etmesi ama sonra uçan haşerelerden kendisini korumak için başka yöntemler bulunca bu mekanizmanın işlevselliğini yitirmesi ve böylece eski atalarına göre insanın değişmesi neden mümkün olmuyor. Yaratan allah tüm evreni sabit mi kıldı. Evren dahi değişirken canlılar neden değişemesin

İnsanın "Evrimsel Merhaleler" Sonucu Yaratıldığı Yanılgısı

" YANILGI

Kuran'da Evrimsel Sürece İşaret BulunduğuYanılgısı

"Gerçek şu ki, insanın üzerinden, daha kendisi anılmaya değer bir şey değilken, uzun zamanlardan (dehr) bir süre (hin) gelip-geçti." (İnsan Suresi, 1)

Yukarıdaki ayet aynı çevrelerin kendilerince evrime delil olarak sundukları bir diğer ifadedir. Kişisel yorumlarına dayalı bir çeviriyle "kendisi anılmaya değer birşey değilken" ifadesi "insanın bir insan olmadan önceki hallerinin ifade edildiği" şeklinde açıklanmaktadır. Oysa ilk iddia gibi bu evrimci iddia da gerçeklerden uzaktır.

Ömer Nasuhi Bilmen ise ayeti şu şekilde tefsir eder:

"Bu ayetler, Cenab-ı Hakk'ın insanları hiç mevcut, malum değillerken bilahare birer katre sudan işitir ve görür bir halde yaratmış ve onları imtihana tabi tutmuş olduğunu bildiriyor... Nev'i insan, başlangıçta hiç mevcut değildi, sonra bir müddet içinde bir katre sudan, bir topraktan ve çamurdan tasvir edilmiş bir ceset haline gelmiştir. O insan, o zaman malum değildi, onun ne gibi bir ismi haiz ve ne için yaratılmış olduğu gök ve yer halkınca bilinmiyordu. Sonra kendisine ruh bilinci yad edilmeye başlanılmıştır."

Sorduğun soruya cevap müfessirlerden...

Buyur Ali Kardeşim...

Önceki dönemlerde böyle sorular geldiğinde Kur'ân Müfessirleri gereken cevabı vermişlerdir...

Önce Topraktan, Sonra Sudan Yaratılmanın Evrimsel Yaratılışa İşaret Ettiği Yönündeki Yanılgı

"... Seni topraktan, sonra bir damla sudan yaratan, sonra da seni düzgün (eli ayağı tutan, gücü kuvveti yerinde) bir adam kılan (Allah)ı inkar mı ettin?" (Kehf Suresi, 37)

Ömer Nasuhi Bilmen ise aynı ayeti şu şekilde tefsir eder:

... Senin aslın ve yaratılışın sebebi olan Hazreti Adem'i (topraktan) yaratan (sonra) da seni (bir nutfeden) en yakın maddei vücudun olan bir katre meniden (yaratan sonra da seni bir erkek olarak tesviye eden) seni böyle müteaddit etvari hayatiye (birçok hayat durumları) neticesinde tam, baliğ bir insan olarak vücuda getiren Halik-i Kerim'i (inkar eder mi oldun) çünki ahiret hayatını inkar, onun zuhura geleceğini haber veren ve ona kadir olan Allah Teala'yı inkar demektir...

Topraktan ve sudan yaratılmanın bildirildiği diğer ayetlerde de, az önceki maddede incelediğimiz gibi insanın evrim aşamaları değil, insanın yaratılışının anne karnına düşmeden önceki, anne karnındaki ve doğumdan sonraki aşamaları tarif edilmektedir:

Ey insanlar, eğer dirilişten yana bir kuşku içindeyseniz, gerçek şu ki, Biz sizi topraktan yarattık, sonra bir damla sudan, sonra bir alak'tan (embriyo), sonra yaratılış biçimi belli belirsiz bir çiğnem et parçasından; size (kudretimizi) açıkça göstermek için. Dilediğimizi, adı konulmuş bir süreye kadar rahimlerde tutuyoruz. Sonra sizi bebek olarak çıkarıyoruz, sonra da erginlik çağına erişmeniz için (sizi büyütüyoruz). Sizden kiminizin hayatına son verilmekte, kiminiz de, bildikten sonra hiçbir şey bilmeme durumuna gelmesi için ömrün en aşağı ucuna (yaşlılığa) geri çevrilmektedir. Yeryüzünü kupkuru ölü gibi görürsün, fakat Biz onun üzerine suyu indirdiğimiz zaman titreşir, kabarır ve her güzel çiftten (ürünler) bitirir. (Hac Suresi, 5)

O'dur ki, sizi topraktan, sonra bir damla sudan, sonra bir alak'tan (embriyo) yarattı; sonra sizi bir bebek olarak çıkarmakta, sonra güçlü (erginlik) çağınıza erişmeniz, sonra da yaşlanmanız için size (belli bir ömür vermektedir). Sizden kiminin daha önce hayatına son verilmektedir; adı konulmuş bir ecele erişmeniz ve belki aklınızı kullanmanız için (Allah sizi böyle yaşatır). (Mümin Suresi, 67)

Bir damla sudan (döl yatağına) meni döküldüğü zaman. (Necm Suresi, 46)

Ayrıca Elmalılı Hamdi Yazır da böyle cevap vermiştir...

Habeş kralının müminlere çizdiği çizgi gibiyiz. Aslında ikimiz de bir çok konuda bu çizgi kadar birbirimize uzağız. Yani çok yakınız.

Yaratılışı ben de kabul ediyorum. Tek farkım bir evrimci ile tartışmıyorum. Çünkü o pizza yapıyor ben lahmacun. Benzer gibi gözükse de yöntemleri farklı. o yüzden evrimci birisi ile tartışmak allah olgusuna inanan kişi için her zaman bir kayıptır. Neden? Çünkü adam derse senin delilin ne diye. Allah dediğinde adam tartışmayı keser atar. Ama Ben de senin gibi düşünüyorum yaratılışa inanıyorum

"Evrenin sırlarını ne sen anlayabilirsin, ne de ben, bu muamma harfini ne sen okuyabilirsin, ne de ben. Perdenin bu yüzünde senin-benim dedikodularım var, perde kalkarsa, ne sen kalırsın ne de ben"

Ömer Hayyam :)

Bu arada herkes bişey yazmış lan bi yavaş olun :D

Geliyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt